شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی
ثبت نام شروع شد

شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد

معرفی رشته طب سنتی و مکمل:

رشته طب سنتی یکی از قدیمی ترین شیوه های درمانی و پزشکی کشور است که از گذشته تا به امروز رواج داشته و مردم برای حل بسیاری از مشکلات خود به افراد متخصص در این حوزه مراجعه می کردند.

رشته طب سنتی در گذشته بسیار کاربرد داشته و به دلیل نبود داروهای صنعتی و مراکز پزشکی آکادمیک بیشتر بیماری ها با ارائه راه حل های سنتی درمان می شده است. در سال های اخیر بنا به فرمایش مقام معظم رهبری مسئولین موظف شدند که این حوزه را ساماندهی کنند و به همین جهت این رشته به صورت آکادمیک در دانشگاه های مختلف راه اندازی شد. هدف از ایجاد رشته طب سنتی احیا روش و شیوه های درمانی سنتی و قدیمی برای درمان بسیاری از بیماری ها است. روش های سنتی به دلیل استفاده از مواد طبیعی و سنتی عوارض بسیار کمتری داشته و خطر کمتری برای سلامتی فرد ایجاد می کند و به همین دلیل در سال های اخیر استقبال مردم از این روش های درمانی زیاد بوده و مراکزی که در حال حاضر روش های درمانی سنتی را ارائه می دهند روند رو به رشدی دارند.

رشته طب سنتی

با ایجاد مراکز درمانی سنتی امید است که بتوان این سرمایه قدیمی و جاویدان ایران را که تجربه بسیار گسترده ای از زمان قدیم محسوب می شود را مجددا احیا کرده و بتوان از این راه نسبت به درمان بیماران تلاش کرد و علاوه بر آن می توان از این موقعیت برای افزایش پتانسیل توریست درمانی و ارائه راه حل های سنتی برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرد. در حال حاضر توریست درمانی یکی از راه های مهم جذب گردشگر محسوب می شود که می تواند سالانه افراد بسیار زیادی را ترغیب به استفاده از این خدمات کرد. بدون شک این یک فرصت عالی برای معرفی دانش طب سنتی به مردم دنیا، تولید اشتغال و ایجاد درآمد بسیار زیاد برای کشور ما محسوب می شود که باید تلاش کنیم از آن نهایت استفاده را کنیم.

همچنین بخوانید : دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران

اکثر کشورهای دنیا به ویژه هند و چین روش های درمانی سنتی خود را دارند و در این کشورها نیز به این روش های درمانی توجه بسیاری می شود.

اگر بخواهیم طب سنتی ایران را تقسیم بندی کنیم می توان آن را به سه بخش عمده تقسیم بندی کرد که از گذشته تا به امروز بین مردم رواج داشته است.

طب فولکلوریک: این روش درمان که مربوط به روش های مختلف درمان و طب سنتی است که در شهرهای مختلف ایران از آن استفاده می شده است. اگر در شهر و روستاهای مختلف ایران تحقیق و پژوهش انجام دهیم حتماً متوجه خواهیم شد که هر کدام از این نقاط روش های درمانی مخصوص به خود را برای درمان و پیشگیری بیماری های مختلف به کار می گرفته اند و امروزه هنوز هم بسیاری از این روش ها در این نقاط استفاده می شود.

یکی از کارهای بسیار مهمی که در این حوزه باید انجام شود جمع آوری این روش های مختلف درمانی و مکتوب کردن آن ها است.

می توان با جمع آوری این روش های درمانی آن را به نام همان منطقه و ناحیه به ثبت رساند و جزو توریست درمانی آن منطقه محسوب کرد و حتی نسبت به راه اندازی مراکز مختلف درمانی و سنتی با توجه به روش های آن منطقه اقدام کرد. بدون شک این روش های درمان میراث این کشور محسوب می شود که باید نسبت به حفظ آن ها و انتقال به نسل آینده تلاش کرد. البته همیشه تمام روش های درمانی درست نبوده و قبل از انتخاب این روش ها باید آن ها را با استفاده از علوم جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و در صورت مؤثر بودن نسبت به حفظ و گسترش آن اقدام کرد.

عطاری و شکسته بندی: یکی دیگر از حوزه های بسیار مهم و تأثیر گذار عطاری و افرادی هستند که در گذشته به عنوان شکسته بند فعالیت می کردند.

در گذشته عطاری نقش مهمی در درمان و سلامت افراد داشته و مردم برای درمان بسیاری از بیماری ها به عطاری مراجعه می کردند. افرادی که در گذشته به شغل عطاری مشغول بودند به نوعی طبیب هم محسوب می شدند و با توجه به بیماری و مشکلات فرد برای او دارو تجویز می کردند.

بسیاری از عطارها علاوه بر فروش دارو و تجویز آن اقدام به ساخت داروهای سنتی می کرده اند که امروزه به عنوان یک منبع مهم در زمینه طب سنتی محسوب می شود.

عطارها خواص مواد مختلف دارویی را به خوبی می دانستند و با عملکرد آن تا حد زیادی آشنا بودند. یکی دیگر از مباحث حوزه شکسته بندی است که در گذشته مردم برای درمان شکستگی نقاط مختلف بدن به این افراد مراجعه می کردند. بدون شک تجربه این افراد در زمینه درمان شکستگی با امکانات محدود یکی از گنجینه هایی است که باید حفظ شده و از آن درس های زیادی آموخت.

همچنین بخوانید : دانشگاه اوزاکا (ژاپن)

طب اخلاطی: قسمت سوم طب سنتی به طب اخلاطی مربوط می شود که یک مکتب پزشکی ایرانی است. طب اخلاطی به شیوه های مختلف درمانی گفته می شود که در گذشته طبیبان مختلف برای درمان به کار می برده اند. به بیان ساده در گذشته افرادی به کسب علم و دانش در جهت درمان بیماری های مختلف اقدام می کردند که حوزه تخصصی آن ها وسیع بوده و علاوه بر کارهایی که عطاری و شکسته بند انجام می داده اند نسبت به آن ها پیشرفته تر بوده و افراد زیادی را درمان می کردند. بعد از ورود استعمارگران و مدرنیته به کشور طب سنتی به افول رفت ولی در این سال ها خوشبختانه این علم به صورت سینه به سینه آموزش داده شده و در سال های اخیر با ایجاد رشته طب سنتی و مکمل توجه زیادی به آن شده است.

شرایط ورود به رشته طب سنتی و مکمل

رشته طب سنتی یکی از زیرمجموعه های پزشکی محسوب می شود که تفاوت آن با روش های درمانی قدیم و جدید آن است. در طب سنتی تلاش می شود که روش های درمانی طبیعی و سنتی استفاده شود.

اگر قصد ورود به این رشته را دارید مهم ترین مبحث علاقه است. شما باید در زمینه انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی فعال باشید تا بتوانید با کنکاش در گذشته اطلاعات مختلفی از داروها و شیوه های مختلف درمانی پیدا کنید.

این رشته به نوعی پزشکی محسوب می شود و اگر به انجام کارهای پزشکی و درمانی علاقه ندارید توصیه می کنیم که به این رشته وارد نشوید.

در حال حاضر این رشته با گرایش های مختلفی وجود دارد و می توان بعد از قبولی در کنکور نسبت به انتخاب آن اقدام کرد.

بازار کار و آینده شغلی رشته طب سنتی و مکمل

آمارها نشان می دهد که امروزه مردم بیشتر میل به سمت روش های درمانی سنتی دارند و به همین جهت در حال حاضر رشته طب سنتی مکمل از موقعیت خوبی برخوردار است.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند در مراکز مختلف درمانی طب سنتی که در حال شکل گیری هستند استخدام شده و به عنوان پزشک طب سنتی مشغول به کار شوند. علاوه بر آن می توان با تأسیس شرکت های تحقیقاتی و پژوهشی در این حوزه فعالیت کرد.

در حال حاضر افراد زیادی با کسب دانش کافی توانسته اند مجوز احداث واحدهای تولیدی در زمینه گیاهان دارویی را گرفته و نسبت به تولید داروهای طبیعی اقدام کنند که علاوه بر کارآفرینی درآمد بسیار مناسبی نیز دارد.


شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

با سلام من فوق لیسانس تغذیه ورزشی هستم چطور میتونم وارد رشته طب سنتی شوم

2 هفته پیش

سلام و عرض ادب
من تصميم جدي گرفتم براي تحصيل در رشته طب سنتي و ديپلم الكترو تكنيك دارم چطور ميتونم استارت بزنم

3 هفته پیش

با سلام.من کارشناسی ارشد زیست شناسی با گرایش گیاه شناسی هستم.چطور میتونم در زمینه طب سنتی ادامه تحصیل بدم.ممنون‌میشم راهنماییم کنید

3 هفته پیش

سلام.وقت بخیر.
لطفا بفرمایید راه ورود به رشته طب سنتی فقط از طریق گذراندن دوره پزشکی عمومیست یا از دیپلم یا رشته گیاهان دارویی یا رشته های کارشناسی یا ارشد هر رشته ای میتوان وارد شد؟

4 هفته پیش

با عرض سلام

من لیسانس رشته مدیریت دولتی دارم
وعلاقه زیادی دارم به دکترای طب سنتی
میخوام ببینم من میتونم اصلا در این زمینه تحصیل کنم؟
و از چه راهی اقدام کنم که زودتر نتیجه بگیرم؟

2 ماه پیش

با عرض سلام
من لیسانس رشته مدیریت دولتی دارم
وعلاقه زیادی دارم به دکترای طب سنتی
میخوام ببینم من میتونم اصلا در این زمینه تحصیل کنم؟
و از چه راهی اقدام کنم که زودتر نتیجه بگیرم؟

2 ماه پیش

  سلام من کاردانی الکترونیک دارم وعلاقه خاصی به طب سنتی دارم می خواستم بدونم منم می تونم دراین رشته ادامه تحصیل بدم

  1 ماه پیش

سلام. من‌لیسانس گیاهان دارویی دارم و علاقه ریادی به طب سنتی دارم‌. آیا منم میتونم برا کنکور طب سنتی شرکت کنم؟

2 ماه پیش

با توجه به توضيحات مبسوطى كه فرموديد ايا پس از پايان دوره وازمون مجوز فعالت در زمينه طب سنتى از طريق وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشكى صادر ميشود؟

2 ماه پیش

سلام و ممنون از اطلاع جامع و مفید شما
شرایط تحصیل در رشته طب سنتی چه جوری است؟ من می خوام از صفر شروع کنم .
پروانه درویش
فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی
با سوابق تجربی فراوان در انتشارات و تدریس در دانشگاه و ترجمه به عربی و انگلیسی و ویرایش متون

2 ماه پیش

با سلام
آیا شرکت در رشته های طب سنتی فقط برای پزشکان و دانشجویان رشته پزشکی میسر است یا اینکه با داشتن دیگر رشته ها مثل مدیریت یا عمران یا داشتن مدرک دیپلم هم میشه وارد رشته طب سنتی شد؟

2 ماه پیش

سلام . لطفا شرایط تحصیل و دانشگاه های فعال در این زمینه رو معرفی بفرمایید

3 ماه پیش

  سلام و ارادت
  سالهاست در زمینه های دارویی اعم از سنتی وشیمیایی کسب علم میکنم و بسیار مشتاق به ادامه تحصیل در این رشته هستم
  بنده کارشناسی تغذیه ورزشی دارم ، لطفا راه ادامه تحصیل در این رشته را به بنده نشان دهید.
  ممنون

  3 ماه پیش

با سلام و خسته نباشید…..اطلاعات خوبی بود…..مرسی از شما……بنده به طب سنتی خیلی علاقه دارم ولی راه ورود به اونو بلد نیستم…..در حال حاضر در شرکت خودروسازی مشغولم که خیلی مایلم به عنوان دستیار با یه دکتر طب سنتی و یا کارهای پژوهشی در این زمینه و …..به این مباحث بپردازم…….بعضی از اوقات وقتم ازاده……ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

4 ماه پیش

سلام.خیلی ممنون از توصیحاتتون.۲سوال دارم که ممنون میشم راهنمایی کنین.اول اینکه رشته من ریاضی بوده و معماری خوندم ولی علاقه دارم طب سنتی بخونم.آیا میتونم؟دوم اینکه آیا طب فیزیک هم از شاخه های طب سنتی هس؟درواقع من علاقه مندم طب فیزیک و توانبخشی بخونم.ممنون میشم رراهنمایم کنین.

5 ماه پیش

سلام من رشتم تجربیه و کلاس یازدهمم سال بعد کنکور دارم.لطفا بگین ک چه رتبه ای برای تحصیل در رشته طب سنتی لازمه.

6 ماه پیش

  سلام خسته نباشین
  در صورت داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد روزانه غیر مرتبط با طب سنتی چگونه میتوانیم در این رشته تحصیل کنیم؟ با اینکه مدارک قبلیمون روزانه است میتوانیم دوباره در کنکور سراسری شرکت کنیم و رشته طب سنتی دانشگاه دولتی روزانه قبول شویم؟
  اگر مراکزی را میشناسید که همزمان هم طب سنتی کار میکنن و تعلیم هم میدهند، معرفی میکنین؟

  3 هفته پیش

  سلام وقتتون بخیر
  من کارشناسی گیاه شناسی دارم. والان عطاری دارم میخواستم بدونم چطور میتونم در رشته طب سنتی تکمیلی ادامه بدم
  البته من مدرک فروشنده وکاربری گیاهان دارویی رو از فنی حرفه ای دارم
  ممنون

  3 هفته پیش

  سلام وفت بخیر
  اطلاع دقیقی از رتبه مورد نیاز جهت قبولی در رشته طب سنتی را ندارم از اساتید در این حوزه فعال هستند بپرسید.
  با تشکر

  6 ماه پیش

واقعا ممنون بابت مقاله خوبتون خیلی خوب و خلاصه اطلاعات مورد نظر رو به مخاطب انتقال می داد.وحتی با قلم شیرینی که داشت می تونست نظر آدم های متعصب به جزعی نگری و پزشکی نوین رو به طب سنتی بهتر کنه.(:

6 ماه پیش

  سلام
  ممنون از شما جهت ارسال دیدگاه ارزشمندتان
  خیلی خوشحالیم که محتوا برایتان خوش آیند بوده است.
  موفق و پیروز باشید.

  6 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار
رشته مکانیک
بهترین گرایش دروس درآمد زا در رشته مکانیک خودرو + آخرین وضعیت بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام