بازار کار و شرایط استخدامی رشته مهندسی هسته ای
ثبت نام شروع شد

بازار کار و شرایط استخدامی رشته مهندسی هسته ای

معرفی رشته مهندسی هسته ای

در واقع رشته مهندسی هسته ای به مباحثی مانند تولید انرژی هسته ای و کنترل و استفاده از آن می پردازد.

امروزه یکی از بزرگ ترین نیازهای بشر انرژی است انسان برای ادامه زندگی به منابع مختلف انرژی نیاز دارد.

در حال حاضر بیشترین حجم تولید انرژی با استفاده از سوخت های فسیلی انجام می شود که به دلیل تجدید ناپذیر بودن این مواد انسان به دنبال استفاده از انرژی های نو و جایگزین است.

انرژی هسته ای به عنوان قوی ترین منبع انرژی شناخته می شود که می تواند نیاز انسان در بسیاری از حوزه ها را تحت پوشش قرار دهد.

رشته مهندسی هسته ای

به عنوان مثال با استفاده از انرژی هسته ای می توان نیروگاه هایی برای تولید برق ایجاد کرد که در مقابل نیروگاه های دیگر راندمان بسیار بیشتری دارد.

همچنین بخوانید : بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟

به منظور کاربردی کردن انرژی هسته ای و استفاده از آن برای مصارف گوناگون نیاز به افرادی است که در حوزه هسته ای تحصیلات لازم را کسب کرده باشند تا بتوانند در واحد های مختلف صنعتی هسته ای فعالیت کنند.

مهندسی هسته نحوه طراحی، ساخت و کنترل راکتورهای مختلف را فرا می گیرد و می تواند آن را کنترل کند.

شرایط ورود به رشته مهندسی هسته ای

در حال حاضر این رشته در مقاطع گوناگون در کشور ایران وجود داشته و کسانی که علاقه مند باشند می توانند در این رشته تحصیل کنند.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای 140 واحد درسی است که 20 واحد را دروس عمومی، 42 واحد را دروس پایه، 50 واحد دروس اصلی، 22 واحد دروس اختیاری و 36 واحد را دروس تخصصی تشکیل می دهد.

افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی هسته ای تحصیل کنند باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشند و دانش کامپیوتر آن ها در سطح بالایی قرار داشته باشد.

اگر قصد دارید به رشته مهندسی هسته ای وارد شوید باید به خاطر داشته باشید که این رشته به دلیل جدید بودن نیاز به تحقیق و پژوهش بسیار دارد و باید به صورت دائم از طریق اینترنت و کتاب های مختلف دانش خود را افزایش دهید.

از آن جا که بسیاری از منابع این رشته به صورت انگلیسی موجود است از نظر زبان انگلیسی نیز باید در سطح مناسبی قرار داشته باشید تا بتوانید مقاله و کتاب های  مختلف در این زمینه را ترجمه کنید.

گرایش های رشته مهندسی هسته ای

یکی از شغل های رشته مهندسی هسته ای واحدهای عملیاتی است که در بیشتر مواقع به صورت شیفتی بوده و شما باید در شیفت های منظم در محل کار خود حاضر شوید و گاهی اوقات باید شب ها نیز شیفت بدهید و به همین دلیل اگر به کارهای شیفتی علاقه ای ندارید احتمالاً این رشته برای شما مناسب نخواهد بود.

البته اگر تحصیلات خود را در مقاطع بالا ادامه دهید می توانید در واحدهای تحقیقاتی مربوط به سازمان انرژی اتمی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی انجام دهید.

بنابراین باید به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی نیز علاقه مند باشید تا در صورتی که نیاز بود در واحدهای پژوهشی مشغول به کار شوید.

بنابراین قبل از انتخاب و ورود به رشته مهندسی به خوبی تحقیق کرده و اطمینان حاصل کنید که به این رشته علاقه داشته و علاوه بر آن در دروس مختلفی مانند ریاضی، زبان، فیزیک و کامپیوتر از دانش کافی برخوردار باشید تا در ادامه راه با مشکل مواجه نشوید.

بازار کار و شرایط استخدامی رشته مهندسی هسته ای

امروزه انرژی هسته ای به یکی از اصلی ترین منابع تأمین انرژی مورد نیاز تبدیل شده و کشورهای مختلف در حال توسعه نیروگاه های مختلف خود به منظور گوناگون هستند.

انرژی هسته ای در صنایع مختلفی مانند کشاورزی، پزشکی، زیست محیطی و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد و استفاده از ظرفیت های آن منوط به دانش مورد نیاز و به کار گیری افراد متخصص در این حوزه است.

در حال حاضر بالاترین نهاد کشور که نیازمند افراد متخصص در این رشته است سازمان انرژی اتمی بوده که در سال های اخیر افراد متخصص زیادی را در حوزه رشته مهندسی هسته ای جذب کرده و علاوه بر آن شرکت های خصوصی مشاور در حوزه طراحی نیروگاه های هسته ای، بیمارستان های دارای سیستم پزشکی هسته ای، پژوهشگاه های هسته ای و پزشکی و بسیاری از نهادهای دیگر اقدام به جذب متخصصین مختلف در رشته مهندسی هسته ای می کنند.

بازار کار رشته مهندسی هسته ای

امروزه کشور ایران از نظر هسته ای در جایگاه مناسبی قرار دارد و کشور ما به دنبال استفاده و کاربردی کردن دانش هسته ای در زمینه های گوناگونی مانند تولید انرژی و پزشکی است.

در کل برای استفاده از این رشته کشور باید به سمت استفاده مفید آن برود و به این منظور اقدامات مختلفی انجام شده ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

در حال حاضر بزرگترین نیاز کشور تحقیق و پژوهش است در این حوزه بوده و افراد زیادی باید در حوزه کاربردهای مختلف انرژی هسته ای تحقیق کرده و بتوانند با ارائه راه حل های مفید و کاربردی صنعت هسته ای کشور را فعال و پویا کنند.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور رشته مهندسی هسته ای

برای تحصیل در رشته مهندسی هسته ای به دلیل امنیتی بودن در بسیاری از کشورها و دانشگاه های خارجی محدودیت هایی وجود دارد.

ایرانی ها می توانند بدون مشکل در کشور ایران تا مقطع دکتری در گرایش های مختلف این رشته ادامه تحصیل دهند.

اگر قصد دارید رشته مهندسی هسته ای را در خارج از کشور ادامه دهید باید قبل از اقدام به ارسال درخواست راجع به آن کشور و دانشگاه اطلاعات کاملی به دست آورید.

همان طور که گفته شد بعضی از کشورها مانند آمریکا و کانادا برای ایرانی ها جهت تحصیل در این رشته محدودیت هایی ایجاد کرده اند و معمولاً اگر برای این کشورها درخواست کنید با خواسته شما موافقت نمی شود.

البته برخی کشورهای اروپایی و آسیایی امکان ادامه تحصیل ایرانی ها در این رشته را نیز فراهم کرده اند و شما می توانید در دانشگاه های معتبر این کشورها اقدام به ادامه تحصیل کنید.

حتماً پیش از ارسال درخواست باید موارد مهمی را به خاطر داشته باشید تا بدون مشکل با درخواست پذیرش شما موافقت شود.

مدارکی که شما برای دانشگاه مورد نظر ارسال می کنید باید کامل و بدون نقص بوده و در صورتی که کوچک ترین ابهام و نقطه نامشخصی در آن وجود داشته باشد درخواست شما از جانب فردی که مسئول بررسی مدارک شما است رد خواهد شد.

همچنین بخوانید : دانشگاه ملبورن (استرالیا)

بنابراین پیش از ارسال مدارک و رزومه حتماً از صحت اطلاعات و تکمیل کامل آن اطمینان حاصل کنید.

یکی از معیارهای اصلی دانشگاه های خارجی سابقه تحصیلی شما است.

شما باید در مقاطع قبلی خود نمره های مناسب و خوبی کسب کرده باشید و این نمره ها و مدارک تحصیلی را در دفترخانه های مجاز ترجمه کرده و همراه با دیگر مدارک ارسال کنید.

اکثر دانشگاه های اروپایی برای پذیرش شما مدرک زبان آیلتس درخواست می کنند و شما باید این مدرک زبان را تهیه کنید تا بتوانید در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که بسیاری از دانشگاه های خارجی به آن اهمیت می دهند سابقه کار و پژوهش است.

اگر شما در یکی از مجله های بین المللی مقاله ای در رابطه به رشته مهندسی هسته ای منتشر کرده باشید و یا در همایش، مسابقه و سمینارهای مختلف بین المللی که هر سال در این زمینه برگزار می شود توانسته باشید موفقیتی به دست آورید حتماً مدارک آن را همراه رزومه خود برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

پیشنهاد منابع دیگر جهت مطالعه بیشتر: مهندسی هسته ای


دریافت فایل PDF
بازار کار و شرایط استخدامی رشته مهندسی هسته ای
میانگین امتیاز : 1.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی شیمی
آخرین وضعیت بازار کار، حقوق، دروس و گرایش های رشته مهندسی شیمی
رشته مهندسی هوانوردی
شرایط ورود به رشته مهندسی هوانوردی به همراه گرایش ها،‌ بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام