بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود

آشنایی با رشته روانشناسی

رشته روانشناسی یکی از شاخه‌های علوم انسانی است که با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعه فرایندهای ذهنی و رفتار در موجودات زنده می‌پردازد.

رفتار به فعالیت‌ها و اعمالی اشاره دارد که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری می‌باشند، مانند صحبت کردن و راه رفتن، اما فرایندهای ذهنی به اعمال و فرایند‌هایی اشاره دارد که به صورت مستقیم قابل دیدن و درک کردن نیست و نمود آنها را می‌توان در رفتار و دیگر فرایند‌ها مشاهده کرد، مانند تفکر و یا هیجان و ترس. امروزه، روانشناسی از سنین خردسالی و نوجوانی گذشته و پا به مرحله جوانی و بزرگسالی گذاشته و به درجه‎ای از ثبات و استحكام رسیده است.

رشته روانشناسی

روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درك روح ، به عنوان پرچمدار مطالعه پیچیدگی‎های بشر امروزین شناخته شده است. در یک تعریف ساختار شکن از روان شناسی، «روان شناسی عبارت از کشف دروغ ها و همچنین تعیین حد و مرز حقایق و راستی هاست» در این تعریف انسان موجودی است که نخست باید خود را فتح کند.

در نتیجه صداقت تمام عیار با خود پایه علم روان شناسی است این تعریف، رشته روان شناسی را با خود شناسی پیوند می زند.

همچنین بخوانید : خرما چه ویتامینی دارد؟

دو درس زيست‌ شناسي‌ و شيمي ‌در اين‌ رشته از ‌اهميت ‌بسيار بالایی یرخوردار است؛ بنابراین می بایست پايه ‌علوم‌ زيستي ‌دانشجوي ‌اين ‌رشته ‌قوي ‌باشد. به‌همين ‌دليل، ‌امروزه‌ دانشجويان ‌اين ‌رشته‌ از بين ‌دو گروه‌ آزمايشي ‌علوم ‌انساني ‌و علوم ‌تجربي ‌پذيرفته‌ مي‌شوند. از سوي‌ ديگر آمار و رياضي ‌و زبان‌انگليسي ‌در اين‌ رشته ‌کاربرد و اهميت ‌زيادي ‌دارد. دانشجوي ‌اين‌ رشته می بایست نسبت ‌به ‌اطراف ‌و جامعه‌ي ‌خود ديد عميقي ‌داشته ‌باشد تا بتواند ظرافت‌هاي‌ رفتاري‌ افراد را درک‌ کند‌ و به ‌ويژگي‌هاي‌ رواني ‌افراد پي ‌ببرد.

گرایش های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

رشته روانشناسی در مقطع کارشناسي ارشد داراي هفت گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:

روانشناسي عمومي، روانشناسي باليني، روانشناسي باليني کودک و نوجوان، سنجش و اندازه گيري يا روانسجي،  روانشناسي صنعتي و سازماني، روانشناسی تربیتی، روانشناسی اسلامی.

گرایش های رشته روانشناسی در مقطع دکتری

همچنین دکترای روانشناسي شامل چهار گرایش روانشناسي عمومي، روانشناسي باليني، روانشناسي سلامت و روانشناسي شناختی می باشد.

بازار کار رشته روانشناسی:

امروزه ‌روان‌شناسي ‌با همه ‌جنبه‌هاي ‌زندگي ‌ما ارتباط ‌دارد و هر اندازه ‌که ‌جامعه‌ پيچيده‌تر شود، روان‌شناسي‌ نيز نقش‌ مهم‌تري ‌در حل‌ مسائل ‌آدمي ‌برعهده ‌مي‌گيرد. اين ‌به ‌معناي‌ فرصت‌هاي‌ شغلي‌ متنوع‌ و گسترده ‌براي‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ي ‌روان‌شناسي ‌است‌.

به‌ گفته‌ي ‌کارشناسان‌ اين ‌رشته‌، آينده‌‌ي روان‌شناسي‌ در کشور ما روشن ‌و اميدبخش ‌است ‌و فارغ‌التحصيلان ‌اين‌ رشته ‌بايد آينده‌ي ‌خود را در فردا ببينند چون‌ کشور ما يکي ‌از کشورهاي‌ درحال‌ توسعه ‌است ‌و بدون‌ بهره‌گيري ‌از شاخه‌هاي ‌مختلف ‌روان‌شناسي ‌نمي‌تواند توسعه‌ي ‌همه‌جانبه ‌داشته ‌باشد.

از سوي ‌ديگر کشور ما، کشور جواني ‌است ‌و امروزه ‌يکي ‌از دغدغه‌هاي ‌خانواده‌ها، حفظ ‌بهداشت‌ رواني و بالابردن ‌سطح‌ دانش ‌فرزندانشان ‌مي‌باشد که‌ اين ‌دو مهم ‌نيز به‌ ياري ‌شاخه‌هاي ‌مختلف‌ روان‌شناسي ‌از جمله ‌روان‌شناسي‌ رشد و روان‌شناسي ‌تربيتي ‌امکان‌پذير است‌.

البته ‌در حال ‌حاضر فارغ‌التحصيلان ‌اين ‌رشته ‌بيش‌تر‌ جذب ‌آموزش‌ و پرورش ‌مي‌شوند يا در شرکت‌ها و سازمان‌ها به‌عنوان‌ کارشناس‌ روان‌شناسي‌ فعاليت‌ مي‌کنند و عده‌اي ‌نيز به‌ عنوان‌ دستيار متخصص ‌روان‌شناسي ‌باليني ‌يا روانپزشک ‌مشغول‌ به‌کار می شوند.

افراد با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد از رشته روانشناسی، مي‌توانند:

 1. پس از احراز شرايط لازم (از جمله 800 ساعت کارآموزي در مراکز داراي مجوز رسمي، تأييديه از اساتيد رشته و …) و دريافت مجوز از سازمان نظام روان‌شناسي اقدام به تاسيس کلينيک مشاوره نمايند.
 2. به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي- شهرداري- نيروي انتظامي- سازمان زندان‌ها- کانون اصلاح و تربيت و … در قسمت مربوطه جذب به کار شوند.
 3. در واحدهاي کوچک دانشگاه آزاد و يا دوره‌هاي فراگير و يا موسسات آموزش عالي آزاد به عنوان مدرس فعاليت کنند.
 4. در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير در دروس مربوطه و يا به عنوان مشاور مدرسه مشغول به کار شوند.
 5. با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس مهد کودک نمايد.
 6. با اخذ مجوز از سازمان بهزيستي اقدام به تأسيس سرای سالمندان نمايد.
 7. در کلينيک‌هاي درمان اعتياد به عنوان روان‌شناس مشغول به کار شود.

فارغ التحصیلان مقطع دکترا نیز علاوه بر موارد فوق می‌توانند با توجه به تخصص ویژه خود، در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیات علمی یا عضو پژوهشی جذب گردند.

بازار کار رشته روانشناسی

شرایط ورود به رشته روانشناسی

این رشته در حال حاضر با گرایش روانشناسی وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد یا دولتی تحصیل کنند. این رشته در کارشناسی ارشد گرایش­های متنوع­تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند. پس از اتمام دوره کارشناسی، داوطلبان می‌توانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از آزمون و کسب موفقیت در آن به دوره کارشناسی ارشد راه یابند. تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این مقطع تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد جذب بازار کار شده‌اند و تعدادی نیز پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد جذب مراکز علمی کشور می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون دوره دکترای روانشناسی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود شرکت کنند.  پس از کسب رتبه لازم، مجاز به مصاحبه در دانشگاه  های موردنظر می شوند و در صورت کسب نمره لازم در مصاحبه می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند. همچنین می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

دروس امتحانی آزمون کارشناسی رشته روانشناسی

از آنجایی که با شرکت در دو گروه آزمایشی انسانی و تجربی  می­توان در این رشته قبول شد. لذا منابع این رشته برای قبولی درمقطع کارشناسی عبارت است از:

 1. عمومی ها: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه.
 2. تخصصی های انسانی: ریاضی، اقتصاد، ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی. یا
 3. تخصصی های ریاضی: زیست،ریاضی،زمین شناسی، فیزیک، شیمی

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

متون روانشناسی (به زبان انگلیسی)، علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی،  آمار و روش تحقیق، روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی، روانشناسی رشد، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، روانسنجی، آزمون های شناختی هوش و استعداد، روانشناسی فیزیولوژیک، انگیزش و هیجان، روانشناسی صنعتی – سازمانی، روانشناسی اجتماعی، رفتار سازمانی، روانشناسی امور استخدامی، بالندگی سازمانی، روانشناسی تربیتی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی.

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته روانشناسی

 1. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی شامل (روانشناسی رشد و شخصیت)
 2. مجموعه دروس تخصصی کارشناسی ارشد شامل (آمار و روش تحقیق (کمی و کیفی)، آسیب شناسی روانی – نوروسایکولوژي)
 3. استعداد تحصیلی
 4. زبان (انگلیسی، فرانسه، آلمانی)

همچنین بخوانید : گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار

نتیجه گیری نهایی

افرادی که عللاقه مند به تحصیل در رشته روانشناسی هستند به این نکته توجه نمایند که به منظور دستیابی به موفقیت های روزافزون در این رشته می بایست از پایه بسیار قوی در دو درس زیست شناسی و شیمی برخوردار باشند. همچنین به منظور تحصیل در این رشته می بایست از بینش عمیقی نسبت به محیط جامعه و رفتارها و واکنش های اطرافیان برخوردار باشید تا بتوانید به بررسی ویژگی های رفتاری افراد مختلف بپردازید.


دریافت فایل PDF
بازار کار رشته روانشناسی به همراه شرایط ورود
میانگین امتیاز : 1


جهت دریافت مدرک معادل روانشناسی از دیپلم تا دکتری ثبت نام اولیه را انجام دهید.

انجام ثبت نام اولیه

برچسب ها


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.