همه چیز در مورد بازار کار، گرایش و واحد های رشته حقوق
ثبت نام شروع شد

همه چیز در مورد بازار کار، گرایش و واحد های رشته حقوق

آشنایی با رشته حقوق

رشته حقوق یکی از زیرشاخه های اصلی رشته علوم انسانی به شمار می رود.

رشته حقوق یکی از محبوب ترین و پرمتقاضی ترین رشته از علوم انسانی است، به طوری که سالانه هزاران نفر برای شرکت در کنکور دانشگاه این رشته را انتخاب می نمایند.

در واقع موضوع علم حقوق را کلیه روابط اجتماعی که در نهایت آثار حقوقی از طریق آن ها ایجاد می شود، تشکیل داده است.

در صورتی که این روابط دربرگیرنده روابط بین دولت و مردم باشد به آن حقوق عمومی تلقی می گردد و در صورتی که در برگیرنده روابط خصوصی موجود بین مردم باشد، تحت عنوان حقوق خصوصی تلقی می گردد.

یکی از شروط موفقیت در رشته حقوق برخورداری از ذهنی خلاق، بیانی خوب و جسارت است.

رشته حقوق

از جمله مهم ترین و اصلی ترین دروس رشته حقوق که در دوره های مختلف برای آموزش به دانشجویان تکرار می شوند می توان به حقوق مدني،حقوق جزاي عمومي و اختصاصي، آيين دادرسي مدني،آيين دادرسي کيفري، حقوق بين الملل، حقوق تجارت،متون فقه،اصول فقه و قواعد فقه اشاره نمود.

گرایش های رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش حقوق جزا و جرم شناسی: این گرایش از دو حوزه مجزا تحت عنوان حقوق ماهوی و حقوق شکلی تشکیل شده است. همچنین قابل ذکر است که حقوق جزای عمومی و خصوصی زیرشاخه های حقوق جزای ماهوی هستند. دانشجویان در این گرایش با روش های علمی در خصوص شناسایی انواع جرم ها و همچنین جزای مربوط به آن ها آشنا می شوند.

گرایش حقوق خصوصی: این گرایش به عنوان یکی از قدیمی ترین گرایش های رشته حقوق به شمار می رود، به طوریکه پایه بسیاری از گرایش های نوبنیاد رشته حقوق است. به طور کلی می توان گفت که موضوع اصلی رشته حقوق خصوصی را قوانین حقوقی موجود بین روابط اشخاص تشکیل می دهد. قابل ذکر است که امروزه در دانشگاه ها موضوع اصلی رشته حقوق بحث در مورد حقوق مدنی و حقوق تجارت است.

همچنین بخوانید : دانشگاه ملی سنگاپور

گرایش حقوق مالکیت فکری: این گرایش به طور کلی دو موضوع اساسی شامل حقوق اموال فکری و حقوق اموال فکری صنعتی را مورد بررسی و بحث قرار می دهد.

گرایش حقوق اقتصادی: این گرایش قوانین را از جنبه اقتصادی مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد، به عنوان مثال حقوق ساخت و ساز، حقوق نفت، حقوق بیمه و … از جمله موضوعاتی هستند که در این گرایش مورد بررسی قرار می گیرند.

گرایش حقوق محیط زیست: با گذشت زمان و با مطرح شدن محیط زیست سالم به عنوان حق مسلم هر انسانی، گرایش حقوق محیط زیست شکل گرفت، به طوریکه از اهمیت بسیار بالایی در میان گرایش های مختلف حقوق برخوردار است.

گرایش حقوق عمومی‌: همان طور که در مطالب فوق نیز اشاره شد این گرایش از رشته حقوق به بررسی روابط بین موجود بین مردم و دولت می پردازد. این گرایش به عنوان سیاسی ترین رشته حقوق شناخته می شود.

گرایش حقوق بین‌الملل: اولین نکته ای که می بایست در خصوص این گرایش ذکر کنیم این است که به هیچ وجه این رشته را با رشته روابط بین الملل اشتباه نگیرید. دانشجویان در این رشته با اصول و قواعد روابط اختصاصی جامعه بین الملل آشنا می شوند. با توجه به اینکه هر روز موضوعات جدیدی در جامعه بین الملل مطرح می شود؛ بنابراین این رشته از تنوع بالایی برخوردار است و همین عامل هم موجب جذابیت روزافزون این رشته می شود.

گرایش حقوق تجارت بین‌الملل: از زمانی که روابط بازرگانی از مرزهای کشور عبور کرده و در واقع در سطح بین الملل مطرح شد، نیاز به علمی که قوانین موجود بین این روابط را مورد بررسی قرار دهد، احساس شد. در واقع می توان اینگونه گفت که موضوع اصلی مورد بحث در رشته حقوق تجارت بین الملل به روابط تجاری موجود در سطح بین الملل و همچنین حل اختلافات ناشی از آن مربوط می شود.

گرایش حقوق بشر: این گرایش یکی از جدیدترین گرایش های رشته حقوق به شمار می رود که در آن دانشجویان با حقوق انسان در زمینه های مختلف آشنا می شوند.

گرایش های رشته حقوق

گرایش های رشته حقوق در مقطع دکتری

از جمله گرایش های رشته حقوق در مقطع دکتری می توان به گرایش جزا و جرم شناسی_کیفری و جرم شناسی_ فقه و حقوق جزا (فقه جزایی)_ حقوق خصوصی_ فقه و حقوق خصوصی_ حقوق عمومی_ حقوق بین الملل عمومی_ فقه و مبانی حقوق و اندیشه امام خمینی (ره)_ حقوق مالی

بازار کار رشته حقوق

علی رغم اینکه تعداد فارغ التحصیلان از این رشته بسیار زیاد است و بسیاری از این افراد برای یافتن شغلی متناسب با رشته خود دچار مشکل می شوند، اما بسیاری از فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند بعد از اخذ مدرک معادل خود و با توجه به آموخته ها و استعداد خود به عنوان وکیل دادگستری، مشاور حقوق بانک ها، شرکت ها، وزارت خانه ها و بسیاری از مؤسسات دیگر مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته حقوق

بازار کار رشته حقوق از دایره بسیار گسترده ای برخوردار است. از جمله دیگر زمینه های شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته می توان به تدریس در دوره های مختلف، به عهده گیری امور پژوهشی، قضاوت، تصدی دفتر اسناد رسمی، بازپرسی، دادیاری، محضرداری و … اشاره نمود.

شرط ادامه تحصیل در رشته حقوق:

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق برای اخذ مدارک بالاتر را دارید در نظر داشته باشید که به منظور موفقیت در رشته و کار خود می بایست از قدرت بیان بالا، استعداد نگارش، تسلط کامل به یکی از زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه برخوردار باشد و همچنین روحیه تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و گرفتن بهترین نتیجه و تصمیم از آن ها را داشته باشد.

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق خصوصی و حقوق اقتصادی:

متون حقوقی_ متون فقه_ حقوق مدنی_ حقوق تجارت_ آئین دادرسی مدنی

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق محیط زیست:

متون حقوقی_حقوق جزای اختصاصی_ حقوق بین‌الملل عمومی_ حقوق اداری

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق مالکیت فکری:

متون حقوقی_ متون فقه_ حقوق مدنی_ حقوق تجارت

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق تجارت بین‌الملل:

متون حقوقی_ حقوق مدنی_حقوق تجارت_ حقوق بین‌الملل خصوصی_ حقوق بین‌الملل عمومی

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی:

متون حقوقی_ متون فقه_ حقوق جزای عمومی_ حقوق جزای اختصاصی_ آئین دادرسی کیفری

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق بین‌الملل:

متون حقوقی_ حقوق بین‌الملل خصوصی_ حقوق تعهدات_ حقوق بین‌الملل عمومی_ حقوق اساسی

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق عمومی:

متون حقوقی_ متون فقه_ حقوق بین‌الملل عمومی_ حقوق اساسی_ حقوق اداری

منابع آزمون کارشناسی ارشد گرایش حقوق بشر:

متون حقوقی_ حقوق تعهدات_ حقوق بین‌الملل عمومی_ حقوق اساسی_ سازمان‌های بین‌المللی_ حقوق جزا (بشر)

همچنین بخوانید : ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل

نتیجه گیری نهایی:

یک حقوقدان خوب بایستی برای موفقیت در کار خود علاوه بر علوم مرتبط با رشته حقوق با علوم دیگری از جمله جامعه‌شناسي، روانشناسي و علوم فلسفه‌ آشنایی کامل داشته باشد. همچنین یک حقوقدان باید این نکته را در نظر داشته باشد که صرف تسلط بر قوانین نمی تواند یک حقوقدان خوب باشد، بلکه می بایست از استعداد بالایی در فنون و هنرهای خاصی که در طول دوره تحصیلی به او آموزش داده می شود نیز برخوردار باشد.

ممکن است بسیاری از علاقه مندان به رشته حقوق از این امر غافل باشند که یک حقوقدان خوب می بایست با اشعار شعرای بزرگ آشنا بوده، زیرا این امر به سخن وری و قدرت کلام آن ها کمک می کند. تنها در این صورت است که می تواند از حق یک مظلوم دفاع کرده و با حرف های راسخ خود دادگاه را قانع کند.


دریافت فایل PDF
همه چیز در مورد بازار کار، گرایش و واحد های رشته حقوق
میانگین امتیاز : 4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام چرا در مورد رشته کارشناسی ارشد حقوق خانواده چیزی ننوشتید ؟ من از این رشته قبول شدم میخواستم بدونم آیا بازار کار داره ؟ آیا ارزش داره که بخونم ؟ مرسی اگه پاسخ بدین

4 هفته پیش

سلام
برای لیسانس من رشته حقوق اداری ثبت نام کردم ولی الان دو دل هستم میخوام انصراف بدم چون همه میگن این رشته به درد خانما نمیخوره بازار کار نداره. الان من چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید.

2 ماه پیش

    اگر واقعا علاقه مند به این حوزه باشید میتونید بازار کار آن را هم پیدا کنید.
    موفق باشید.

    2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی کشاورزی
سیر تا پیاز (رشته مهندسی کشاورزی) + دروس، گرایشها و بازار کار
رشته عکاسی
رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام