معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی
ثبت نام شروع شد

معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی

معرفی رشته الهیات و علوم معارف اسلامی

رشته الهیات علوم و معارف اسلامی یکی از بهترین دروسی است که فطرت و سرشت هر انسان در ارتباط بوده و به درک و فهم زندگی کمک بسیار زیادی می کند علوم و معارف اسلامی می تواند با آموزش های خود انسان را در راه درست و صحیح قرار داده تا بتواند به موفقیت چشم گیری در عرصه های گوناگون دست پیدا کند.

رشته الهیات

انسان برای موفقیت و آرامش نیاز به نزدیک شدن به خدا دارد و علوم و معارف اسلامی می تواند این موهبت الهی را در قلب و جان انسان قرار دهد این رشته از گرایش های مختلفی تشکیل شده که می توان با توجه به علاقه نسبت به انتخاب هر کدام اقدام کرد

همچنین بخوانید : دانشگاه شیراز

امروز نفوذ فرقه های مختلف به منظور خارج کردن جوانان و افراد جامعه از اصول دین و چارچوب موازین شرعی بسیار زیاد شده و به همین دلیل نیاز است افرادی با مطالعه جدید و علمی در معارف اسلامی بتوانند به سؤالات مختلف جوانان پاسخ داده و جامعه را به سمت شریعت و موازین اسلامی هدایت کنند.

باید بپذیریم که برای هدایت جامعه به این سمت نیاز به تحقیق و پژوهش فراوان و ارائه راه حل های مناسب و مطابق با شرایط امروز است و به همین منظور گرایش های مختلفی در این رشته ایجاد شده که هر کدام از آن قسمتی از این امر مهم را انجام می دهد.

گرایش های رشته الهیات و علوم و معارف اسلامی

گرایش علوم قرآن و حدیث

کتاب قرآن و احادیث انبیا دو منبع معتبر مسلمانان محسوب می شود که می تواند در تمام زمینه ها راه گشا بوده و انسان را به خوبی به راه درست هدایت کند.

این گرایش شامل 12 واحد تفسیر قرآن بوده که در دروس مختلف با مفهوم و تفسیر آیات قرآن کریم و شان نزول آشنا می شوند.

علاوه بر تفسیر دانشجویان 12 واحد دروس مختلفی در زمینه علوم قرآنی را فرا می گیرند که با مباحث بسیار مهمی مانند مجمل و مبین و منطق و مفهوم آشنا شده که مقدمه ای برای درک قرآن و تفسیر کامل آن است. یکی دیگر از مباحث بسیار مهمی که دانشجویان رشته علوم قرآن و حدیث به صورت کامل آموزش می بینند حدیث و علم حدیث است.

در دروس مختلف این مبحث دانشجویان با تاریخچه پیدایش حدیث و جایگاه حدیث در فقه شیعه و سنی به خوبی آشنا می شوند.

گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

این گرایش وظیفه و حقوق انسان را از نظر شریعت الهی اسلام تشریح و بررسی می کند. این گرایش به خوبی حقوق مختلف انسان ها با یکدیگر و خدا و طبیعت را تشریح کرده و انسان می تواند با استفاده از آن یک جامعه ایده آل با مفاهیم شرعی و الهی تشکیل دهد.

تفاوت حقوق اسلامی با رشته حقوق در مفاهیم آن است. رشته حقوق اسلامی برای قوانین مختلف احکام اسلامی را در نظر می گیرد و انسان را مکلف می کند که طبق آن رفتار کند ولی در رشته حقوق تنها عقل و عرف در نظر گرفته می شود و شریعت اسلام در آن جایگاه زیادی ندارد.

از نظر حقوق اسلامی قوانین حاکم باید علاوه بر ایجاد امنیت و نظم انسان را به کمال و جایگاه رفیع انسانی نیز برساند.

گرایش فقه شافعی

این گرایش برای دانشجویان اهل تسنن قرار داده شده که در این رشته دانشجویان می توانند با احکام مختلف اسلامی از دیدگاه اهل سنت و مذهب شافعی آشنا شوند.

مباحثی که در این رشته آموزش داده می شود شامل حقوق جزا و قضا، عبادت، معاملات اسلامی و دیگر مباحث مهم این مذهب بوده که افرادی که پیرو این مذهب هستند می توانند به صورت کامل با مباحث آن آشنا شوند.

گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی

اسلام یکی از قدیمی ترین مذاهب دنیا محسوب می شود که توانسته کشورهای بسیار زیادی را تحت تأثیر خود قرار دهد.

بدون شک این دین در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مذاهب دنیا بوده که نیاز است تا افرادی راجع به تاریخ سیاسی و جغرافیایی آن اطلاعات جامع و کاملی به دست آورند.

این رشته دانشجویان را با فرهنگ و عادات رسوم مسلمانان سراسر جهان و تاریخ شکل گیری اسلام در کشورهای مختلف را به خوبی آشنا می کند و علاوه بر آن دانشجویان با فرهنگ، معماری و اصول آموزشی اسلامی نیز آشنا می شوند.

گرایش فلسفه و حکمت اسلامی

انسان در طول تاریخ برای درک امور مختلف هستی همواره دو راه اساسی در اختیار داشته است.

یکی راه عقل و منطق و دیگری راه فطرت و عشق. در فلسفه اسلامی هر دو این راه ها قرار داده شده و انسان موظف است که برای کشف حقیقت از هر دو راه استفاده کند.

انسان می تواند با نیروی عقل و کنکاش در نظام طبیعت که همه چیز به صورت خلاقانه و منظم طراحی شده پی به وجود خدا و قادر مطلق ببرد.

برای درک بعضی از نشانه ها نیاز به ایمان و اعتقاد قلبی وجود دارد که انسان می تواند با بهره گیری از این دو راه پی به وجود هستی و خدا ببرد.

این رشته با تدریس مباحث فلسفه ملاصدرا و اشراق فلسفه و حکمت اسلامی را به دانشجویان آموزش می دهد.

گرایش ادیان و عرفان

یکی از مباحث بسیار مهم که در دین اسلام وجود دارد شناخت ادیان مختلف است.

خدا در قرآن به صورت مکرر ابلاغ می کند که تمام منابع را مطالعه کنید و بهترین راه را برگزینید. این امر به دلیل کامل بودن دین اسلام محسوب می شود که می تواند در رقابت با تمام ادیان پیروز شود.

رشته ادیان و عرفان ادیان مختلف زنده جهان را بررسی می کند و دانشجویان با مباحث مختلف آن مانند احکام، آداب و رسوم، عقاید و اخلاق آن آشنا می شوند.

البته هدف اصلی این رشته اثبات برتری اسلام نبوده و فقط به منظور شناخت و واکاوی مواضع مشترک ادیان و ریشه تاریخی هر کدام است.

بازار کار و موقعیت شغلی رشته الهیات و علوم و معارف اسلامی

بازار کار رشته الهیات

هدف اصلی این رشته دانش و آموزش فرد به منظور یادگیری اصول زندگی بهتر و راه های شناخت خدا است ولی فارغ التحصیلان این رشته نیز مانند دیگر رشته ها باید بتوانند مخارج زندگی خود را تأمین کنند.

در حال حاضر این رشته نیز مانند دیگر رشته های دانشگاهی با مشکل کار روبرو بوده ولی اگر کسی بتواند دانش خود را در زمینه علمی و پژوهشی قوی کند می تواند در مراکز پژوهشی و آموزشی به انجام کارهای تحقیقاتی مشغول شود. یکی از گرایش های این رشته به نام فقه و حقوق اسلامی علاوه بر جنبه آموزشی و تحقیقاتی کاربردی بوده و می توان به عنوان وکیل، حقوق دان و مشاور حقوقی در دادگستری فعالیت کرد.

علاوه بر آن این افرا می توانند با دریافت مجوز از وزارت دادگستری و قوه قضائیه نسبت به تأسیس دفتر خانه اسناد رسمی و دفتر ثبت ازدواج و طلاق اقدام کنند.

همچنین بخوانید : زندگینامه افراد موفق:: استیو جابز کیست؟! و دلیل اصلی نام گذاری شرکت اپل

افرادی که در گرایش تاریخ و تمدن اسلامی فارغ التحصیل می شوند می توانند در وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سمت های مورد نیاز استخدام شوند و اگر علاقه به تحقیق و پژوهش داشته باشند می توانند با افزایش سطح سواد و آگاهی خود اقدام به نوشتن کتاب و مطالب مختلف در زمینه تاریخ و تمدن اسلامی کنند.

امروزه برای هدایت نسل جوان و آشنایی آن ها به الهیات و علوم و معارف اسلامی به این رشته به شدت نیاز داریم و باید افراد مختلفی با کسب دانش لازم و کافی در این زمینه مطالب مختلف دینی را به جوانان توضیح دهند و بتوانند با افزایش سطح سواد و آگاهی به تمام مجهول های ذهنی و سؤالات آن ها پاسخ مناسبی بدهند.


دریافت فایل PDF
معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی
میانگین امتیاز : 2.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته فلسفه
آشنایی با رشته فلسفه به همراه وضعیت بازار کار و آینده شغلی
رشته امور گمرکی
آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام