درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها
ثبت نام شروع شد

درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها

آشنایی با رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع علمی است که می توان با استفاده از آن هزینه های جاری مالی و غیر مالی شرکت را به کمترین میزان کاهش داد و در کنار آن با استفاده از روش های مختلف محصول و خدمات با کیفیت تری به مشتری ارائه داد.

رشته مهندسی صنایع

در دنیای امروز که شرکت و سازمان های بسیار زیادی فعالیت می کنند یکی از مهم ترین کارهایی که برای موفقیت آن ها باید انجام شود بهبود ساختاری این شرکت ها و افزایش بهره وری است.

در واقع رشته مهندسی صنایع یکی از رشته هایی محسوب می شود که تمام اصناف و شرکت ها به وجود آن نیاز دارند و با استفاده از آن سعی می کنند روند کاری خود را بهبود بخشند.

رشته مهندسی صنایع می تواند با ارائه راه حل های جدید از اتلاف و هدر رفتن مواد، ماشین آلات صنعتی، زمان و نیروی انسانی در فرایند های مختلف کاری جلوگیری کند.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)

مهندس صنایع می تواند به عنوان مشاور در زمینه های مختلف یک مجموعه صنعتی و تولید به مدیران ارشد آن مشاوره دهد و آن ها را به سمت افزایش کیفیت و راندمان راهنمایی کند.

یک مهندس صنایع در مجموعه های مختلف اقدام به بررسی تمام جوانب ساختاری و سیستمی آن می کند تا بتواند با ایجاد یک زنجیره متعادل بین قسمت های مختلف شرایط کاری کل مجموعه را بهبود ببخشد.

یکی از سوالاتی که تمام مهندس های صنایع در زمان بررسی یک مجموعه و یا سیستم از خود می پرسند این است که آیا این بهترین روش است؟

این سوال به آن ها کمک می کند که تمام قسمت های مختلف یک مجموعه را بررسی کرده و بهترین راه حل را برای کاهش هزینه و افزایش راندمان ارائه دهد.

در حقیقیت رشته مهندسی صنایع تلفیقی از روش های مهندسی همراه با شیوه و اصول مدیریتی است که کمک می کند یک مدیر بتواند علاوه بر مدیریت از نظر فنی نیز اشراف کاملی به مسائل مختلف مجموعه داشته باشد.

در ادامه برخی از حوزه های مختلف کاری رشته مهندسی صنایع را شرح می دهیم.

مدیریت بخش تولید

یکی از مهم ترین قسمت هایی که مهندسین صنایع در آن فعالیت می کنند بخش تولید است. واحد تولید همواره مهم ترین قسمت هر کارخانه محسوب می شود و چون محصول خروجی آن مجموعه در این قسمت تولید و به بازار ارائه می شود. مهندسین صنایع تلاش می کنند با بهره گیری از مهندسان شیمی، مکانیک و اقتصاد علاوه بر افزایش کیفیت محصول امکان رقابت آن در بازارهای بین المللی را نیز فراهم کنند.

طراحی سیستم تولیدی

طراحی کل سیستم تولید که شامل قسمت موجودی و انبار مواد، سیستم حمل و نقل و برنامه ریزی تولید یکی از قسمت های مهمی است که مهندسان صنایع اقدام به طراحی و یا اصلاح آن می کنند.

طراحی سیستم مالی

مهندسین صنایع می توانند نسبت ارائه یک سیستم مالی بهینه و مشاوره برای بهینه سازی محاسبات و بازارهای مالی انجام دهند.

مدیریت پروژه

یکی از کاربردی ترین اقدامات متخصص های رشته مهندسی صنایع مدیریت و کنترل پروژه است این افراد می توانند با کنترل عوامل مهم کیفیت، هزینه و زمان پروژه را تا حد بسیار زیادی کنترل کنند مثلاً برای طراحی و اجرای یک سد مهندسین صنایع می توانند سیستم کلی کار را برای بیشترین راندمان طراحی کنند.

چه کسانی برای رشته مهندسی صنایع مناسب هستند؟

یکی از مسائل مهم در انتخاب رشته که متاسفانه در کشور ما زیاد به آن توجه نمی شود ویژگی شخصیتی متناسب با رشته است.

در انتخاب رشته حتماً باید به این نکته توجه کنید که رشته با شخصیت شما هماهنگ باشد.

مثلاً رشته صنایع یک رشته فعال و زنده است که به صورت دائم باید کار گروهی کرده و با تیم مشورت کنید افرادی که قصد دارند این رشته را انتخاب کنند باید از روابط اجتماعی مناسب برخوردار بوده و به انجام کارهای گروهی نیز علاقه داشته باشند.

گرایش های رشته مهندسی صنایع

علاقه یکی دیگر از مهم ترین مباحثی است که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه شود متاسفانه سالانه افراد زیادی بعد از انتخاب رشته و ورود به دانشگاه متوجه می شوند که هیچ علاقه ای نسبت به رشته انتخابی نداشته و مدت چهار سال از زندگی خود را هدر می دهند.

قبل از انتخاب رشته مهندسی صنایع حتماً دروس مختلف این رشته را بررسی کنید و توانایی خود را در ان بسنجید. به خاطر داشته باشید که رشته مهندسی صنایع مانند دیگر رشته های مهندسی به ریاضی و فیزیک قوی نیاز دارد و شما باید در این دو درس عملکرد مناسبی داشته باشید. علاوه بر آن افرادی که رشته مهندسی صنایع را انتخاب می کنند باید قدرت تحلیل و آنالیز خوبی داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که همان طور که در بالا شرح داده شد مهندسی صنایع یک رشته تحلیلی است و به تحلیل همه جانبه سیستم های مختلف می پردازد و اگر شما یک ذهن تحلیلی نداشته باشید نمی توانید در این رشته موفق شوید بنابراین نتیجه کلی این است که شما برای ورود به رشته مهندسی صنایع به خوبی تحقیق کرده و در صورت داشتن این ویژگی های شخصیتی و علاقه اقدام به انتخاب این رشته کنید.

برخی از مشکلات رشته مهندسی صنایع

مهندسی صنایع رشته بسیار خوبی است ولی برای کسب موفقیت بیشتر و راهنمایی بهتر باید مشکلات آن را نیز شرح دهیم. مهندسی صنایع یک رشته پویا است ولی در برخی از گرایش ها و کارها ممکن است از تنوع کافی برخوردار نبوده و به صورت یک شغل یک نواخت در آید.

بسیاری از افراد فارغ التحصیل برای کار ترجیح می دهند که وارد فاز مدیریتی شوند و ممکن است این کار با سلیقه آن ها در تضاد باشد. بنابراین اگر قصد دارید در این رشته تحصیل کنید بدانید که ممکن است مجبور شوید در بعضی از کارها به عنوان مدیر مشغول به کار شوید.

متاسفانه در کشور ما بسیاری از دانشجویان توجهی به رشد فناوری و امکانات جدید نمی کنند رشته مهندسی صنایع نیز از این مبحث جدا نیست و افراد فارغ التحصیل اطلاعات کمی درباره شیوه های جدید کنترل کیفیت و آخرین دستاوردهای علمی این رشته دارند.

همچنین بخوانید : دانشگاه هنگ‌ کنگ

متاسفانه مشاهده شده که در برخی نقاط مدیران کارخانه مهندسین صنایع را به چشم یک رقیب نگاه می کنند و اهمیتی به آن نمی دهند یکی دیگر از مشکلاتی که برای رشته مهندسی صنایع وجود دارد عدم وجود دروس عملی و کارگاهی است.

اگر به کارهای عملی و محیط کارگاهی علاقه دارید باید اطلاع داشته باشید که این رشته به هیچ عنوان مناسب نیست. دانشجویان رشته مهندسی صنایع باید تمام مدت تحصیل خود در کلاس های درس دروس مختلف تئوری را فراگیرند و امکاناتی برای دروس عملی تدارک دیده نشده است.

بازار کار رشته مهندسی صنایع

بازار کار رشته مهندسی صنایع

همان طور که در بالا گفتیم مهندسی صنایع در تمام رشته ها و علوم مختلف کاربرد دارد و به همین دلیل تمام سازمان، اداره و ارگان های مختلف به مهندسین صنایع نیاز دارند.

شما می توانید پس از فارغ التحصیلی در این رشته در جاهای مختلف به منظور کمک به طراحی و افزایش راندمان و کیفیت هر سیستمی کمک کنید.

رشته مهندسی صنایع شباهت زیادی با رشته مدیریت صنعتی دارد و به همین دلیل برخی این دو رشته را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

به خاطر داشته باشید علاوه بر کار در اداره های مختلف می توانید با افزایش سطح سواد در این رشته و طی کردن مقاطع بالاتر به عنوان مدرس در رابطه با دروسی که مربوط به مهندسی صنایع می شود نیز اقدام کنید.


دریافت فایل PDF
درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها
میانگین امتیاز : 3


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی هوافضا
جدیدترین گرایش ها، وضعیت بازار کار و لیست دروس رشته مهندسی هوافضا
رشته مهندسی مواد
رشته مهندسی مواد + گرایش ها و آخرین تغییرات بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام