چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور
ثبت نام شروع شد

چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

آشنایی با رشته موسیقی

رشته موسیقی یکی از بهترین هنرهایی است که انسان توانسته به آن دست پیدا کند و وسیله ای برای کسب آرامش انسان شده است.

شکسپیر نویسنده مشهور معتقد است زمانی که موسیقی نواخته می شود حتی سیاه ترین و تیره ترین دل ها نیز به آرامش خاصی می رسند. موسیقی از گذشته تا به امروز توانسته به عنوان یک رابط فرهنگی بین کشورهای مختلف عمل کند. شاید مردم کشورهای مختلف زبان یکدیگر را متوجه نشوند ولی بدون شک می توان با موسیقی به فهم و مشترکات یکدیگر دست پیدا کرد.

موسیقی باعث نزدیک شدن کشورهای مختلف به یکدیگر شده است در کشور ما موسیقی بسیار غنی بوده و جایگاه ویژه ای در زندگی دارد. در تمام نقاط کشور می توان موسیقی منحصر به فرد آن منطقه را مشاهده کرد که به زیبایی نواخته می شود.

رشته موسیقی

ایرانی ها برای مراسم گوناگون موسیقی های مختلفی استفاده می کرده اند و می کنند که از جمله در مراسم عروسی، مراسم عزا، در زمان کاشت و برداشت محصول، در زمان دامپروری و دامداری می توان نام برد.

تقریبا موسیقی در تمام زندگی ایرانی ها جاری و ساری است که از گذشته تا به امروز ادامه داشته است در واقع موسیقی به عنوان یار و یاور شرایط مختلف زندگی از جمله سختی ها و شادی ها بوده که همیشه توانسته دل انسان ها را آرام کرده و امید به زندگی را در آن ها افزایش دهد.

همچنین بخوانید : دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیه‌گو

موسیقی ما یکی از بهترین موسیقی های دنیا به شمار می روند که به صورت دستگاهی و مبتنی بر علم است. البته قدمت علمی شدن موسیقی ما زیاد نبوده و در گذشته آموزش موسیقی به شیوه سینه به سینه از اساتید به شاگردان می رسیده که نت خوانی و علوم موسیقی کاربرد زیادی نداشته و بیشتر به صورت احساسی و گوشی آموزش داده می شده است.

خوشبختانه اساتید بزرگی مانند درویش خان و ابولحسن صبا توانستند نت و اصول علمی را وارد موسیقی ایرانی کنند و همین امر باعث پیشرفت بیشتر موسیقی ایرانی شد.

شرایط ورود به رشته موسیقی

در دنیای امروزی نمی توان به صورت سینه به سینه و تجربی موسیقی را به خوبی آموزش داد و برای این کار نیازمند سواد موسیقی است که بتوان تمام جنبه های آن را به صورت کامل به هنرجو آموزش داد. به همین دلیل رشته ای تحت عنوان موسیقی در دانشگاه ها ایجاد شد که هدف آن تربیت دانشجویان در زمینه موسیقی است.

در کشور ما تا قبل از انقلاب این رشته وجود داشت و از زمان انقلاب تا سال 67 این رشته بنا به دلایل فرهنگی تعطیل شد ولی پس از آن مجدداً فعال شد و دانشجویان می توانستند وارد این رشته شوند.

در حال حاضر هنرستانی تحت عنوان هنرستان موسیقی در کشور وجود دارد که افراد علاقه مند می توانند بعد از اتمام کلاس پنجم برای ثبت نام در این هنرستان اقدام کنند که برای این کار باید در آزمون ورودی و مصاحبه شرکت کنند و فقط افرادی که بتوانند با موفقیت در این آزمون قبول شوند می توانند در دوره مذکور شرکت کنند.

گرایش های رشته موسیقی

شرایط این دوره مختلف است و برای آگاهی از آن باید از واحد اطلاعات این هنرستان سؤال کنید. لازم به ذکر است که طول این دوره شش سال بوده و افراد تا مقطع دیپلم در این رشته تحصیل می کنند. اگر بنا به دلایل گوناگون نتوانید در این هنرستان ادامه تحصیل دهید می توانید مدرک دیپلم خود را در یکی از دروس نظری اخذ کنید و بعد از کنکور هنر رشته موسیقی را برای تحصیل انتخاب کنید.

پذیرش این رشته در موارد زیادی به صورت نیمه متمرکز بوده و شما باید علاوه بر کنکور در آزمون عملی این رشته نیز قبول شید.

برای ورود به این رشته شما باید اصول کلی موسیقی را بدانید و ترجیحاً نواختن یک ساز را بلد باشید تا بهتر بتوانید این دوره را طی کنید.

یکی از موارد بسیار مهم که قبل از ورود به این رشته باید به خاطر داشته باشید علاقه است. علاقه مهم ترین عاملی است که باید برای رشته موسیقی داشته باشید تا بهتر بتوانید از عهده دروس و تمرین های این رشته برآیید.

مورد دیگر شنیدن خوب است. شنیدن مهم ترین عامل در موسیقی است و افرادی که قصد دارند وارد این رشته شوند باید از این موهبت به صورت حرفه ای برخوردار باشند.

البته خوب شنیدن نیز نوعی تمرین می خواهد و افرادی که از سنین کودکی موسیقی گوش می کنند و یا می نوازند مهارت خوب شنیدن در آن ها تا حد زیادی تقویت می شود. البته در سال های اخیر علاوه بر دانشگاه هنر برخی از دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد نیز گرایش های مختلف رشته موسیقی را ارائه داده اند که افراد علاقه مند می توانند در این دانشگاه ها نیز تحصیل کنند.

بازار کار و موقعیت شغلی رشته موسیقی

در دنیای امروز که سرشار از استرس و مشکلات فراوان شده بدون شک موسیقی یکی از بهترین و مؤثرترین راه های بازیابی آرامش است که می تواند تا حد بسیار زیادی استرس و مشکلات روحی را کاهش دهد.

در حال حاضر افرادی که در رشته موسیقی فارغ التحصیل می شوند می توانند در سازمان های مختلفی مانند صدا و سیما، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهایی که نیاز به کارشناس موسیقی و یا نوازنده دارند استخدام شوند. علاوه بر آن افراد فارغ التحصیل این رشته می توانند با کسب مهارت های زیاد اقدام به آهنگسازی برای خواننده های مختلف کنند و یا موسیقی فیلم تهیه کنند.

بازارکار رشته موسیقی

رهبری ارکستر و یا حضور در گروه های نوازندگی مختلف نیز یکی از راه های کسب درآمد در این حوزه است که البته نیازمند کسب مهارت کافی و دانش لازم است که فارغ التحصیلان رشته موسیقی باید به آن دست پیدا کنند.

همچنین بخوانید : شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد

آموزش یکی دیگر از راه های کسب و کار در حوزه موسیقی است در حال حاضر افراد زیادی مشتاق یادگیری سازهای مختلف و یا زمینه های دیگر موسیقی هستند که می توان با آموزش از این راه درآمد مناسبی کسب کرد.

البته آموزش تنها به آموزشگاه های موسیقی مربوط نمی شود و می توان با افزایش سطح سواد و طی کردن مراحل بالا در دانشگاه هنر دروس مختلف رشته موسیقی را تدریس کرد.

در کل موفقیت در رشته موسیقی مانند دیگر رشته ها تا حد زیادی بستگی به میزان مهارت و استعداد فرد دارد که بتواند خودش را به خوبی در این زمینه به اثبات برساند.

ادامه تحصیل رشته موسیقی در خارج از کشور

افرادی که در رشته موسیقی تحصیل می کنند مانند دیگر رشته ها می توانند برای ادامه تحصیل به یکی از دانشگاه های خارجی مراجعه کنند.

موسیقی یکی از رشته هایی است که برای ادامه تحصیل حرفه ای آن باید به کشورهای خارجی مراجعه کرد اتریش و شهر وین محل بهترین دانشگاه های موسیقی جهان است که افراد علاقه مند زیادی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به این محل می روند.

برای اخذ پذیرش دانشگاه های معتبر خارجی شما باید دارای سواد و رزومه کافی در زمینه موسیقی باشید.

برای درخواست می توانید از طریق سایت این دانشگاه ها اقدام کنید که مدرک زبان آیلتس یا تافل و داشتن رزومه قوی در موسیقی دو عامل بسیار مهم در پذیرش شما خواهد بود. سعی کنید رزومه خود را با راهنمایی افرادی که در این زمینه تخصص دارند تکمیل کنید تا افرادی که رزومه و مدارک شما را بررسی می کنند بدون مشکل شما را تائید کنند.


دریافت فایل PDF
چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور
میانگین امتیاز : 4.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

من نهم هستم امسال میتونم رشته هنر بردارم ک برم هنرستان موسیقی! خیلی علاقه دارم

3 هفته پیش

من ب تازگی تصمیم دارم در رشته موسیقی تحصیل کنم و استعداد هنری و اواز خواندنم خیلی خوبه اما من نواختن ساز رو بلد نیستم ایا امکانش هست ک بتونم در دانشگاه ازاد پیشرفت کنم؟

3 ماه پیش

    سلام بله در صورتی که علاقه مند باشید میتونید.

    2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته حسابداری
چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش
رشته علوم اقتصادی و بازرگانی
دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام