آینده شغلی رشته فیزیک در ایران +(بازار کار، دروس، گرایش ها)
ثبت نام شروع شد

آینده شغلی رشته فیزیک در ایران +(بازار کار، دروس، گرایش ها)

معرفی رشته فیزیک

رشته فیزیک در واقع دانش مشخص نمودن قوانین ریاضی حاکم بر تک تک اجزای طبیعت بر پایه مشاهدات تجربی انسان است یکی از ارکان اصلی علم فیزیک اندازه‌گیری کمیت‌های مختلف و پیدا کردن روابط بین این اندازه ‌هاست  برای همین است که این علم را علم اندازه گیری نیز می نامند.

بشر با کشف قانون حرکت، که خود دلیل حیات و هستی است و همه چیز به آن وابسته است با قانون فیزیک آشنا گردید.

علمی که بوسیله آن و با کشف شاخه های مختلفش می توان بنیاد مسائل و قوانین طبیعت  را درک کرد و با بکارگیری به تمدن قرن بیستم دست یافت.

گرایش های رشته فیزیک

در واقع علم فیزیک‌ به نوعی علم‌ زندگی‌ است‌ و می‌شود عنوان نمود‌ که‌ جهان‌ هستی در ریزترین و بزرگترین مقیاس خود همواره در ارتباط‌ با این دانش است.

آنچه در رشته فیزیک در دوره کارشناسی آموزش داده می شود شامل فیزیک‌ دبیرستانی‌ و فیزیک‌ قرن‌ بیستم‌ می باشد در این دوره مفاهیم‌ فیزیک‌ دبیرستانی‌ عمیق‌تر آموزش داده و بیشتر نوع برخورد با مسائل‌ فیزیکی‌ یادآور می گردد.

همچنین بخوانید : جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار

دوره کارشناسی شامل پنج گرایش‌ ‌، هسته‌ای‌، اتمی‌ ـ مولکولی، حالت‌ جامد، هواشناسی‌ و اختر فیزیک یا نجوم است‌ که‌ تعداد واحدهای‌ تخصصی‌ هریک‌ از این‌ گرایش‌ها در دوره‌ بسیار محدود بوده و به‌ همین‌ علت است که  گرایش‌های‌ یاد شده‌ در دوره کارشناسی تفاوت‌ محسوسی‌ با همدیگر ندارند. ( شایان ذکر است که این رشته در دو مقطع کارشناسی و دکتری پیوسته و از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد.

شرایط ورود به رشته فیزیک

رشته‌های‌ فنی – مهندسی ‌ با رویدادها و مسائل‌ علمی‌ سر و کار دارند ولی بر خلاف آن در رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ مانند‌ فیزیک‌ با چرائی و چگونگی به وجود آمدن آن مسائل مواجهیم و به‌ همین علت است که فقط داوطلبانی‌ که از ضریب هوشی و کنجکاوی بالا برخوردار هستند می‌توانند در این‌ رشته‌ آینده خوبی را برای خود رقم بزنند.

با توجه به اینکه نیمه گمشده این رشته آشنائی کامل با علم ریاضیات است ، می توان به جرات ادعا نمود که داشتن توانائی کامل در درک مسائل ریاضی پیش زمینه اصلی ورود به این رشته است و کسانی که از این استعداد محروم هستند نباید در این رشته قدم بردارند.

پس هرگز فراموش نکنید که یک فیزیکدان خوب حتما قبل از آن، یک ریاضیدان خوب نیز بوده است است و بدانید که ریاضیات زبان فیزیک است.پس علاقه به فیزیک بدون ریاضی بی ‌معنا خواهد بود.

گرایش های رشته فیزیک در مقطع کارشناسی 

همانگونه که در مبحث معرفی رشته فیزیک یاداور شدیم این رشته در مقطع کارشناسی شامل پنج گرایش می باشد که عبارتند از : گرایش اتمی مولکولی ، هسته ای ، حالت جامد ، هواشناسی و نجوم  ( اختر فیزیک ) می باشد.

در گرايش اتمي- مولکولي یک نگاه میکروسکوپی و دقیق را دنبال خواهیم نمود. این نگاه شامل بررسي دقیق حرکت الکتروني طراف اتم ها و دنياي درون اين الکترون‌ها می باشد.

در گرايش هسته اي همانگونه که از عنوان ان پیداست  بحث بررسي هسته‌ي اتم‌ها و خواص آن‌ها پیش کشیده می شود .حالت جامد نیز نگاهي بسار ذره بینانه و میکروسکوپیک دارد.

مثلاً بررسي بلورجامدات و کريستال‌ها و خاصیت های اپتيکي، مکانيکي، الکتريکي وصوتي امواجي که در آن‌ جامدات منتشر مي‌گردند.

در گرايش هواشناسي که با پذیرش محدود دانشجو در ان مواجه هستیم اطلاعاتی درباره‌ي پديده‌هاي جوي و برخورد علمي با آن‌ها پدیده ها آموزش داده ميشود و دايناميک وضعيت هوا بررسي خواهد گشت.

در اختر فیزیک به رصد پديده‌هاي مختلف نجومي و ثبت وسنجش طيف آن‌ها پرداخته می شود يعني دقیقاً مطالعه آسمان و دنبال کردن شگفتیهای درون آن .

گرایش های رشته فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد

مجموعه فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد ، چهار رشته فیزیک، نانو فیزیک ، آموزش فیزیک و مهندسی پلاسما را در بر می گیرد که رشته فیزیک ، خود دارای هشت گرایش مختلف به این شرح است : حالت جامد یا ماده چگال ، اتمی و مولکولی ، هسته ای ، ذرات بنیادی و نظریه میدان ها ، فیزیک نجومی ، فیزیک بنیادی ، اتمسفر و لایه های نازک .

در گرایش های فوق نیز بیشترین استقبال از گرایش حالت جامد یا ماده چگال بوده که در این رشته به فیزیک سطوح و فیزیک ماکروسکوپی مواد و علم مواد و بلور شناسی و خواص فیزیکی مواد ماکروسکوپی به کمک قوانین کوانتوم پرداخته می شود.

گرایش اتمی مولکولی، در رده دوم پر طرفدارترین گرایش در کارشناسی ارشد فیزیک قرار دارد در این گرایش بیشتر به مباحث اپتیک، پلاسما و لیزر پرداخته خواهد شد.

برخی از فارغ التحصیلان این رشته با توجه به زمینه تحقیقاتیشان به طور محدود و مشخص در مراکز انرژی هسته ای میتوانند مشغول به کار گردند در این گرایش میتوان پژوهشهای تجربی، تئوری و شبیه سازی زیادی انجام داد.

بعد از دو گرایش یاد شده گرایش فیزیک هسته ای بیشتر از بقیه گرایش ها مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است. دروس تخصصی آن نیز شامل نظریه میدانهای کوانتومی, فیزیک هسته ای پیشرفته 1 و 2, آزمایشگاه هسته ای 1 و2 است و به مطالعه فیزیک و رفتار ساختار و اجزای هسته در قالب نظریات مؤثر انرژی های پایین می پردازد.

همانگونه که احتمالاً  حدس زدید گرایش فیزیک هسته ای رابطه مستقیمی با تولید و به کارگیری انرژی هسته ای دارد که البته علی رغم اسم این گرایش، صنعت هسته ای کشور به ندرت از این گرایش استخدام میکند و بیشتر از رشته هایی همچون مهندسی هسته ای، مهندسی شیمی و دیگر گرایش ها نیروی انسانی خود را تأمین می نماید.

با این حال  اگر علاقه مندید که به نوعی دانشمند هسته ای شوید ترجیحاً به این گرایش وارد نشوید. قطعاً ورود به همان گرایش مهندسی هسته ای به رویای دیرینه شما نزدیکتر خواهد بود!

بازار کار و آینده شغلی رشته فیزیک 

مدتی است که در کشور ما  پروژه های نسبتاً خوبی تعریف می شود شود که نیاز به رشته ی فیزیک را در پیشبرد آنها ضروری می نماید. کلیه گرايش هاي رشته فيزيك قابلیت تدريس دروس پايه فيزيك در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و دبيرستان ها را دارا هستند.

بازار کار رشته فیزیک

فرغ التحصیلان این رشته در مراكز پژوهشي و تحقيقاتي دولتي و خصوصي مشغول به كار می شوند و می توانند به فعاليت هاي خصوصي بپردازند(مثلاً بستن یک سری قراردادها با شرکت های بزرگی مانند ایران خودرو یا سایپا)

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن

اتمي- مولكولي

امکان استخدام در وزارت دفاع، آزمايشگاه هاي ليزر و تحقيقاتي پلاسما، امکان استخدام در شرکت مخابرات، در بخش هائی از اتوماسیون شركت هاي توليدي و در بخش آزمایشگاهی شرکت های الکترونیک.

گرایش حالت جامد

امکان استخدام در وزارت دفاع، در مراكز آزمايشگاهي رسانه ای و نیمه رسانه ای، در زمينه های فناوري نانو، در بخش هائی از اتوماسیون شركت هاي توليدي ، در صنعت مخابرات و ارتباطات ایران ، همچنین در نیروگاه های هسته‌ای، مراكز تولید قطعه های غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنعت تولید و نگهداری لیزر، در حوزه های پزشکی و در سازمان انرژی هسته ای.

گرایش هسته اي

مکان استخدام در مراكز تحقيقاتي صنایع دفاعی ، همچنین وزارت نيرو، سازمان انرژي اتمي ، آزمايشگاه هاي هسته اي در بخش هائی مانند راديو گرافي و حفاظت در مقابل پرتوها، نيروگاه هاي اتمي ایران ، در بخش های تحقیقاتی بیمارستان ها و مركز علوم تحقيقات دانشگاه آزاد تهران و نیز رآكتور تحقيقاتي دانشگاه تهران(که مشغول توليد راديو داروها است)، كارخانه جات يا شركت هايي كه در زمينه ي راديو داروها فعالیت دارند، نيروگاه‌هاي هسته‌اي کشور، مراكز توليد و نگهداري ليزر و در آخر مراكز نظامي و انرژي اتمي.

نانو

در تمامی مراكز توليدي در زمينه فناوري های نانو، مراکز تحقيقاتي نانو فيزيك و همچنین تمامی مراكزی كه از فناوري نانو در زمينه توليدات بهينه استفاده مي نمایند.

ذرات بنيادي

امکان استخدام در کلیه مراكز تحقيقاتي ذرات بنيادي.

نجوم و اختر فيزيك

امکان فعالیت در رصدخانه ها و مراكز نجوم و اختر فيزيك در سراسر کشور.


دریافت فایل PDF
آینده شغلی رشته فیزیک در ایران +(بازار کار، دروس، گرایش ها)
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته کتابداری
آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران
رشته علوم آزمایشگاهی
درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در سال جدید به همراه آخرین وضعیت بازار کار در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام