توانایی لازم و شرایط ورود به رشته صنایع دستی به همراه وضعیت بازار کار
ثبت نام شروع شد

توانایی لازم و شرایط ورود به رشته صنایع دستی به همراه وضعیت بازار کار

آشنایی با رشته صنایع دستی

رشته صنایع دستی یکی از نشان های مهم در هر فرهنگ و جامعه ای محسوب می شود. بسیاری اعتقاد دارند برای شناخت مردم یک خطه و ناحیه می توان از صنایع دستی آن نقطه استفاده کرد و پی به دانش و فرهنگ آن جا برد. در کشور ما صنایع دستی جایگاه ویژه ای دارد و این هنر را می توان در تمام نقاط ایران به وضوح مشاهده کرد.

سیاه چادر و قالی های عشایر، قلم زنی و منبت کاری، خاتم کاری و کاشی کاری تنها بخشی از صنایع دستی کشور ما را تشکیل می دهد. تمام شهرهای ایران صنایع دستی مربوط به خود را داشته و کمتر پیش می آید به شهری از ایران سفر کرد و نتوان یک صنایع دستی ویژه آن شهر مشاهده کرد.

رشته صنایع دستی

در سال های اخیر به دلیل رشد فناوری و تکنولوژی و ساخت دستگاه های جدید که در زمان کم با کیفیت ترین محصولات را تولید می کند باعث شده که نقش صنایع دستی در جامعه کمی کم رنگ شود ولی هنوز هم صنایع دستی مختلف نسبت به وسایلی که با دستگاه تولید می شود ارزش بیشتری داشته و با قیمت بالاتری نیز فروخته می شود.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار

اهمیت صنایع دستی بسیار زیاد است و این صنعت می تواند از جهت های گوناگون سود زیادی برای کشور ما داشته باشد. صنایع دستی می تواند معرف فرهنگ و تمدن کشور ما محسوب شود، این صنایع می تواند توریست های زیادی را از سراسر دنیا ترغیب به بازدید از ایران کند و ارز زیادی از این طریق نصیب کشور شود و علاوه بر آن با فروش این محصول در داخل و خارج از کشور می توان زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرد و همچنین سود زیادی از این راه کسب کرد. خوشبختانه صنایع دستی در کشور ما به صورت یک رشته آکادمیک ایجاد شده و افراد علاقه مند می توانند به صورت سیستمی و استاندارد مباحث مربوط به صنایع دستی را مطالعه کنند تا بتوانند زمینه استفاده حداکثری از آن را ایجاد کنند.

یکی از موارد بسیار مهم که در صنایع دستی به چشم می خورد تلفیق هنر و صنعت است. محصولاتی که به وسیله دستگاه تولید می شود فقط جنبه صنعتی دارد و چون بخش زیادی از کار ساخت و طراحی آن را کامپیوتر و دستگاه انجام داده نمی تواند به عنوان یک اثر هنری زیبا که به وسیله فرد ساخته شده محسوب شود ولی در صنایع دستی ما تلفیق صنعت و هنر را به خوبی با یکدیگر مشاهده می کنیم.

البته اختلاف نظرهایی پیرامون رشته دانشگاهی صنایع دستی وجود دارد. برخی معتقد هستند که این رشته را نمی توان جزو صنعت محسوب کرد و اصل و وجود آن با هنر آغشته شده و عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند که صنایع دستی بیشتر جنبه صنعتی دارد و نمی توان هنر را زیاد در آن دخیل کرد. واقعیت امر همان تعریفی است که این رشته در برگیرنده هر دو المان صنعت و هنر بوده که با استفاده از آن می توان وسایل کاربردی و هنری زیبایی خلق کرد.

توانایی لازم و شرایط ورود به رشته صنایع دستی

رشته صنایع دستی به گونه ای است که مهم ترین و اصلی ترین شرط ورود به آن داشتن علاقه و عشق کافی به این حوزه است. افرادی که قصد ورود به این رشته را دارند باید دارای صبر و حوصله زیادی بوده و تمام مطالب آموزشی در زمینه طراحی و ساخت را به خوبی و با حوصله فرا گیرند. این رشته با گذشته و تاریخ گره خورده و اگر قصد دارید در این رشته موفق شوید باید به خاطر داشته باشید که دانستن تاریخ و فرهنگ ایران یکی از اصلی ترین پیش نیازهای این رشته است و باید تمام مباحث فرهنگی و تاریخی کشور ایران را به خوبی فرا گرفته تا بتوانید در شناخت بهتر صنایع دستی نقاط مختلف طراحی و ساخت محصولات را بهتر انجام دهید.

استفاده از تاریخ و فرهنگ گذشته می تواند منجر به خلق آثار بومی و با اصالت فرهنگی شود و علاوه بر حفظ این هنر و تاریخ به معرفی آن در دنیا نیز کمک بسیار زیادی کند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم که در مورد صنایع دستی وجود دارد ارتباط آن با ادبیات و شعر است و افرادی که به این حوزه وارد می شوند باید با شعر و ادبیات ایران نیز آشنا بوده و بتوانند از آن در کارهای مختلف استفاده کنند. اگر نگاهی به آثار باستانی و صنایع دستی گوناگون در نقاط کشور کنیم حتماً وجود و اهمیت ادبیات و شعر را در آن متوجه خواهیم شد و به همین منظور نیاز است که در زمینه شعر و ادبیات نیز دارای معلومات کافی باشیم.

یکی دیگر از نیازهای مهم رشته صنایع دستی داشتن سلامت جسمانی با توجه به محصولی که تولید می کنیم است. مثلاً در زمینه خاتم کاری که بسیار ظریف است فرد باید چشم تیزبین و دستان سریعی داشته باشد تا بتوان نقوش مختلف را به بهترین شکل ممکن ایجاد کند.

بازار کار و آینده شغلی رشته صنایع دستی

کسانی که در رشته صنایع دستی فارغ التحصیل می شوند می توانند به عنوان کارشناس در سازمان های مختلفی مانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان صنایع دستی ایران، اداره موزه ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چندین سازمان و نهاد  دیگر استخدام شوند. علاوه بر آن می توان با تحصیل در مقاطع بالاتر در موسسه های آموزشی و دانشگاه ها اقدام به تدریجی دروس مختلف این رشته کرد. یکی دیگر از کارهایی که افراد متخصص در این رشته می توانند انجام دهند تحقیق و پژوهش است.

بازارکار رشته صنایع دستی

در حال حاضر شرکت و سازمان های مختلفی در حال تحقیق و پژوهش در زمینه صنایع دستی گوناگون هستند تا بتوانند راجع به محصولات مختلف اطلاعات کامل و جامعی به دست آورند. خوشبختانه صنایع دستی به گونه ای است که افراد علاقه‌مند می توانند بدون استخدام شدن در سازمان و ارگان خاص خودشان اقدام به کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار خود کنند. صنایع دستی زمینه های بسیار مختلفی دارد که می توان در آن زمینه تخصص و مهارت کافی کسب کرد و اقدام به تولید محصولات مختلف نمود.

همچنین بخوانید : اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید

در حال حاضر محصولات مختلف صنایع دستی مشتری های مختلفی در داخل و خارج از کشور دارد و می توان با تولید محصولات متنوع و با کیفیت درآمد مناسبی از این راه کسب کرد. نکته ای مهم که باید به خاطر داشت علاقه زیاد توریست ها به صنایع دستی است و این می تواند یک حوزه و بازار گسترده برای تولید محصولات مختلف محسوب شود. این امر به خوبی ثابت شده که توریست هایی که به قصد گردش، تفریح و سیاحت وارد ایران می شوند بیشتر از تجملات و وسایل مدرن به دنبال کشف آثار سنتی و تاریخی کشور ما هستند و باید بتوانیم وسایل و لوازمی که آن ها نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهیم.

خوشبختانه در سال های اخیر حجم ورود گردشگر به ایران زیاد شده و مجدداً افراد متخصص در زمینه تولید محصولات صنایع دستی ترغیب به راه اندازی و گسترش کسب و کار خود شده اند و از این راه افراد زیادی وارد بازار کار شده و این صنعت قدیمی مجددا در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است. بدون شک اگر دولت با ارائه وام های کم بهره و طرح های اقتصادی از متخصصان این حوزه و صنعت پشتیبانی لازم را انجام دهد می تواند علاوه بر تولید اشتغال زمینه ساز کسب درآمد و ارز برای کشور ما باشد.


دریافت فایل PDF
توانایی لازم و شرایط ورود به رشته صنایع دستی به همراه وضعیت بازار کار
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام ۹ سال هست که کارگاه تولید سفالگری دارم میتونم مدرک لیسانس معادل بگیرم؟ البته سوابق و دوره های زیادی رو گزروندم
باهاش میتونم ادامه تحصیل هم بکنم؟
ممنون میشم جواب بدین
تشکر

5 ماه پیش

  سلام
  بله شما میتونید مدرک معادل دریافت نمایید ولی مدرک معادل مدرک دانشگاهی محسوب نمیشود.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته نقاشی
شرایط ورود به رشته نقاشی و آینده شغلی و وضعیت بازارکار
رشته جغرافیا
بازار کار و آینده شغلی رشته جغرافیا به همراه گرایش ها

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام