بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار
ثبت نام شروع شد

بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار

آشنایی با رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی یکی از زیر شاخه های علوم تجربی است و با هدف حفظ و بهبود سلامت افراد جامعه در دانشگاه ها به دانشجویان و متقاضیان علاقه مند تدریس می شود.

اولین گام های بنیان گذاری رشته بهداشت عمومی درست از زمان جدایی و تفکیک پزشکی پیشگیری از پزشکی درمان صورت پذیرفت. به طور کلی می توان رشته بهداشت عمومی را پایه و اساس اصلی زیرشاخه های منشعب از آن از جمله تغذیه، مدیریت بهداشتی، آموزش بهداشت و اقتصاد بهداشت نام برد.

رشته بهداشت عمومی

دانشجویان رشته بهداشت عمومی در جهت پیشگیری از ابتلای افراد مختلف به بیماری های واگیردار و غیر واگیر تلاش می کنند. از جمله اصلی ترین هدف و وظیفه آن ها این است که با توجه به برنامه ریزی های وزارت بهداشت در جهت کنترل و پیشگیری بیماری ها اقدامات لازم را به عمل آورند.

همچنین بخوانید : معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی

تعداد دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی این رشته معادل 130 واحد است که 20 واحد آن را دروس عمومی، 32 واحد آن را دروس اصلی، 60 واحد آن را دروس اختصاصی و 16 واحد آن را دروس کارآموزی در بر می گیرد.

این رشته تا مقطع دکتری به علاقه مندان و متقاضیان رشته بهداشت عمومی در ایران ارائه می شود. قابل ذکر است که طول دوره کارشناسی این رشته 4 سال، طول دوره کارشناسی ارشد آن 2 سال و طول دوره دکتری آن به مدت 5 سال به طول می انجامد.

گرایش های رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی

رشته بهداشت عمومی دارای دو گرایش در مقطع کارشناسی است که این دو گرایش عبارتند از بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری ها.

گرایش مبارزه با بیماری ها: در این گرایش سعی بر آن است تا دانشجویان را با روش های پیشگیری از بیماری آموزش دهند، به طوریکه بتوانند اقدامات مناسبی در جهت کنترل و از بین بردن بیماری ها انجام دهند.

گرایش بهداشت خانواده: این گرایش همان طور که از اسمش مشخص است در جهت بهبود و ارتقا سلامت خانواده به وجود آمده است. این گرایش به مراقبت از خانواده تاکید بسیاری دارد و آن را در اولویت قرار داده است، به طوریکه فارغ التحصیلان از این رشته باید بتوانند از انجام دادن این امر مهم به خوبی بر بیایند.

گرایش های رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی ارشد

رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی ارشد از دایره بسیار گسترده ای برخوردار است به طوری که افراد علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته می توانند با توجه به علاقه و استعداد خود هر یک از گرایش های رشته بهداشت عمومی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند. گرایش های رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی عبارتند از:

آموزش بهداشت، اقتصاد بهداشت، زیست فناوری پزشکی، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، مدیریت توان‌بخشی، علوم تغذیه، آموزش پزشکی، آمار زیستی، انفورماتیک پزشکی، سم شناسی، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)، علوم بهداشتی در تغذیه، اکولوژی انسانی، اپیدمیولوژی، رفاه اجتماعی، سلامت سالمندی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مهندسی پزشکی (زیست مواد)، برنامه ریزی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی، تاریخ علوم پزشکی، ارزیابی فناوری سلامت، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، فیزیولوژی، مهندسی بهداشت محیط، حشره شناسی پزشکی، نانوتکنولوژي پزشکي، مديريت توانبخشي و مبارزه با ناقلین و علوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه.

بازار کار و حقوق رشته بهداشت عمومی

بازار کار رشته بهداشت عمومی

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب رشته می تواند شما را در این زمینه یاری کرده و شما را از سردرگمی بیرون بیاورد، آگاهی از بازار کار و آینده شغلی رشته موردنظر است. در رابطه با بازار کار رشته بهداشت عمومی باید این گونه گفت که آینده شغلی نسبتاً مناسبی برخوردار است به طوری که فارغ التحصیلان از این رشته می توانند با توجه به رشته تحصیلی خود در دانشگاه به عنوان مربی بهداشت مدارس، مربی خدمات بهداشتی، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری ها و همچنین کارشناس بهداشت خانواده فعالیت خود را آغاز نماید و از تجربیات کسب شده خود در طول دوره تحصیل در زمینه شغل خود نهایت استفاده را ببرد.

همچنین با توجه به استعداد و علم کارشناسان رشته بهداشت عمومی می توان آن ها را کلینیک های ترک اعتیاد، خانه سالمندان و همچنین کمک به زنان باردار به کار گرفت.

کارشناسان و فارغ التحصیلان رشته بهداشت عمومی می توانند با به عهده گرفتن هر یک از چهار نقش آموزشی، پژوهشی، مراقبتی و اجرایی نیز در راستای رشته موردنظر خود به افراد مختلف کمک شایانی کنند.

در رابطه با نقش آموزشی کارشناسان بهداشت عمومی می توان به نقش آن ها در مشاوره های قبل از ازدواج و آموزش و اطلاع رسانی به مادران و زنان باردار اشاره نمود.

همچنین بخوانید : دانشگاه دلفت (هلند)

نقش پژوهشی آن ها نیز در برگیرنده فعالیت هایی نظیر آموزش به پرسشگران سلامت و همکاری در انجام مصاحبه های پژوهشی و تدوین اطلاعات است.

نقش مراقبتی آن ها نیز در برگیرنده کلیه فعالیت های مراقبتی نظیر مراقبت از رنان باردار قبل و بعد از زایمان و … است.

نقش اجرایی آن ها نیز همان طور که از اسمش مشخص است مربوط به امور اجرایی از جمله ارائه خدمات تنظیم خانواده و همچنین حضور در برنامه های آموزشی و اجرایی بهداشت در مدارس است.

شرایط ادامه تحصیل از کاردانی تا کارشناسی رشته بهداشت عمومی

تنها کسانی می توانند برای ادامه تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی وارد این رشته شوند که در مقطع کاردانی خود در یکی از رشته های بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماری ها، بهداشت عمومی گرایش بهداشت خانواده، بهداشت مدارس، پرستاری دندان پزشکی، بهداشت دهان و دندان، راهنمای بهداشت عمومی تحصیل کرده باشند.

همچنین قابل ذکر است که کسانی که دارای مدرک کاردانی بهداشت مدارس هستند در صورتی می توانند برای مقطع کارشناسی در رشته بهداشت عمومی به ادامه تحصیل بپردازند که مدرک تحصیلی و همچنین مرکز آموزشی آن ها از سوی وزارت بهداشت به تائید برسد.

نکته دیگری که می بایست بدان اشاره نمود این است که دارندگان مدرک کاردانی پیوسته حق شرکت در کنکور کارشناسی ناپیوسته رشته بهداشت عمومی را ندارند.

دروس امتحانی آزمون کاردانی رشته بهداشت عمومی

ادبیات_ معارف اسلامی_ زبان انگلیسی_ فیزیک و فیزیولوژی_ آمار حیاتی و اصول اپیدمیولوژی_ اصول تغذیه_ بهداشت محیط و روان_ جمعیت شناسی و تنظیم خانواده_ مصون سازی_ میکروبیولوژی_ اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران

دروس امتحانی آزمون کاردانی به کارشناسی رشته بهداشت عمومی

فیزیولوژی_ فیزیک_ آمار حياتي و اصول كليات اپيدميولوژي_ اصول تغذیه_ اصول و کلیات خدمات بهداشتی “اصول بهداشت محیط – بهداشت روان”_ جمعيت شناسي و اصول تنظيم خانواده_ مصون سازی “برنامه ایمن سازی کشوری”_  میکروب شناسی عمومی_ اپيدميولوژي بيماري شايع در ايران_ آموزش بهداشت و ارتباطات

نتیجه گیری نهایی

با توجه به توضیحات داده شده در رابطه با رشته بهداشت عمومی، دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته می بایست از علم و دانش کافی در حوزه علوم مختلف برخوردار باشند تا بتوانند در جهت بهبود و ارتقا سطح سلامت افراد جامعه مفید واقع شوند. اگر علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید می بایست از روحیه بسیار قوی در برخورد با انواع مشکلات، حس بشردوستانه و یاری رساندن به هم نوعان برخوردار باشید. در این صورت است که می توانید در رشته خود موفق شوید.


دریافت فایل PDF
بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

راهنمایی میخوام ارشد چی بخونم من لیسانس بهداشت عمومی هستم

4 هفته پیش

سلام من امسال بهداشت عمومی دولتی ومامایی ازاد قبول شدم ،کسی هست الان بارشته بهداشت عمومی سرکار باشه منو راهنمایی کنه ،ایندش چطوره

4 هفته پیش

به دلیل تغییر سیاست ها این رشته بدرنخور ترین رشته میباشد .حقوق کم و ساعت کاری زیاد.

1 ماه پیش

سلام.ببخشید میخواستم بدونم هزینه هر ترم این رشته چقدر هستش؟و آیا اینکه این رشته رو میشه بدون کنکور ثبت نام کرد؟

3 ماه پیش

سلام من میخواستم بدونم رشته بهداشت اینده ای داره ک بخوام برم رشته بهداشت یانه

3 ماه پیش

    در صورتی که علاقه مند به این حوزه باشید مطمعا میتونید موفق شوید.

    2 ماه پیش

سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته بهداشت مدارس هستم و تمام امید من این بود که بتونم به رشته بهداشت عمومی دست پیدا کنم ولی متاسفانه این رشته واسه کارشناسی بهداشت عمومی حذف شده ،خواهش میکنم اینقد با این جوونای مملکت بازی نکنید ،لطفا پیگیری کنید این موضوع رو و به ما اطلاع بدین ،تا قبل از این خبر همه همکلاسی من واقعا داشتن واسه کنکورش تلاش میکردن

4 ماه پیش

سلام امسال رشته بهداشت مدارس از دفترچه کنکور کاردانی به کارشناسی بهداشت عمومی حذف شده به نظرتون برا همیشه حذف شد یعنی ممکنه سال های بعد دوباره تو دفترچه بیارنش؟؟من کاردانی بخونم بهداشت مدارس یا نه:((

4 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته سینما
معرفی رشته سینما به همراه آخرین تغییرات بازار کار و آینده شغلی در ایران
رشته تئاتر
آینده شغلی کسانی که رشته تئاتر را انتخاب می کنند

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام