بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)
ثبت نام شروع شد

بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)

معرفی رشته فناوری اطلاعات

رشته فناوری اطلاعات که ترجمه شده عبارت information technology است یکی از رشته هایی است که در سال های اخیر ایجاد شده و کاربرد بسیار وسیعی دارد.

بعضی از افراد رشته فناوری اطلاعات را با رشته کامپیوتر یکی می دانند و این در حالی است که این دو رشته با یکدیگر تفاوت داشته و از کامپیوتر در رشته فناوری اطلاعات به عنوان یک ابزار استفاده می شود.

رشته فناوری اطلاعات طبق تعریف انجمن فناوری اطلاعات آمریکا به منظور طراحی، توسعه، پیاده سازی، پشتیبانی و مدیریت سیستم های اطلاعاتی مختلف مبتنی بر کامپیوتر به ویژه برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر ایجاد شده است.

امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که فناوری اطلاعات بخش بسیار زیادی از زندگی ما را فرا گرفته و انسان به شیوه های مختلف روزانه با حجم عظیمی از اطلاعات و ارتباطات سر و کار دارد.

رشته فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات یکی از مهم ترین محورهای توسعه جامعه بشری محسوب می شود که اختلال و کاستی در آن موجب کاهش سطح رفاه و آسایش مردم می شود و صدمات جبران ناپذیری به بعضی از قسمت های مهم وارد می کند.

به منظور تربیت افراد متخصص در این حوزه رشته ای تحت عنوان رشته فناوری اطلاعات ایجاد شده که اقدام به تربیت و آموزش دانشجویان مختلف به صورت آکادمیک می کند.

همچنین بخوانید : دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیه‌گو

در کشور ما رشته فناوری اطلاعات یکی رشته مستقل است که از ترکیب علوم مختلفی مانند کامپیوتر، مدیریت، مهندسی صنایع و مهندسی الکترونیک تشکیل شده است.

بر اساس سرفصل های تعیین شده برای رشته فناوری اطلاعات در مقاطع مختلف دانشجویان در مقطع کاردانی بیشتر با حوزه وب آشنا می شوند و در مقطع کارشناسی با مفاهیم شبکه و اجرا کردن آن در سازمان های گوناگون را فرا می گیرند.

در ترم های پایانی مقطع کارشناسی رشته فناوری اطلاعات دانشجو علاوه بر دروس تخصصی با اصول مدیریت و مدیریت پروژه آشنا شده و مفاهیم پایه مدیریت را نیز به خوبی آموزش می بیند.

گرایش های رشته فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش تجارت الکترونیک

امروزه تجارت الکترونیک یکی از حوزه های گسترده در فضای کسب و کار شده و تمام شغل های سنتی در حال مهاجرت به فضای کسب و کار الکترونیک و دیجیتال هستند.

این گرایش به منظور ارائه درک کامل و صحیح در حوزه تجارت الکترونیک، شبکه های کامپیوتری، تولید سیستم های چند رسانه ای، آگاهی و بررسی روش های مختلف کسب و کار الکترونیکی و اصول مدیریتی در این حوزه ایجاد شده است.

افرادی که در گرایش تجارت الکترونیک رشته فناوری اطلاعات فارغ التحصیل می شوند دانش مورد نیاز به منظور راه اندازی، کنترل و مدیریت کسب و کارهای مختلف اینترنتی را  کسب می کنند.

گرایش های رشته فناوری اطلاعات

گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی

با رشد روز افزون سیستم های مختلف ارتباطی و پایگاه داده های متعدد یکی از بزرگ ترین مشکلات مدیریت و حفظ و نگهداری آن ها است.

گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی به همین منظور ایجاد شده تا افرادی را تربیت کند که بتوانند سیستم های مختلف اطلاعاتی را از هک شدن و نفوذ ویروس و دیگر مخرب ها در امان نگه داشته و در صورت ایجاد مشکل به سرعت اقدام به ریکاوری و تعمیر این تجهیزات کنند.

گرایش شبکه های کامپیوتری

این گرایش یکی از زیر مجموعه های رشته کامپیوتر و مخابرات محسوب می شود که در سال های اخیر به گرایش های رشته فناوری اطلاعات نیز افزوده شد.

افرادی که در این گرایش تحصیل می کنند با اصول طراحی و پیاده سازی شبکه های مختلف کامپیوتری آشنا شده و می توانند اقدام به طراحی و اجرا شبکه های پیشرفته به منظورهای متفاوت کنند.

یکی از مباحث مهمی که در گرایش شبکه های کامپیوتری آموزش داده می شود مبحث امنیت است که این افراد با مفاهیم اساسی و اصولی امنیت شبکه که بسیار مهم و حائز اهمیت است آشنا می شوند.

همچنین بخوانید : رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند

معمولاً متخصصان شبکه های کامپیوتری با دیگر متخصصان گرایش های دیگر مانند تجارت الکترونیک ارتباط نزدیکی داشته و برای اهداف گوناگون مانند طراحی یک مجموعه الکترونیکی با یکدیگر مشورت و همکاری می کنند.

طراحی سیستم های مبتنی بر اینترنت که امروزه در زمینه های مختلف کاربرد دارد یکی از کارهای مهمی است که متخصصان شبکه های کامپیوتری انجام می دهند.

شرایط ورود به رشته فناوری اطلاعات

ماهیت اساسی رشته فناوری اطلاعات مبتنی بر دو رشته کامپیوتر و مدیریت بوده و افرادی که قصد دارند در این رشته فعالیت کنند باید به این دو مبحث علاقه داشته و استعداد کاری در آن نیز داشته باشند.

علاوه بر آن افرادی که می خواهند این رشته را انتخاب کنند باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی بوده و قدرت تجزیه و تحلیل قوی داشته باشند.

به همین منظور در حال حاضر رشته فناوری اطلاعات تنها از بین افرادی که در رشته ریاضی تحصیل کرده اند دانشجو می پذیرد ولی به دلیل کاربرد وسیع و استقبال زیاد از آن احتمال این وجود دارد که در سال های بعد این رشته در گرایش های دیگر نیز ارائه شود.

بهتر است قبل از انتخاب این رشته به خوبی راجع به آن تحقیق کرده و درس های مختلف آن را بررسی کنید و از میزان علاقه و توانایی خود در این رشته اطلاع پیدا کرده و با دید باز اقدام به انتخاب آن کنید.

به خاطر داشته باشید برای انتخاب رشته مهندسی فناوری اطلاعات علاوه بر دروس کامپیوتری باید در دروس مدیریتی نیز از استعداد و علاقه کافی برخوردار باشید.

بازار کار رشته فناوری اطلاعات

امروزه رشد فناوری اطلاعات بسیار زیاد شده و تمام قسمت های زندگی انسان به صورت مستقیم و غیر مستقیم با فناوری اطلاعات گره خورده است.

اداره و نهادهای مختلف به منظور مدیریت و پشتیبانی شبکه های مختلف کامپیوتری نیاز به افراد و دانش آموختگان متخصص در زمینه فناوری اطلاعات دارند.

افرادی که در رشته فناوری اطلاعات تحصیل کرده اند علاوه بر نهادها و شرکت های مختلف دولتی و خصوص می توانند به صورت مستقل اقدام به تأسیس شرکت کرده و در زمینه طراحی، اجرا و مدیریت شبکه های مختلف کامپیوتری و سیستم های مختلف تجارت الکترونیک به فعالیت بپردازند.

در حال حاضر تجارت الکترونیک در کشور ما مراحل ابتدایی خود را طی می کند و جا برای رشد و پیشرفت بسیار زیاد بوده و می توان با ارائه استارت آپ های متنوع در حوزه تجارت الکترونیک به موفقیت های زیادی در این حوزه دست پیدا کرد.

بازار کار رشته فناوری اطلاعات

تحصیل در خارج از کشور در رشته فناوری اطلاعات

در حال حاضر رشته فناوری اطلاعات تا گرایش کارشناسی ارشد در کشور ما وجود داشته و برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید به خارج از کشور برویم.

رشته فناوری اطلاعات در کشورهای پیشرفته دنیا جایگاه ویژه ای داشته و در حال حاضر گرایش های متعددی در این حوزه ایجاد شده است.

یکی از بهترین زمان ها برای مهاجرت و ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور بعد از اتمام دوره کارشناسی است.

به خاطر داشته باشید که شما برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های خارجی نیاز به مدارک زبان بین المللی مانند آیلتس و تافل دارید.

بنابراین اگر قصد دارید که در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید از ابتدا برای دریافت مدرک زبان برنامه ریزی کنید تا بتوانید به راحتی پذیرش دانشگاه ها را دریافت کنید.

علاوه بر مدرک زبان شما باید در دوره کارشناسی نمره های مناسبی کسب کرده باشید تا بتوانید نظر افرادی که رزومه و سابقه تحصیلی شما را بررسی می کنند جلب کرده و پذیرش دانشگاه مورد نیاز را دریافت کنید.


دریافت فایل PDF
بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)
میانگین امتیاز : 1.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

با سلام
با کارشناسی این رشته در دانشگاه علمی کاربردی میتوان برای ارشد به کشور دیگر رفت؟
یا در ایران میتوان در دولتی ارشد شرکت کرد؟

4 هفته پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته عکاسی
رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران
رشته مهندسی معماری
شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام