روش نوین درمان تومورهای سرطانی در رساله دکتری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل - تعیین و ارتقاء سطح دانش تخصصی و مهارتی جهت معادل سازی سوابق علمی و شغلی افراد

روش نوین درمان تومورهای سرطانی در رساله دکتری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

برای اولین بار در ایران روش نوینی برای درمان تومورهای سرطانی در رساله دکتری دکتر بابک فرزانه عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اردبیل ارایه شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد اردبیل، دکتر فرزانه با بیان این مطلب گفت: در این رساله که با عنوان بررسی حباب‌های کاویتاسیون برای از بین بردن تومورهای سرطانی به روش آمبولیزاسیون در دانشگاه تبریز ارائه شد، روش کار به این ترتیب است که داروی مورد نظر که یک نوع پرفلوروکربن با قطر 6 میکرومتر از قطرات C5F16 یا DDFP مخلوط شده با آلبومین است که در سیستم عروقی تزریق شده و تحت تاثیر امواج التواسوند و شکافته شدن پوسته چرب در نقطه مورد نظر رها سازی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل افزود: از آنجایی که دمای جوش این ماده 29 درجه سانتیگراد است در دمای بدن به صورت گاز فوق گرم بوده و همزمان با رها سازی این ماده درون رگ منجر به رشد انفجاری پلاگ گازی در رگ می شود.

وی ادامه داد: این پلاگ گازی باعث مسدود شدن رگ های تغذیه کننده تومور شده و مانع رسیدن جریان خون و اکسیژن به بافت های سرطانی شده و رشد غده را متوقف می کند. آمبولوتراپی به‌ صورت درمان موضعی است که بدون خروج و برداشتن غده‌، آن را تخریب می‌کند.

فرزانه تصریح کرد: این درمان‌ها معمولاً در بیمارانی که غده‌های کم و کوچکی که قابل برداشت با جراحی نیستند یا خارج کردن آنها سخت یا با ریسک بالا همراه است (مثل سرطان کبد) کمک کننده است.

به گفته پژوهشگر این رساله، سرطان به رشد کنترل نشده‌ی سلول‌های بخشی از بدن گفته می شود. این بیماری از سال ها پیش گریبانگیر بشر بوده است.

وی با بیان اینکه امروزه روش های رایج درمان سرطان جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است، ادامه داد: این روش ها یا به صورت جداگانه و یا به صورت ترکیبی برای درمان سرطان در مراحل گوناگون پیشرفت بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرزانه اضافه کرد: این سه روش تهاجمی بوده و معمولا تکرار پذیر نیستند و همچنین عوارض جانبی زیادی دارند. یکی از روش های جدید برای درمان سرطان استفاده از روش آمبولوتراپی می باشد.آمبولیزاسیون می تواند به عنوان تنها درمان بیماری و یا ترکیبی با سایر روشهای درمانی مثل جراحی یا پرتودرمانی باشد.

وی افزود: بیشترین مورد استفاده آمبولیزاسیون، به منظور کنترل خونریزی های حاصل از صدمات، تومور، زخم معده و یا برخی دلایل دیگر که حالت اورژانس دارند می باشد. مخصوصاً این روش برای کنترل خونریزی های داخل شکم و لگن که حاصل صدمات ایجاد شده در تصادفات است، مناسب می باشد همچنین برای از بین بردن بد شکلی های شریانی – وریدی AVM) arteriovenous malformation) که یک ارتباط غیر معمولی بین شریان و ورید است، کاربرد دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل افزود: شبیه سازی تحقیق حاضر مقدار داروی مایع DDFP را برای کاربردهای تعریف شده برای هر رگ با مشخصات الاستیک دیواره آن رگ مشخص می نماید. چرا که با معلوم بودن مشخصات الاستیک رگ یا مویرگ مربوطه، مدل ارائه شده قادر به محاسبه حجم ماکزیمم پلاگ گازی با توجه به انرژی موضعی تزریق شده است.

وی تصریح کرد: لازم به توضیح است که انرژی تزریق شده کاملا متناسب با دوز داروی مایع می باشد. همچنین در این رساله توزیع فشار روی دیواره های ارتجاعی رگ های مختلف با قطرهای متفاوت، که امکان اندازه گیری آن به روش تجربی و آزمایشگاهی نیست، به دست آمده است.

از این رساله دکتری 3 مقاله ISI در ژورنال های مختلف به چاپ رسیده است.


لینک منبع مطلبکپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.