مشارکت قریب2هزار و 500 دانش آموز در طرح نماد - تعیین و ارتقاء سطح دانش تخصصی و مهارتی جهت معادل سازی سوابق علمی و شغلی افراد

مشارکت قریب2هزار و 500 دانش آموز در طرح نماد

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی خبر داد:

مشارکت قریب2هزار و 500 دانش آموز در طرح نماد

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) امسال با مشارکت قریب 2 هزار و 500 دانش آموز دختر و پسر در 12 مدرسه شهرستان های بیرجند و درمیان اجرا می شود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از خراسان جنوبی، عباس لامعی در حاشیه اولین نشست تخصصی عوامل اجرایی ومدرسین طرح نماد استان، اظهار کرد: با توجه به قرار داشتن مدرسه در رشد و پرورش شخصیت کودکان، ارتقاء آگاهی بخشی در اين نوع پيشگيري در سه حيطه خانواده، مدرسه و گروه همسالان حائز اهميت است چراکه بعد از ورود در این 3 حوزه است که کودک به عنوان يك شهروند آماده ورود به جامعه می‌شود.

وی با اشاره به همکاری 9 نهاد در این طرح، ادامه داد: هدف این 9 نهاد، توجه سازمان یافته به سرنوشت کودکان و نوجوانان میهن اسلامی‌ است که توانستند به یک توافق جامع برای مشارکت در طرح و استقرار نظام جامع مراقبت از دانش آموزان(نماد) دست یابند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی هدف کلی این طرح را توانمندسازی دانش آموزان و مقابله با آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله به موقع و موثر با استفاده از رويكرد پيشگيري رشدمدار دانست و تصریح کرد: گسترش آموزش‌های ریشه‌ای در زمینه «پیشگیری از رفتارهای پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری»، ایجاد نظام شناسایی دانش آموزان آسیب‌پذیر با چک ‌لیست‌های منظم و علمی، طراحی و توسعه مداخله‌های موثر و توانمند سازی دانش آموزان از دیگر اهداف این طرح است.

لامعی با بیان این که در طرح «نماد» 20 مهارت در زمینه‌های اجتماعی، تربیت فرزند سالم و خودکنترلی به مربیان آموزش داده می‌شود، افزود: روش به کار گرفته شده در این دوره مبتنی بر «پیشگیری رشدمدار» است و در این نوع پیشگیری تلاش مي شود با مداخله سريع و زودرس وقتی کودکی قصد بروز رفتار بزهکارانه از خود را دارد از مزمن شدن آن و احتمال بزهکاری درآینده جلوگیری شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی اضافه کرد: برنامه «نماد» به دلیل ظرفیت ائتلافی و چند سازمانی می‌تواند از جمله برنامه‌های اثربخش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

وی یادآور شد: آموزش و پرورش خراسان جنوبی در اجرای سند تحول در ذیل شاخص مدرسه سالم توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی و رفتار پرخطر دانش‌آموزان دارد.


لینک منبع مطلبکپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.