بهترین گرایش دروس درآمد زا در رشته مکانیک خودرو + آخرین وضعیت بازار کار
ثبت نام شروع شد

بهترین گرایش دروس درآمد زا در رشته مکانیک خودرو + آخرین وضعیت بازار کار

معرفی رشته مهندسی مکانیک:

رشته مکانیک یکی از شاخه های مهم مهندسی محسوب می شود که در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی و ماشینی فعالیت می کند. بسیاری از مردم با شنیدن نام مکانیک یاد تعمیرکارهای مختلف خودرو می افتند که دست های روغنی و سیاهی داشته و فقط در زمینه تعمیر خودروهای مختلف فعالیت می کنند ولی در واقع رشته مهندسی مکانیک فراتر از این بوده و به جز یک یا دو درس در زمینه اصول کار خودرو هیچ ارتباطی با تعمیر خودرو ندارد.

رشته مهندسی مکانیک

البته در سال های اخیر گرایشی تحت عنوان مکانیک خودرو ایجاد شده کی جز یکی از گرایش های مهندسی مکانیک محسوب می شود ولی رشته مهندسی مکانیک به تنهایی تقریباً ارتباط زیادی با تعمیر خودرو ندارد.

در حقیقت رشته مکانیک یکی از شاخه های مهم علم فیزیک محسوب می شود که تلاش می کند با بررسی حرکت اجسام مختلف و نیروهایی که به آن وارد می شود اقدام به طراحی و ساخت تجهیزات مختلفی برای ساده تر کردن کارهای مختلف انجام دهد.

امروزه رشته برق و رشته مکانیک به عنوان پیشرو ترین رشته های علوم مهندسی شناخته می شوند و مهندسین این دو حوزه توانسته اند با طراحی و ساخت تجهیزات مدرن قدم های بسیار ارزشمندی در ساده کردن کارهای سخت و زندگی مردم بردارند.

همچنین بخوانید : دانشگاه کلمبیا

گرایش های مختلف رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک دارای گرایش های مختلفی است که هر کدام در یک حوزه تخصصی اقدام به تربیت و پرورش دانشجویان مختلف می کند.

مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات

این گرایش یکی از اصلی ترین زیر مجموعه های مهندسی مکانیک محسوب می شود.

افرادی که در گرایش مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات تحصیل می کنند در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی مختلف آموزش می بینند. در واقع این رشته همان طور که از نام آن نیز مشخص می شود اقدام به تربیت متخصصانی می کند که بتوانند طراحی و ساخت تجهیزاتی مانند انواع موتور، ساختمان مکانیکی تجهیزات و هر قسمتی که از تجهیزات مختلف مکانیکی که به نوعی جامد محسوب می شود را انجام دهند.

مهندسی مکانیک گرایش سیالات

گرایش سیالات به منظور تحلیل و بررسی حرکت سیال های مختلف در دستگاه های مختلف و تأثیر آن بر محیط ایجاد شده است.

دانشجویان رشته مکانیک گرایش سیالات به صورت کامل اثرات یک سیال را در تجهیزات مکانیکی، موتورها، نیروگاه ها و دستگاه های گرم کننده و سرد کننده بررسی می کنند و می توانند در زمینه طراحی دستگاه های جدید در کنار گرایش جامدات فعالیت کنند. در واقع برای طراحی و ساخت یک دستگاه مکانیکی به وجود هر دو گرایش نیاز اساسی وجود دارد.

مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

یکی از گرایش های بسیار پر کاربرد مکانیک که به صورت مستقیم با صنعت سر و کار دارد ساخت و تولید است.

برای ساخت قطعات مختلف مکانیکی بعد از طراحی نیاز است که روش های ساخت آن را تحلیل و بررسی کنیم که علاوه بر کیفیت بالا با هزینه کم تولید شود. یکی از وظیفه های گرایش ساخت و تولید ارائه روش های جدید به منظور ساخت سریع، ارزان و با کیفیت تجهیزات مکانیکی است.

این رشته در زمینه شکل دادن فلزات، طراحی قالب های مخصوص ریخته گری و ساخت قطعات مختلف نیز فعالیت می کند.

مهندسی مکانیک گرایش دریا

یکی از گرایش هایی که تنها در دانشگاه صنعتی شریف برای افراد علاقه مند ایجاد شده گرایش دریا زیر مجموعه رشته مکانیک است.

این رشته در بعضی از دانشگاه های دیگر به عنوان یک رشته اصلی که سه گرایش مختلف دارد ارائه شده ولی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان تنها مرکز این رشته را زیر مجموعه رشته مکانیک ارائه داده است.

تفاوت رشته مهندسی دریا که در دانشگاه شریف ارائه شده با دیگر دانشگاه ها در زمینه های کاربردی آن است.

این رشته تمام مباحث مکانیک را شامل می شود و در کنار آن این علوم را در قالب استفاده برای تجهیزات مختلف دریایی ارائه می دهد.

شرایط و نحوه ورود به رشته مهندسی مکانیک

در حال حاضر راه های مختلفی برای ورود به رشته مکانیک وجود دارد. هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش در سال های اخیر گرایش های مختلف مهندسی مکانیک را در هنرستان ها راه اندازی کرده و افراد علاقه مند می توانند از دوران دبیرستان در این رشته مشغول به تحصیل شوند.

یکی دیگر از راه های ورود به رشته مکانیک از طریق رشته ریاضی فیزیک است. دانش آموزان علاقه مند می توانند در کنکور رشته ریاضی شرکت کرده و پس از کسب رتبه مناسب و قبول در یکی از گرایش های مهندسی مکانیک اقدام به تحصیل کنند. باید به خاطر داشته باشید رشته مکانیک مانند دیگر رشته های مهندسی اساس آن بر دو درس ریاضی و فیزیک قرار دارد و اگر قصد دارید در این رشته تحصیل کنید باید در این دو درس از آمادگی بالایی برخوردار باشید.

علاوه بر آن افرادی که می خواهند در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کنند باید از قدرت تحلیل و آنالیز قوی برخوردار بوده و بتوانند تجهیزات مختلف را از نظر فنی تجسم کنند.

مهندسی مکانیک بسیار پویا بوده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند علاوه بر دروس عملی در کارگاه های مختلف نیز فعالیت می کنند.

بنابراین به خاطر داشته باشید اگر به انجام کارهای عملی طراحی، ساخت و تولید تجهیزات مکانیکی علاقه ندارید و نمی توانید در کارگاه های صنعتی کار کنید این رشته برای شما مناسب نیست.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته تربیت بدنی، شرایط ورود و بازارکار

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

رشته مکانیک در حال حاضر یکی از کاربردی ترین رشته های کشور محسوب می شود. افرادی که در رشته مکانیک فارغ التحصیل می شوند اگر علاقه کافی به این رشته داشته باشند و بتوانند دانش خود را در این زمینه افزایش دهند از نظر کار به هیچ عنوان با محدودیت مواجه نمی شوند.

امروزه رشد تکنولوژی بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بوده و این رشد با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است و در این بین به رشته های مختلف مهندسی مانند مکانیک نیاز شدید وجود دارد.

در سال های اخیر به دلیل تحریم هایی که در کشور وجود داشت واحدهای صنعتی برای تهیه و تعمیر تجهیزات مختلف صنعتی خود با مشکل مواجه بودند و به همین دلیل در بسیاری از اوقات برای رفع مشکل خود با کمک مهندس های مکانیک اقدام کرده و توانسته اند در بسیاری از حوزه ها موفق عمل کنند.

در حال حاضر کشور تلاش می کند با افزایش تولید و رونق صنعت وابستگی کشور از درآمد نفتی را کمتر کند و این کار بدون کمک مهندسان مکانیک برای طراحی، تولید و راه اندازی دستگاه ها و تجهیزات گوناگون امکان پذیر نخواهد بود.

ادامه تحصیل و بورسیه در رشته مکانیک برای خارج از کشور

تمام رشته های مهندسی از نظر تحصیلات آکادمیک و تئوری در کشور ما جایگاه مناسبی دارند و در حال حاضر تا مقطع دکترا رشته مهندسی مکانیک در گرایش های مختلف در دانشگاه های داخلی وجود دارد ولی بعضی از افراد ترجیح می دهند به منظور آشنایی با آخرین تکنولوژی های روز دنیا در خارج از کشور تحصیل کنند.

دانشگاه های کشورهای مختلف از نظر کیفیت و سطح آموزشی متفاوت هستند، معمولاً کشورهای قدرت صنعتی دانشگاه های بسیار مناسبی برای رشته های مهندسی ایجاد کرده اند و شما می توانید در یکی از این دانشگاه ها تحصیل کنید. به خاطر داشته باشید برای پذیرش در یکی از دانشگاه های خوب بین المللی شما نیازمند داشتن رزومه قوی در رشته مهندسی مکانیک و یکی از مدارک زبان بین المللی مانند آیلتس و تافل هستید و با داشتن این دو شرط اخذ پذیرش شما ساده تر خواهد بود.


دریافت فایل PDF
بهترین گرایش دروس درآمد زا در رشته مکانیک خودرو + آخرین وضعیت بازار کار
میانگین امتیاز : 2.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد
شرایط ورود، گرایش، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته طب سنتی از مقاطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد
رشته مهندسی عمران
رشته مهندسی عمران‌ +گرایش ها و بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام