گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته مهندسی ژنتیک

رشته مهندسی ژنتیک جزو علومی محسوب می شود که تقریباً در زمینه های گوناگون مانند کشاورزی، پزشکی، صنعت، علوم پایه کاربرد دارد. در واقع رشته مهندسی ژنتیک به ارائه تکنیک های مختلف برای تغییرات در یک محصول و یا تولید یک محصول جدید می پردازد.

مثلا در کشاورزی مهندسی ژنتیک به کمک و کشف راه کارهای مختلف برای تولید یک محصول بهینه و با بیشترین راندمان اقدام می کند و با استفاده از روش های گوناگون امروزه توانسته اند مثلا گیاهانی تولید کنند که در برابر آفت های مختلف مقاومت زیادی از خود نشان دهند.

در زمینه پزشکی علم ژنتیک به دستاوردهای بزرگی نظیر تشخیص بیماری های موروثی، تولید و بازپروری هورمون های رشد، تولید انسولین طبیعی و انسانی دست یافته که علاوه بر آن علم ژنتیک همواره در حال یافتن راه حل های گوناگون برای کمک به انسان است. در ابتدا ژنتیک به نام علم زیست شناسی مولکولی خوانده می شد و پس از به مهندسی ژنتیک تغییر نام داد.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار

شروع علم ژنتیک به  سال 1953 بر می گردد که در این سال دانشمندانی به نام کریک و واتسون موفق به کشف ساختمان DNA شدند و پس از آن مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت گرفت و دانشمندان تلاش کردند علاوه بر شناسایی دقیق ساختمان DNA آن را تحت تأثیر قرار دهند و حتی DNA محصولات مختلف را به یکدیگر پیوند بزنند و پس از آن این علم توانست جایگاه مستقلی برای خود به دست آورد و به عنوان یک رشته جدید خودش را معرفی کند.

ورود به رشته مهندسی ژنتیک

رشته ژنتیک زیرمجموعه رشته زیست شناسی مولکولی محسوب می شود. رشته زیست شناسی مولکولی در حال حاضر از گرایش های بیوتکنولوژی، ژنتیک، علوم سلولی و مولکولی میکرو بیولوژی و بیو شیمی تشکیل شده که در حال حاضر این گرایش ها در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر ارائه می شود. افرادی متقاضی می توانند برای ورود به رشته ژنتیک در دبیرستان رشته علوم تجربی را انتخاب کنند و بعد از اخذ مدرک دیپلم رشته علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور رشته مهندسی ژنتیک را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

همچنین بخوانید : دانشگاه جانز هاپکینز

به خاطر داشته باشید که اگر قصد ورود به این رشته را دارید قبل از انتخاب آن باید به خوبی تحقیق کنید. رشته ژنتیک یک رشته آزمایشگاهی محسوب  می شود و شما باید ساعت ها در آزمایشگاه های مختلف تحقیق و مطالعه کنید و اگر به محیط آزمایشگاه علاقه ای ندارید این رشته برای شما به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود.

دانشجویان رشته ژنتیک در طول مدت تحصیل خود با اصول اولیه علم ژنتیک و تأثیرات آن در علوم مختلف مانند پزشکی ،کشاورزی و صنعت آشنا می شوند و یاد می گیرند که بسیاری از مشکلات امروز انسان مثلا در قسمت پزشکی مربوط به وراثت و علوم ژنتیکی است و انسان می تواند با مطالعه و تحقیق نسبت به بهبود و حل این مشکلات اقدام کند و یا در علم کشاورزی می آموزد که چگونه می توان با اصلاحات ژنتیکی یک محصول مفید و با راندمان بالا تولید کرد. معرفی و شناسایی شجره نامه انسان ها برای ازدواج و مشکلاتی که در این راه وجود دارد نیز بر عهده علم ژنتیک است.

مدرک رشته مهندسی ژنتیک

فرصت های شغلی فارغ التحصیلان رشته ژنتیک

امروزه واحد های مختلف صنعتی، کشاورزی و پزشکی اقدام به راه اندازی آزمایشگاه مخصوص علم ژنتیک کرده اند و در این مکان تلاش می کنند که علاوه بر افزایش راندمان و بهره وری محصول نهایی خود را با کیفیت بالاتری به مشتری ارائه دهند. علم ژنتیک توانسته در مبحث کشاورزی اقدام به تولید گیاهانی کند که در برابر سرما مقاومت بالایی داشته و نسبت به آفات و حشرات مختلف نیز واکنش منفی از خود نشان ندهند.

در مبحث پزشکی علم ژنتیک بسیار فعال بوده و کارشناسان ژنتیک در مباحثی مانند ژن درمانی فعالیت می کنند. در واقع کارشناسان ژنتیک در علم پزشکی تلاش می کنند که ژن های خوب را با ژن های مضر و بد جایگزین کرده و ریشه بسیاری از بیماری ها را از بین ببرند. یکی از دستاوردهای مهم علم ژنتیک تولید انبوه واکسن های مختلف از منابع مختلف مانند باکتری ها و قارچ ها بوده که این کار امروز همچنان ادامه دارد و افرادی که فارغ التحصیل رشته ژنتیک باشند می توانند در این محیط های تحقیقاتی نیز مشغول به کار شوند. بعضی از افراد ترجیح می دهند که بعد از فارغ التحصیلی اقدام به تأسیس یک آزمایشگاه خصوصی کرده و برای شرکت و ارگان های مختلف اقدام به انجام تحقیقات مختلف برای مصارف تجاری کنند.

البته به خاطر داشته باشید که تأسیس یک آزمایشگاه مجهز ژنتیکی هزینه زیادی دارد و بهترین کار استفاده از امکانات و زیرساخت های نهادهای مختلف برای انجام کارهای تحقیقاتی در زمینه علم ژنتیک است. یکی دیگر از راه هایی که فارغ التحصیلان مهندسی ژنتیک پیش رو دارند آموزش است. آموزش در تمام رشته های دانشگاهی وجود دارد و افرادی که در هر رشته ای فارغ التحصیل می شوند می توانند با طی کردن مقاطع بالا و افزایش سواد و آگاهی در آن رشته اقدام به آموزش به شیوه های مختلف کنند. در حال حاضر فارغ التحصیلان رشته ژنتیک می توانند دروس مختلف زیست مقطع دبیرستان و دروس تخصصی گرایش های زیست و ژنتیک دانشگاهی را در صورت کسب مهارت آموزش و آمادگی لازم تدریس کنند.

همان طور که گفته شد مهندسی ژنتیک در صنعت نیز کاربرد داشته و واحد های مختلف برای افزایش بهره وری اقدام به تأسیس آزمایشگاه های مختلف ژنتیک کرده اند. مثلا بعضی از واحدهای شهرداری از این تحقیقات برای تبدیل و بازیافت زباله و ضایعات شهری به مواد معدنی گوناگون اقدام کرده اند و توانسته اند به خوبی از این ضایعات استفاده کرده و آن ها را تبدیل به مواد با خاصیتی مانند کود کمپوست، خوراک دام و طیور و دیگر محصولات مفید کنند.

همچنین بخوانید : دانشگاه پرینستون

جایگاه و آینده رشته مهندسی ژنتیک

بی تردید علم ژنتیک یکی از کاربردی ترین علوم مهندسی محسوب می شود و همان طور که گفته شد در تمام زمینه های مختلف کاربرد دارد. در حال حاضر ژنتیک در کشور ما در ابتدای راه قرار دارد و فاصله تقریباً زیادی با کشور های صنعتی و پیشرفته دنیا دارد. افرادی که وارد رشته مهندسی ژنتیک می شوند باید به صورت مدام  اقدام به تحقیق و پژوهش های مختلف تئوری و عملی کنند تا بتوانند دستاوردهای مفید و قابل قبولی در این حوزه کسب کنند. خوشبختانه ارگان های مختلف دولتی در پژوهشگاه های خود اقدام به راه اندازی آزمایشگاه های مختلف ژنتیک کرده اند و فارغ التحصیلان ژنتیک می توانند در این مراکز مشغول به کار شوند.

علاوه بر آن اگر علاقه به رشد بیشتر و استفاده از آخرین امکانات آزمایشگاهی دنیا دارید می توانید برای یکی از دانشگاه و یا مراکز تحقیقاتی ژنتیکی دنیا اقدام کنید و در صورت کسب صلاحیت لازم شما دعوت به کار می شوید. معمولاً دانشگاه های معتبر دنیا که در زمینه علم ژنتیک فعال می کنند اشتیاق زیادی برای جذب افراد متخصص و با دانش از سراسر دنیا دارند و افراد مختلف می توانند برای ادامه تحصیل در این مراکز اقدام کنند.

به خاطر داشته باشید که برای ورود به دانشگاه های بین المللی داشتن مدارک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل، داشتن رزومه تحقیقاتی و پژوهشی قوی و کسب نمرات خوب در مقاطع تحصیلی بسیار مهم بوده و در صورت داشتن این شرایط می توانید شانس خود را برای پذیرش در این مراکز تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته مهندسی ژنتیک، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام.رشته مهندسی ژنتیک تهران بدون کنکورپذیرش داره؟

1 هفته پیش

سلام! در حال حاضر امکان انتخاب گرایش در مقطع کارشناسی وجود نداره و همه ی گرایش ها تا لیسانس واحد های مشترکی رو میگذرونن و برای ارشد گرایش انتخاب میشه!

3 هفته پیش

میشه یه مطلب درباره اینکه چطور میتونیم پزشک شخصی بشیم بنویسید

1 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی شهرسازی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی شهرسازی، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام