آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران
ثبت نام شروع شد

آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران

آشنایی با رشته کتابداری

کتاب اصلی ترین ابزار برای پیشرفت کشور و جامعه محسوب می شود طبق آمار و بررسی های انجام شده برای تعیین پیشرفت فرهنگی، صنعتی و اجتماعی هر اقلیم می توان آمار افراد کتاب خوان را به دست آورد.

بدون شک هر کشوری که مردم کتاب خوان بیشتری داشته باشد از همه نظر وضعیت بسیار مطلوب تری خواهد داشت.

رشته کتابداری

کشور ما حدود 80 میلیون جمعیت دارد و این در حالی است که طبق استانداردهای بین المللی تعداد کتاب خانه های ایران با توجه به میزان جمیعت بسیار کم است و دولت باید نسبت به افزایش کتابخانه های کشور اقدام کند.

البته تنها پیشرفت سخت افزاری در حوزه کتاب کافی نبوده و پیشرفت نرم افزاری و فرهنگ سازی در جهت رشد و توسعه فرهنگ کتاب خوانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

همچنین بخوانید : رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟

مسئولان کشور باید از تمام ابزارهای موجود برای تشویق مردم به کتاب خوانی استفاده کنند. متأسفانه طبق آمارهای رسمی در حال حاضر ایران از نظر کتاب خوانی جایگاه مناسبی نداشته و سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است.

این در حالی است که کشورهای همسایه و اطراف ایران از نظر سخت افزاری و نرم افزاری در حال پیشرفت هستند و در حال نزدیک کردن خود به کشورهای پیشرفته اروپایی هستند.

ریشه یابی دلایل مشکل کتابخوانی در کشور ما نیاز به بحث زیاد دارد و مربوط به این مطلب نیز نمی شود و در این مطلب ما صرفاً به معرفی رشته کتابداری خواهیم پرداخت.

امروزه علم و دانش پیشرفت بسیار زیادی کرده و کتب بسیار فراوانی در حوزه های مختلف نوشته شده که برای دسترسی سریع و آسان به این منابع و طبقه بندی مناسب آن ها از نظر علمی نیازمند مهارت خاصی است که تحت عنوان رشته کتابداری ارائه شده است.

کتابخانه تمام مراکز مانند آموزشگاه های، دانشگاه ها، مراکز علمی و فرهنگی به نوعی پشتوانه اصلی آن ها بوده و باید از نظر منابع و دسترسی آسان به آن به خوبی تجهیز شوند.

افرادی که در رشته کتابداری تحصیل می کنند با مهارت های مختلفی مانند انجام امور فنی و تخصصی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، نظارت مداوم بر انجام امور کتابخانه ها و تلاش برای مدیریت بهتر و اصولی تر آن، برنامه ریزی دقیق در جهت ارائه خدمات بهتر و کامل در حوزه های مختلف به افراد عضو کتابخانه، انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی آشنا می شوند.

گرایش های رشته کتابداری

قطعاً وجود افراد با سواد در حوزه کتابخانه می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش سرانه مطالعه و کیفیت کتاب ها ایفا کند.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند با افزایش سواد و آگاهی نقش مهمی در شناخت نیاز کتابخانه و تهیه کتاب های مناسب داشته باشند افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید بتوانند منابع مختلف را به خوبی ساماندهی کرده و در زمان مناسب در اختیار مراجعین قرار دهد.

یکی از موارد بسیار مهم که باید در کتابخانه های ما به آن پرداخته شود توجه به افراد معلول و نابینا است و کتابخانه باید به گونه ای طراحی شود و خدمات خود را ارائه دهد که این افراد نیز بتوانند از منابع کتابخانه به خوبی استفاده کنند.

هر کتابخانه شامل قسمت های مشخص و مختلفی است که هر کدام وظایف خود را به خوبی انجام می دهند اگر بخواهیم قسمت های کتابخانه را شرح دهیم به پنج قسمت تقسیم می شود.

  1. واحد انتخاب و تهیه منابع، این بخش از کتابخانه وظیفه تحقیق و پژوهش در زمینه منابع مختلف و انتخاب و خرید آن برای مجموعه کتابخانه است. افرادی که در این قسمت فعالیت می کنند باید بتوانند با مراجعین در ارتباط بوده و نیازهای آن ها را شناسایی کنند و در جهت تهیه منابع مورد نیاز آن ها اقدام کنند.
  2. واحد فهرست نویسی، این قسمت وظیفه دارد منابع و کتاب‌های کتابخانه را به صورت فهرست شده و طبقه بندی یادداشت کند تا مراجعه کنندگان بتوانند به آسانی منابع موجود را مشاهده و انتخاب کنند.
  3. واحد امانت، این بخش همان طور که از نام آن نیز مشخص است مربوط به امانت کتاب است و افرادی که کتاب خاصی را در نظر دارند می توانند برای دریافت آن به این قسمت مراجعه کنند.
  4. واحد مرجع، کتاب خانه ها بخشی به عنوان مرجع دارند که در آن بخش کتاب های مهم و مرجع که تعداد زیادی از آن موجود نیست را ارائه می دهند. معمولاً افراد اجازه خارج کردن این کتاب ها از مجموعه را ندارند و باید در کتابخانه آن را مطالعه و بررسی کنند.
  5. واحد حفظ و نگهداری منابع، این قسمت همان طور که از نام آن پیدا است برای حفظ و نگهداری منابع موجود در کتابخانه تلاش می کند.

توانایی لازم و شرایط ورود به رشته کتابداری

این رشته به صورت تقریباً کامل با کتاب سر و کار دارد البته کتابخانه محصولات فرهنگی دیگری مانند مجله، روزنامه، لوح های مختلف را نیز ارائه می دهد ولی بیشتر کار آن ارائه کتاب است و افرادی که قصد دارند وارد این رشته شوند باید به کتاب و کتاب خوانی علاقه زیادی داشته باشند.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید توانایی شنیدن نظرات دیگران را نیز داشته باشند و بتوانند با آن ها ارتباط مناسبی برقرار کنند این رشته به گونه ای است که فرد باید با کتاب های مختلف آشنا باشد و بتواند مراجعه کنندگان را در مورد کتاب مورد نظر آگاه کند.

همچنین بخوانید : کاربرد کامپیوتر، رایانه و pc در چیست؟!

بنابراین علاقه به تحقیق و مطالعه کتاب های جدید یکی دیگر از شرط های اصلی ورود به رشته کتابداری است.

در حال حاضر افرادی که در رشته های علوم انسانی، ریاضی فیزیک و علوم تجربی تحصیل می کنند می توانند بعد از کنکور رشته کتابداری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته کتابداری

بازار کار رشته کتابداری

امروزه رشد علم و فناوری سرعت بسیار زیادی پیدا کرده و به همین دلیل نیاز به کتابخانه های مختلف در جهت تهیه منابع و در اختیار قرار دادن عموم است.

در حال حاضر کتابخانه های مختلفی در کشور ما وجود دارد که در گذشته به دلیل نبود نیروی متخصص در حوزه کتابداری از رشته های دیگر استفاده می کردند ولی امروزه با ایجاد رشته کتابداری و تخصصی شدن این موضوع ترجیح می دهند که از افراد با دانش و تخصص در این حوزه استفاده کنند.

دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند باید در زمان تحصیل اطلاعات خود را در حوزه کتاب و کتابداری افزایش دهند تا بتوانند بعد از فارغ التحصیلی مهارت های خود را به کتاب خانه ها اصابت کرده و استخدام شوند.

در حال حاضر با روند افزایشی علم پیش بینی می شود که تعداد کتاب خانه های کشور افزایش یافته و مردم بتوانند به منابع جدید دسترسی پیدا کنند و در این بین وجود افراد متخصص رشته کتابداری برای مدیریت بهتر کتابخانه ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

یکی دیگر از فرصت های شغلی که برای رشته کتابداری مانند دیگر رشته های دانشگاهی وجود دارد آموزش است. تمام تخصص هایی که در کشور وجود دارد می تواند زمینه ساز آموزش و کسب درآمد شود و برای این کار نیاز است که فرد آگاهی مناسبی از تخصص و رشته خود داشته باشد تا بتواند آن ها را به دیگران ارائه دهد.

افراد مختلف می توانند با افزایش سطح آگاهی و طی کردن مقاطع بالا در موسسه های آموزشی و دانشگاه ها به عنوان مدرس و مشاوره در حوزه کتاب و رشته کتابداری فعالیت کنند.


دریافت فایل PDF
آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم اقتصادی و بازرگانی
دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران
رشته فیزیک
آینده شغلی رشته فیزیک در ایران +(بازار کار، دروس، گرایش ها)

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام