درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در سال جدید به همراه آخرین وضعیت بازار کار در ایران
ثبت نام شروع شد

درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در سال جدید به همراه آخرین وضعیت بازار کار در ایران

تاریخچه و معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی که ابتدا تکنولوژی پزشکی نامیده میشد بعدها به علوم آزمایشگاهی تغییر نام داد.

تا ابتدای سال ۱۳۷۲ ادامه تحصیل در این رشته به صورت دوره های چهارساله کارشناسی پیوسته بوده که از سال ۱۳۷3 این وضعیت به صورت دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه های علوم پزشکی تغییر جهت داد.

وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماریهای مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها می‌باشد.

رشته علوم آزمایشگاهی

ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف بکار می‌رود تحت عنوان پاراکلینیک می‌باشند که می‌توان به رشته‌هایی از قبیل رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و پرستاری اشاره نمود.

در این رشته می‌توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن وجود آزمایشگاه‌های مجهز است که طی سال‌های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم آورده است.

در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاههای علوم پزشکی کشور پذیرای دانشجویان می باشد.

قابل‌ ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، لقب یکی از رشته‌های پرهزینه را به خود اختصاص داده است.

البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید : شرایط اخذ مدرک معادل کاردانی پیام نور

کار و تحصیل در این رشته نیز به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه و دقت بالائی است.

علوم آزمایشگاهی که خود یکی از شاخه های علوم پزشکی است، از جمله رشته هایی است که تاثیر گذاری فراوانی در بهداشت و کاهش هزینه های درمانی داشته است.

بطوریکه این رشته توانسته جایگاه خاص خود را در بین رشته های علوم پزشکی به علت نقش موثری که در تشخیص و درمان و پیشگیری بیماری های مختلف داشته حفظ نماید .

این رشته بیشتر با آنالیز آزمایشگاهی خون و مایعات و بافت های بدن انسان سر و کار دارد.

فارغ التحصیلان این رشته با بهره گیری از آزمایش های مختلف بیوشیمیایی و هماتولوژی می توانند پزشکان  را در اتخاذ تشخیص درست وحتی در درمان انواع بیماری ها یاری رسانند.

متقاضیان این رشته باید متوجه این موضوع باشند که این رشته بیشتر با تشخیص سر وکار دارد و برخورد با بیمار در این رشته وجود نخواهد د اشت.

شرایط ورود به رشته علوم آزمایشگاهی 

متقاضیان این رشته باید به این نکته توجه داشته باشند که کار در رشته علوم آزمایشگاهی نیازمند یک سری مهارت های عملی خاص است.

همچنین ذکر این نکته مهم است که در این رشته محصلین و دانشجویان بیشتر با نمونه های بافتی و ادراری و همچنین دفعی سروکار دارند و باید توجه داشته باشند افرادی که نسبت به نمونه های ذکر شده حساس هستند در رابطه با ادامه فعالیت در این خصوص دچار مشکلات عدیده ای خواهند گردید.

شایان ذکر است کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطربالای آلودگی محیط آزمایشگاهها نیازمند توجه فروان خواهد بود.

در خصوص مقطع کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی:

هدف اصلی برنامه  آموزشی کارشناسی علوم آزمایشگاهی فقط تربیت دانشجویان برای ارائه خدمات آزمایشگاهی است.

در این نوع برنامه تعلیمات بسیار تخصصی و مهمی به دانشجویان داده خواهد شد تا علاوه بر درک کافی از انسان فرهنگ حکم بر آن و محیط اطرافش از عهده انجام آزمایشات اولیه و معمول در آزمایشگاههای بهداشتی و بالینی نیز بر آیند.

در ایران دوره کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی از ابتدای سال 1347 در دانشگاههای تهران شیراز ،اصفهان تبریز و همچنین اهواز تاسیس گردید که بعد از انقلاب فرهنگی به صورت کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در آمد .

در این رشته همراه با  پیشرفت علوم پزشکی و گسترش دامنه روشهای تشخیصی تجهیزات آزمایشگاهی نیز بسیار پیشرفت نمود بطوری که امروزه شاغلین این رشته از دستگاههای الکترونیکی و اتوماتیک بسیار دقیق و حساس برای انجام آزمایشات خود استفاده می نمایند.

برنامه آموزشی مقطع کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی طوری طراحی شده  که دارای استراتژی های بسیار قابل ملاحظه ای به شرح ذیل است:

1- کلیه نیازمندی های آزمایشگاهی بالینی مورد نیاز جامعه را برآورده سازد.

2- تمامی نیازمندیهای آزمایشگاهی مراکز بهداشتی کشور که برای پیشگیری و حفظ سلامت لازم است را تامین نماید.

3- به وسیله اصول وفنون جدید روش تدریس و یادگیری در حیطه نظری – عملی و کارآموزی در این عرصه استفاده گردد.

4- فارغ التحصیلان این رشته بتوانند در موضوعات  مختلف آموزشی -تحقیقاتی -خدماتی و تولیدی خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز جامعه را پوشش دهند.

5- با توجه به تغییرات سریع و پیوسته روشهای آزمایشگاهی فارغ التحصیلان این رشته از توانائی تطبیق خود با تکنولوژی جدید بر خوردار گردند.

جدول گرایش های رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد 

گرایش های کارشناسی ارشد رشته علوم آزمایشگاهی
انگل شناسیسم شناسیعلوم تشریحیآموزش پزشکینانوتکنولوژی پزشکی
مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)ژنتیک انسانیفیزیولوژیبهداشت و ایمنی مواد غذاییترکیبات طبیعی و دارویی دریایی
مهندسی پزشکی (زیست مواد)بهداشت و ایمنی مواد غذاییرشته قارچ شناسی پزشکیعلوم تغذیه در بحران و حدادث غیر مترقبهژورنالیسم پزشکی
اپیدمیولوژیعلوم تغذیهمیکروب شناسی زیست فناوری پزشکیشیمی دارویی
ارزیابی فناوری سلامتبیوشیمی بالینیمیکروب شناسی مواد غذایینانوتکنولوژی پزشکیبهداشت محیط – سم شناسی محیط
اقتصاد بهداشتایمنی شناسی پزشکیویروس شناسی پزشکیمدیریت خدمات بهداشتی درمانی فیزیک پزشکی
انفورماتیک پزشکیآمار زیستیفناوری اطلاعات سلامتکتابداری و اطلاع رسانی پزشکیخون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم آزمایشگاهی

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

کار در آزمایشگاه های تشخیص طبی برای افراد متخصص در رشته ی فوق یکی از بهترین  است.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که این شغل برای افرادی که به این گونه محیط های کاری حساسیت دارند مناسب نیست.

این نکته را هم باید در نظر داشت که هزینه لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی به گونه ای نیست که در دسترس همگان باشد.

یک متخصص در رشته علوم آزمایشگاهی میتواند در آزمایشگاه های طبی و غیر طبی(صنایع غذایی، صنایع دارویی و صنعتی) مشغول به کار شود.

از دیگر بازار های کار رشته علوم آزمایشگاهی اشتغال به کار در بیمارستان های دولتی و غیر دولتی، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، سازمان های صنایع غذایی و دارویی و… میباشد که از درآمد نسبتا خوبی برخوردار خواهد بود.

همچنین بخوانید : معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن

فرد متخصص میتواند با دریافت مدرک تحصیلی خود، صاحب آزمایشگاه شخصی شده و یا در دیگر آزمایشگاه ها به عنوان مسئول فنی مشغول به فعالیت گردد.

انگل شناسی/خون شناسی/میکروب شناسی/ایمنی شناسی/سم شناسی /بیوشیمی بالینی و… از جمله گرایشهای این رشته در مقطع کارشناسی ارشد هستند که در جدول قبل نیز به آن اشاره گردیده است.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد نیز میتوانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به دکترا در یکی از گرایش های ذکر شده فوق الذکر به تحصیل خود ادامه دهند.

همانگونه که در که در مطلب قبل نیز گفته شد فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی در مقطع دکترا میتوانند در گرایش خود به راه اندازی آزمایشگاه اقدام نموده و یک کسب و کار مستقل را برای خود راه اندازی نمایند.

طبق مصوبات وزارت بهداشت فقط افرادی که با  مدرک دکترای حرفه ای در یکی از رشته های پاتولوژی یا یکی از گرایش های علوم آزمایشگاهی فارغ التحصیل می شوند قادر به تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی خواهند بود.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آزمایشگاه های تشخیص طبی مشغول کار گردیده ومسؤولیت بخش های مهمی چون ایمونولوژی ،هورمون شناسی،نمونه برداریو انگل شناسی را به عهده بگیرند.

هم چنین فارغ التحصیلان این رشته ی دانشگاهی میتوانند به عنوان آینده ی شغلی بر روی اشتغال در پزشکی قانونی،مراکز انتقال خون،مراکز پژوهشی-تحقیقاتی و آزمایشگاه های صنایع دارویی و غذایی حساب ویژه ای باز نمایند.


دریافت فایل PDF
درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در سال جدید به همراه آخرین وضعیت بازار کار در ایران
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام. بنده دانشجو علوم ازمایشگاهی دامپزشکی هستم و با توجه به گذراندن دروس سختی که جز چند واحد فرعی بقیه با علوم ازمایشگاهی علوم پزشکی مشترکند اما بازهم مدرک کارشناسی این رشته را نه سازمان نظام پزشکی قبول دارد و نه دامپزشکان! و حتی در ازمایشگاههای فراورده های دامی و شیرولبنیات که تخصص کارشناسان این رشته میباشد هم از پذیرش فارق التحصیلان این رشته سرباز میزنند!
به قول دوست عزیز: هرکی میخواد بدبخت بشه بسم الله :))))

1 ماه پیش

دلیل میخواید واسه اینکه بدونید آزمایشگاه داغونه؟؟.دلیل اینکه خیییییلی عقب افتاده تر از بقیه رشته هاس.دلیل یعنی اینکه منی که این چهار ساله از فارغ تحصیل شدنم میگذره و حتی مجانی هم کسی جذبمون نمیکنه.دلیل اینکه شما با رتبه عالی وارد این رشته میشید درصورتی که بقیه رشته های پیرا رتبشون از شما بدتره اما شما هیچ گونه کاری واستون نیس اما بقیه رشته ها همه استخدام میشن.دلیل اینکه علوم آزمایشگاهیا هیچ فرقی با رشته های ادبیات و زیست ندارن و شاید بدترم باشه چون رشته های نامبرده هیییچ بازار کاری ندارن و حاضرن با حقوق پونصد هزار هم کار کنن و پیمانکار بی وجدان آزمایشگاه به خاطر اینکه پول کمتری هزینه کنه میره همونارو میگیره و از اینور آزمایشگاهیا بیکار و بدبخت میشن.هزااااار دلیل واسه این رشته ی شیرین اما نابود شده به دست پیمانکارا وجود داره .بهترین بود اما دیگه رفتن به این رشته بزرگترین حماقته..چون آینده هرکسی بستگی به رشته تحصیلیش داره.کسایی که این متن و میخونن بدونن ما که وارد آزمایشگاه شدیم دودستی بدبختی خودمون و امضا کردیم و الان نه راهی داریم به جلو بریم نه راهی داریم به عقب برگردیم باید واسه زندگی کردن بریم سراغ کارگری و اینطور کارا.پس ببنید و بشنوید که هرررشته ای از نظر بازار کار و صاحب داشتن از آزمایشگاه بهتره هرکس تمایل به بدبخت شدن داره تشریف بیاره چون عاقبتی جز بدبخت شدن نداره این رشته

1 ماه پیش

  مگه تو قسمتها پژوهشی نمیتونید کار کنید؟؟؟؟
  لطفن جواب بدید من شدیدا بین پرستاری و رادیولوژی و علوم ازمایشگاهی موندم

  1 ماه پیش

   پرستاری بهترین بازار کار

   2 هفته پیش

سلام به نظرتون تحصیل در رشته مامایی بهتره یا علوم آزمایشگاهی؟؟؟
خواهش میکنم جواب بدید.. بازار کار کدومشون بهتره؟؟؟

2 ماه پیش

  مامایی بهتره

  2 هفته پیش

  تجربه ونظرم را بعد از ۳۰ سال کار در رشته علوم آزمایشگاهی با مدرک کارشناسی گفته ام رشته علم آزمایشگاهی با تمام سختیها وخطرات بالقوه آن برای سلامتی ماهیچ آینده شغلی ومادی ندارد واز هر رشته ای توی آن سرک کشیده اند وهیچ نظارتی هم وجود ندارد چرا که منافع آقایان دکتراکه در جایگاه قانونی این رشته صاحب نظر هستند همگی خود دارای آزمایشگاه خصوصی می باشند و به رشته های متفرقه می توانند حقوق پایین تری بدهند در نتیجه نظارت وممانعت جدی صورت نمی گیرد

  2 هفته پیش

من يك كارشناس علوم آز هستم كه ٥ سال از فارغالتحصيل شدنم ميگذره،،
علوم آز يكي از بي صاحبترين رشته هاييه كه تو ايران وجود داره،همين قضيه باعث شده دچار هرج و مرج بشه از طرفي چون به شدت رشته پولسازي هست باعث رانت و انحصار طلبي شده!!
پاتولوژيستها(يكي از تخصص هاي پزشكي كه در حال حاضر تنها كساني هستند كه جواز تاسيس آزمايشگاه ميگيرند)،دكترا هاي علوم آز قديم(اين رشته در حال حاضر حد اكثر تا مقطع كارشناسي ارائه ميشود) دكترا هاي تك رشته(ايمني شناسي و خونشناسي و بيوشيمي) با (كارشناسي غير مرتبط و مرتبط)
همه براي خود قطبي تشكيل دادند و به روش هاي مختلف عرصه رو به كارشناس و كاردان آزمايشگاه تنگ كردند،،،در مورد بازار كار اما بازار كار شما با كارشناسي آزمايشگاه عمدتا به دو بخش دولتي و خصوصي تقسيم ميشود،كه بخش دولتي به دلايل اقتصادي جذب ندارد و اگر هم داشته باشد انقدر كم هست كه نورچشمي ها هم همه موفق به قبولي نميشوند،و اما در بخش خصوصيييي هم كار فوق العاده سنگين،حداقل حقوق اداره كار(١.٢-١.٥ميليون)،عدم امنيت شغلي،همكاران غير مرتبط (ادبيات و حسابداري وديپلم وزيست جانوري(سريال ليسانسه ها) كه با حقوق پايين كار ميكنن گند ميزنن به بازار كار ؛انتظار شما را ميكشند!!
در مقابل پرستاري فقط دست خود پرستارهاس(نظام پرستاري)شما هيچگاه نميبينيد به جاي پرستار، زيست جانوري يا ادبيات بگيرن ،و اگرچه تعداد پرستار فارغ التحصيل زياده،تعداد پذيرش نيرو هم زياده
حد اقلش اينه كه يه روز بزرگداشت تو تقويم رسمي كشور دارن برخلاف آزمايشگاهيان كه سالهاست ؛دارن جون ميكنن ٣٠فروردين رو تو تقويم ثبت كنن و هنوز هيچ!!!!
من كه به شخصه نه از رشته علوم آزمايشگاهي بلكه از وضعيت موجود اين رشته در ايران به شدت ناراضي هستم!

3 ماه پیش

هی هوااااااااااااررررر خونه هرکی خراب بشه سمتتتتتت علوم آزمایشگاهی میره.بخدااااا که کشاورزیم از این رشته بهتره بخدااااااا.حداقل درسای آسونی میخونی و بعدش بیکاری نه مثه این رشته آزمایشگاه کوفتی سختیارو اندازه دروس پزشکا بکشی و بعدش بیکار بمونی.نرید نرید نرید بخدااا من مثه سگگگ پشیمونم

6 ماه پیش

  🤤🤤😨😵 بخدا ترسیدم اینجوری گفتید .

  2 ماه پیش

  باشه

  3 ماه پیش

  سلام دوست عزیز ممنون از ارسال دیدگاه ارزشمندتان
  لطفا اگر دلایل منطقی دارین بفرمایین تا دوستان نیز از نظرات شما استفاده نمایند جهت انتخاب رشته صحیح خودشان
  با تشکر

  6 ماه پیش

   یکی از منطقی دلایلشون همین لینک آموزش غیرآکادمیک رشته ی ما به سایر رشته های غیرمرتبطه که بازار کاریه ما رو با قبول حقوق های ناچیز پر کردند. و هر آزمایشگاهی که مبری از هر رشته ای میبینی جز علوم آزمایشگاهی
   البته ناگفته نمونه که مال خوب روی زمین نمی مونه ولی توی رشته ی ما اگه میخوای کار داشته باشی باید به حقوق پایین و حرف های زور آقایون و خانومای دکتر قناعت کنی

   5 ماه پیش

    سلام به همگی,
    من از جمله کسانی هستم که باعلاقه به این رشته ی دوس داشتنی جذاب و البته بسیار دشوار وارد و با بهتری حالت فارغ تحصیل شدم.منتها هنوز نتونستم استخدام رسمی بشم…البته هیچوقت بیکاری نداره اما دلخوش هم نداره چراکه آزمایشگاهها بدلیل عدم نظارت تمایلی به جذب رشته ی تخصصی ندارند چون مایل به پرداخت کمترین هزینه به افراد نامرتبط و بیسواد هستن واین بدلیل این هست که کیفیت را فقط در تجهیزاتشان خلاصه کرده اند.که بنده بعنوان کارشناس علوم آزمایشگاهی بالینی باید عرض کنم که دقت و صحت و اعتماد بروزترین پیشرفته ترین کارامدترین تجهیزات مستلزم کنترل و صحت سنجی همین کارشناسان علوم آزمایشگاهی بالینی هست…
    تنها اشکالی که دیدم عدم استخدام رسمی هست و این متاسفانه بدلیل عدم توجه وزارت بهداشت به ارزش این رشته و جایگاهش در تشخیص و پایش و درمان انواع بیماری ها از جمله عفونی ارثی اکتسابی دنیاست…
    لازم به ذکر هست که علوم آزمایشگاهی دامپزشکی وباقی اسانی رشته های مشابه فقط تشابه اسمی دارن و ازجهت ماهیت کاملا متفاوت بوده و اررتباطی بهمدیگر ندارن ولی متاسفانه شاهد حضور افرادی هستیم که صرف تشابه بخشی از اسم رشته وارد شدن و صاحبان سرمایه و آزمایشگاهها هم بخاطر صرفه اقتصادی پذیرای ایشان اند…

    5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته فیزیک
آینده شغلی رشته فیزیک در ایران +(بازار کار، دروس، گرایش ها)
رشته مشاوره
بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام