آینده شغلی کسانی که رشته تئاتر را انتخاب می کنند
ثبت نام شروع شد

آینده شغلی کسانی که رشته تئاتر را انتخاب می کنند

معرفی رشته تئاتر

رشته تئاتر یکی از شگفت انگیزترین هنرهایی است که انسان به وجود آورده و به عنوان یک راه مؤثر برای ارتباط افراد جامعه و راه مناسب برای بیان مشکلات جامعه و اجتماع شناخته می شود هنر تئاتر از ترکیب هنرهای گوناگون ایجاد شده و برای ارائه یک تئاتر مناسب باید در زمینه های مختلف مانند موسیقی، شعر، ادبیات، نمایش و حتی نقاشی تخصص داشت.

امروزه اکثر کشورهای دنیا به گونه ای تئاتر دارند و هنرهای نمایش آن ها به نوعی میراث آن ها محسوب می شود.

گرایش های رشته تئاتر

برای تولید یک تئاتر خوب عوامل زیادی مهم است که تجهیزات و امکانات یکی از آن ها است ولی چیزی که بیشتر از همه برای ارائه یک تئاتر خوب مهم است دانش و سواد کافی در زمینه تئاتر است.

اگر دانش کافی برای تئاتر وجود داشته باشد بسیاری از امکانات به آسانی حل می شود و می توان حتی با کمترین میزان ابزار با دانش کافی در زمینه تئاتر یک نمایش خوب به روی صحنه برد. به همین دلیل رشته تئاتر به صورت آکادمیک ایجاد شده و هدف آن تربیت افراد در زمینه های مختلف این رشته برای ساخت و تولید تئاترهای مناسب است که در سال های اخیر نیز افراد بسیار زیادی از این دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند و خدمات ارزنده ای را به تئاتر کشور کرده اند. در ادامه گرایش های مختلف رشته تئاتر را شرح می دهیم.

گرایش های رشته تئاتر

رشته تئاتر گرایش ادبیات نمایشی: ادبیات نمایشی در واقع جوهر اصلی یک تئاتر و یا فیلم است که تمام افراد گروه باید آن را اجرا کنند. ادبیات نمایشی به منظور تربیت افراد خلاق و متخصص در زمینه نوشتن نمایش نامه و فیلم نامه ایجاد شده و این افراد در طول مدت تحصیل می توانند به خوبی با دانش فیلم نامه نویسی آشنا شوند. بدون شک فیلم نامه نویسی نیاز به آموختن دروس تخصصی دارد تا فرد علاوه بر کسب درک عمیق از مسائل مختلف و تبدیل آن ها به فیلم نامه بتواند به خوبی نگارش آن را انجام دهد.

رشته تئاتر گرایش کارگردانی: کارگردان همان طور که از نام آن نیز مشخص است مسئول تمام کلیه امور یک نمایش را به صورت کلی به عهده دارد و باید بتواند تمام مجموعه را به خوبی مدیریت کند. در گذشته کارگردان تنها به حفظ یکپارچگی نمایش کمک می کرد ولی امروزه اختیارات کارگردان فراتر رفته و کارگردان در معنی و مفهوم فیلم نیز بسیار تأثیر گذار است. کارگردان باید بتوان یک متن نمایشنامه مناسب انتخاب کند و با گرفتن آزمون از بازیگرهای مختلف بهترین کاراکترهای نمایش خود را خلق کند. علاوه بر آن باید در زمینه های مختلف تئاتر از تسلط کافی برخوردار باشد تا بتواند در زمان های مختلف بهترین تصمیم ها را بگیرد و تذکرهای لازم را به مجموعه تیم بدهد.

همچنین بخوانید : دانشگاه تسینگوآ چین

رشته تئاتر گرایش بازیگری: علاوه بر گرایش ادبیات نمایشی گرایشی تحت عنوان بازیگری وجود دارد که تمرکز اصلی آن روی پرورش افراد به منظور آموزش بازیگری است. بازیگری هنر انتقال متن نمایشنامه و فیلم نامه به بهترین شکل ممکن به مخاطب است و بازیگر باید بتواند با آموزش صحیح و درست این کار را به نحو مناسب انجام بدهد. در طول تاریخ تکنیک های بازیگری افزایش یافته و دانش زیادی در این زمینه تولید شده و به همین دلیل این هنر به یک رشته آکادمیک دانشگاهی تبدیل شده تا بتواند تجربه و دانش این سال ها را به افراد علاقه مند و جدید در حوزه بازیگری ارائه کند.

رشته تئاتر گرایش صحنه آرایی: یکی از عناصر مهم در نمایش نامه های مختلف طراحی صحنه و مکان است. برای ایجاد صحنه به شکل استاندارد نیاز است تا افرادی دانش این کار را به دست آورند و علاوه بر آن دروس مختلف سینمایی را بدانند تا به بهترین نحو ممکن صحنه را برای اجرا آماده کنند. طراحی صحنه در نمایش بسیار مهم بوده و باید به گونه باشد که فضای نمایش نامه و فیلم نامه را به خوبی برای مردم ایجاد کند تا بازیگرها و مردم در بطن نمایش قرار گرفته و بیشتر از آن لذت ببرند.

رشته تئاتر گرایش نمایش عروسکی: عروسک گردانی و هنر نمایش عروسکی یکی از قدیمی ترین شیوه های نمایش است که در کشور ما نیز رواج داشته و افراد زیادی را به سمت خود جلب می کرده است. در این نمایش افراد پیر با تکان دادن عروسک های مختلف تلاش می کردند که به خوبی مشکلات اجتماعی را در قالب طنز به نمایش بگذارند. متأسفانه در سال های اخیر هنر نمایش عروسکی با بی میلی افراد به سمت کم رنگ شدن حرکت کرده و این نمایش بسیار خوب را فقط برای کودکان مناسب می بینند و این در حالی است که شخصیت های مختلف عروسکی در تلویزیون توانسته اند مخاطبان زیادی را جلب خود کنند و علاوه بر سرگرمی و تفریح مطالب مختلف آموزشی را قالب طنز به افراد مختلف جامعه آموزش دهند.

توانایی لازم و شرایط ورود به رشته تئاتر

تئاتر و نمایش یک هنر گروهی بوده و افرادی که قصد دارند وارد این حوزه شوند باید روحیه تیمی بسیار قوی داشته باشند تا بتوانند در کنار سایر افراد گروه تمرین و کار کنند. بازیگر باید دارای صدای رسا و واضح بوده و بتواند دیالوگ های مختلف را به بهترین شکل ممکن ادا کند. علاوه بر آن شرایط جسمانی مناسب نیز یکی از موارد مهم در بازیگری است که فرد بتواند به خوبی از عهده نقش های مختلف برآید.

بازیگر باید دارای حس بسیار قوی باشد تا بتواند مخاطب خود را تحت تأثیر قرار دهد و علاوه بر آن یک بازیگر خوب باید در زمینه های مختلف هنری مانند شعر، ادبیات، موسیقی و نقاشی تا حد امکان اطلاعات مناسبی داشته باشد تا بتواند بهتر نقش های خود را ایفا کند. برای انتخاب رشته بازیگری یکی از مهم ترین مباحث علاقه است.

همچنین بخوانید : دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

شما باید علاقه کافی به این رشته داشته باشید و بعد از آن ارزیابی مناسبی از استعداد و قابلیت های خودتان انجام دهید و اگر طبق استانداردهای لازم برای رشته بازیگری فرد مناسبی هستید اقدام به انتخاب این رشته کنید. البته رشته تئاتر تنها به بازیگری ختم نمی شود و همان طور که در بالا نیز اشاره شد گرایش های مختلفی دارد که بعضی از آن های نیازی به مهارت های بازیگری ندارد ولی مهم ترین کار قبل از انتخاب هر کدام از گرایش های تئاتر ارزیابی دقیق خود و کشف استعدادها است که در ادامه راه شما را با مشکل مواجه نکند.

بازار کار و آینده شغلی رشته تئاتر

بازار کار رشته تئاتر

خوشبختانه در سال های اخیر تعداد نمایش های تئاتر زیاد شده و میل مردم به تماشای این هنر نیز افزایش یافته است ولی هنوز هم تا استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم. افرادی که در گرایش های مختلف رشته تئاتر فارغ التحصیل می شوند می توانند در نمایشنامه های گوناگون با توجه به تخصص و رشته خود مشغول فعالیت شوند.

در حال حاضر افراد زیادی تمایل ورود به این حوزه را دارند ولی یکی از نکات مهم برای موفقیت در این حوزه تلاش و کسب دانش کافی است که اگر شما بتوانید مهارت خود را در تخصص خود افزایش دهید بدون شک می توانید خودتان را به تیم های حرفه ای برای استفاده از شما اثبات کنید. اگر بتوانید دانش خود را تا مقاطع بالا ادامه دهید و دروس آکادمیک پیشرفته را مطالعه کنید می توانید در آموزشگاه ها و مراکز آموزشی تئاتر به عنوان مدرس و مشاور نیز مشغول به کار شوید.

 


دریافت فایل PDF
آینده شغلی کسانی که رشته تئاتر را انتخاب می کنند
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام
میخواستم بدونم ایا میشه در دبیرستان رشته دیگری خوند و در دانشگاه رشته تاتر و بازیگری ؟ لطفا کمکم کنید

3 هفته پیش

سلام من میخوام درخواست مدرک لیسانس رو بدم راهنماییم میکنید سوابق اجرا تئاتر هم دارم

6 ماه پیش

    سلام وقت بخیر
    لطفا جهت کسب اطلاعات درخواست خودتون رو در فرم زیر تکمیل و ارسال نمایید.
    https://moadelsazi.com/request
    با تشکر

    6 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته بهداشت عمومی
بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار
رشته محیط زیست
بازار کار رشته محیط زیست و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب می کنند

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام