گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته مهندسی رباتیک

رباتیک از دیرباز به عنوان یکی از صنایع جذاب شمرده می شده که افراد زیادی را ترغیب می کرد که وارد این حوزه شوند. با رشد سریع فناوری و نیاز به تجهیزات صنعتی گوناگون رباتیک توانست خود را به عنوان یک رشته و علم مجزا معرفی کند و سالانه افراد زیادی وارد این رشته شوند و علوم مختلف راجع به این حوزه بسیار کاربردی را فرا گیرند.

امروزه رشته مهندسی رباتیک در کارخانه ها، صنایع گوناگون، هوافضا و جاهایی که انسان نمی تواند به دلایل گوناگون کار کند و یا سرعت پایینی دارد رباتیک به صورت گسترده استفاده می شود. در ایران نیز رباتیک به عنوان یکی از اولویت های صنعت مطرح بوده و خوشبختانه در سال های اخیر دستاورد های فراوانی در این رشته حاصل شده است.

در حقیقت رشته رباتیک را می توان تلفیقی از تمام رشته های مختلف دانست.

افرادی که قصد دارند در رشته رباتیک تحصیل کنند باید با علم الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر، مواد و علوم دیگری که در این حوزه نقش دارد آشنا شده و مفاهیم آموزشی را به خوبی آموزش ببینند.

ربات نسبت به انسان مزایای بسیار بیشتری مانند دقت بالا، سرعت بالا، عدم خستگی و عوامل دیگری دارد و همین موارد باعث شده که همواره ربات به عنوان وسیله ای برای جانشین انسان معرفی شده که کاربرد بسیار وسیعی دارد.

رشته رباتیک

نحوه ورود به رشته رباتیک

رباتیک یکی از رشته های مهندسی محسوب می شود و برای ورود به این رشته باید دارای دیپلم ریاضی بود. افرادی که دیپلم ریاضی داشته باشند و در کنکور شرکت کنند می توانند در زمان انتخاب رشته، رشته مهندسی رباتیک را انتخاب کرده و بعد از قبولی در دانشگاه مورد نظر مشغول به تحصیل شوند. خوشبختانه رشته رباتیک در مقاطع بالاتر نیز در کشور ما وجود دارد و علاوه بر آن چون رباتیک ترکیبی از رشته های مختلف مهندسی الکترونیک، مکانیک و کامپیوتر است دانشجو می تواند برای ادامه تحصیل در هر کدام از این رشته های مهندسی اقدام به تحصیل کند. یکی از گرایش های رشته کامپیوتر به نام هوش مصنوعی امروزه در رشته رباتیک کاربرد بسیار وسیعی دارد و افراد زیادی برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا این گرایش را انتخاب می کنند.

آینده شغلی رشته رباتیک

رباتیک یکی از رشته های پویا محسوب می شود که دانشجو باید علاقه زیادی به این رشته داشته و علاوه بر دروس دانشگاهی به صورت دائم کارهای عملی انجام دهد و اطلاعات خود را به روز رسانی کند. هدف اصلی رشته رباتیک آسان کردن کارهایی که انسان برای انجام دادن آن ها با مشکل مواجه است.

مثلاً ربات های آتش نشان می توانند در مواقع آتش سوزی به راحتی وارد ساختمان های مختلف شده و اقدام به خاموش کردن آتش و حتی نجات افراد مختلف شوند. ربات های مین یاب می توانند با دقت بالا و بدون ریسک خطر مناطق مختلف آلوده به مین را پاک سازی کنند. برای ساخت و توسعه این موارد نیاز به علاقه شدید و کار مداوم است. علاوه بر آن دانشجو باید از نظر دروس ریاضی و فیزیک اطلاعات غنی و مناسبی داشته باشد تا بتواند مسائل مختلف علمی را حل کند. برای افرادی که فارغ التحصیل رشته رباتیک شوند و علاوه بر آن اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند بازار کار مناسبی وجود دارد.

امروزه نهادهای مختلف دولتی و خصوصی برای ارگان های مختلف اقدام به طراحی و ساخت ربات هایی به منظور خاص می کنند که این افراد می توانند در این شرکت و نهادها مشغول به کار شوند. علاوه بر آن می توانند با تأسیس شرکت های دانش بنیان تحت مدیریت خودشان و دیگر دوستان اقدام به ارائه طراحی و خدمات مختلف صنعت رباتیک به نهادهای مورد نظر کنند.

یکی دیگر از موقعیت های شغلی مناسب برای فارغ التحصیلان رشته رباتیک آموزش است. افرادی که در این رشته و مقاطع بالا فارغ التحصیل می شوند می توانند در مراکز مختلف آموزشی اقدام به تدریس دروس مرتبط با این رشته کنند.

همچنین بخوانید : منظور از مدرک تحصیلی بین المللی چیست؟!

ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی

رباتیک یکی از صنایع مهم تمام کشورهای دنیا محسوب می شود و اکثر کشورها اقدام به ارائه این رشته در مقاطع مختلف دانشگاهی کرده اند. شما می توانید با داشتن مدرک زبان بین المللی بعد از گرفتن مدرک دیپلم برای یکی از دانشگاه هایی که رشته رباتیک دارند اقدام کنید. برخی از دانشگاه ها وجود دارد که برای ورود به آن ها نیازی به مدرک زبان وجود نداشته و شما باید ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت کنید و بعد از کسب آمادگی لازم تحصیلات شما شروع خواهد شد. بهترین زمان برای ادامه تحصیل خارج از کشور بعد از کسب مدرک کارشناسی است.

شما می توانید در یکی از دانشگاه های معتبر ایران تحصیل کنید و بعد از کسب نمره های خوب و اخذ مدارک بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل با یکی از دانشگاه های مورد نظر خارجی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید مکاتبه کنید. معمولاً معیار اصلی سنجش این دانشگاه ها برای قبول کردن شما محل تحصیل مقطع کارشناسی، نمره های کسب شده و داشتن مدرک زبان است. اگر در این سه مورد موقعیت خوبی داشته باشید می توانید به راحتی در یکی از دانشگاه های خارجی ادامه تحصیل دهید. به خاطر داشته باشید دانشگاه های معتبر در صورتی که پی ببرند شما از استعداد کافی در این زمینه برخوردار هستید اقدام به بورسیه شما می کنند و شما برای ادامه تحصیل نیاز نیست هیچ هزینه ای را پرداخت کنید. برای بالا بردن شانس خود جهت پذیرش موفق در دانشگاه های خارجی علاوه بر کسب نمره های بسیار خوب، مدرک زبان و دانشگاه معتبر سعی کنید که در همایش، سمینار و مسابقه های مختلف بین المللی شرکت کنید تا بتوانید موفقیت هایی در این حوزه به دست آورید.

دانشگاه هایی که بدانند شما در حوزه صنعت و کار عملی فعالیت های مستمر زیادی داشته اید پذیرش شما را بسیار آسان تر انجام می دهند و علاوه بر آن در زمان تحصیل امکانات گسترده تری به منظور تحقیقات و آموزش در اختیار شما می گذارند.

درآمد و حقوق مهندس رباتیک

درامد و حقوق مهندس رباتیک مانند دیگر رشته ها به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

اگر فردی در زمینه رباتیک فعال بوده و تخصص زیادی داشته باشد می تواند درامدهای بسیار زیادی به دست آورد. فرض کنید یک کارخانه برای افزایش راندمان و ساده سازی یک فرایند نیازمند طراحی یک دستگاه است. اگر فردی تخصص لازم در این زمینه را داشته باشید می تواند درامد زیادی از این راه کسب کند. بیشترین حجم درامد یک مهندس رباتیک از حوزه طراحی و ساخت به دست می آید. بنابراین افرادی که در حوزه رباتیک فعالیت می کنند باید نسبت به یادگیری نرم افزارهای مهندسی مختلف مربوط به رشته ها الکترونیک، مکانیک و کامپیوتر اقدام کنند. امروزه تقریباً تمام طراحی ها به وسیله نرم افزار انجام می شود بنابراین دانش و توانایی کار با نرم افزار ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

زبان رباتیک زبان علم است و افرادی که با این تخصص آشنا هستند می توانند در کشورهای مهم جهان مشغول به کار شوند. به خاطر داشته باشید کشورهای صنعتی مانند آمریکا، ژاپن و آلمان بودجه های بسیار زیادی به صورت سالانه برای انجام کارهای تحقیقاتی در حوزه رباتیک انجام می دهند و شما در صورتی که دانش مورد نیاز آن ها را داشته باشید بدون شک می توانید مانند بسیاری دیگر از افراد مهم ایرانی که در کمپانی های معتبر فعالیت می کنند مشغول به کار شوید.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 3.8


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام