بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران
ثبت نام شروع شد

بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران

معرفی رشته جهانگردی و گردشگری

رشته جهانگردي يكي از رشته هاي دانشگاهي است كه از نوع علوم بين رشته اي مي باشد و حتي مي­توان گفت كه مديريت جهانگردي يكي از بين رشته اي ترين علوم به شمار می رود، اين علوم شامل:زبان انگليسي (يكي از مهم ترين علوم اين رشته است)، اقتصاد (صنعت جهانگردي تاثير اقتصادي به سزایي بر جوامع داشته و دارد حائز اهميت است)، رياضيات و آمار (از جمله علومي هستند كه غالباً در اكثر رشته هاي دانشگاهي وجود دارند كه متناسب با رشته تعداد واحدهاي آن متفاوت مي باشد و در رشته ي مديريت جهانگردي 6 واحد را به خود اختصاص داده است)، دروس مديريتي (جزء مهم رشته ي مديريت جهانگردي را تشكيل مي دهد)، دروس علوم اجتماعي،تاريخ (بررسي بناهاي تاريخي و ادوار مختلف تاريخي و تاثير آن بر جذب گردشگر) و جغرافيا (به شناخت هر چه بهتر موقعيت اماكن توريستي و شناسايي آنها كمك مي كند) می باشد.

رشته جهانگردی و گردشگری

دوره‌ي  کارشناسي این رشته مانند ساير رشته‌ها، 4 سال طول مي‌کشد و داراي 132 واحد درسي است. در مقطع کارشناسي، اين رشته، گرايش‌بندي نشده‌است و تنها کساني که اين رشته را تا مقاطع بعدي، يعني کارشناسي ارشد يا دکترا ادامه می­‌دهند، مي‌توانند گرايش مورد علاقه‌ي خود را به‌طور آکادميک دنبال کنند.

همچنین بخوانید : دانشگاه ملبورن (استرالیا)

تحصيلات تكميلي اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد در ايران وجود دارد و هنوز مقطع دكترا اين رشته در ايران وجود ندارد.

گرایش های رشته جهانگردی در مقطع کارشناسی ارشد:

رشته جهانگردی در مقطع کارشناسي ارشد داراي 2 گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:

 1. مدیریت بازاریابی جهانگردي
 2. برنامه ریزی و توسعه جهانگردي

بازار کار رشته جهانگردی:

با توجه به اینکه کشور ایران از پتانسیل های بسیار زیادی برای جذب گردشگر از سراسر جهان برخوردار است؛ بنابراین با برنامه ریزی و همت مسئولین در راستای جذب گردشگر و توریست، آینده بسیار روشنی در انتظار فارغ التحصیلان رشته جهانگردی می باشد.

دانشجویان رشته جهانگردی با فراگیری دروسی همچون “سامانه های اطلاعاتی در جهانگردی”، “محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری” و “تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی آماده ورود به بازار کاری مرتبط با رشته خود می شوند.

دانش‌آموختگان مدیریت جهانگردی می‌توانند در دامنه گسترده‌ای از صنایع و مشاغل مشغول به کار و فعالیت شوند. از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. کارمند آژانس مسافرتی: افراد شاغل در این بخش موظفند اطلاعات دقیقی در ارتباط با انواع بلیط ها، تورهای گردشگری و سایر اطلاعات لازم در طول سفر در اختیار مشتریان خود قرار دهند.
 2. مدیریت هتل‌ها و مراکز اقامتی: مدیر هتل می بایست با اصول و روش های هتلداری به منظور جذب مشتری بیشتر برخوردار باشد از جمله این اصول می توان به نحوه مدیریت کارکنان، اصول مهمانداری و نحوه ارتباط با مشتریان اشاره نمود.
 3. آموزش در حوزه گردشگری (مدرس دانشگاه): قابل ذکر است که شرط ورود به این شغل، ادامه تحصیل تا مقطع دکتری است.
 4. پژوهش در حوزه گردشگری: پژوهش های صورت گرفته می تواند در حوزه شناخت فرهنگ مردم، روش های درآمدزایی از توریسم و بناهای تاریخی صورت گیرد.
 5. راهنمای انواع تورها: فارغ التحصیلان رشته جهانگردی با توجه به شناختی که از اماکن مختلف جغرافیایی دارند می توانند راهنمای خوبی در سفرهای تفریحی باشند.
 6. مشاغل مرتبط با گردشگری
 7. مدیریت کنفرانس‌ها، رویدادها و جشنواره ها
 8. مراکز و نهادهای دولتی ( میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری ها، استانداری ها)

همچنین قابل ذکر است که با توجه به فرابخشی بودن صنعت جهانگردی امکان اشتغال در بخش ها و صنایع دیگر نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به کارشناسی روابط عمومی، مدیر انتشارات، کارمند بانک، رئیس بانک و کارمند بیمه اشاره نمود.

شرایط ورود به رشته جهانگردی

این رشته در حال حاضر با گرایش جهانگردی وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد یا دولتی تحصیل کنند. این رشته در کارشناسی ارشد گرایش­های متنوع­تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند. پس از اتمام دوره کارشناسی، داوطلبان می‌توانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از آزمون و کسب موفقیت در آن به دوره کارشناسی ارشد راه یابند. تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این مقطع تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد جذب بازار کار شده‌اند و تعدادی نیز پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد جذب مراکز علمی کشور می‌شوند.

شرایط ورود به گردشگری

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون دوره دکترای جهانگردی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود شرکت کنند.  پس از قبولی در آزمون، مجاز به مصاحبه در دانشگاه  های موردنظر می شوند و در صورت کسب نمره لازم در مصاحبه می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند. همچنین می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاهها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

دروس امتحانی آزمون کارشناسی رشته جهانگردی

از آنجایی که با شرکت در هر سه گروه آزمایشی انسانی، تجربی و ریاضی می­توان در این رشته قبول شد. لذا منابع این رشته برای قبولی درمقطع کارشناسی عبارت است از:

 1. عمومی ها: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه.
 2. تخصصی های انسانی: ریاضی، اقتصاد، ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی. یا
 3. تخصصی های تجربی: زیست،ریاضی، زمین شناسی، فیزیک، شیمی. یا
 4. تخصصی های ریاضی: ریاضی، فیزیک، شیمی.

همچنین بخوانید : رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته جهانگردی

 1. زبان تخصصی انگلیسی
 2. برنامه ریزی توسعه و اقتصاد جهانگردي(اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اقتصاد گردشگری)
 3. روش های کمی در جهانگردي( ریاضیات کاربردی، پژوهش های عملیاتی، آمار کاربردی)
 4. مدیریت بازاریابی( اصول مدیریت، رفتار سازمانی، بازاریابی و مدیریت بازار)
 5. علوم اجتماعی( جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ عامه )
 6. تاریخ و جغرافیا ( تاریخ و فرهنگ ایران، هنر معماری ایران، باستان شناسی، نقشه خوانی، جغرافیای جهانگردی ایران)

نتیجه گیری نهایی

با توجه به مطالب گفته شده در فوق ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد علاقه مند به تحصیل در رسته جهانگردی می بایست به مفاهیم و مباحث مدیریتی و جهانگردی علاقه نشان داده، از قدرت و توان ادراک، تجزیه و تحلیل و نهایتا حل مشکلات مدیریتی برخوردار باشند، در کسب مهارت های عمومی و تخصصی کوشا بوده، از روابط عمومی بسیار بالا و همچنین روحیه ای پویا و پر تحرک برخوردار باشند، تنها در این صورت است که می توانند در رشته تحصیلی خود موفق شوند.


دریافت فایل PDF
بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران
میانگین امتیاز : 4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

من میخوام این مدرک رو بگیرم و باهاش تو یه آژانس استخدام بشم اگر استعلام بکنن صحت داره این مدارک؟

5 ماه پیش

  سلام
  جهت ارائه به شرکت مربوطه از منوی شرایط ثبت نام و زیر منوی نمونه گواهینامه عکس مدرک را به جایی که میخواین ببرین نشون بدید مورد تایید بود ثبت نام را انجام دهید.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته طراحی و دوخت
دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل
رشته روانشناسی
بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام