رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند
ثبت نام شروع شد

رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند

معرفی رشته علوم تربیتی

رشد و تربیت یکی از نیازهای اساسی هر جامعه ای محسوب می شود. بدون شک اگر دانش و تربیت در یک جامعه افزایش یابد آن جامعه با سرعت بسیار بیشتری به سمت رشد و ترقی حرکت خواهد کرد.

آموزش مسائل تربیتی و فرهنگ سازی آن در جامعه باید به وسیله افرادی انجام شود که در این زمینه تحصیل کرده و آمادگی لازم برای ارائه این آموزش و مهارت را دارند.

رشته علوم تربیتی به همین منظور در کشور ایجاد شده و علت اصلی آن تعلیم و تربیت افراد مختلف در جامعه برای حرکت به سمت رشد و تعالی است.

رشته علوم تربیتی

بدون شک معلم و اساتید ما باید علاوه بر تسلط به مباحث تخصصی و درسی در زمینه تربیتی نیز آگاهی لازم را داشته باشند تا بتوانند به خوبی نسبت به آموزش افراد اقدام کنند. زمانی که یک معلم با اصول تربیتی آشنا باشد بهتر می تواند ذهن دانش آموز را روی مسائل مختلف باز کرده و دانش آموز با میل و رغبت بسیار بیشتری دروس خود را مطالعه کند.

یکی از مشکلاتی که متأسفانه در سیستم آموزشی وجود دارد عدم توجه کافی به این مشکل بوده و همه ما بارها مشاهده کرده ایم که دانش آموز میل و رغبتی به تحصیل و دانش نداشته و در بسیاری مواقع ترک تحصیل می کند. دلیل اصلی این امر تربیت و آموزش اصول اولیه فرهنگی به دانش آموز است.

زمانی که دانش آموز فلسفه زندگی و تحصیل را به خوبی فرا گیرد بهتر می تواند با سختی دروس کنار آمده و با میل و رغبت بیشتری به تحصیل بپردازد. در واقع معلم باید قدرت تفکر و تحلیل دانش آموز را نیز افزایش دهد که این امر با مهارت در دانش علوم تربیتی امکان پذیر است رشته علوم تربیتی گرایش های مختلف دارد که در ادامه هر کدام از این گرایش ها را شرح می دهیم.

همچنین بخوانید : چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش

گرایش های رشته علوم تربیتی

گرایش تکنولوژی آموزشی: این رشته یکی از پیشتازترین گرایش های حوزه علوم تربیتی محسوب می شود در واقع تکنولوژی آموزشی به تحلیل و بررسی روش های مختلف آموزش و طراحی شیوه های جدید به منظور افزایش کیفی و کمی آموزش است. این رشته به خوبی به معلم ها آموزش می دهد که چگونه بتوانند با به روز رسانی خود و ابزارهای لازم به بهترین نحو به دانش آموزان دروس مختلف را آموزش دهند.

در واقع افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید به صورت دائم به تحقیق و پژوهش بپردازند تا بتوانند جدیدترین و کارآمد ترین روش های مختلف آموزشی را به دانش آموزان ارائه دهند.

گرایش مدیریت و برنامه ریزی: یکی از فرایند های مهم برای بهینه سازی سیستم آموزشی مدیریت و برنامه ریزی دقیق آن است رشته مدیریت و برنامه ریزی برای ایجاد برنامه های نوین و مدرن که بتواند به خوبی نیازهای مختلف آموزشی را برای دانش آموز تدوین کند به وجود آمده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید بتوانند بعد از فارغ التحصیلی سیستم های مختلف آموزشی را آنالیز کرده و در صورتی که ایراد و اشکالی وجود داشته باشد نسبت به حل آن اقدام کنند. در واقع این رشته به افراد آموزش می دهد که بتوانند به خوبی مدیریت و برنامه ریزی نظام های آموزشی را انجام دهند.

گرایش آموزش و پرورش دبستانی و پیش دبستانی: هر کودک از زمان تولد شروع به یادگیری مسائل مختلف می کند. یکی از دوران های بسیار مهم در زندگی هر فرد پیش دبستانی و دبستانی است. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که شخصیت واقعی کودک در این دوران شکل می گیرد و به همین دلیل افرادی که در این دوران به کودک آموزش می دهند باید از نظر علم و روان شناسی آمادگی بسیار بالایی داشته باشند.

این امر را می توان در کشورهای پیشرفته اروپایی به خوبی مشاهده کرد که تا چه میزان مدارس پیش دبستانی و دبستانی جدی گرفته شده و از بهترین امکانات برای تربیت این دانش آموزان استفاده می شود.

گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی: این گرایش برای آموزش افراد مختلف در جهت آموزش به کودکان استثنایی ایجاد شده است. کودکان استثنایی بخشی از جامعه ما محسوب می شوند و به همین دلیل باید برای این افراد نیز سیستم آموزشی مناسب ایجاد شود تا بتوانند به خوبی مهارت های لازم را با توجه به میزان استعداد خود کسب کنند.

این کودکان به دلیل نقص و مشکلی که از نظر جسمی و یا عقلی دارند اگر به خوبی آموزش داده شوند در آینده می توانند علاوه بر اینکه دست و پا گیر دیگران نبوده و مشکلی از بابت هزینه و موارد دیگر ایجاد نکنند در حل بسیاری از مشکلات نیز کمک کنند. می توان با آموزش صحیح و اصولی آن ها در زمینه های مختلف از این افراد استفاده کرد و آن ها بتوانند به خوبی از پس مشکلات و هزینه زندگی خود بر آیند.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار

شرایط و توانایی لازم برای ورود به رشته علوم تربیتی

این رشته و تمام گرایش های آن به منظور آموزش و تربیت افراد در مقاطع مختلف ایجاد شده است اگر قصد ورود به این رشته را دارید باید دارای صبر و تحمل زیاد بوده و به فرایند آموزش علاقه داشته باشید. افرادی که می خواهند اقدام به آموزش کنند باید دارای مهر و محبت بوده تا بتوانند بهتر با شاگردان خود ارتباط برقرار کنند. این رشته با آموزش و پرورش سر و کار دارد و شما باید به فرایند تحقیق و پژوهش علاقه مند باشید تا بتوانید همواره اطلاعات خود را برای تربیت افراد مختلف به روز رسانی کنید.

امروزه در دنیا مقاله و کتاب های بسیار زیادی در زمینه آموزش و علوم تربیتی نوشته می شود که شما باید بتوانید برای افزاش سطح آگاهی خود این دروس را مطالعه کنید و به همین جهت باید از نظر زبان انگلیسی نیز شرایط خوبی داشته باشید. افرادی که قصد ورود به این رشته را دارند باید دارای قدرت تحلیل و بررسی قوی باشند تا بتوانند امور مختلف و دانش آموزان را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند و با توجه به نوع شخصیت آن ها بهترین تصمیم و شیوه تربیتی را در نظر بگیرند.

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم تربیتی

بازار کار رشته علوم تربیتی

این رشته همان طور که از نام آن نیز مشخص است برای واحد های مختلف آموزشی ایجاد شده و افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در مدارس، مهدکودک، بهزیستی و هر قسمتی که نیاز به آموزش مباحث تربیتی دارند مشغول به کار شوند.

لازم به ذکر است که این رشته تنها برای کودکان نبوده و می تواند در زمینه های مختلف به افراد بزرگ نیز مشاوره دهد. البته گرایش های این رشته با هم تفاوت داشته و هر کسی با توجه به گرایش خود در سازمان و ارگان مربوطه مشغول به کار می شود. مثلاً گرایش آموزش کودکان استثنایی برای تربیت افراد مورد نیاز در آموزشگاه های بهزیستی است که باید بتوانند به این افراد مسائل تربیتی را به خوبی آموزش دهند.

خوشبختانه در کشور ما این رشته تا مقاطع بالا وجود دارد و افرادی که به این رشته علاقه دارند می توانند تا مدارج بالا این رشته را ادامه دهند و بعد از فارغ التحصیلی در پژوهشگاه و ارگان های مختلف آموزشی مشغول به کار شوند. این رشته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و فارغ التحصیلان این رشته در صورتی که اطلاعات و علم خود را افزایش دهند می توانند تأثیر بسیار زیادی در سیستم آموزشی کشور ایفا کنند.


دریافت فایل PDF
رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند
میانگین امتیاز : 3.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام،اگه بخوام رشته علوم تربیتی بخونم از همون زمانی که وارد دانشگاه بشم گرایشش جداس؟یا واسه ارشد جدا میشه؟

3 هفته پیش

  سلام دوست عزیز من رشتم علوم تربیتی شاخه پیش دبستانی و دبستان هستش و از ترم دوم گرایش انتخاب کردم.

  2 روز پیش

  سلام باید از واحد مشاوره دانشگاهتون بپرسید.

  3 هفته پیش

سلام من مربی مهدکودک هستم با دریافت این مدرک میتونم ارتقاء شغلی بگیرم؟

5 ماه پیش

  سلام بله در صورتی که سوابق بیمه داشته باشید میتونید در طرح معادل سازی ایرانیان شرکت نمایید.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته زبان و ادبیات فارسی
گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار
رشته طراحی و دوخت
دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام