درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن
ثبت نام شروع شد

درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن

معرفی رشته مهندسی معدن

رشته مهندسی معدن یکی از نعمت هایی است که خدا به بنده هایش اعطا کرده و انسان می تواند با استخراج این منابع وضعیت زندگی خود را بهتر کند.

البته در گذشته معدن برای بعضی از کشورها باعث زحمت و دردسر زیادی شده است.

رشته مهندسی معدن

مثلاً بسیاری از کشورهای آفریقایی به دلیل داشتن منابع معدنی متعدد مانند طلا و دیگر عناصر کم یاب همواره از جانب کشورهای استعمارگر مورد تهاجم قرار گرفته و علاوه بر به سرقت بردن منابع افراد بومی را مجبور می کردند که در معادن برای استخراج این مواد با ارزش کار کنند.

در گذشته یکی از دغدغه های مهم کشورهای صنعتی دست یابی به معادن متعدد برای تولید مواد اولیه مورد نیاز آن ها بود.

امروزه نیز بسیاری از کشورهای صنعتی برای تهیه مواد اولیه خود مجبور هستند که مواد معدنی را از کشورهای دیگر تهیه کرده و استفاده کنند.

همچنین بخوانید : دانشگاه ادینبورگ (اسکاتلند)

در حال حاضر منابع و مواد اولیه یکی از مهم ترین نیازهای تمام واحدهای صنعتی محسوب می شود و به همین دلیل رشته ای تحت عنوان رشته مهندسی معدن ایجاد شده تا بتواند با مطالعات دقیق زمین شناسی معادن مختلف را برای استفاده بشر شناسایی کرده و راه های مختلفی برای استخراج بهینه آن فراهم کند.

رشته مهندسی معدن یکی از رشته های مهم صنعتی است که در دو گرایش اکتشاف و استخراج ایجاد شده و اقدام به تربیت افراد متخصص در حوزه صنعت معدن می کند.

در واقع رشته معدن ترکیبی از رشته های مهندسی مانند مکانیک، عمران و مواد است که با بهره گیری از این رشته ها اقدام به ایجاد یک رشته تخصصی در حوزه معدن کرده اند. باید به خاطر داشته باشید که رشته مهندسی معدن محدود به اکتشاف و استخراج معادن مختلف نبوده و در زمینه های گوناگونی مانند راه سازی، سد سازی و دیگر مطالعات عمرانی نیز کاربرد دارد.

گرایش های مختلف رشته مهندسی معدن

گرایش اکتشاف معدن: گرایش اکتشاف معدن همان طور که از اسم آن نیز مشخص است برای انجام کارهای اکتشاف ایجاد شده است. دانشجویانی که در گرایش اکتشاف معدن تحصیل می کنند در طول مدت آموزش با مباحثی مانند زمین شناسی، مکانیک سنگ، ژئو فیزیک و خواص مواد مختلف آشنا می شوند و علاوه بر آن راه های مختلف کشف معدن را آموزش می بینند و می توانند بعد از پیدا کردن یک معدن به صورت کامل آن را از نظر میزان مواد معدنی موجود و به لحاظ اقتصادی بررسی کنند.

گرایش استخراج معدن: بعد از اکتشاف معدن و شناسایی مواد موجود در آن مهم ترین کار استخراج این مواد است که دانشجویان این گرایش به خوبی با این فرایند آشنا می شوند.

گرایش های رشته مهندسی معدن

مباحث مهمی که در گرایش استخراج معدن به دانشجو ارائه می شود شامل عملیات حفاری و آتش باری در جهت خرد کردن سنگ، فرایند بارگیری و باربری و دیگر امور مربوط به استخراج معادن می شود.

در این گرایش دانشجو علاوه بر موارد مهم فنی استخراج با مباحث تئوری معدن و مدیریت نیز آشنا می شود.

چه افرادی برای رشته مهندسی معدن مناسب هستند؟

به دلیل این که بسیاری از امور مختلف معدن در فضای باز، کوه ها و مناطق دور افتاده انجام می شود افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند باید از آمادگی جسمانی کافی برخوردار بوده و علاوه بر آن به انجام کارهای میدانی در مناطق دور علاقه داشته باشند.

نکته مهم برای بانوان علاقه مند به این رشته است. از نظر تئوری و فکری تفاوتی میان مرد و زن وجود نداشته و هر دو می توانند در تمام حوزه ها فعالیت کنند ولی در حاضر متأسفانه زیرساخت های مناسب برای فعالیت بانوان در این حوزه به جز آزمایشگاه ها وجود ندارد.

بسیاری از بانوان اقدام به انتخاب رشته  مهندسی معدن می کنند و بعد از فارغ التحصیلی بسیاری از شرکت ها به دلیل محدودیت هایی که برای بانوان وجود دارد آن ها را استخدام نمی کنند.

بنابراین بانوان عزیز قبل از انتخاب رشته مهندسی معدن به خاطر داشته باشید که به جز آزمایشگاه های معدن امکان استخدام شما در دیگر مراکز در حال حاضر بسیار کم خواهد بود.

معدن یکی از رشته های مهندسی محسوب می شود و در طول فرایند اکتشاف و استخراج افراد باید مسائل مختلفی را تجزیه و تحلیل کنند و قبل از انتخاب رشته مهندسی معدن به خاطر داشته باشید که علاوه بر قدرت تحلیل و بررسی در دروس اصلی رشته مهندسی که ریاضی و فیزیک است نیز تسلط کافی داشته باشید.

بازار کار رشته مهندسی معدن

افرادی که در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل می شوند می توانند در نهادهای مختلفی مانند وزارت صنایع و معادن، وزارت نفت، وزارت نیرو و وزارت راه و شهر سازی به عنوان کارشناس و یا مدیر استخدام شوند.

در حال حاضر کشور ما به سمت خصوصی سازی حرکت می کند و افرادی که در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل می شوند می توانند اقدام به تأسیس شرکت های مشاوره و بهره بردار در زمینه معدن کنند.

این شرکت ها می توانند به عنوان مشاور و پیمانکار نهادهای بزرگ دولتی فعالیت کنند.

بازار کار رشته مهندسی معدن

در کشور ما علی رغم وجود معدن های متعدد در حوزه زیرساخت و فناوری رشته مهندسی معدن پیشرفت زیادی نکرده و نیاز است که افرادی در مقاطع بالا رشته مهندسی معدن تحصیل کرده تا بتوانند زمینه پیشرفت صنعت معدن در کشور را فراهم کنند.

در حال حاضر یکی از مباحث بسیار مهم که باید در رشته مهندسی معدن به آن پرداخته شود آموزش است.

افرادی که در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل می شوند باید نسبت به یادگیری و تحقیقات وسیع درباره علوم جدید در حوزه معدن اقدام کنند تا بتوانند جایگاه معدن کشور را ارتقا دهند.

ادامه تحصیل رشته معدن در خارج از کشور

رشته مهندسی معدن یکی از رشته هایی محسوب می شود که فاصله ما با دیگر کشورهای دنیا در آن محسوس است.

افرادی که قصد دارند رشته مهندسی معدن را به صورت ویژه و تخصصی دنبال کنند می توانند برای افزایش سطح دانش و سواد خود در یکی از دانشگاه های معتبر بین المللی تحصیل کنند.

بهترین زمان برای تحصیل در دانشگاه های خارجی بعد از اتمام دوره کارشناسی است.

اگر به رشته مهندسی معدن علاقه زیادی دارید بهترین کار ایجاد یک برنامه زمانی مشخص و معین از پیش تعیین شده است که می تواند شما را در این رشته به جایگاه مناسبی برساند و علاوه بر ایجاد موقعیت مناسب برای شما بتوانید به کشور ایران نیز خدمات زیادی کنید.

همچنین بخوانید : بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟

اگر به رشته مهندسی معدن علاقه دارید تلاش کنید در کنکور سراسری رتبه مناسبی کسب کرده تا بتوانید در یکی از دانشگاه های سطح بالای ایران مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید.

در طول فرایند تحصیل فقط به کتاب های درسی اکتفا نکنید و سعی کنید مقاله های مختلفی در حوزه معدن مطالعه کنید و تا حد امکان چند مقاله در مجله های معتبر بین المللی منتشر کنید.

قبل از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن در یکی از آموزشگاه های معتبر زبان ثبت نام کرده تا بتوانید یکی از مدرک های بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل را بگیرید.

بعد از اتمام دوره کارشناسی شما می توانید مدارک درسی و رزومه کاری خود را ترجمه کنید و برای دانشگاه های معتبر ارسال کنید و در صورت داشتن شرایط مناسب این دانشگاه ها حتماً شما را پذیرش خواهند کرد.

اگر رزومه قوی که شامل نمره های خوب در دوره کارشناسی و چاپ چندین مقاله و تحقیقات رشته مهندسی معدن و مدرک زبان داشته باشید احتمال پذیرش شما در یکی از دانشگاه های معتبر بین المللی بسیار زیاد خواهد بود.

 

در صورتی که میخواهید بیشتر در مورد این رشته تحقیق نمایید از این مقاله هم می توانید استفاده نمایید.

رشته معدن


دریافت فایل PDF
درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی معماری
شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری
رشته مهندسی صنایع غذایی
جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام