شرایط ورود به رشته نقاشی و آینده شغلی و وضعیت بازارکار
ثبت نام شروع شد

شرایط ورود به رشته نقاشی و آینده شغلی و وضعیت بازارکار

آشنایی با رشته نقاشی

رشته نقاشی یکی از هنرهای مهم در جهان محسوب می شود که از گذشته تا به امروز ارزش بسیار زیادی داشته است. در گذشته که تکنولوژی عکاسی و فیلم برداری وجود نداشت مهم ترین راه برای ثبت تصاویر مردم نقاشی بوده که افراد بسیاری در آن دوره نقاشی هایی از مردم، پادشاهان و زندگی مردم کشیده اند که نسل امروز می تواند با مشاهده آن ها پی به سبک زندگی گذشته و بسیاری از ماجراهای آن دوران ببرد. در زمان های دور بیشتر پادشاه ها یک نقاش اختصاصی داشتند که آثار آن ها در زمان های مختلف به تصویر می کشیده است.

رشته نقاشی

نقاشی هنری است که با عشق آمیخته شده و افرادی که قصد دارند در این رشته فعالیت کنند باید عاشق کارشان باشند تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند. برای انتخاب رشته نقاشی به هیچ عنوان نباید به درآمد و آینده شغلی آن فکر کرد زیرا نمی توان پاسخ منطقی مناسبی برای آن پیدا کرد ولی اگر فردی واقعا عاشق رشته نقاشی باشد و آن را با علاقه ادامه دهد بدون شک به موفقیت دست پیدا خواهد کرد. افرادی که نقاشی می کنند می توانند تابلوهایی را خلق کنند که از نظر اجتماعی باعث تحول جامعه شود و فرهنگ مردم و جامعه را افزایش دهد.

همچنین بخوانید : آیا رشته فرش در ایران بازارکار دارد؟

این رشته در حال حاضر خوشبختانه در کشور ما وجود دارد و افراد علاقه مند می توانند به صورت آکادمیک و دانشگاهی نقاشی را فرا گیرند. در این رشته سبک های مختلف هنری، آشنایی با نقاش های ایران و جهان و اصول طراحی و نقاشی به دانشجویان آموزش داده می شود. دانشجویان در طول مدت تحصیل آموزش می بینند که خوب مشاهده کنند، بررسی کند، دانش خود را افزایش دهد  و آن چه را که آموخته به نمایش در بیاورد.

شرایط ورود به رشته نقاشی

رشته نقاشی در حال حاضر در هنرستان ها وجود دارد و افراد علاقه مند می توانند در زمان انتخاب رشته به جای رشته های نظری رشته نقاشی را برای تحصیل انتخاب کنند و دیپلم رشته نقاشی را اخذ کنند. البته می توان به جای هنرستان و رشته نقاشی یکی از رشته های نظری را انتخاب کرد و دیپلم این رشته را گرفت و در کنکور رشته هنر نیز شرکت کرد و در صورت قبولی در این رشته ادامه تحصیل داد. نکته مهم که برای دانشگاه های دولتی که رشته نقاشی را ارائه می دهند نیمه متمرکز بودن آن است.

شما بعد از کنکور در صورت قبولی باید در یک آزمون عملی نیز شرکت کنید تا میزان مهارت شما در این رشته مشخص شود. بنابراین شما باید از دوران کودکی همواره با شرکت در کلاس های نقاشی مهارت خود را افزایش دهید تا اگر قصد دارید به صورت آکادمیک رشته نقاشی را ادامه دهید بتوانید در آزمون عملی این رشته نیز موفق شوید.

افرادی که قصد دارند وارد رشته نقاشی شوند باید دارای استعداد لازم در نقاشی بوده همچنین ذهن خلاقی داشته باشند. نقاشی یعنی هنر خلق کردن تصاویر و اگر یک نقاش ذهن خلاق و پویایی نداشته باشد نمی تواند به خوبی در این رشته موفق شود.

هنر نقاشی در چارچوب و اصول و قاعده نمی گنجد و نقاش باید بتواند ذهن خود را از سرتاسر جهان پرواز دهد و بهترین تصاویر ممکن را خلق کند. نکته مهم دیگر علاقه است که برای رشته نقاشی بیش از هر رشته دیگری مهم است. نقاشی مستلزم تمرین زیاد است که یک نقاش باید بتواند به صورت مستمر تمرین کند و مهارت خود را افزایش دهد و این کار بدون علاقه امکان پذیر نبوده و اگر فردی علاقه نداشته باشد حتماً بعد از گذشت اندک زمانی خسته خواهد شد و این کار را رها خواهد کرد. بنابراین اگر از میزان علاقه و استعداد اطمینان دارید می توانید رشته نقاشی را برای تحصیل انتخاب کنید.

برخی از دروس رشته نقاشی

کارگاه طراحی: طراحی یکی از دروس بسیار مهم در رشته نقاشی محسوب می شود و دانشجو باید با تکنیک ها طراحی و اصول و روش آن به خوبی آشنا شود به همین منظور علاوه بر درس طراحی کارگاهی با عنوان کارگاه طراحی برای دانشجویان تدارک دیده شده که در آن به صورت عملی اصول طراحی را به خوبی فرا می گیرند. البته کارگاه طراحی در موارد زیاد چند قسمتی بوده و دانشجو در هر ترم مقداری از طراحی را فرا می گیرد.

تاریخ عمومی نقاشی: یکی از مسائلی که نقاش های مختلف باید به خوبی فراگیرند تاریخ و تاریخچه نقاشی در دنیا است. دانشجو باید با این مبحث به خوبی آشنا باشد تا بتواند از تجربه های گذشته در کارهای خود استفاده کند و درک عمیقی نسبت به نقاشی پیدا کند. درس تاریخ عمومی نقاشی به خوبی مسائل مختلف تاریخی پیرامون نقاشی را به دانشجو ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی: نقد و بررسی آثار مختلف نقاشی یکی از مهارت هایی است که دانشجویان آکادمیک رشته نقاشی باید آن را فرا گیرند تا بتوانند راجع به آثار مختلف نظر دهند. این درس شیوه تجزیه، تحلیل و نقد آثار نقاشی را به خوبی به دانشجو رشته نقاشی آموزش می دهد.

مرمت آثار نقاشی: تابلوهای نقاشی زیادی از گذشته باقی مانده که به دلایل مختلف بخشی از آن ها آسیب دیده و نیاز به مرمت و بازسازی دارند و این کار باید به وسیله افرادی انجام شود که سواد کافی در زمینه نقاشی را داشته باشند و هیچ کس بهتری از نقاشی های حرفه ای نمی تواند این کار را انجام دهد بنابراین درسی به منظور آموزش مرمت آثار نقاشی برای دانشجویان قرار داده شده که تکنیک های مختلف و اصول بازسازی و مرمت آثار نقاشی را در آن فرا می گیرند.

مبانی هنرهای تجسمی: نقاشی جزو رشته های هنر تجسمی محسوب می شود و دانشجو باید بتواند با اصول و مبانی هنرهای تجسمی به خوبی آشنا شود تا بتواند محیط اطراف خود را بهتر درک کرده و به تصویر بکشد که این درس به خوبی مبانی هنرهای تجسمی را به دانشجویان رشته نقاشی ارائه می دهد.

طرح و رساله نهایی: رشته نقاشی نیز مانند دیگر رشته ها دارای رساله و پایان نامه بوده و دانشجو باید بعد از اتمام دوره روی یک موضوع به عنوان پایان نامه کار کند و رساله نهایی را ارائه دهد. رساله معمولاً می تواند یک اثر نقاشی جدید و مدرن باشد که دانشجو بتواند در حضور اساتید از آن دفاع کند و یا به صورت یک کار پژوهشی و تاریخی در زمینه هنر نقاشی باشد که یک مبحث مهم را بیان کند.

بازار کار و آینده شغلی رشته نقاشی

بازار کار رشته نقاشی

یکی از نکات مهم برای انتخاب رشته نقاشی عدم توجه به آینده شغلی و کسب درآمد از این رشته است. اگر بخواهیم واقع گرایانه به رشته نقاشی نگاه کنیم در بسیاری از موارد نمی تواند به عنوان یک منبع درآمد مخارج زندگی شما را تأمین کند.

البته در ایران افراد زیادی نیز وجود دارند که با افزایش مهارت های خود در زمینه نقاشی و ساخت و تولید تابلوهای نقاشی و طراحی برای مجله و نشریه های مختلف درآمد مناسبی دارند ولی این موارد بیشتر استثنا بوده و شما باید مهارت بالایی داشته باشید تا بتوانید این کارها را انجام دهید.

همچنین بخوانید : کاریابی و تغییر شغل با متد سال 2017

یکی از بهترین زمینه های کاری افراد فارغ التحصیل در رشته نقاشی آموزش است. افرادی که بتوانند مهارت خود را در رشته نقاشی افزایش دهند می توانند به عنوان مدرس و استاد در موسسه های آموزشی، دانشگاه ها، آموزشگاه ها، فرهنگ سراها و دیگر مکان های آموزشی دروس مختلف رشته نقاشی را تدریس کنند.


دریافت فایل PDF
شرایط ورود به رشته نقاشی و آینده شغلی و وضعیت بازارکار
میانگین امتیاز : 2.8


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام.ببخشيد هيچ دانشگاهي در ايران بدون كنكور هنرجو ي نقاشي نميگيره؟مثل يك سري از رشته ها كه بدون كنكور هم مي پذيرن؟

3 ماه پیش

  اره، دانشگاه غیرانتفاعی شیراز ک بدون کنکور داره

  2 ماه پیش

  با سلام
  من ارشدمرمت اثارتاریخی دارم و نقاشی استعداد ذاتی من بوده برای دکترا ایا در ایران دکترای این رشته وجود دارد و اینکه من با ارشد مرمت میتونم شرکت کنم یا نیاز به گذروندن مقطع خاصی دارم باتشکر

  2 ماه پیش

سلام من تو تا الان حدود ۴۰ تا آثار ثبت شده هنری دارم و دوره های آموزشی و سابقه شرکت تو همایش ها و کنفرانس هارو هم داشتم سوابق همشون هم موجود هستش با اینا تو چه سطحی میتونم مدرک معادل بگیرم؟

5 ماه پیش

  سلام
  بسیار عالی مدرک معادل برای افرادی مثل شما مناسب هست که سابقه و دوره های آموزشی زیادی را گزارنده اند و میتوانند به کمک مدرک معادل آن را تبدیل به یک گواهی معتبر جهت ارائه در رزومه خود نمایند.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته فرش
آیا رشته فرش در ایران بازارکار دارد؟
رشته صنایع دستی
توانایی لازم و شرایط ورود به رشته صنایع دستی به همراه وضعیت بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام