آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار
ثبت نام شروع شد

آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار

آشنایی با رشته مدیریت صنعتی

صنعت یکی از قسمت های مهم کشورهای پیشرفته محسوب می شود و راه اندازی صنایع گوناگون به منظور هدف های خاص همواره یکی از اولویت اساسی کشورهای در حال توسعه است.

کشور ما نیز در سال های اخیر اقدامات بسیار زیادی برای صنعتی شدن انجام داده و همواره به دنبال افزایش ظرفیت و بهبود ساختار به این منظوره بوده و برای تحقق این امر نیاز به برنامه ریزی دقیق و صحیح است.

مدیریت در قسمت های مختلف بسیار مهم بوده و صنعت نیز از این قاعده مستثنی نیست و به همین منظور رشته ای تحت عنوان مدیریت صنعتی در دانشگاه های مختلف ایجاد شده که هدف اصلی آن تربیت افراد متخصص در حوزه صنعت است.

رشته مدیریت صنعتی

این دوره در مقاطع مختلف کارشناسی با هدف آموزش صحیح و آکادمیک دروس مختلف مدیریت به افراد متقاضی راه اندازی شده و می تواند افراد متخصصی برای کارخانه، واحدهای صنعتی، موسسه و شرکت های دولتی و خصوصی آموزش دهد.

همچنین بخوانید : رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟

امروزه برای موفقیت کسب و کارهای مختلف نیاز به مدیریت و برنامه ریزی صحیح است و اگر واحدهای مختلف به روش های علمی و با تحلیل و بررسی دقیق پیش نروند نمی توانند در بازارهای مختلف موفق عمل کرده و علاوه بر آن راندمان و خروجی آن ها نیز بسیار کاهش خواهد یافت.

در چنین وضعیتی نیاز به یک مدیر صنعتی خوب که بتواند اهداف واحد صنعتی را به صورت دقیق مشخص کرده و در جهت رسیدن به آن ها تلاش و برنامه ریزی دقیقی انجام دهد بسیار حائز اهمیت است.

شرایط ورود به رشته مدیریت صنعتی

مدیریت صنعتی جزو رشته های محسوب می شود که علاوه بر دانش مدیریتی نیاز به اندکی دانش مهندسی نیز دارد.

افرادی که به عنوان مدیریت صنعتی فعالیت می کنند معمولاً در واحدهای مختلف صنعتی مشغول به کار می شوند و به همین منظور ارتباط نزدیکی با مهندسان و تجهیزات صنعتی دارند.

به همین منظور نیاز است که علاوه بر دروس مدیریتی در دروس مهم صنعتی نیز از دانش کافی برخوردار باشند تا بتوانند با محیط و پرسنل ارتباط مناسبی برقرار کرده و علاوه بر آن به مسائل جاری مسلط تر شوند.

اگر قصد دارید در رشته مدیریت صنعتی تحصیل کنید باید در دروس ریاضی و فیزیک جایگاه مناسبی داشته و همچنین قدرت تحلیل و بررسی قوی داشته باشید تا بتوانید در مواقع لزوم بهترین تصمیم را در سریع ترین زمان ممکن اخذ کنید.

در حال حاضر شما می توانید بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور رشته مدیریت صنعتی را انتخاب کرده و در این رشته مشغول به تحصیل شوید.

خوشبختانه دانشگاه های مختلفی از جمله دولتی، آزاد و پیام نور این رشته را ارائه می کنند که می توان با توجه به رتبه و علاقه هر کدام از آن ها را برای تحصیل در رشته مدیریت صنعتی انتخاب کرد.

تمام رشته های مدیریت نیاز به داشتن روابط عمومی قوی داشته و اگر قصد دارید در این رشته موفق شوید باید سعی کنید روابط عمومی خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

دلیل این امر ارتباط با مجموعه و پرسنل مختلف مجموعه است که شما باید بتوانید به خوبی با هر کدام از این قسمت ها ارتباط برقرار کنید.

دروس رشته مدیریت صنعتی

مدیریت مالی

یک مدیر خوب باید بتواند با استفاده از روش و تکنیک های درست سرمایه مالی سازمان و واحدی که در آن کار می کند را مدیریت کند. این درس شیوه و اصول صحیح کنترل و مدیریت مالی را به دانشجویان آموزش می دهد.

روان شناسی صنعتی

یکی از اصولی که باید مدیران مختلف آن را به خوبی فرا گیرند و در انجام کار از آن استفاده کنند یادگیری روان شناسی و اصول آن است. تقریباً تمام واحد های صنعتی دارای منابع انسانی بوده و برای ارتباط مؤثر با کارکنان و ایجاد انگیزه لازم در آن های درسی تحت عنوان روان شناسی صنعتی ایجاد شده که با استفاده از آن دانشجو موارد مهم مربوط به این حوزه را فرا می گیرد.

بازاریابی و مدیریت بازار

هدف اصلی درس بازاریابی و مدیریت بازار ارائه آموزش لازم در زمینه بازاریابی و مدیریت بازار به دانشجو است. این درس به دانشجو متدهای مختلف بازاریابی و موفقیت در بازارهای مختلف را به دانشجو آموزش می دهد.

روابط صنعتی

مدیران مختلف در محیط کار و واحدهای صنعتی با افراد گوناگونی سر و کار دارند و به همین منظور درسی تحت عنوان روابط صنعتی ایجاد شده که افراد بتوانند روش های صحیح برقراری رابطه با کارگر و کارفرما را فرا گیرند.

حفاظت صنعتی

یکی از شعارهای معروف در حوزه کار اولی ایمنی بعد کار است که در تمام واحدهای صنعتی و تولیدی باید اجرا شود. حفظ سلامتی کارکنان همیشه در اولویت بوده و یک مدیر خوب باید بتواند تمام خطرات ناشی از کار را شناسایی کند تا بتواند کارکنان را از آن دور نگه دارد.

بازاریابی بین المللی

امروزه واحدهای صنعتی برای موفقیت و کسب درآمد بیشتر باید در بازارهای بین المللی حضور داشته باشند و بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند. بازاریابی یک علم محسوب می شود و برای حضور در بازارهای بین المللی نیز باید دانش مورد نیاز را داشته باشیم و به همین منظور درسی با همین عنوان در چارت درسی رشته مدیریت صنعتی قرار داده شده که این مسئله بسیار مهم را به دانشجویان آموزش می دهد.

بررسی اقتصادی طرح های صنعتی

یکی از نکات حیاتی که تمام واحدهای صنعتی باید به آن دقت کنند وجود بازار برای فروش محصولات تولیدی است. تیم و شرکت تولید کننده قبل از تولید محصول باید نسبت به بررسی همه جانبه محصول تولید اقدام کرده و از نظر اقتصادی بودن و داشتن بازار فروش برای آن محصول اطمینان حاصل کنند تا بعد از تولید بتوانند آن را به آسانی به فروش برسانند. این درس این فرایند را به خوبی به دانشجویان آموزش می دهد.

بازار کار و آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی

هدف اصلی رشته مدیریت صنعتی پرورش رئیس نبوده و صرفاً برای پرورش افرادی است که بتوانند با برنامه ریزی صحیح و به کارگیری پتانسیل موجود قدم های مثبتی در جهت بهبود وضعیت موسسه و واحدهای صنعتی بردارند.

بازار کار رشته مدیریت صنعتی

افرادی که قصد دارند در این حوزه وارد شوند باید با تمام مجموعه ای که قصد همکاری در آن را دارند آشنا بوده و بتوانند تمام کارها را به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

همچنین بخوانید : دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیه‌گو

افرادی که در قسمت های مختلف مشغول به کار می شوند در ابتدا لزوماً به عنوان مدیر و رئیس کار خود را شروع نخواهند کرد و باید بتوانند با حل مشکلات و نشان دادن استعدادهای خود جایگاه مناسبی در آن جا به دست آورند.

در حاضر شرکت های مختلفی به دنبال افراد خلاق و باسواد در زمینه مدیریت صنعتی هستند تا بتوانند بهره وری شرکت خود را تا حد زیادی افزایش دهند.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور در رشته مدیریت صنعتی

خوشبختانه در حال حاضر رشته مدیریت صنعتی با گرایش های مختلف در کشور وجود دارد و افراد متقاضی می توانند در دانشگاه های معتبر داخلی تا مقاطع بالا تحصیل کنند ولی اگر کسی علاقه مند به ادامه تحصیل به خارج از کشور باشد نیز می تواند برای این کار اقدام کنند.

تحصیل در خارج از کشور ملزم به داشتن شرایط لازم بوده و دانشجو باید بتواند دانشگاه مقصد و جایی که قصد دارد در آن ادامه تحصیل دهد را راضی به پذیرش خود کند. معمولاً این دانشگاه های برای پذیرش دانشجو رزومه و مدرک زبان بین المللی درخواست می کنند که اگر دانشجو این دو را داشته باشد معمولاً با درخواست وی موافقت می شود.


دریافت فایل PDF
آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

برای دختر مدیریت ثنعتی بازار کار داره؟

1 ماه پیش

سلام من لیسانس و ارشد ریاضی خوندم برای دکترا میتونم مدیریت بخونم؟ کدوم گرایش مدیریت بازار کار بهتری داره؟

2 ماه پیش

سلام میخواستم ببینم برای کارشناسی ارشد میشه از این رشته رفت به مهندسی صنایع؟

3 ماه پیش

    سلام بله

    2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت دولتی
بهترین گرایش رشته مدیریت دولتی در وضعیت فعلی بازار کار ایران
رشته علوم سیاسی
بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام