گرایش های رشته تربیت بدنی، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی یکی از شاخه های علوم انسانی است. دانشجویان رشته تربیت بدنی در طول تحصیل خود همانند یک پزشک یار با جسم و روان انسان های مختلف آشنا شده و بعد از پایان تحصیل خود می تواند مانند یک مربی به ورزشکاران و شاگردان خود در زمینه های مختلف ورزشی کمک کند. از طرفی قابل ذکر است که دروس ارائه شده در رشته تربیت بدنی این امکان را به دانشجویان می دهد تا با تنش و واکنش افراد مختلف آشنا شده و آن ها را در حل این تنش ها کمک کرده و همچنین بهترین رفتار را با چنین افرادی از خود نشان بدهند.

یکی دیگر از اهداف رشته تربیت بدنی آشنایی دانشجویان با انواع مختلفی از رشته های ورزشی است، به گونه ای که مهارت کافی را در رشته های مختلف به دست آورده و آموزش های لازم را در این رشته فرا می گیرد.

گرایش های رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی از دو گرایش علوم زیستی و علوم انسانی تشکیل شده است که دانشجویان و متقاضیان می توانند با توجه به علاقه خود در هر یک از این گرایش ها به تحصیل بپردازند.

دانشجویان رشته تربیت بدنی در گرایش علوم ریستی می بایست واحد های زیر را در طول تحصیل خود بگذرانند:

20 واحد دروس عمومی، 14 واحد دروس پایه نظری، 30 واحد دروس پایه عملی، 20 واحد دروس نظری اصلی، 16 واحد دروس عملی اصلی، 20 واحد دروس تخصصی نظری، 6 واحد دروس عملی انتخابی و 6 واحد دروس انتخابی نظری

همچنین دانشجویان رشته تربیت بدنی در گرایش علوم انسانی موظف به گذراندن واحد های زیر هستند:

20 واحد دروس عمومی، 14 واحد دروس پایه نظری، 30 واحد دروس پایه عملی، 20 واحد دروس نظری اصلی، 16 واحد دروس عملی اصلی، 20 واحد دروس تخصصی نظری، 6 واحد دروس عملی انتخابی و 6 واحد دروس نظری انتخابی

همچنین بخوانید : بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار

گرایش های مقطع کارشناسی و دکتری رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی از 6 رشته مختلف در دوره کارشناسی ارشد تشکیل شده است که شامل فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، روان شناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی و مدیریت ورزشی می شود.

هر کدام از رشته های ذکر شده شامل چندین گرایش متفاوت می باشد.

گرایش های فیزیولوژی ورزشی: فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی، فیزیولوژی ورزشی کاربردی، فیزیولوژی فعالیت بدنی محض، فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی و تغذیه ورزشی. این رشته به عنوان یکی از قدیمی ترین رشته های تربیت بدنی به شمار می رود.

گرایش های رفتار ورزشی: یادگیری و کنترل حرکتی، رشد حرکتی، آموزش تربیت بدنی. دانشجویان در این رشته با رفتار انسان از زمان تولد تا لحظه مرگ آشنا می شوند. این رشته نیز از رشته های قدیمی تربیت بدنی به شمار می رود و نقش به سزایی در استعدادیابی ورزشی ایفا می کند.

گرایش های رشته تربیت بدنی

گرایش های آسیب شناسی و حرکات اصلاحی: حرکات اصلاحی،  امدادگر ورزشی، تربیت بدنی ویژه مختص متقاضیان معلول.

گرایش های بیومکانیک ورزشی: بیومکانیک پایه ورزشی، بیومکانیک عملکرد ورزشی، بیومکانیک بازتوانی ورزشی، بیومکانیک و مهندسی ورزشی. قابل ذکر است که به دلیل کمبود و یا عدم وجود متخصصان در هر گرایش، این رشته تنها تحت عنوان بیومکانیک ورزشی در دانشگاه ها شناخته می شود. با کمک این رشته می توان از طریق تحلیل پیکرسنجی افراد به استعدادیابی آن ها در زمینه های مختلف ورزشی دست یافت.

گرایش های مدیریت ورزشی: مدیریت بازاریابی در ورزش، مدیریت اماکن و تأسیسات ورزشی، مدیریت اوقات فراغت و ورزش‌های تفریحی، مدیریت راهبردی در سازمان‌های ورزشی، مدیریت رسانه‌های ورزشی، مدیریت رویدادهای ورزشی. این رشته مجموعه ای از یافته های مرتبط در بخش مدیریت را در برمیگیرد. فارغ التحصیلان از این رشد نقش به سزایی در اداره امور مربوط به سازمان های ورزشی ایفا کرده و به عنوان عنصر شاخص و ارزشمندی در این سازمان ها شناخته می شوند.

روان شناسی ورزشی: از جمله جدیدترین رشته های اضافه شده به تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد به شمار می رود. در این رشته تأثیرات روانی که ورزش بر روی افراد می گذارد مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

همچنین رشته تربیت بدنی در مقطع دکتری از 3 رشته مجزا مدیریت ورزشی، رفتار حرکتی و فیزیولوژی ورزشی تشکیل شده است و دانشجویان می توانند با توجه به علاقه خود در هر یک رشته های ذکر شده ادامه تحصیل دهند.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی:

زبان انگلیسی عمومی و تخصصی_ فیزیولوژی و تغذیه ورزش_ آمار، سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی_ حرکت شناسی و بیومکانیک ورزشی_ رشد و یادگیری حرکتی_ حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی_ مدیریت سازمان ها و مسابقات ورزشی

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته تربیت بدنی در گرایش رفتار حرکتی:

استعداد تحصیلی_ زبان انگلیسی_ آمار _ سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی_ رشد جسمانی و حركتی _ كنترل و یادگیری حركتی

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته تربیت بدنی در گرایش فیزیولوژی ورزشی:

استعداد تحصیلی_ زبان انگلیسی_ آمار _ سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی_ فیزیولوژی ورزشی پیشرفته  بیوشیمی و متابولیسم ورزشی

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته تربیت بدنی در گرایش مدیریت ورزشی:

استعداد تحصیلی_ زبان انگلیسی_ آمار _ سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی_ مدیریت رویدادها و اماكن و تأسیسات ورزشی_ اصول و مبانی مدیریت در سازمان ورزشی_ بازاریابی ورزشی

بازار کار رشته تربیت بدنی:

یکی از مهم ترین نکاتی که هر فردی در هنگام انتخاب رشد بدان توجه می کند، فارغ از علاقه مندی به رشته موردنظر، بازار کار آن است؛ بنابراین با آشنایی در رابطه با بازار کار رشته موردنظر، انتخاب آن در هنگام کنکور بسیار آسان تر خواهد بود.

فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی می توانند به عنوان مشاور طراح لباس ها و همچنین وسایل ورزشی شروع به فعالیت کرده و نیز می توانند به عنوان مربی در وزارت ها مشغول به کار شده و از تجربیات و مهارت های خود به منظور بیشترین و بهترین بازدهی استفاده نمایند.

به جرئت می توان گفت که اکثر فارغ التحصیلان این رشته مشغول به کار می شوند، زیرا حتی اگر در اداره های دولتی نیز مشغول به کار نشدند می توانند به عنوان مربی در رشته های مختلف شروع به آموزش در باشگاه های خصوصی نمایند.

همچنین سازمان تربیت بدنی در درجه اول به جذب نیروهای فارغ التحصیل از رشته تربیت بدنی می پردازد و بدین ترتیب آن ها می توانند به عنوان کارشناس و مربی ورزشی در این سازمان مشغول به کار شوند.

از فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی می توان به عنوان کارشناس در سازمان های دولتی، نهادهای انقلابی، فدراسیون های ورزشی و مراکز ورزشی و درمانی جانبازان و معلولین کمک گرفت.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که اغلب سازمان ها و نهادها از فارغ التحصیلانی با مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر دعوت به همکار می کنند؛ بنابراین کسانی که به دنبال آینده شغلی در رشته تربیت بدنی هستند می بایست به مدرک کارشناسی خود قانع نبود و تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر ادامه دهند.

همچنین بخوانید : گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار

شرایط ورود به رشته تربیت بدنی

یکی از پایه ترین و ابتدایی ترین شرایط ورود به رشته تربیت بدنی میزان قد افراد است، به طوریکه حداقل قد برای متقاضیان آقا 165 و برای متقاضیان خانم این رشته 158 سانتی متر است. البته قابل ذکر است که این شرط برای ورزشکاران تیم ملی صدق نمی کند و آن ها تنها می بایست از حداقل دید چشم برخوردار باشند.

برای ورود به رشته تربیت بدنی در دانشگاه دو روش متفاوت برای شما وجود دارد:

اول از طریق هنرستان های تربیت بدنی و دوم از طریق انتخاب شاخه نظری در دوره دبیرستان. با انتخاب روش اول محدودیت هایی در برابر شما قرار می گیرد. به عنوان مثال با انتخاب این روش شما نمی توانید این رشته را به صورت کارشناسی در دانشگاه بخوانید و می بایست پس از اتمام دوره کاردانی مجدد برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کنکور بدهید، اما با انتخاب روش دوم کار برای شما آسان تر بوده و شما می توانید در یک دوره چهار ساله در دانشگاه برای اخذ مدرک کارشناسی به تحصیل بپردازید.

نتیجه گیری نهایی

کسانی که علاقه مند به تحصیل در رشته تربیت بدنی هستند، می بایست یک نکته مهم را قبل از ورود به این رشته در نظر بگیرند، در واقع آن ها باید از آمادگی جسمانی و قدرت بدنی بالایی برخوردار باشند و از دوران کودکی ورزشکار باشند.

 


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته تربیت بدنی، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 5


جهت دریافت مدرک معادل تربیت بدنی از دیپلم تا دکتری ثبت نام اولیه را انجام دهید.

انجام ثبت نام اولیه

برچسب ها


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.