شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد

معرفی رشته طب سنتی و مکمل:

رشته طب سنتی یکی از قدیمی ترین شیوه های درمانی و پزشکی کشور است که از گذشته تا به امروز رواج داشته و مردم برای حل بسیاری از مشکلات خود به افراد متخصص در این حوزه مراجعه می کردند.

رشته طب سنتی در گذشته بسیار کاربرد داشته و به دلیل نبود داروهای صنعتی و مراکز پزشکی آکادمیک بیشتر بیماری ها با ارائه راه حل های سنتی درمان می شده است. در سال های اخیر بنا به فرمایش مقام معظم رهبری مسئولین موظف شدند که این حوزه را ساماندهی کنند و به همین جهت این رشته به صورت آکادمیک در دانشگاه های مختلف راه اندازی شد. هدف از ایجاد رشته طب سنتی احیا روش و شیوه های درمانی سنتی و قدیمی برای درمان بسیاری از بیماری ها است. روش های سنتی به دلیل استفاده از مواد طبیعی و سنتی عوارض بسیار کمتری داشته و خطر کمتری برای سلامتی فرد ایجاد می کند و به همین دلیل در سال های اخیر استقبال مردم از این روش های درمانی زیاد بوده و مراکزی که در حال حاضر روش های درمانی سنتی را ارائه می دهند روند رو به رشدی دارند.

رشته طب سنتی

با ایجاد مراکز درمانی سنتی امید است که بتوان این سرمایه قدیمی و جاویدان ایران را که تجربه بسیار گسترده ای از زمان قدیم محسوب می شود را مجددا احیا کرده و بتوان از این راه نسبت به درمان بیماران تلاش کرد و علاوه بر آن می توان از این موقعیت برای افزایش پتانسیل توریست درمانی و ارائه راه حل های سنتی برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرد. در حال حاضر توریست درمانی یکی از راه های مهم جذب گردشگر محسوب می شود که می تواند سالانه افراد بسیار زیادی را ترغیب به استفاده از این خدمات کرد. بدون شک این یک فرصت عالی برای معرفی دانش طب سنتی به مردم دنیا، تولید اشتغال و ایجاد درآمد بسیار زیاد برای کشور ما محسوب می شود که باید تلاش کنیم از آن نهایت استفاده را کنیم.

همچنین بخوانید : رشته مهندسی عمران‌ +گرایش ها و بازار کار

اکثر کشورهای دنیا به ویژه هند و چین روش های درمانی سنتی خود را دارند و در این کشورها نیز به این روش های درمانی توجه بسیاری می شود.

اگر بخواهیم طب سنتی ایران را تقسیم بندی کنیم می توان آن را به سه بخش عمده تقسیم بندی کرد که از گذشته تا به امروز بین مردم رواج داشته است.

طب فولکلوریک: این روش درمان که مربوط به روش های مختلف درمان و طب سنتی است که در شهرهای مختلف ایران از آن استفاده می شده است. اگر در شهر و روستاهای مختلف ایران تحقیق و پژوهش انجام دهیم حتماً متوجه خواهیم شد که هر کدام از این نقاط روش های درمانی مخصوص به خود را برای درمان و پیشگیری بیماری های مختلف به کار می گرفته اند و امروزه هنوز هم بسیاری از این روش ها در این نقاط استفاده می شود.

یکی از کارهای بسیار مهمی که در این حوزه باید انجام شود جمع آوری این روش های مختلف درمانی و مکتوب کردن آن ها است.

می توان با جمع آوری این روش های درمانی آن را به نام همان منطقه و ناحیه به ثبت رساند و جزو توریست درمانی آن منطقه محسوب کرد و حتی نسبت به راه اندازی مراکز مختلف درمانی و سنتی با توجه به روش های آن منطقه اقدام کرد. بدون شک این روش های درمان میراث این کشور محسوب می شود که باید نسبت به حفظ آن ها و انتقال به نسل آینده تلاش کرد. البته همیشه تمام روش های درمانی درست نبوده و قبل از انتخاب این روش ها باید آن ها را با استفاده از علوم جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و در صورت مؤثر بودن نسبت به حفظ و گسترش آن اقدام کرد.

عطاری و شکسته بندی: یکی دیگر از حوزه های بسیار مهم و تأثیر گذار عطاری و افرادی هستند که در گذشته به عنوان شکسته بند فعالیت می کردند.

در گذشته عطاری نقش مهمی در درمان و سلامت افراد داشته و مردم برای درمان بسیاری از بیماری ها به عطاری مراجعه می کردند. افرادی که در گذشته به شغل عطاری مشغول بودند به نوعی طبیب هم محسوب می شدند و با توجه به بیماری و مشکلات فرد برای او دارو تجویز می کردند.

بسیاری از عطارها علاوه بر فروش دارو و تجویز آن اقدام به ساخت داروهای سنتی می کرده اند که امروزه به عنوان یک منبع مهم در زمینه طب سنتی محسوب می شود.

عطارها خواص مواد مختلف دارویی را به خوبی می دانستند و با عملکرد آن تا حد زیادی آشنا بودند. یکی دیگر از مباحث حوزه شکسته بندی است که در گذشته مردم برای درمان شکستگی نقاط مختلف بدن به این افراد مراجعه می کردند. بدون شک تجربه این افراد در زمینه درمان شکستگی با امکانات محدود یکی از گنجینه هایی است که باید حفظ شده و از آن درس های زیادی آموخت.

همچنین بخوانید : خرما چه ویتامینی دارد؟

طب اخلاطی: قسمت سوم طب سنتی به طب اخلاطی مربوط می شود که یک مکتب پزشکی ایرانی است. طب اخلاطی به شیوه های مختلف درمانی گفته می شود که در گذشته طبیبان مختلف برای درمان به کار می برده اند. به بیان ساده در گذشته افرادی به کسب علم و دانش در جهت درمان بیماری های مختلف اقدام می کردند که حوزه تخصصی آن ها وسیع بوده و علاوه بر کارهایی که عطاری و شکسته بند انجام می داده اند نسبت به آن ها پیشرفته تر بوده و افراد زیادی را درمان می کردند. بعد از ورود استعمارگران و مدرنیته به کشور طب سنتی به افول رفت ولی در این سال ها خوشبختانه این علم به صورت سینه به سینه آموزش داده شده و در سال های اخیر با ایجاد رشته طب سنتی و مکمل توجه زیادی به آن شده است.

شرایط ورود به رشته طب سنتی و مکمل

رشته طب سنتی یکی از زیرمجموعه های پزشکی محسوب می شود که تفاوت آن با روش های درمانی قدیم و جدید آن است. در طب سنتی تلاش می شود که روش های درمانی طبیعی و سنتی استفاده شود.

اگر قصد ورود به این رشته را دارید مهم ترین مبحث علاقه است. شما باید در زمینه انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی فعال باشید تا بتوانید با کنکاش در گذشته اطلاعات مختلفی از داروها و شیوه های مختلف درمانی پیدا کنید.

این رشته به نوعی پزشکی محسوب می شود و اگر به انجام کارهای پزشکی و درمانی علاقه ندارید توصیه می کنیم که به این رشته وارد نشوید.

در حال حاضر این رشته با گرایش های مختلفی وجود دارد و می توان بعد از قبولی در کنکور نسبت به انتخاب آن اقدام کرد.

بازار کار و آینده شغلی رشته طب سنتی و مکمل

آمارها نشان می دهد که امروزه مردم بیشتر میل به سمت روش های درمانی سنتی دارند و به همین جهت در حال حاضر رشته طب سنتی مکمل از موقعیت خوبی برخوردار است.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند در مراکز مختلف درمانی طب سنتی که در حال شکل گیری هستند استخدام شده و به عنوان پزشک طب سنتی مشغول به کار شوند. علاوه بر آن می توان با تأسیس شرکت های تحقیقاتی و پژوهشی در این حوزه فعالیت کرد.

در حال حاضر افراد زیادی با کسب دانش کافی توانسته اند مجوز احداث واحدهای تولیدی در زمینه گیاهان دارویی را گرفته و نسبت به تولید داروهای طبیعی اقدام کنند که علاوه بر کارآفرینی درآمد بسیار مناسبی نیز دارد.


دریافت فایل PDF
شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد
میانگین امتیاز : 1


جهت دریافت مدرک معادل طب سنتی از دیپلم تا دکتری ثبت نام اولیه را انجام دهید.

انجام ثبت نام اولیه

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.