انواع خواص زیتون در طب سنتی
ثبت نام شروع شد

انواع خواص زیتون در طب سنتی

با اثر فوق العاده و عالی انواع خواص زیتون در طب سنتی در این مقاله آشنا خواهید شد پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید.

زیتون با نام علمی olive europea از تیره oleaceae یکی از میوه هایی است که در نواحی مدیترانه، آسیای مرکزی و در بخش هایی از آفریقا کشت داده  می شود و در اسپانیا کشت آن قدمت هشت هزار ساله دارد.

میزان تولید سالیانه زیتون در جهان 4 / 17 میلیون تن است مهمترین کشور های تولید کننده زیتون به ترتیب ایتالیا، یونان، پرتقال، اسپانیا، ترکیه و مصر می باشند.

مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایشگاهی در سراسر جهان نشان داده است که روغن زیتون نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی، آلزایمر، سرطان روده بزرگ، پوست، پروستات، سینه، رحم و تخمدان، دیابت، بیماری های التهابی و خود ایمن نظیر روماتیسم، پوکی استخوان و بیماری های عصبی مانند سندرم داونر دارد.

ارزش تعذیه ای و ترکیبات مغذی موجود در زیتون

ارزش تعذیه ای و ترکیبات مغذی موجود در زیتون

زیتون و روغن آن منبع غنی از اسید های چرب غیر اشباع و ترکیبات فنلی است.

ماده اولئکانتال در روغن زیتون شناخته شده است که خواص ضد التهابی روغن زیتون را موجب می شود همچنین اولئوروپین با کاهش میزان آسیب های اکسیداتیو باعث افزایش طول عمر در انسان می شود.

پتاسیم، کلسیم و منیزیم فراوان ترین مواد معدنی در زیتون هستند، که کمبود این فلزات سبب ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن در انسان می گیرد.

میزان این ترکیبات به شرایط آب و هوایی، نوع خاک، مرحله رسیدگی، نحوه نگهداری و شرایط بسته بندی زیتون بستگی دارد.

همچنین بخوانید : دانشگاه الزهرا تهران و شرایط تحصیل در آن

خواص زیتون در طب سنتی

در کتاب مقدس یهودیان و یونانیان به خواص درمانی زیتون و برگ آن اشاره شده است.

مصریان باستان برای مرطوب کردن پوست و موی خود رومیان برای درمان زخم های پوستی و تقویت قوای جنسی از روغن زیتون استفاده می کردند.

در قرن 19 یونانیان و رومیان جوشانده برگ درخت زیتون را برای درمان بسیاری از بیماری ها و به خصوص بیماری مالاریا بکار می بردند.

در زمان های قدیم در اغلب کشور های حوزه دریای مدیترانه از روغن زیتون به همراه آب لیمو برای در مان سنگ صفرا استفاده می کردند.

دیگر کاربردهای زیتون در طب سنتی این کشور ها عبارت است از:

  1. فشار خون
  2. آسم
  3. بیمازی های تنفسی
  4. بیماری های قلبی و تحریک افزایش ادرار
  5. استعمال موضعی میوه زیتون برای درمان شکستگی و بیماری های پوستی
  6. روغن هسته زیتون را به عنوان ملین و جهت جلوگیری از ریزش مو بکار می بردند.
  7. مصرف برگ خشک شده زیتون به عنوان ضد التهاب و برای درمان دیابت و کاهش تب در بیماران
  8. استفاده از جوشانده برگ درخت زیتون برای درمان زخم معده و سایر بیماری های دستگاه گوارش

تحقیقات علمی درباره خواص درمانی زیتون

تحقیقات علمی درباره خواص درمانی زیتون

 

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران

اثر روغن زبتون در کاهش میزان فشار خون

فشار خون یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان است میزان بروز آن در جهان 40 درصد است و با افزایش سن، میزان ابتلا به آن افزایش می یابد.

در این بیماران احتمال سکته قلبی و بیماری های کلیوی بسیار بیشتر از سایر افراد است و سالانه 7/6 میلیون از مرگ و میرها در جهان به علت بالا بودن فشار خون است.

پلی فنل های موجود در روغن زیتون با تغییر فسفولیپیدهای غشای سلول و داشتن ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باعث کاهش میزان فشار خون می شوند.

در مطالعه ای که در کشور یونان بر روی 20343 نفر انجام شد، مصرف روغن زبتون در این افراد باعث کاهش معنی دار میزان فشار خون گردید.

آزمایشات مختلف نشان داده که مصرف روغن زیتون باعث کاهش اندیکاسیون های التهاب عروق و افرایش فشار خون از قبیل اینترلوکین 6. 7 و 18 می گردد که افزایش این اینترلوکین ها نشان دهنده آغاز بروز بیماری تصلب شرائین به دلیل فشار خون است.

آیا زیتون لاغر میکند؟

متخصصین پیش بینی کرده اند که در سال 2030 یک سوم مرگ و میرها در جهان به علت بیماری های قلبی خواهد بود.

بیماری های قلبی اولین علت مرگ در سراسر جهان می باشند بیماری های قلبی اولین علت مرگ در سراسر جهان می باشند حدود 68% روغن زیتون را اسید اولئیک تشکیل می دهد.

همچنین یکی از مهمترین ترکیباتی که در روغن زیتون وجود دارد ترکیبات فنلی از قبیل آلفا توکوفرول و هیدروکسی تیروزول می باشند روفن زیتون باعث کاهش میزان کلسترول می شود.

مطالعات مختلفی در سراسر جهان اثر مصرف روغن زیتون را بر روی بیماری های قلبی مانند سکته قلبی، بیماری های عروق تغذیه کننده قلب صورت گرفته است، برای مثال که به مدت 6/5 سال در کشور های حوزه مدیترانه بر روی 11246 نفر از بیماران قلبی انجام شده، نشان داده است که مصرف روغن زیتون خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)

اثر روغن زیتون و زیتون در جلوگیری از بروز سرطان

مطالعاتی که میزان بروز سرطان را در کشور های مدیترانه بررسی کرده، نشان داده اند که در این مناطق به دلیل مصرف بالای میوه، سبزیجات، ماهی و مصرف کمتر گوشت میزان بروز این بیماری در آن ها بسیار پایین تر است.

زیتون مهم ترین میوه در این مناطق است آزمایشات مختلف نشان داده است که زیتون از بروز سرطان روده بزرگ، پستان، رحم، تخمدان و پروستات در موش های آزمایشگاهی جلوگیری می کند.

سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان در سراسر جهان است که باعث مرگ انسان ها می شود، بررسی های اپیدمیولوژیکی نشان داده است که در یونان به علت مصرف بسیار زیاد زیتون میزان بروز این سرطان 40 درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی نظیر انگلستان است.

به هنگام استفاده از روغن زیتون برای مرطوب کردن پوست، آنتی اکسیدان های موجود در آن از بروز سرطان پوست جلوگیری می کنند.

خواص ضد میکروبی زیتون

زیتون و روغن آن از فعالیت مهمترین میکروآرگانیستم های بیماری زای منقله از مواد غذایی شامل اشرشیا کولای، لیستریا مونوسیتوژنز جلوگیریث می کند.

زیتون از فعالیت باکتری هلیکوباکترپیلوری نیز  جلوگیری می کند این باکتری مهمترین عامل زخم و سرطان معده است مه در 10- 30 موارد به داروهای مختلف مقاوم است.

علت مقاومت بالای این باکتری، این است که در زیر مخاط معده قرار می گیردو بدین ترتیب تحت تاثیر داروها قرار نمی گیرد.

همچنین اولئوروپین در روغن زیتون دارای خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی است که باعث مهار فعالیت ویروس عامل ایدز، ویروس سپتی سمی هموراژیک و ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک و دو که عامل تبخال در لب، بینی و اندام های تناسلی است می شود.

خاصیت ضد باکتریایی این ماده به ویژه بر روی باکتری مایکوپلاسما قابل توجه است این باکتری باعث بیماری های تنفسی در قسمت های فوقانی دستگاه تنفس و در حالت های مزمن باعث روماتیسم، کم خونی و آنسفالیت می شود.

اهمیت برخی از باکتری های بیماری زای منتقله از مواد غذایی که مصرف زیتون از ایجاد بیماری توسط آن ها جلوگیری می کند ارائه شده است.

آیا روغن زیتون پوست را تیره میکند

آیا روغن زیتون پوست را تیره میکند

از روغن زیتون برای درمان خارش و خشکی پوست می توان استفاده کرد این اثر زیتون به ویژه در افراد مبتلا به نارسایی های کلیوی که بیماری آن ها با خشکلی پوست همراه است بسیار کاربرد دارد.

آنتی اکسیدان ها مهمترین ترکیبات موجود در روغن زیتون هستند که از اکسیداسیون چربی های پوست و در نتیجه خشکی آن جلوگیری می کنند.

مصرف روغن زیتون در بیماران مبتلا به ایتوپی( بیماری خود ایمن که باعث ریزش موهای بدن انسان می شود) باعث افزایش اسید لینولئیک پلاسما، آلفا لینولئیک اسید و گاما لینولئیک اسید می شود.

همچنین استعمال روغن زیتون باعث افزایش ضخامت و طول موی سر و رشد ناخن های انگشتان می شود، این اثر روغن زیتون به دلیل اسیدهای غیر اشباع موجود در آن است، شایان ذکر است که این اسیدهای چرب باعث تقویم سیستم ایمنی انسان نیز می شوند.

در بررسی اثر ضد التهابی روغن زیتون باعث بهبود سریعتر این زخم های می شود استفاده از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند کرم های حاوی ویتامین E, C  و زیتون میزان آسیب های اکسیداتیو و همچنین التهابات پوستی را کاهش می دهد.

ویتامین E موجود در روغن زیتون از چروکیدگی پوست جلوگیری می کند.

 

از روغن زیتون بصورت تجاری محصولات مختلف به شکل خوشبوکننده های دهان، موم، ژل، کرم، پماد؛ روغن های پوست و لوسیون های بدن تهیه و عرضه می شود که برای پوست های خشک، حساس و شکننده و به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی و همچنین به عنوان نرم کننده موی سر کاربرد دارند علاوه بر این، یکسری از محلول های تجاری از روغن زیتون تهیه شده که متخصصین پوست آن را برای درمان اگزما، پسوریازیز، زخم ها، سوختگی ها و خارش توصیه می کنند، همچنین به دلیل حساس بودن پوست نوزادان امروزه یکسری لوسیون های بدن بچه هم ساخته شده است که به عنوان مرطوب کننده از آن ها می توان استفاده کرد.

از روغن زیتون برای برطرف کردن جوش و آکنه های پوستی، تبخال در لب و ناحیه تناسلی، زخم های پوستی مزمن که توسط استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود، عفونت های قارچی پوست که عامل آن گونه های اپیدرموفایتون و کاندیدا می باشد و عفونت گوش خارجی که توسط سودوموناس آئروژینوزا، ایجاد می گردد، استفاده می شود.

 

اثر زیتون روی استخوان

مطالعات مختلف بر روی موش های آزمایشگاهی نشان داده است که هیدروکسی تیروزول موجود در زیتون با مهار فعالیت سلول های استخوان خوار و جلوگیری از آسیب های اکسیداتیو نه تنها از پوکی استخوان جلوگیری می کند بلکه باعث تراکم استخوان نیز می گردند.

همچنین اسید های فنلیک زیتون که دارای خواص ضد التهابی و تحریک کننده سیستم ایمنی هستند در ترمیم استخوان در حین شکستگی بسیار موثر می باشند.

مطالعات نشان داده است که علاوه بر مواد غذایی حاوی کلسیم بالا، مواد غذایی دارای ترکیبات فنلی بالا نظیر زیتون نیز از بروز پوکی استخوان جلوگیری می کنند در سراسر جهان 75 میلیون از مردم به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند و بخش عظیمی از این افراد در ایالت متحده آمریکا، کشورهای آسیایی و به خصوص ژاپن قرار دارند.

یکی دیگر از بیماری های مهم در انسان روماتیسم است که یک درصد از مردم جهان به ان مبتلا هستند، احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن بالا می رود، بطوری که بیشتر در محدوده سنی 40 تا 70 سال رخ می دهد علایم این بیماری با درد و تورم در ناحیه مفاصل همراه است.

علت این بیماری ناشناخته است اما نوع تغذیه و وضعیت سیستم ایمنی فرد در ابتلا به این بیماری بسیار مهم است در مطالعات مختلفی که در کشورهای اروپایی انجام شده، نشان داده شده که مصرف روغن زیتون به همراه روغن ماهی میزان بروز این بیماری را بسیار کاهش می دهد.

 

اثر روغن زیتون روی دستگاه گوارش

از مهمترین ترکیباتی که در روغن زیتون مانع از ایجاد التهاب در دستگاه گوارش می شود اسید اولئیک، اسیدهای فنولیک و توکوفرول ها می باشد این ترکیبات با کاهش آزاد شدن واسطه های التهابی همانند سیتوکین ها باعث کاهش میزان التهابات می شوند.

بیماری های التهابی دستگاه گوارش عمدتا باعث التهاب غدد لنفاوی دستگاه گوارش نیز می شوند.

بیماری های التهابی دستگاه گوارش عمدتا باعث التهاب غدد لنفوای دستگاه گوارش نیز می شوند و بهترین درمان برای آن ها استفاده از سالیسیلات هاست.

مطالعات اپیدمیولوژیکی که بر روی مصرف زیتون در کشورهای اتحادیه اروپا انجام شده، نشان داده است که اثرات ضد التهابی زیتون بسیار بیشتر از این داروهاست.

همچنین محققین با ایجاد التهاب روده بزرگ با استفاده از سدیم سولفت دسکتران در حیوانات آزمایشگاهی اثرات روغن زیتون را در درمان التهابات روده مورد بررسی قرار دادند و به نتایج مشابهی با مطالعات اپیدمیولوژیکی در انسان دست یافتند.

مصرف روغن زیتون به همراه روغن ماهی خطر ابتلا به بیماری های التهابی را در دستگاه گوارش انسان به شدت کاهش می دهد.

اثر روغن زیتون در تقویت سیستم ایمنی

مهم ترین ترکیبی که در روغن زیتون باعث تقویت سیستم ایمنی می شود اسید اولئیک می باشد.

علاوه بر این اسید چرب سایر ترکیبات موجود در روغن نظیر استرول ها، الکل ها، آنتی اکسیدان ها و سایر اسیدهای چرب نیز باعث تقویت سیستم ایمنی انسان می شوند.

مطالعاتی که بر روی افراد مبتلا به روماتیسم و سایر بیماری های عفونی انجام شده، نشان داده است که مصرف روغن زیتون با تعدیل سیستم ایمنی باعث کاهش میزان آسیب های التهابی و افزایش میزان فاکتورهای سیستم ایمنی در این بیماران می شود.

همچنین بخوانید : انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟

اثر روغن زیتون روی دستگاه ادراری

سیکلوسپورین ها از متداول ترین داروهایی می باشند که در افراد مبتلا به بیماری های خودایمن و همچنین در زمان پیوند کلیه، نارسایی های حاد مزمن دستگاه ادراری و فشار خون بکار برده  می شوند.

این دارو ها با مهار پیوند کلیه، نارسایی های حاد و مزمن دستگاه ادراری و فشار خون بکار برده می شوند این داروها با مهار تولید اینترلوکین 2 باعث تضعیف سیستم ایمنی و در نهایت کاهش میزان عوارض ناشی از این بیماری ها می شود.

اما یکی از مهمترین عوارض مصرف طولانی مدت این داروها این است که باعث آسیب های کلیوی در بیماران می شوند مصرف روغن زیتون در این افراد باعث کاهش میزان سمیت این داروها می گردد.

این اثر روغن زیتون به دلیل هیدروکسی تیروزول موجود در آن است که یک آنتی اکسیدان فوق العاده قوی است و با پراکسیداسیون لیپیدها و تولید اکسیزن فعال میزان عوارض سیکلوسپورین ها را کاهش می دهد.

 

جایگاه زیتون در قرآن کریم

نام زیتون در قرآن کریم دوبار به تنهایی و در بقیه موارد همراه با میوه های دیگری مانند خرما، انار، انگور و انجیر در سوره های مومنون (آیه 20)، نور (آیه 35)، تین (آیه1)، عبس (آیه 29)، نحل (آیه 11)، انعام( آیه 99 ، 141) آمده است.

که بر اساس نظر مفسران در سه سوره تین، نحل و عبس به خواص درمانی و تغذیه ای آن ها اشاره شده است.


دریافت فایل PDF
انواع خواص زیتون در طب سنتی
میانگین امتیاز : 1.8


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

خرما چه ویتامینی دارد؟
خرما چه ویتامینی دارد؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام