رشته مهندسی مواد + گرایش ها و آخرین تغییرات بازار کار
ثبت نام شروع شد

رشته مهندسی مواد + گرایش ها و آخرین تغییرات بازار کار

معرفی رشته مهندسی مواد

مواد اصلی ترین نیاز تمام رشته های مهندسی محسوب می شود تمام وسیله هایی که مهندسین مختلف طراحی و می سازند با کمک مواد مختلف طبیعی و غیر طبیعی انجام می شود و بدون مواد ساخت هیچ دستگاه و تجهیزاتی امکان پذیر نیست.

رشته مهندسی مواد

در واقع رشته مهندسی مواد به شناخت مواد مختلف، شناسایی خواص آن ها و نحوه استخراج، توزیع و کاربرد آن در زمینه های مختلف صنعتی می پردازد.

علم مواد در حاضر پیشرفت های بسیار گسترده ای کرده و دانشمندان این حوزه توانسته اند مواد بسیار پرکاربردی را بسازند.

همچنین بخوانید : آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار

به عنوان مثال یکی از موادی که دانشمندان به شدت روی آن کار می کنند در صنعت خودرو سازی بسیار کاربرد دارد.

با استفاده از این مواد می توان خودروهایی تولید کرد که در زمان تصادف و ایجاد فرو رفتگی روی آن با اعمال حرارت به حالت اولیه خود بازگردند.

گرایش های مختلف رشته مهندسی مواد

به صورت کلی رشته مهندسی مواد از دو گرایش متالوژی و سرامیک تشکیل شده است.

رشته مهندس متالوژی به بررسی فلزات مختلف و رشته سرامیک با نحوه تولید و روش های مختلف ترکیب مواد سرامیکی به منظور ساخت فراورده های جدید می پردازد.

گرایش سرامیک تقریباً تمام مواد غیر آلی و غیر فلزی را که در اغلب اوقات برای تولید آن ها نیاز به حرارت بالا وجود دارد را شامل می شود.

یکی از زیرمجموعه های گرایش متالوژی مربوط به متالوژی استخراجی می شود که در این گرایش دانشجو با نحوه استخراج فلزات مختلف از سنگ های معدنی به منظور دست یابی به شمش فلزهای خام و قابل استفاده در کارخانه های مختلف تولیدی و همچنین راه های مختلف برای جلوگیری از خوردگی فلزات مختلف آشنا می شود.

امروزه مبحث خوردگی یکی از بزرگ ترین مشکلات صنعتی تمام دنیا محسوب می شود و این مشکل سالانه ضررهای بسیار زیادی به اقتصاد کشورها وارد می کند.

مطالعه و تحقیق به منظور جایگزینی مواد مختلف که خوردگی کمتری دارد و پیدا کردن راه های مختلف هر چند کوچک می تواند موجب پیشگیری از خسارت های شدید در این حوزه شود.

اگر شما در رشته متالوژی صنعتی تحصیل کنید با خواص مختلف انواع فلز و نحوه ساخت آلیاژها آشنا می شوید.

امروزه آلیاژها یکی از مهم ترین مباحث علمی صنعت محسوب می شود و انسان توانسته با ساخت آلیاژهای متفاوت به فناوری های مختلفی دست پیدا کند.

آلیاژها در صنایع گوناگونی مانند خودرو سازی، هواپیما سازی، کشتی سازی، صنعت نفت و گاز و صنایع نظامی کاربرد بسیار زیادی دارد.

امروزه آلیاژها تا حد بسیار زیادی پیشرفت کرده و حتی بسیاری از آلیاژها به دلیل خواص مختلفی که دارد از جانب بعضی از کشورها محرمانه نگه داشته شده است.

مثلاً در صنعت هواپیما سازی انسان توانسته با ساخت آلیاژهای جدید هواپیما را رادار گریز کرده تا از دید تمام رادارها مخفی بماند.

اگر شما در گرایش سرامیک اقدام به تحصیل کنید با مباحثی مانند شیشه، اپتیک، مصالح مختلف ساختمانی، ساخت قطعات الکترونیک، مواد مورد استفاده در پزشکی و دیگر مواد غیر آلی و غیر فلزی که در صنایع گوناگون کاربرد دارد آشنا می شوید.

شرایط و توانایی لازم برای ورود به رشته مهندسی مواد

دو درس شیمی و فیزیک در رشته مهندسی مواد در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد.

کسانی که قصد دارند در رشته مهندسی مواد مشغول به تحصیل شوند باید علاوه بر این دو درس در ریاضی نیز از تسلط کافی برخوردار بوده تا بتوانند دروس مختلف مهندسی مواد را فرا گیرند.

رشته مهندسی مواد تشکیل شده از این سه درس است و افرادی که قصد دارند در آن تحصیل کنند باید بتوانند مسائل مختلف علمی را حل کنند.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در مورد رشته مهندسی مواد دانش زبان انگلیسی است.

امروزه زبان انگلیسی در تمام رشته ها کاربرد بسیار زیادی دارد و افرادی که می خواهند در رشته خود به موفقیت برسند باید در زبان انگلیسی به اندازه کافی قوی باشند.

برای رشته مهندسی مواد نیز مانند دیگر رشته ها دانشجویان باید از نظر زبان انگلیسی در سطح مناسبی قرار داشته باشند.

در این رشته روزانه تعداد بسیار زیادی مقاله منتشر می شود که دانشجو برای به روز بودن و موفقیت باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد تا بتواند با خواندن این مقاله و کتاب ها اطلاعات علمی خود را افزایش دهد.

بنابراین قوی بودن در دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زبان انگلیسی و داشتن قدرت تجزیه و تحلیل قوی شروط لازم برای ورود و موفقیت در رشته مهندسی مواد است.

بازار کار رشته مهندسی مواد

بازار کار رشته مهندسی مواد

تمام وسایلی که ما در حال حاضر از آن استفاده می کنیم از مواد تشکیل شده و برای ساخت آن ها حتماً یک مهندس مواد دست داشته است.

مثلاً همین سیستم های الکترونیکی که با آن در حال خواندن این مطلب هستید اگر فقط به پوسته آن دقت کنید از مواد مختلفی ساخته شده که شرکت های سازنده به دنبال استفاده از مواد مقاوم، ارزان، زیبا و سبک هستند. امروزه علم مواد رشد بسیار زیادی کرده و تمام واحدهای صنعتی برای ساخت و تولید تجهیزات مختلف نیاز به مهندسین مواد دارند.

افرادی که در رشته مهندسی مواد فارغ التحصیل می شوند می توانند در صنایع گوناگونی مانند خودرو سازی، هواپیما سازی، صنایع فولاد، صنایع دفاعی، ساخت قطعات مختلف، نفت و پتروشیمی و دیگر صنایع مختلف فعالیت کنند.

معمولاً در این واحد های صنعتی آزمایشگاه و کارگاه های تحقیقاتی وجود دارد که مهندسین مواد در آن ها برای افزایش بازدهی و کاهش هزینه اقدام به تحقیقات مختلف برای طراحی و ساخت مواد جدید می کنند که در این صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید : معادل سازی مدرک فنی حرفه ای

علاوه بر آن فارغ التحصیلان این رشته می توانند اقدام به تأسیس شرکت مشاوره و طراحی کرده و با نهاد و ارگان های مختلف در زمینه طراحی و تولید مواد جدید همکاری کنند.

مثلاً یک واحد صنعتی برای تولید یک قطعه خاص نیاز به نوعی مواد به خصوص دارد و برای ساخت و تهیه آن به این شرکت ها مراجعه می کند.

این شرکت می تواند با بهره گیری از نیروهای خود و استفاده از دانش روز این مواد را برای این کارخانه طراحی و تولید کند و در این زمینه به آن ها مشاوره بدهد.

ادامه تحصیل و تحصیل خارج از کشور در رشته مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد جزو رشته هایی محسوب می شود که هنوز اشباع نشده و افراد می توانند تقریباً با خیال آسوده در این رشته ادامه تحصیل دهند.

البته موفقیت در هر رشته ای وابسته به کار و تلاش بسیار همراه با علاقه است. اگر فردی به رشته ای واقعاً علاقه مند باشد و در آن زمینه علم مناسبی به دست آورد بدون شک به موفقیت خواهد رسید.

رشته مهندسی مواد جزو رشته هایی محسوب می شود که برای موفقیت در آن باید با علم روز حرکت کرد.

دانشجویانی که علاقه مند به کسب علوم جدید در زمینه علم مواد هستند می توانند در دانشگاه های معتبر بین المللی که از نظر علمی مناسب هستند ادامه تحصیل دهند.

امروزه کشورهای پیشرفته و صنعتی در علم مواد به جایگاه بسیار مناسبی دست یافته و افراد مختلف می توانند با تحصیل در این مراکز آموزشی از آخرین دستاوردهای علمی دنیا بهره مند شوند.

به خاطر داشته باشید برای اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر بین المللی در زمینه مهندسی مواد باید علاوه بر مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل از یک رزومه قوی نیز که شامل نمره های خوب در مقطع کارشناسی و فعالیت های مختلف علمی در حوزه علم مواد است نیز برخوردار باشید.


دریافت فایل PDF
رشته مهندسی مواد + گرایش ها و آخرین تغییرات بازار کار
میانگین امتیاز : 1.6


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی صنایع
درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها
رشته مدیریت
کدام رشته مدیریت بهتر است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام