دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل
ثبت نام شروع شد

دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل

آشنایی با رشته طراحی و دوخت

یکی از اصلی ترین نیاز های انسان پوشاک است که در طول زمان تغییرات چشم گیری کرده و همواره به عنوان یکی از دغدغه های مهم محسوب می شود. در کشور ما طراحی و دوخت پوشاک و محصولات دیگر قدمت زیادی داشته و از گذشته تا به امروز ایران از نظر هنر در این زمینه بسیار فعال بوده است.

به دلیل نیاز بسیاری که در این حوزه وجود دارد و رشد و صنعت تکنولوژی نیاز است که افرادی در حوزه طراحی و دوخت پوشاک و دیگر منسوجات تخصص آکادمیک و کافی به دست آورند تا بتوانند در جهت دسترسی مردم به محصولات مناسب پارچه ای تلاش کنند. به همین جهت رشته ای تحت عنوان طراحی و دوخت ایجاد شد که گرایش های متعددی داشته و هر کدام از این  گرایش ها وظیفه تربیت نیروی انسانی مورد نظر در بخش های تخصصی این صنعت را دارد.

همان طور که گفته شد اهمیت پوشاک در گذشته نیز بسیار زیاد بوده و پادشاهان به منظور قدردانی از عالمان، شاعران و افراد با سواد لباسی تحت عنوان خلعت به آن ها می دادند که به زیبایی دوخته شده بوده و برای مجازات افراد خلاف کار نیز لباس های مندرس به تن آن ها می کرده و به صورت پیاده و یا سوار بر حیوان در شهر می چرخانده اند تا عبرت سایر مردم شود.

رشته طراحی و دوخت

ضرب المثل او یک پیراهن بیشتر پاره کرده نیز گواه همین کار است و این به این معنی است که فرد تجربه بیشتری دارد و این نشان از اهمیت لباس در فرهنگ و جامعه است.

تمام این موارد باعث شده که به رشته طراحی و دوخت نیاز شدیدی به وجود آید و در حال حاضر که جمعیت کشور در حال افزایش است و از طرف دیگر هجوم طرح و مدهای خارجی که هیچ مناسبتی با فرهنگ کشور ما ندارد نیازمند افرادی هستیم که بتوانند با الگو برداری از ریشه های فرهنگی و تاریخی کشور پوشش و لباس های مناسبی طراحی و تولید کنند. در ادامه گرایش های مختلف رشته طراحی و دوخت را برای شما شرح می دهیم.

همچنین بخوانید : در انتخاب رشته مهندسی مکانیک به چه نکاتی توجه کنیم؟

گرایش طراحی لباس: این گرایش یکی از پر کاربردترین و مهم ترین گرایش های رشته طراحی و دوخت محسوب می شود. همان طور که گفته شد پوشاک یکی از نیازهای مهم و اولیه هر انسان بوده که باید به صورت استاندارد و صحیح تولید شود. این گرایش تقسیم شده از دو زیر مجموعه تک دوزی یا مزون و صنعت است. گرایش مزون به منظور طراحی و دوخت لباس های تکی برای افراد مختلف ایجاد شده است. حتماً شما تا به حال مشاهده کرده اید که افراد مشهور برای مراسم های مختلف لباس خاص و ویژه ای به تن می کنند. در حقیقت این افراد برای این کار از متخصصین مزون و طراحی لباس کمک می گیرند که با توجه به سلیقه و عوامل مختلف لباس منحصر به فردی برای آن ها طراحی کند. گرایش دیگر با عنوان صنعت به منظور تربیت افراد متخصص در زمینه مد و لباس برای مردم ایجاد شده است که وظیفه دارند با تحقیق و پژوهش نسبت به طراحی و ارائه لباس های مطلوب برای اغلب مردم جامعه اقدام کنند.

گرایش طراحی چاپ پارچه: در گذشته های دور طرح های مختلف و متنوعی روی پارچه ها ایجاد نمی شد ولی بعد از مدتی انسان توانست با هنر ریسندگی و بافندگی آشنا شود و نسبت به تولید پارچه های طرح دار اقدام کند. این پارچه ها با استفاده از نخ های رنگی تولید می شد و برای تهیه آن ها نیاز به سپری کردن زمان زیادی بود. امروزه با استفاده از صنعت چاپ می توان طرح های مختلف را با رنگ های متفاوت در مدت زمان بسیار کوتاه و هزینه بسیار کم نسبت به روش های سنتی روی انواع پارچه چاپ کرد. به دلیل اهمیت نقوش و طراحی چاپ روی پارچه این خدمت در قالب یک رشته دانشگاهی ارائه شده تا افراد بتوانند علاوه بر آشنایی با روش های مختلف چاپ طراحی نقوش مختلف با به کارگیری فرهنگ و تمدن ایرانی را انجام دهند.

گرایش طراحی بافت پارچه: یکی از موارد بسیار مهم بافت و جنس پارچه است. برای دوخت هر محصول خاصی باید از نوع پارچه مخصوص استفاده کرد تا بتواند علاوه بر زیبایی جنس و جلوه خوبی نیز داشته باشد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با پارچه های مختلف و ساختار آن آشنا می شوند و یاد می گیرند که چگونه پارچه های مختلف برای منظورهای خاص طراحی کنند.

شرایط ورود به رشته طراحی و دوخت

این رشته یکی از رشته های هنری محسوب می شود و افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند باید به کارهای هنری علاقه مند باشند تا بتوانند در این حوزه به موفقیت برسند. دانشجو باید با هنرهای تجسمی آشنا بوده و بتواند با استفاده از خلاقیت لباس و پارچه های زیبایی را طراحی کند.

این رشته یکی از رشته های کاربردی بوده و افرادی که محصولات مختلفی طراحی می کنند قرار است به صورت یک محصول نهایی تولید شود و به همین منظور باید قابلیت تولید را داشته باشد اگر به طراحی و دوخت لباس و پارچه علاقه داشته باشید این رشته بسیار پویا بوده و از جذابیت های زیادی برخوردار است.

در حال حاضر این رشته در هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش نیز ایجاد شده و افرادی که علاقه مند باشند می توانند از مقطع دبیرستان در این رشته مشغول به تحصیل شوند و پس از گرفتن مدرک دیپلم برای دانشگاه مورد نظر اقدام کرده و ادامه تحصیل دهند.

همچنین بخوانید : دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی و دوخت

همان طور که گفته شد پوشاک و پارچه یکی از نیازهای اصلی انسان محسوب می شود و تا روزی که این نیاز وجود دارد وجود این رشته نیز حیاتی محسوب می شود. افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند کارگاه و تولیدی های مختلف طراحی و دوخت لباس و پارچه راه اندازی کنند و همچنین می توانند به عنوان طراح و پژوهشگر در موسسه های تحقیقاتی و پژوهشی نساجی و تولید پوشاک مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته طراحی و دوخت

بسیاری از کارخانه های صنعتی پوشاک در حال حاضر هزینه و زمان زیادی را برای تحقیق و پژوهش در زمینه طراحی لباس انجام می دهند و این امر به دلیل اهمیت آن است و چون مردم با دیدن لباسی اولین نکته مهمی که به ذهنشان می رسد ظاهر و طراحی آن است و به همین دلیل این کارخانه ها باید بتوانند محصولاتی را طراحی و تولید کنند که در بازار فروش داشته باشد و به خوبی فروخته شود.

یکی دیگر از راه های کسب درآمد از این رشته آموزش است. افراد فارغ التحصیل رشته طراحی و دوخت می توانند با افزایش سطح دانش و آگاهی خود و طی کردن مقاطع بالا نسبت به آموزش در دانشگاه های و موسسه های آموزشی مربوط به طراحی و دوخت فعالیت کنند.

خوشبختانه در سال های اخیر دولت توجه زیادی به بحث تولید کرده و تسهیلات گوناگونی برای فارغ التحصیلان این رشته در نظر گرفته شده که می توان بعد از اتمام درس و فارغ التحصیلی نسبت به راه اندازی واحدهای تولیدی، طراحی پوشاک و دیگر محصولات پارچه ای اقدام کرد. مزون لباس عروس و داماد یکی دیگر از زمینه های پردرآمد حوزه طراحی و دوخت محسوب می شود که می توان با طراحی و دوخت لباس های ویژه عروس و داماد درآمد مناسبی از این راه کسب کرد.


دریافت فایل PDF
دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام من لیسانس ریاضی دارم اما خیاطی دوس دارم ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور می تونم در رشته خیاطی ادامه تحصیل بدم

4 روز پیش

سلام خسته نباشید. من دیپلم کاردانش کامپیوتر دارم دانشگاه روزانه نرم افزارکامپیوترقبول شدم.ایا میتونم ب رشته طراحی دوخت تغییررشته بدم؟ازخوددانشگتم پرسیدم قشنگ جوابموندادن.کجاباید برم پیگیربشم؟

1 هفته پیش

سلام
من در رشته مهندسی نرم افزار ۸۵ واحد پاس کردم و الان می خوام تغییر رشته بدم وطراحی لباس بخونم
چی کار باید کرد ؟؟؟
میشه یعضی واحد ها رو تطبیغ کرد؟

2 هفته پیش

سلام.خسته نباشید.میخواستم بدونم کسی میتونه بدون مدرک پیش دانشگاهی دبیرستان از طریق دانشگاه ازاد به این رشته ادامه بده؟

4 هفته پیش

سلام.من تجربی خوندم و هیچ علاقه ای بهش ندارم.میخوام طراحی و دوخت بخونم.مدرک خیاطی هم دارم.آیا میتونم تو دانشگاهی طراحی و دوخت بخونم؟شرایطش چطوره؟

1 ماه پیش

  سلام بله میتونید ادامه تحصیل بدید.
  دوره های سایت معادل سازی به صورت غیر حضوری می باشد.

  1 ماه پیش

سلام خدمت شما،من دیپلم تجربی دارم میخواستم در کنکور طراحی و دوخت شرکت کنم ایا امکان دارد. در اموزشگاه ازاد سه تا مدرک نازکدوز،مانتودوز و شب و عروس را گرفتم،لطفا راهنمایی بفرمایید،ممنون

1 ماه پیش

  لطفا درخواست خودتون رو در سایت ثبت کنید تا بررسی شود.
  با تشکر

  1 ماه پیش

باسلام.من رشته م درهنرستان کاردانش مدیریت خانواده بوده ودیپلم همین رشته رادارم آیامی توانم دریکی ازدانشگاه های تهران یاکرج رشته طراحی ودوخت راادمه بدم خیلی برام مهمه تشکرازجوابتون

2 ماه پیش

  سلام وقت بخیر
  به دانشگاه هایی که این رشته در آن تدریس میشود مراجعه نمایید.
  موفق باشید

  2 ماه پیش

سلام روز بخیر من دیپلم خیاطی کاردانش دارم ولی سابقه کار خیاطی ندارم. این مدارک که میگین برای مهاجرت هم مناسب هست و اینکه مثلا از کاردانی بخوایم بریم کارشناسی این مدرک معتبر هست؟

3 ماه پیش

سلام و عرض ادب لطفا راهنمایی بفرمایید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته طراحی و دوخت چگونه باید اقدام کنم کجا و چگونه؟ سپاسگزارم

3 ماه پیش

  برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد اول باید در آزمون ارشد شرکت کنی که آزمون تئوری هست و بعد از اینکه در آزمون قبول شدی باید آزمون عملی هم بدی و نمره این دو آزمون در نهایت امتیازی که شما دریافت میکنید تعیین کننده ی دانشگاه قبولیتونه.ولی تو ایران برای ارشد این رشته دانشگاههای زیادی وجود نداره در نتیجه آزمون سختی پیش رو خواهید داشت.

  2 ماه پیش

میشه راهنماییم کنید که اگه رشته طراحی دوخت ثبت نام کردم چند سال باید بخونم؟و ایا میتونم بدون گذروندن دبیرستان به دانشگاه با رشته طراحی دوخت برم یا نه؟

4 ماه پیش

  سلام وقت بخیر
  مدرک معادل مدرک دانشگاهی محسوب نمی شود
  جهت دریافت مدرک معادل در صورتی که دارای سوابق کاری یا علمی هستید می توانید درخواست خودتون رو ثبت کنید
  https://moadelsazi.com/request

  4 ماه پیش

سلام
خسته نباشید
رشته دبیرستانم ریاضی فیزیک بود و در دانشگاه رشته مهندسی شیمی میخونم
من اگر مدرک فوق دیپلممو توی این رشته بگیرم چطوری باید در رشته طراحی دوخت ثبت نام کنم و شرایطش چیه؟

4 ماه پیش

  سلام فرم ذیل را تکمیل و ارسال نمایید تا با شما در اسرع وقت تماس گرفته شود.

  https://moadelsazi.com/request

  4 ماه پیش

من نزدیک به ۶ سال هست که در صنعت تولید تک کت فعالیت دارم بیمه پرداخت میکنم میتونم مدرک معادل لیسانس بگیرم؟
میخوام برای گرفتن مجوز برای کارگاهم ازش استفاده کنم

5 ماه پیش

  سلام
  بله میتونید سوابق بیمه و کاری خود را به مدرک معادل تبدیل نمایید
  جهت اخذ مجوز ابتدا از منوی شرایط ثبت نام و ریز منوی نمونه گواهینامه عکس نمونه مدرک را ببرید و به محلی که نیاز دارید نشان دهید در صورت تایید ثبت نام خودتون رو انجام دهید.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم تربیتی
رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند
رشته جهانگردی و گردشگری
بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام