بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود
ثبت نام شروع شد

بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود

آشنایی با رشته روانشناسی

رشته روانشناسی یکی از شاخه‌های علوم انسانی است که با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعه فرایندهای ذهنی و رفتار در موجودات زنده می‌پردازد.

رفتار به فعالیت‌ها و اعمالی اشاره دارد که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری می‌باشند، مانند صحبت کردن و راه رفتن، اما فرایندهای ذهنی به اعمال و فرایند‌هایی اشاره دارد که به صورت مستقیم قابل دیدن و درک کردن نیست و نمود آنها را می‌توان در رفتار و دیگر فرایند‌ها مشاهده کرد، مانند تفکر و یا هیجان و ترس. امروزه، روانشناسی از سنین خردسالی و نوجوانی گذشته و پا به مرحله جوانی و بزرگسالی گذاشته و به درجه‎ای از ثبات و استحكام رسیده است.

رشته روانشناسی

روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درك روح ، به عنوان پرچمدار مطالعه پیچیدگی‎های بشر امروزین شناخته شده است. در یک تعریف ساختار شکن از روان شناسی، «روان شناسی عبارت از کشف دروغ ها و همچنین تعیین حد و مرز حقایق و راستی هاست» در این تعریف انسان موجودی است که نخست باید خود را فتح کند.

در نتیجه صداقت تمام عیار با خود پایه علم روان شناسی است این تعریف، رشته روان شناسی را با خود شناسی پیوند می زند.

همچنین بخوانید : معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت

دو درس زيست‌ شناسي‌ و شيمي ‌در اين‌ رشته از ‌اهميت ‌بسيار بالایی یرخوردار است؛ بنابراین می بایست پايه ‌علوم‌ زيستي ‌دانشجوي ‌اين ‌رشته ‌قوي ‌باشد. به‌همين ‌دليل، ‌امروزه‌ دانشجويان ‌اين ‌رشته‌ از بين ‌دو گروه‌ آزمايشي ‌علوم ‌انساني ‌و علوم ‌تجربي ‌پذيرفته‌ مي‌شوند. از سوي‌ ديگر آمار و رياضي ‌و زبان‌انگليسي ‌در اين‌ رشته ‌کاربرد و اهميت ‌زيادي ‌دارد. دانشجوي ‌اين‌ رشته می بایست نسبت ‌به ‌اطراف ‌و جامعه‌ي ‌خود ديد عميقي ‌داشته ‌باشد تا بتواند ظرافت‌هاي‌ رفتاري‌ افراد را درک‌ کند‌ و به ‌ويژگي‌هاي‌ رواني ‌افراد پي ‌ببرد.

گرایش های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسي ارشد داراي هفت گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:

روانشناسي عمومي، روانشناسي باليني، روانشناسي باليني کودک و نوجوان، سنجش و اندازه گيري يا روانسجي،  روانشناسي صنعتي و سازماني، روانشناسی تربیتی، روانشناسی اسلامی.

گرایش های رشته روانشناسی در مقطع دکتری

همچنین دکترای روانشناسي شامل چهار گرایش روانشناسي عمومي، روانشناسي باليني، روانشناسي سلامت و روانشناسي شناختی می باشد.

بازار کار رشته روانشناسی:

امروزه ‌روان‌شناسي ‌با همه ‌جنبه‌هاي ‌زندگي ‌ما ارتباط ‌دارد و هر اندازه ‌که ‌جامعه‌ پيچيده‌تر شود، روان‌شناسي‌ نيز نقش‌ مهم‌تري ‌در حل‌ مسائل ‌آدمي ‌برعهده ‌مي‌گيرد. اين ‌به ‌معناي‌ فرصت‌هاي‌ شغلي‌ متنوع‌ و گسترده ‌براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ي ‌روان‌شناسي ‌است‌.

به‌ گفته‌ي ‌کارشناسان‌ اين ‌رشته‌، آينده‌‌ي روان‌شناسي‌ در کشور ما روشن ‌و اميدبخش ‌است ‌و فارغ‌التحصيلان ‌اين‌ رشته ‌بايد آينده‌ي ‌خود را در فردا ببينند چون‌ کشور ما يکي ‌از کشورهاي‌ درحال‌ توسعه ‌است ‌و بدون‌ بهره‌گيري ‌از شاخه‌هاي ‌مختلف ‌روان‌شناسي ‌نمي‌تواند توسعه‌ي ‌همه‌جانبه ‌داشته ‌باشد.

از سوي ‌ديگر کشور ما، کشور جواني ‌است ‌و امروزه ‌يکي ‌از دغدغه‌هاي ‌خانواده‌ها، حفظ ‌بهداشت‌ رواني و بالابردن ‌سطح‌ دانش ‌فرزندانشان ‌مي‌باشد که‌ اين ‌دو مهم ‌نيز به‌ ياري ‌شاخه‌هاي ‌مختلف‌ روان‌شناسي ‌از جمله ‌روان‌شناسي‌ رشد و روان‌شناسي ‌تربيتي ‌امکان‌پذير است‌.

البته ‌در حال ‌حاضر فارغ‌التحصيلان ‌اين ‌رشته ‌بيش‌تر‌ جذب ‌آموزش‌ و پرورش ‌مي‌شوند يا در شرکت‌ها و سازمان‌ها به‌عنوان‌ کارشناس‌ روان‌شناسي‌ فعاليت‌ مي‌کنند و عده‌اي ‌نيز به‌ عنوان‌ دستيار متخصص ‌روان‌شناسي ‌باليني ‌يا روانپزشک ‌مشغول‌ به‌کار می شوند.

افراد با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد از رشته روانشناسی، مي‌توانند:

 1. پس از احراز شرايط لازم (از جمله 800 ساعت کارآموزي در مراکز داراي مجوز رسمي، تأييديه از اساتيد رشته و …) و دريافت مجوز از سازمان نظام روان‌شناسي اقدام به تاسيس کلينيک مشاوره نمايند.
 2. به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي- شهرداري- نيروي انتظامي- سازمان زندان‌ها- کانون اصلاح و تربيت و … در قسمت مربوطه جذب به کار شوند.
 3. در واحدهاي کوچک دانشگاه آزاد و يا دوره‌هاي فراگير و يا موسسات آموزش عالي آزاد به عنوان مدرس فعاليت کنند.
 4. در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير در دروس مربوطه و يا به عنوان مشاور مدرسه مشغول به کار شوند.
 5. با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس مهد کودک نمايد.
 6. با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس سرای سالمندان نمايد.
 7. در کلينيک‌هاي درمان اعتياد به عنوان روان‌شناس مشغول به کار شود.

فارغ التحصیلان مقطع دکترا نیز علاوه بر موارد فوق می‌توانند با توجه به تخصص ویژه خود، در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیات علمی یا عضو پژوهشی جذب گردند.

بازار کار رشته روانشناسی

شرایط ورود به رشته روانشناسی

این رشته در حال حاضر با گرایش روانشناسی وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد یا دولتی تحصیل کنند. این رشته در کارشناسی ارشد گرایش­های متنوع­تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند. پس از اتمام دوره کارشناسی، داوطلبان می‌توانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از آزمون و کسب موفقیت در آن به دوره کارشناسی ارشد راه یابند. تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این مقطع تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد جذب بازار کار شده‌اند و تعدادی نیز پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد جذب مراکز علمی کشور می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون دوره دکترای روانشناسی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود شرکت کنند.  پس از کسب رتبه لازم، مجاز به مصاحبه در دانشگاه  های موردنظر می شوند و در صورت کسب نمره لازم در مصاحبه می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند. همچنین می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

دروس امتحانی آزمون کارشناسی رشته روانشناسی

از آنجایی که با شرکت در دو گروه آزمایشی انسانی و تجربی  می­توان در این رشته قبول شد. لذا منابع این رشته برای قبولی درمقطع کارشناسی عبارت است از:

 1. عمومی ها: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه.
 2. تخصصی های انسانی: ریاضی، اقتصاد، ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی. یا
 3. تخصصی های ریاضی: زیست،ریاضی،زمین شناسی، فیزیک، شیمی

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

متون روانشناسی (به زبان انگلیسی)، علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی،  آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی، روانشناسی رشد، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانسنجی، آزمون های شناختی هوش و استعداد، روانشناسی فیزیولوژیک، انگیزش و هیجان، روانشناسی صنعتی – سازمانی، روانشناسی اجتماعی، رفتار سازمانی، روانشناسی امور استخدامی، بالندگی سازمانی، روانشناسی تربیتی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی.

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته روانشناسی

 1. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی شامل (روانشناسی رشد و شخصیت)
 2. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی ارشد شامل (آمار و روش تحقیق (کمی و کیفی)، آسیب شناسی روانی – نوروسایکولوژي)
 3. استعداد تحصیلی
 4. زبان (انگلیسی، فرانسه، آلمانی)

همچنین بخوانید : دانشگاه گیلان را میشناسید؟

نتیجه گیری نهایی

افرادی که عللاقه مند به تحصیل در رشته روانشناسی هستند به این نکته توجه نمایند که به منظور دستیابی به موفقیت های روزافزون در این رشته می بایست از پایه بسیار قوی در دو درس زیست شناسی و شیمی برخوردار باشند. همچنین به منظور تحصیل در این رشته می بایست از بینش عمیقی نسبت به محیط جامعه و رفتارها و واکنش های اطرافیان برخوردار باشید تا بتوانید به بررسی ویژگی های رفتاری افراد مختلف بپردازید.


دریافت فایل PDF
بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

من امسال کنکور دادم بین روانشناسی و میکروبیولوژی موندم کدوم بهتره به نظرتون؟

1 هفته پیش

سلام من ارشد معماری هستم می خوام که ارشد روانشناسی و هم بگیرم در کنارش می شه راهنماییم کنین ، و اینکه میتونم پیام نور هم شرکت کنم بدون کنکور؟

1 هفته پیش

سلام و خسته نباشيد،ايا ميشه در مقطع كارشناسي ارشد يا دكتراي روانشناسي ازموني داده بشه و بتونيم بريم رشته روانپزشكي؟؟
ممكن هيت همچين چيزي؟
ممنون ميشم پاسخ بديد

2 هفته پیش

من امسال ارشد روانشناسی صنعتی روزانه اهواز قبول شدم ارزش رفتن داره یانه

3 هفته پیش

من امسال ارشد روانشناسی صنعتی روزانه اهواز قبول شدم به نظرتون ارزش رفتن داره محل زندگیمون قرچکه بعد میشه انتقالی گرفت

3 هفته پیش

من رشته مدیریت بیمه کارشناسی هستم و امسال ارشد روانشناسی صنعتی روزانه اهواز قبول شدم به نظرتون ارزش رفتن داره محل زندگیمون قرچکه بعد میشه انتقالی گرفت

3 هفته پیش

#درود
مـن امـسال دهم رشته انسانی هستم و میخوام در آینده نزدیک به امید خداوند .
روانشناس شومـ اطلاعات و نظرات شما
کمک زیادی به من میکند .ممنون از خـدماتتون .

3 هفته پیش

سلام لطفا کمک کنید من می خواهم تازه برم دانشگاه روانشناسی بخوانم رشته خوبی هست بازار کار دارد یا نه

4 هفته پیش

  سلام بستگی به میزان علاقه شما دارد اگر این رشته رو میخواهید انتخاب بکنید و سال ها در آن فعالیت نمایید بله بازارکار آن رو هم پیدا خواهید کرد.

  4 هفته پیش

سلام من کارشناسی رشته زبان وادبیات عربی رو دارم میخوام برای ارشد در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدم میخام بدونم کدوم گرایش بازار کار بهتری رو داره لطفا راهنمایی کنید و اینکه با توجه با اینکه کارشناسی رشته دیگه بودم امکان تحصیل ارشد در روانشناسی رو دارم؟

1 ماه پیش

میخواستم بدونم رشته روانشناسی- مشاوره- علوم تربیتی بازار کار داره یا بهتره پیام نور رشته حسابداری برم

1 ماه پیش

سلام . من کارشناسی رشته شیمی کاربردی خوندم ولی ارشد میخوام از طریق فراگیر پیام نور رشته روانشناسی بخونم و همچنان ادامه داده و دکترا همین رشته رو بخونم چون بازار کار رشته شیمی وضعش خوب نیست و علاقه زیادی به رشته روانشناسی دارم میخواستم بدون با این شرایط که کارشناسی من رشته نامربوط به روان شناسی هست آیا مدرک ارشد و دکترا بگیرم در بازار کار این رشته به دردم میخوره ؟ مثلا خودم میتونم مرکز مشاوره دایر کنم ؟

2 ماه پیش

  سلام مدرک معادل امکان ادامه تحصیل ندارد

  2 ماه پیش

سلام وخسته نباشید میشه بگید بازار کار این رشته چطوره ؟

2 ماه پیش

اگ رشتت تجربی باشه بخوای بری روانشناسی رتبت بایدتاچه حدودی باشه بازارکاررشتهروانشناسی چه جوریه

2 ماه پیش

با سلام خدمت دوستان عزیز . برادران و خواهران من رشته روانشناسی دارای فارغالتحصیلان بسیار زیادی است که از حجم نیاز جامعه فراتر است با یک نظر به سایت سازمان نظام روان شناسی متوجه خواهید شد که سالانه فقط ۱۰ ال ۲۰ نفر موفق به اخذ مجوز فعالیت می شوند. و این در حالی است که شما روانپزشک نیستید و حق تجویز دارو ندارید برای اینکار باید پزشکی عمومی بخونید بعد روانشناسی… و شما بیشتر نقش مشاور رو دارید. بازار کار این رشته بسیار داغونه حتی با افتتاح مطب به دلایل فرهنگی یا اجتماعی مراجع بسیار کمی خواهید داشت . بهتره وقت خودتونو تلف نکنید و رشته های پزشکی و پیرا پزشکی بخونید و مستقیم برید سر کار و در آمد عالی داشته باشید. . البته میتونید مهد کودک افتتاح کنید و خیلی کارای دیگه…. حال انتخواب با خودتون…

2 ماه پیش

  خب این درسته که رشته های پزشکی وپیرا پزشکی بهتراز روانشناسی هستند ولی باید واقع بین بود چون تعداد کمی این توانایی رو دارن که پزشکی قبول شن پس روانشناسی از خیلی از رشته های دیگه مثل مهندسی و حسابداری و.‌.‌‌ بهتره وبازار کار خیلی بهتری داره مثل کار در کلینک ها ، مطب ، مطب روانپزشکان و کلینیک ترک اعتیاد ، شرکت ها وسازمانها وحتی تاسیس مهد کودک

  15 ساعت پیش

سلام من میخوام انتخاب رشته کنم و به روانشناسی خیلی علاقه دارم اما اکثرا میگن رشته خوبی نیست و بازار کار هم نداره الان خیلی دودل شدم میشه یکم راهنماییم کنید

2 ماه پیش

سلام،ممنون بابت پاسخ گویی شما
کارشناسی جامعه شناسی میخونم ،میخواستم بدونم برای ارشد و دکترا گرایشی هست از همین رشته خودم که بتونم وارد عرصه روانشناسی بشم یا نه باید ارشد روانشناسی بدم تا بتونم از ارشد به بعدو روانشناسی بخونم، در ضمن در صورت تایید قسمت دوم(اینکه از جامعه شناسی نمیتونم و باید ارشد روانشناسی بدم تا بتونم وارد عرصه روانشناسی بشم) آیا درین صورت میتونم کلینیک و غیره ترتیب بدم یا کارشناسی هم باید روانشناسی باشم، ممنون میشم بهم ایمیل بزنید
قبلا از راهنماییتون سپاسگذارم

2 ماه پیش

درود
سوال من اینه من کارشناسی مدیریت جهانگردی خوندم
ارشد مدیریت بازاریابی
ایا دکتر میتونم روانشناسی سازمانی بخونم؟؟

2 ماه پیش

سلام.درحال حاضر دانشجوی رشته مهندسی پرتوپزشکی کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ازاد قم هستم بدلیل داشتن واحدهای سخت ریاضی این رشته وسطح ضعیف ریاضی بنده توانایی ادامه این رشته رو ندارم آیا میتونم تغییررشته بدم به روانشناسی چون حفظیاتم خوبه وهمچنین علاقه هم دارم به این رشته؟؟؟؟

3 ماه پیش

سلام من کارشناسی ارشد معماری دارم، می خواستم رشته روانشناسی رو بخونم، آیا لازم هست که از دیپلم تا کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد روبخونم؟ یا می تونم فقط از مقطع کارشناسی ارشد روانشاسی رو بخونم؟ چون هدفم فعالیت در حیطه ی مشاوره هست. آیا اگر فقط مقطع ارشد رو بخونم میتونم مجوز مشاوره یا تاسیس مرکز مشاوره رو بگیرم؟ چون من شنیدم که برای پروانه گرفتن در حیطه ی مشاوره حتما باید دو مقطع رشته روانشناسی رو بخونم. ممنون از راهنمایی شما.

4 ماه پیش

  سلام وقت بخیر
  جهت تاسیس مرکز مشاوره از اداره مربوطه مجوزات آن را پیگیری نمایید و در صورت تایید مدرک معادل اقدام به ثبت نام نمایید.
  https://moadelsazi.com/request

  4 ماه پیش

سلام و خداقوت
امکانش هست از رشته ریاضی در کنکور رشته روانشناسی شرکت کرد؟

4 ماه پیش

  سلام . بله میتونید تغییر رشته بدهید.

  4 ماه پیش

سلام من کارشناسی روانشناسی بالینی هستم ولی به روانپزشکی علاقه مندم آیا در ارشد کنکور روانپزشکی هست میتونم شرکت کنم؟

4 ماه پیش

  سلام از مسئولین دانشگاهتون پیگیر شوید.
  موفق باشید

  4 ماه پیش

سلام من رشته کارشناسیم حقوق بوده.دوره ی ارشدم روانشناسی بالبنی میخونم.من میتونم ایامجوزبگیرم براایجادکلنیک درمانی؟ویامشغول بشم درجایی

5 ماه پیش

  سلام وقت بخیر
  منظورتون از ایجاد کلینیک درمانی در حوزه روانشناسی بالینی منظورتون هست؟
  باید برید سراغ مجوزات جهت تاسیس این کلینیک
  با تشکر

  5 ماه پیش

سلام من رشته روانشناسی دوره های آموزشی خیلی زیادی گزاندم ولی رشته دانشگاهیم فنی و حرفه ای هستش میتونم مدرک معادل بگیرم؟

5 ماه پیش

  سلام
  بله میتویند دوره های خود را تجمیع کنید و به مدرک معادل در اون رشته مرتبط تبدیل کنید.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته جهانگردی و گردشگری
بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران
رشته ریاضی
شرایط ورود به رشته ریاضی به علاوه دروس و شرایط بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام