رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران
ثبت نام شروع شد

رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران

آشنایی با رشته عکاسی

عکس یکی از هنرهای بسیار جذاب و قدیمی است که توسط انسان اختراع شده است.

آثار و بقایای باقی مانده از دوران گذشته نشان می دهد که انسان همواره در تلاش بوده که لحظات مختلف زندگی را به شکل های مختل ثبت کند.

در غارهای کشف شده از انسان های گذشته این مهم را می توان یافت که چگونه دیوارهای مختلف غار را با شکل و طرح های متنوع که نشان از فرهنگ و شیوه زندگی خودشان بوده را نقش نگاری کرده اند.

دوربین عکاسی اولین دستگاهی بود که انسان توانست خاطرات و لحظه های خود را با آن ثبت کند و انقلاب بسیار بزرگی محسوب می شد.

در گذشته عکاسی از نظر سخت افزار و تکنیک کار بسیار سختی بود و فردی که قصد داشت از یک تصویر عکس برداری کند باید المان های مختلف مانند، نور، سایه و عوامل تأثیر گذار روی یک عکس را به خوبی می شناخت.

به بیان ساده در گرفتن عکس فرصت اشتباه وجود نداشت و همه چیز باید حاضر و آماده بود که یک عکس ثبت شود.

رشته عکاسی

بعد از ثبت تصویر در ابتدا نگاتیو و یا فیلم عکس ها را به کشورهای خارجی ارسال می کردند تا بعد از چاپ مجدداً به ایران ارسال کنند.

این کار بسیار زمان بر و هزینه زیادی را به شخص تحمیل می کرد. بعد از گذشت اندک زمانی تجهیزات چاپ عکس به کشور وارد شد و ایرانی ها توانستند در مدت زمان کم عکس های مختلف را چاپ کنند.

عکاسی در طول این سال ها روند رو به رشدی داشته و امروزه مشاهده می کنیم که دیگر از آن دستگاه ها و تجهیزاتی که باید برای گرفتن عکس استفاده می شد خبری نبوده و انسان می تواند در مدت زمان بسیار کم حتی با تلفن همراه خود بدون داشتن کوچک ترین دانش عکاسی عکس خود را به ثبت برساند.

ورود تجهیزات مختلف و پیشرفت چشم گیر آن باعث شده که بسیاری مردم رشته عکاسی را جدی تلقی نکرده و صرفاً به چشم یک کار ساده به آن نگاه می کنند در صورتی که عکاسی نوعی دانش و علم محسوب می شود که برای آموزش تمام مفاهیم آن باید در دانشگاه به تحصیل این رشته پرداخت.

در واقع برای درک بهتر این موضوع باید بین حرفه عکاسی و هنر عکاسی تفاوت قائل شویم.

افرادی که حرفه عکاسی دارند می توانند با دانش اندک عکس های مختلفی مانند پرسنلی و آتلیه ای بگیرند ولی اگر عکاسی را به عنوان یک هنر آموزش ببینیم مسئله فرق کرده و باید تمام اصول و قوانین این هنر را نیز فرا گیریم.

سالانه جشنواره های زیادی در دنیا برای عکاسی برگزار می شود که افراد مختلف می توانند در آن شرکت کنند ولی فقط افرادی موفق می شوند که بتوانند با استفاده از تکنیک های استاندارد عکسی را ثبت کنند که نظر کارشناسان این حوزه را جلب کنند.

رشته عکاسی گرایش های متنوعی مانند طبیعت، خبری، علمی، پرتره و چندین گرایش دیگر دارد که هر کدام یک حوزه گسترده محسوب می شود و افراد مختلف می توانند با انتخاب هر کدام در آن گرایش تحصیل کنند.

همچنین بخوانید : رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟

شرایط ورود و توانایی لازم رشته عکاسی

اصلی ترین ویژگی که باید یک عکاس خوب داشته باشد هنر خوب دیدن است.

اگر قصد دارید به این رشته وارد شوید حتماً پیش از آن مطمئن شوید که شما هنر خوب دیدن را دارید.

عکاس باید بتواند در یک لحظه تمام ماجرا را تجزیه و تحلیل کند و بهترین عکس ممکن را از صحنه مورد نظر بگیرد.

گرایش های رشته عکاسی

بنابراین علاوه بر خوب دیدن قدرت تجزیه و تحلیل بسیار مهم است. عکاسی یک حرفه و هنر زنده است و شما باید ماجراجو باشید تا بتوانید عکس های خوبی شکار کنید.

مثلاً یک نقاش می تواند برای خلق یک تصویر ساعت ها در خانه نشسته و یک نقاشی را خلق کند ولی عکاس باید به صورت دائم در جامعه و جاهای مختلف حضور داشته باشد تا بتواند در یک لحظه اتفاق های مختلف را به تصویر بکشد.

عکاسی یک هنر جامع است و یک عکاس خوب باید بتواند مسائل مختلف را درک کند و به همین منظور باید از اطلاعات عمومی بالایی برخوردار بوده و با کتاب، شعر، روزنامه و مسائل مختلف جامعه آشنایی داشته باشد تا بتواند تصاویر مفهومی و عمیقی را به ثبت برساند.

در حال حاضر رشته عکاسی در هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش ایجاد شده و افراد علاقه مند می توانند از دوران دبیرستان وارد این رشته شوند و بعد از کسب مدرک دیپلم در دانشگاه هایی که این رشته را دارند ادامه تحصیل دهند.

البته کسانی که در رشته های نظری نیز تحصیل می کنند و به رشته عکاسی علاقه دارند می توانند در کنکور و زمان انتخاب رشته عکاسی را انتخاب کرده و در این رشته مشغول به تحصیل شوند.

دروس رشته عکاسی

نورپردازی: نور اصلی ترین عنصر عکس محسوب می شود و فردی که آموزش عکاسی می بیند باید تمام ویژگی های آن را بشناسد.

تجزیه و تحلیل و نقد عکس: یکی از درس های مهم درس نقد عکس است. دانشجو در این درس آموزش می بیند که چگونه یک عکس را به خوبی تحلیل و نقد کند.

تاریخچه عکاسی: این درس به منظور آشنایی دانشجو با سیر پیشرفت و تاریخچه این هنر در دنیا قرار داده شده که درس بسیار جذابی است.

همچنین بخوانید : دانشگاه زوریخ

دروس دیگری مانند شيمي‌ عمومي‌ و شيمي‌ عكاسي‌، فيزيك‌ و ابزارشناسي‌، آشنايي‌ با فیلم‌برداری، فنون‌ عرضه‌ و نمايش‌ عكس‌، كارگاه‌ تخصصي‌ عكاسي‌، فنون‌ بازسازي‌ عكس‌ نیز در چارت درسی رشته عکاسی قرار داده شده که هر کدام از آن ها نقش بسیار مهمی در آموزش کامل این رشته دارد.

بازار کار و  آینده شغلی رشته عکاسی

رشته عکاسی جزو رشته هایی است که معمولاً در جاهای مختلف به وجود آن نیاز است.

امروزه که فناوری اطلاعات رشد زیادی کرده یکی از بخش های مهم آن عکاسی و مربوط به عکس است و به همین منظور نیاز به افرادی که بتوانند تصاویر خلاقانه و گویا تولید کنند به شدت احساس می شود.

در حال حاضر نشریات و خبرگزاری های مختلف افرادی را که بتوانند به خوبی عکس های مورد نیاز آن ها را ثبت کنند استخدام می کنند.

بازار کار رشته عکاسی

امروزه یکی از نیازهای واحدهای صنعتی تبلیغات است که به همین منظور نیاز به عکاس های حرفه ای وجود دارد که بتوانند محصولات تولیدی آن ها را به بهترین شکل به تصویر بکشند و به عنوان تبلیغات از آن استفاده کنند.

عکاسی صنعتی یکی از حوزه های پرکاربرد عکاسی محسوب می شود که این افراد می توانند با تأسیس شرکت های طراحی و تبلیغاتی خدمات مختلفی انجام دهند.

اگر به ادامه تحصیل در رشته عکاسی علاقه مند باشید می توانید با طی کردن مراحل بالا و کسب دانش و تجربه بیشتر به آموزش این هنر در آموزشگاه و دانشگاه های مختلفی که این هنر را ارائه می دهند بپردازید.

در حال حاضر آتلیه و استودیو های تولید فیلم عروسی و تولد و دیگر مراسم یکی از منبع درآمدهای مهم این حوزه محسوب می شود ولی به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید این چنین کارهایی انجام دهید لزوماً نیازی به دانش آکادمیک نداشته و می توان صرفاً با استفاده از کسب تجربه کار کردن در این حوزه را شروع کرد.

البته می توان با کسب تحصیلات آکادمیک و سپس ورود به این حوزه موفقیت های بیشتری کسب کرد و از دانش به دست آمده در این حوزه نیز به خوبی استفاده کرد.

در صورتی که میخواهید بیشتر در مورد رشته عکاسی بدانید این مقاله را هم مطالعه نمایید: معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش


رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام میخواستم بدونم رشته عکاسی در حال حاضر تا کارشناسی چقدر خرج داره؟

1 ماه پیش

آیا میشه واسه ورودی مهر ماه وارد دانشگاه بشم

1 ماه پیش

باعرض سلام من دیپلم تجربی دارم و میخوام دانشگاه عکاسی بخونم بیاید چیکار کنم ممنون میشم توضیح بدین

1 ماه پیش

باعرض سلام من دیپلم تجربیم چگونه میشه عکاسی بخونم ؟

1 ماه پیش

سلام من امسال میرم سال سوم دبیرستان کامپیوتر و میخام رشتمو عوض کنم عکاسی بخونم چون علاقه دارم و هنرشم دارم میشه راهنماییم کنید که باید چکار کنم بتونم برم عکاسی؟

2 ماه پیش

  باید در هنرستان هنر ثبت نام نمایید.

  2 ماه پیش

خواستم بپرسم من الان سال یازده صنایع شیمی دارم میرم برا دانشگاه قصد دارم برم رشته عکاسی چه چیزها و یا بهتر بگم چه درسایی نیاز که قبل از ورود به دانشگاه بخونم لطفا راهنماییم کنین ممنون

2 ماه پیش

سلام،متولد۷۷هستم ودیپلم انسانی دارم وهمزمان تواموزشگاه فنی وحرفه ای دارم کامپیوترمیخونم،سوالم اینه که ایامن میتونم تو دانشگاه بادیپلم کامپیوترم که ازاموزشگاه میگیرم وارددانشگاه بشم ورشته عکاسی و فیلمبرداری رو بخونم؟؟ومیتونم رو این رشته برا شغل اینده حساب کنم؟؟؟

2 ماه پیش

سلام ‌، دخترمن میخوادبره رشته عکاسی کارودانش ، میخواستم بپرسم آیاباانتخاب این رشته میتونه به دانشگاه بره یانه ؟ میخواستم یکم توضیح بدین ممنون میشم.

3 ماه پیش

  سلام بله میتونن در رشته های هنری ادامه تحصیل بدهند.

  2 ماه پیش

Reshteye akasi kheyli por kharje??

3 ماه پیش

  اگه علاقه باشه خرج معنی نداره

  2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته حقوق
همه چیز در مورد بازار کار، گرایش و واحد های رشته حقوق
رشته فناوری اطلاعات
بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام