بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟
ثبت نام شروع شد

بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟

آشنایی با رشته علوم سیاسی

جهان امروز بیش از هر زمان دیگر به هم نزدیک شده و تمام کشورها باید بتوانند با اتخاذ سیاست و برنامه های صحیح ضمن به دست آوردن رابطه خوب با تمام کشورها در حفظ منافع کشور نیز بهترین اقدامات لازم را انجام دهند.

در واقع در شرایط فعلی نمی توان بدون توجه به دیگر کشورها زندگی کرد و تمام امور مختلفی که در دنیا اتفاق می افتد به صورت مستقیم و غیر مستقیم در دیگر کشورها نیز تأثیر خواهد داشت.

رشته علوم سیاسی

به همین دلیل نیاز به افراد متخصصی احساس می شود که بتوانند شرایط مختلف دنیا را از جهات مختلف بررسی کنند و در زمان مناسب بهترین تصمیم ها را برای ارتباط با دیگر کشورها اتخاذ کنند.

رشته علوم سیاسی به همین منظور ایجاد شده و به خوبی می تواند آموزش های لازم در جهت فرا گرفتن این امور به افراد متقاضی ارائه دهد.

همچنین بخوانید : چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

در این رشته تمام مباحث ابتدایی و زیربنایی سیاست خارجی و داخلی به دانشجویان مختلف آموزش داده می شود و دانشجو می تواند مسائل سیاسی را با دید باز تحلیل و بررسی کند.

بسیاری از مردم گمان می کنند که بعد از فارغ التحصیلی در این رشته سیاستمدار خواهند شد ولی این یک تفکر اشتباه بوده و در واقع افرادی که در این رشته تحصیل می کنند بعد از فارغ التحصیلی سیاست شناس می شوند و سیاست مدار و سیاست شناس با یکدیگر تفاوت زیادی دارد.

در حقیقت رشته علوم سیاسی نظریه و اندیشه های مختلف سیاسی را بررسی کرده و به کاربرد و اهمیت آن در جوامع مختلف می پردازد.

این افراد می توانند بعد از فارغ التحصیلی و کسب تجربه در عرصه سیاست به یک سیاستمدار تبدیل شوند.

رشته علوم سیاسی گرایش های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها در یک زمینه خاص اطلاعات لازم را به دانشجو آموزش می دهد و در ادامه گرایش های مختلف این رشته را معرفی می کنیم.

گرایش های رشته علوم سیاسی

گرایش های رشته علوم سیاسی

رشته علوم سیاسی گرایش مطالعات منطقه ای:

این رشته به منظور مطالعه و آموزش مسائل منطقه ای برای تدوین مسائل مختلف در حوزه جهانی و منطقه ای برای بهبود جایگاه منطقه ای و تحلیل و بررسی مسائل مختلف منطقه ای ایجاد شده است.

در واقع این رشته به خوبی می تواند مسائل مختلف برای تصمیم گیری های صحیح سیاست مداران در مسائل منطقه ای را آموزش دهد.

مسائل منطقه ای یکی از بزرگ ترین مسائل کشور است که همواره باید افرادی که در حوزه سیاست فعالیت می کنند آموزش های لازم را در این زمینه ببینند که بتوانند در موقعیت های مختلف تحلیل و بررسی دقیقی از شرایط منطقه انجام داده و بهترین تصمیم را بگیرند.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود و بیشتر برای افرادی مناسب است که سمت های مختلفی در امور کشور دارند و به منظور افزایش سطح دانش و سواد خود وارد این رشته دانشگاهی شوند.

رشته علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل:

این رشته در عرصه سیاست یکی از رشته های جدید محسوب می شود و ریشه آن به بعد از جنگ جهانی اول مربوط می شود که به دلیل اختلاف نظرهای زیادی که بین دولت های مختلف وجود داشت تصمیم گرفتند در قالب یک رشته دانشگاهی به تحقیق و آموزش تفکرات مختلف کشورها بپردازند که بتوانند بهتر در موارد مختلف با یکدیگر رفتار کنند.

در واقع این رشته همان طور که از نام آن نیز مشخص است مربوط به روابط مختلف دولت و کشور ها است که به بیان مسائل مختلف و کشف و بررسی رفتار دولت ها می پردازد.

رشته علوم سیاسی گرایش علوم سیاسی:

این رشته به منظور تحقیق و بررسی نظریه و اندیشه های مختلف سیاسی و نقش آن ها در جامعه بین المللی ایجاد شده است در واقع این رشته به بیان نظریه های مختلف و ارائه ابزارهای لازم و راه کارهای مؤثر که بتواند جامعه را از نظر سیاسی به سمت درستی هدایت کند می پردازد.

همچنین بخوانید : بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران

دانشجویان این رشته فرا می گیرند که با ترسیم فضا مسیر آینده سیاسی را به خوبی برنامه ریزی کنند.

در کنار این رشته از دستاوردها و اطلاعات مختلفی که انسان در طول عمر خود درباره سیاست به دست آورده نیز به دانشجو آموزش داده می شود تا بتواند با درک تمام مسائل و نظریه ها شناخت مناسبی از علوم سیاسی پیدا کند. به بیان ساده رشته علوم سیاسی به منظور آموزش و بررسی انواع شیوه های حکومت و دولت و نحوه اداره درست و صحیح حکومت و راه های مختلف ایجاد یک رابطه خوب و مؤثر با دیگر کشورهای دنیا ایجاد شده است.

رشته علوم سیاسی گرایش اندیشه سیاسی:

در عالم سیاست اندیشه های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها در طول تاریخ و در یکی از کشورهای مختلف جهان اجرا شده است.

این رشته برای شناخت مکاتب و اندیشه های مختلف سیاسی ایجاد شده که افراد مختلف می توانند با انواع حکومت و اندیشه های سیاسی که از گذشته تا به امروز وجود داشته آشنا شوند.

توانایی لازم و شرایط ورود به رشته علوم سیاسی

برای ورود به رشته علوم سیاسی باید دارای دید وسیع و شم سیاسی قوی بود. افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند باید بتوانند مسائل مختلف دنیا را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

این افراد باید در زمینه اطلاعات عمومی قوی بوده و همچنین تاریخ جهان را به خوبی مطالعه کنند علاوه بر آن باید منطقی بود و برای اثبات صحبت های خود دلایل محکم منطقی بیاوریم.

دانشجویان این رشته باید بتوانند تمام مسائل سیاسی و اجتماعی کشور را به صورت عمیق درک کنند و علاوه بر آن قدرت ارتباطی مناسبی با اقشار مختلف جامعه داشته باشند تا بهتر بتوانند به مسائل مختلف روز آگاه شده و تحلیل های درستی از مسائل به دست آورند.

این رشته یکی از زیر مجموعه های رشته انسانی بوده و افراد می توانند بعد از قبولی در کنکور در صورتی که مجاز به انتخاب رشته بودند این رشت را انتخاب کرده و در آن تحصیل کنند.

قبل از انتخاب رشته علوم سیاسی حتماً راجع به دروس مختلف آن و میزان علاقه به این رشته حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید تا در ادامه راه با مشکل مواجه نشوید.

بازار کار و موقعیت شغلی رشته علوم سیاسی

بازار کار رشته علوم سیاسی

متأسفانه بسیاری از افرادی که فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی هستند مانند بعضی دیگر از گرایش رشته های علوم انسانی و علوم پایه در حال حاضر بی کار هستند و طبق آخرین آمار منتشر شده تنها 10 درصد از فارغ التحصیلان این رشته جذب شده و مابقی افراد یا بیکار بوده و یا به انجام کارهای غیر تخصصی دیگر روی آورده اند.

با این حال عرصه برای افراد علاقه مند به این رشته همچنان باز است و اگر کسی واقعاً به این رشته علاقه داشته باشد و بتواند تا مقاطع بالا این رشته را طی کند می تواند در ارگان و سازمان های مختلف دولتی مانند وزارت امور خارجه، صدا و سیما و دیگر جاهایی که به این رشته نیاز است استخدام شوند.

یکی دیگر از موقعیت های شغلی که برای تمام رشته ها وجود دارد آموزش است افرادی که در رشته علوم سیاسی تحصیل کرده اند می توانند با افزایش دانش و آگاهی خود در این رشته و همچنین اخذ مدارج عالی به عنوان مدرس و مشاور در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی مختلفی که رشته علوم سیاسی را ارائه می دهند فعالیت کنند.


دریافت فایل PDF
بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام من علوم سیاسی قبول شدم و یک دخترم میخواستم بپرسم ایا ادامه بدم بخونم این رشته رو اینده شغلی داره اصلا ؟

2 هفته پیش

من دانشجوی ارشد روابط بین الملل و به این رشته علاقه دارم میخواستم بدونم اگر برای دکترا بخوام بخونم اصلا اینده شغلی دارد یا نه ؟ پیشاپیش از راهنمایتون سپاسگزارم

1 ماه پیش

سلام من علاقه به این رشته علوم سیاسی دارم و میخوام به احسنت تا آخرش برم می‌خوام بدونم افراد برتر در این رشته چه آینده‌ای دارد

2 ماه پیش

  در صورتی که علاقه مند باشید و پیگیر باشید حتما به موفقیت میرسید.

  2 ماه پیش

ببخشید من یک پسر ۱۵ ساله هستم به سیاست علاقه دارم ولی نمیدانم آیا در آن استعداد دارم یا نه میشود بیشتر راهنمایی کنید؟و این که چه توانایی هایی باید داشت؟

3 ماه پیش

  سلام. به این آدرس که می دم تو اینستاگرام برو.
  posa.okr
  انجمن علوم سیاسی خراسان رضوی

  2 ماه پیش

   سلام وقت بخیر
  اگر علاقه مند باشید استعداد هم پیدا خواهید کرد

  3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت صنعتی
آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار
رشته حسابداری
چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام