گرایش های رشته مهندسی شهرسازی، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته مهندسی شهرسازی، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

در دنیای امروز به خصوص کشور ما جمعیت شهری رو به افزایش بوده و همه ساله افراد زیادی از روستاها و شهرستان های مختلف به شهرهای بزرگ تر نقل مکان می کنند. نقل مکان از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ به عوامل متعددی مانند بیکاری، کمبود امکانات، بهداشت، تغذیه، امور تحصیلی و دیگر عوامل وابسته است.

به منظور طراحی منظم و توسعه مناسب شهرها به منظور رفع نیازهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و اقتصادی جمعیت شهری نیاز به یک ساختار صحیح و درست احساس می شود که بتواند مشکلات شهرها را کمتر کرده و به خوبی پاسخگوی شهروندان باشد. به همین منظور رشته ای تحت عنوان مهندسی شهرسازی ایجاد شده تا افرادی به مطالعه و تحقیق در زمینه مبحث شهرسازی بپردازند و بتوانند با ارائه راه کارهای مؤثر مشکلات شهری را کم کنند. در واقع مهندسی شهر سازی به بررسی و مطالعه تمام عوامل مؤثر شهرسازی مانند ویژگی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و فیزیکی شهر می پردازد و سعی می کند که تمام این عوامل در یک مجموعه معین و منظم به خوبی کنترل شوند. در کشور ما به دلیل رشد جوامع شهری به مهندس های شهرسازی به شدت نیاز بوده و به همین دلیل سال ها است که در ایران این رشته راه اندازی شده و اقدام به تربیت متخصصان مختلف در این رشته کرده است.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)

یک مهندس رشته شهرسازی خوب می تواند با ارائه راه کارهای مؤثر و مفید به تغییر سیمای شهر، ایجاد مناظر و چشم انداز خوب شهری یک محیط مناسب از همه نظر در شهر ایجاد کند. افرادی که در رشته مهندسی شهرسازی مشغول به تحصیل می شوند باید دید وسیعی داشته و نسبت به تمام امور یک شهر اشراف و اطلاعات لازم و کافی داشته باشند. یک مهندس شهرسازی باید در زمان کار با دیگر رشته های تخصصی مانند رشته عمران، جامعه شناسان، محیط زیست، فرهنگ و دیگر تخصص های مختلف ارتباط داشته و همواره از مشاوره های متخصصین این حوزه نهایت استفاده را کند.

چه افرادی برای رشته مهندسی شهرسازی مناسب هستند؟

افرادی که قصد دارند وارد رشته مهندسی شهرسازی شوند باید به خاطر داشته باشند که این رشته به شدت اجرایی بوده و به صورت مداوم باید با افراد مختلف سر و کار داشت به همین دلیل اگر از روحیه تیمی برخوردار نیستید و یا نمی توانید در قالب گروه فعالیت کنید این رشته برای شما مناسب نخواهد بود. علاوه بر آن کسی که در رشته مهندسی شهرسازی فعالیت می کند باید علاوه بر کسب دانش لازم در این رشته از اطلاعات عمومی زیادی برخوردار باشد تا بهتر بتواند در تصمیم های مهم شهری بهتر عمل کرده و تأثیر گذار باشد.

اگر در قصد دارید در این رشته مشغول به تحصیل شوید به خاطر داشته باشید باید با مفاهیم زیبا شناسی و هنر نیز آشنا باشید تا بتوانید یک فضای زیبا و غنی در شهر خلق کنید. افرادی که به عنوان مهندس شهرسازی فعالیت می کنند باید قدرت آنالیز و تحلیلی قوی داشته و در زمان های مناسب بهترین تصمیم را اخذ کنند.

امروزه یکی از مهم ترین دانش هایی که هر فردی باید به خوبی فراگیرد دانش کامپیوتر و کارکردن با نرم افزارهای مختلف است. مهندسی شهرسازی از این مقوله جدا نبوده و افرادی که در رشته مهندسی شهرسازی فعالیت می کنند باید با نرم افزارهای مختلف رشته های معماری، عمران و شهرسازی آشنایی داشته باشند.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور

خوشبختانه مهندسی شهرسازی در کشور ما در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. دانشجویان می توانند پس از اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک و شرکت در کنکور سراسری در صورتی که مجاز شوند رشته مهندسی شهر سازی را انتخاب کرده و اگر قبول شدند در مقطع کارشناسی شروع به کسب این دانش پویا کنند. پس از اخذ مدرک کارشناسی فارغ التحصیلان مجدداً باید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده و این رشته را در مقاطع بعدی ادامه دهند. البته به خاطر داشته باشید در حال حاضر رشته شهرسازی برای مقطع دکترا فقط در دو دانشگاه شهید بهشتی و تهران ارائه می شود و دانشگاه های دیگر این رشته را در مقطع دکترا ندارند.

همچنین بخوانید : دانشگاه علم و صنعت ایران

یکی از راه های مناسب ادامه تحصیل رشته شهرسازی در دانشگاه های بین المللی خارج از کشور است. اگر قصد دارید این رشته را در خارج از کشور ادامه دهید بهترین کار هدف گذاری از روز اول ورود به مقطع کارشناسی است. سعی کنید تا حد امکان کارشناسی را در ایران بخوانید و برای مقاطع بالاتر اقدام به گرفتن پذیرش دانشگاه های خارجی کنید. برای پذیرش دانشگاه های معتبر خارجی شما باید خودتان را اثبات کنید و در جهت این کار چند راه مختلف وجود دارد. قبل از همه چیز شما باید در طول دوران کارشناسی نمرات مناسبی کسب کرده باشید و زمانی که مدارک خود را ترجمه می کند در مجموعه میانگین نمرات شما بالا باشد. در کنار نمره های بالا شما نیاز به مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل دارید و اگر این مدارک زبان را داشته باشید پذیرش شما در دانشگاه های خارجی بسیار آسان تر خواهد بود. برای این کار می توانید در کنار دانشگاه به آموزشگاه های زبان خارجی بروید و برای مدرک زبان نیز اقدام کنید. علاوه بر نمره خوب و مدرک زبان برای پذیرش راحت تر در دانشگاه های معتبر بین المللی نیاز به اثبات شایستگی شما وجود دارد. یکی از این راه ها انتشار مقاله در مجله های معتبر بین المللی است. یکی دیگر از راه ها شرکت در سمینار، همایش و مسابقات مختلفی است که در حوزه شهرسازی برگزار می شود و اگر شما از این محل بتوانید یک مدرک معتبر به دست آورید و ضمیمه مدارک ارسالی به دانشگاه مورد نظر کنید شانس پذیرش و قبولی شما بسیار بیشتر خواهد شد. خوشبختانه رشته مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پرطرفدار بین المللی است که دانشگاه های مختلفی در کشورهای مختلف به ارائه آن پرداخته اند.

آینده شغلی رشته مهندسی شهرسازی

مهندسین شهرسازی به دلیل اشرافی که مسائل مختلف شهرسازی دارند می توانند در قسمت های مختلفی از اداره های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی فعالیت کنند. این افراد می توانند با دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی به عنوان کارشناس در اداره هایی نظیر بنیاد مسکن، سازمان نوسازی بافتهای فرسوده، سازمان زیبا سازی شهری، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی فعالیت کند. علاوه بر آن افراد فارغ التحصیل در رشته مهندسی شهرسازی می توانند با تأسیس شرکت های خصوصی به عنوان مشاور و طراح در زمینه طراحی های مختلف شهری فعالیت کنند. افرادی که در رشته شهرسازی تحصیل کرده اند اگر بتوانند دانش خود را افزایش داده و در قسمت های مختلف شهری فعالیت کنند یکی از بهترین گزینه ها برای فعالیت به عنوان شهردار و یا استاندار می باشند زیرا با تحصیل در این رشته تخصص لازم برای انجام امور مختلف شهری را به دست آورده اند.

همچنین بخوانید : معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت

متأسفانه امروزه در کلان شهرهایی مثل تهران مشاهده می کنیم که به دلیل عدم مطالعات صحیح و رعایت اصول کارشناسی معماری شهری به سمت بی هویتی پیش رفته و مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده و به همین دلیل اهمیت مهندس های شهرسازی برای توسعه درست و اصولی شهر بسیار احساس می شود و امید است افرادی که به تحصیل در این رشته مشغول می شوند با مطالعه فراوان و تحقیقات مستمر بتوانند علم لازم را برای این کار کسب کرده تا بتوانند گامی هر چند کوچک در راستای طراحی و ساخت شهر مناسب بردارند.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته مهندسی شهرسازی، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

با تشکر از شما مطلب مفیدی بود .

1 ماه پیش

سلام. من مهندسی شهرسازی رو خیلی دوست دارم و به احتمال زیاد فردوسی مشهد قبول میشم ولی از بازار کار این رشته میترسم و بهم پیشنهاد رشته های دیگه ای رو میکنن که علاقه معمولی دارم ولی بازار کار نسبتا خوبی رو دارن. به نظرتون چی کار کنم؟

3 ماه پیش

    نگران نباشید اگر علاقه داشته باشید در هر رشته ای موفق خواهید شد

    3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته تربیت بدنی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته تربیت بدنی، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام