بهترین گرایش رشته مدیریت دولتی در وضعیت فعلی بازار کار ایران
ثبت نام شروع شد

بهترین گرایش رشته مدیریت دولتی در وضعیت فعلی بازار کار ایران

معرفی رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی یکی از رشته های زیر مجموعه های مدیریت محسوب می شود که از نظر آکادمیک و دانشگاهی قدمت زیادی داشته و شروع این رشته از سال 1331 بوده است.

این رشته برای افرادی که قصد دارند به مدارج بالا در امور کشور برسند و در امور سیاسی و دولتی کشور حضور داشته باشند رشته بسیار مناسبی است. این رشته با داشتن گرایش های متعدد می تواند طیف و حوزه وسیعی را تحت پوشش قرار داده و بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان فراهم کند.

رشته مدیریت دولتی

افراد فارغ التحصیل رشته مدیریت دولتی می توانند در قسمت های مختلفی مانند منابع انسانی، تشکیل سازمانی، منابع مالی و حوزه های دیگر مدیریت سازمان و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی فعالیت کنند.

دروس مختلف رشته مدیریت دولتی

یکی از بهترین راه ها برای شناخت رشته های مختلف مطالعه کتاب های آن و اطلاع از سرفصل های اصلی آن رشته است و به همین منظور در ادامه دروس اصلی رشته مدیریت را برای شما شرح می دهیم.

روان شناسی کار

یکی از مباحثی که مدیران باید برای کنترل بهتر امور در نظر بگیرند آشنایی با حوزه روان شناسی و تأثیر آن در محیط کار است. درس روان شناسی کار به منظور مطالعه و شناخت ابعاد روان شناسی در حوزه کاری در نظر گرفته شده است.

جامعه شناسی سازمان ها

این درس دانشجویان را به نقش سازمان های مختلف و نحوه ایجاد و شکل گیری آن ها را بیان می کند و دانشجو می تواند درک درستی از جامعه و رابطه با سازمان های مختلف برداشت کند.

توسعه اقتصادی و برنامه ریزی: یکی از مهم ترین کارهایی که مدیران دولتی باید فرا گیرند آشنایی با اصول برنامه ریزی به منظور توسعه صحیح اقتصادی است. این درس به دانشجویان مفاهیم اساسی برنامه ریزی و توسعه اقتصادی را آموزش می دهد.

همچنین بخوانید : دانشگاه پردو (پوردو) آمریکا

زبان تخصصی

زبان یکی از ملزومات اساسی تمام رشته ها محسوب می شود و هر رشته باید بنا بر حوزه کاری خود لغات و اصطلاحات اصلی آن رشته را به دانشجویان ارائه دهد تا بتوانند با خواندن مطالب و کتاب های خارجی از مفاهیم جدید مدیریت برخوردار شوند.

مدیریت تحول سازمان

بیشتر سازمان ها و ارگان ها بعد از یک مدت به خصوص وارد رکود می شود و یک مدیر خوب باید بتواند با ایجاد برنامه های تحول در زمان مناسب ساختار نهاد را اصلاح کرده و انگیزه کارکنان را افزایش دهد و به همین منظور درسی با عنوان مدیریت تحول سازمان در چارت درسی رشته مدیریت دولتی قرار داده شده است.

حسابداری دولتی

یک مدیر خوب باید با تمام قسمت های مختلف سازمان به خوبی آشنا باشد و یکی از مهم ترین قسمت های مهم هر نهاد و سازمان واحد حسابداری آن است. به همین منظور درسی با عنوان حسابداری دولتی برای دانشجویان پیش بینی شده که شیوه های مختلف برنامه ریزی دولتی، کنترل مالی سازمان های مختلف، نحوه عملکرد حسابداری در سازمان های دولتی، آشنایی با مدارک و دفاتر حسابداری و نحوه تهیه و تنظیم گزارش های حسابداری را به دانشجویان آموزش می دهد.

مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی

مالیات یکی از مباحث بسیار مهم در تمام دولت ها بوده و دولت از طریق مالیات می تواند درآمد مناسبی کسب کرده و در بهبود فضای کشور استفاده کند. این درس مباحث پیرامون مالیات و نحوه تنظیم و شیوه های مختلف وصول آن را به دانشجویان آموزش می دهد.

فراگیرد تنظیم و کنترل بودجه

بودجه بحث بسیار مهمی برای سازمان های مختلف بوده و هیچ ارگان و سازمانی نمی تواند بدون بودجه دقیق و مشخص فعالیت خود را به صورت ثمر بخش ادامه دهد. این درس دانشجویان رشته مدیریت دولتی را با مبحث بودجه و روش های مختلف کنترل آن آشنا می کند.

سیستم های اطلاعاتی مدیریت

این درس به منظور آشنا کردن دانشجویان این رشته با مباحث اینترنت و فناوری اطلاعات، سیستم های مختلف مدیریت اطلاعات، سیستم های اتوماسیون اداری، سیستم های بهبود تصمیم گیری و پشتیبانی ایجاد شده است.

مبانی مدیریت دولتی

یکی از اساسی ترین دروس رشته مدیریت دولتی مبانی آن است که دانشجو را با اصول کلی و فرایند مدیریت دولتی آشنا می کند. این درس می تواند مقدمه بسیار مناسبی برای آموختن دیگر مباحث مهم این رشته محسوب شود.

مدیریت تطبیقی

این درس سیستم های مختلف مدیریت در کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه می کند و دانشجو می تواند با مقایسه و آنالیز هر کدام از آن ها نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کند.

مدیریت توسعه

توسعه یکی از موارد بسیار مهمی است که سازمان های مختلف به دنبال آن هستند و به همین منظور باید دانشجو اصول و شرایط زمینه ساز توسعه را به خوبی درک کند و این درس با ارائه سرفصل های مناسب به دانشجویان در این زمینه کمک می کند.

مدیریت تعاونی ها

تعاونی امروزه نقش پررنگی در اقتصاد و ساختار حکومتی داشته و یک مدیر دولتی باید با اصول و قواعد تعاونی های مختلف آشنایی داشته باشد تا بتواند در صورت لزوم راجع به آن ها تصمیم های درستی اتخاذ کند.

تصمیم گیری و تعیین خط مشی

یک مدیر دولتی باید بتواند در زمان مناسب تصمیم درستی بگیرد و علاوه بر آن خط مشی شرکت و نهاد مربوطه را به خوبی تعیین کند و به همین جهت این درس برای آموزش این مبحث در چارت درسی رشته مدیریت دولتی قرار داده شده است.

حقوق اداری

به منظور آشنایی دانشجویان با مباحث مختلف حقوقی و کاربرد آن در زمینه های دولتی درسی با همین عنوان پیش بینی شده که دانشجویان با استفاده از آن به صورت کامل با قوانین مختلف اداری آشنا می شوند.

گرایش های رشته مدیریت دولتی

گرایش های رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی دارای گرایش های متعددی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مدیریت منابع انسانی

این گرایش به منظور کسب دانش در زمینه مدیریت منابع انسانی به منظور به کارگیری افراد نخبه و استفاده از پتانسیل مفید کارمندان ایجاد شده است.

مدیریت سیستم های ارتباطی

این گرایش روش و سیستم های مختلف ارتباطی سازمان های مختلف را بررسی می کند.

گرایش مدیریت تحول

در بسیاری از موارد یک مدیر موفق باید برای افزایش راندمان مجموعه خود دست به تغییرات اساسی بزند که این رشته به خوبی این مسئله را آموزش می دهد.

بازار کار و آینده شغلی مدیریت دولتی

بازار کار رشته مدیریت دولتی

کشور ما دارای یک سیستم دولتی است و دولت نقش بسیار پر رنگی در اداره امور مختلف دارد. به همین منظور برای مدیریت قسمت های مختلف نیاز به افرادی وجود احساس می شود که دانش کافی در زمینه مدیریت و انجام امور مختلف را داشته باشند.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران

فارغ التحصیلان این رشته می توانند بعد از اتمام درس و دریافت مدرک در واحدهای مختلف خصوصی و دولتی به انجام امور مختلف بپردازند. معمولاً این افراد با پست های مدیریت سطح پایین شروع می کنند و اگر از دانش و سواد کافی بهره مند باشند می توانند بعد از گذشت مدت زمان مناسب به سمت های مدیر میانی و مدریت سطح بالا برسند.

در حال حاضر تمام اداره و ارگان های خصوصی و دولتی نیازمند مدیر کارآمد و با دانش هستند تا بتوانند راندمان و بهره وری کسب و کار خود را افزایش دهند.

یکی دیگر از فرصت های شغلی که برای مدیریت دولتی وجود دارد مشاوره است.

اگر فردی بتواند در جایگاه مدیریت دانش و سواد خود را مطابق با دانش روز پیش ببرد و سطوح مختلف دانشگاهی را طی کند می تواند به عنوان مشاور در شرکت های مختلف دولتی و خصوصی فعالیت کند.


دریافت فایل PDF
بهترین گرایش رشته مدیریت دولتی در وضعیت فعلی بازار کار ایران
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام دختران و پسران عزیز مشکل دانشگاه اون شهر و این شهر نیست واضع بگم کار به سختی پیدا میشه اون هم برا یه عده خاصی

3 هفته پیش

باسلام دانشگاه مطرح نیست به نظر من سواد اون رشته که خوندیه مهمه

3 هفته پیش

با سلام من خودم در رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی لیسانس گرفتم دانشگاه آزاد شوشتر ببینین اصن داخل کشور ما بحث دانشگاه نیست اول باید سواد اون رشته رو داشته باشه اون شخص بعد داخل (کاری نیست داخل ایران ما ) باید هر کی خودش یه شغلی رو ایجاد کنه

3 هفته پیش

باعرض سلام
من در كارشناسي ارشد امسال رشته مديريت دولتي گرايش بودجه و ماليه عمومي قبول شدم،اصلا از رشته اي كه قبول شدم و بازار كار ان اطلاعاتي ندارم،لطفا راهنمايي بفرماييد،ممنونم.

1 ماه پیش

سلام خسته نباشيد دوستان
من ليسانس مديريت بازرگاني هستم
ميخام امسال كنكور ارشد شركت كنم
بنظرتون از بين مجموعه مديريت
چه گرايشي رو انتخاب كنم كه بازار كارش خوب باشه
و اينكه منابع چيا هستن
و نياز به برنامه ريزي دارم..
ممنون

1 ماه پیش

سلام.من میخوام تو دانشگاه پیام نور مدیریت دولتی بخونم نظرتون چیه ممنون میشم دمتون گرم.

1 ماه پیش

سلام. چرا اغراق میکنید بنده ارشد مدیریت دولتی-تحول دارم بیکار هستم.

3 ماه پیش

سلام.این طور که میفرمایید .نیست.بنده فارغ التحصیل رشته مدیریت دولتی از دانشگاه شهید بهشتی هستم.که به دلیل پیدا نکردن شغل مرتبط ،در کار آزاد مشغول به کارهستم.

5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت بازرگانی
رشته مدیریت بازرگانی را چرا باید در ایران انتخاب کرد؟!
رشته مدیریت صنعتی
آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام