بازار کار و آینده شغلی رشته زبان های خارجی + گرایش ها
ثبت نام شروع شد

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان های خارجی + گرایش ها

معرفی رشته زبان های خارجی

رشته زبان های خارجی که ما در این مطلب آن را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهیم از زبان های مختلفی تشکیل شده ولی تمام صحبت های گفته شده در مورد اکثر زبان های خارجی صدق می کند و می تواند مطالبی که در اینجا گفته می شود را برای همه آن ها مورد استناد قرار داد.

یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید افرادی که دو زبان می دانند می توانند دو نفر محسوب شوند بلد بودن زبان های مختلف دید انسان را بازتر می کند و انسان می تواند دنیا را بهتر و واضح تر مشاهده کند. زبان باعث می شود که افراد بتوانند با انسان های بیشتری از نژاد و اقوام متفاوت ارتباط برقرار کنند و همین امر موجب افزایش وسعت دید و اطلاعات مختلف نسبت به زندگی می شود.

از طرف دیگر زبان انگلیسی زبان رسمی دنیا بوده و اکثر مقاله و کتاب های منتشر شده به زبان انگلیسی است و افراد برای مطالعه آن ها باید با زبان انگلیسی آشنا شوند اگر زبان بلد باشیم می توانیم بهترین منابع موجود دنیا در هر زمینه دلخواه را به آسانی مطالعه و درک کنیم.

رشته زبان های خارجی

در موارد بسیاری ترجمه کتاب های مورد نظر نمی تواند به خوبی متن اصلی را بیان کند و ما نمی توانیم از آن کتاب لذت کافی را ببریم به همین دلیل اگر زبان انگلیسی بلد باشیم می توانیم کتاب های مورد علاقه خود را به زبان اصلی مطالعه کنیم و خودمان از آن کتاب برداشت لازم را داشته باشیم.

امروزه زبان انگلیسی در تمام زمینه ها کاربرد دارد و افرادی که زبان خارجی بلد باشند احتمال بیکار ماندن آن ها تقریباً صفر درصد است به دلیل اهمیت زبان در حوزه های مختلف اقدام به راه اندازی یک رشته مجزا تحت عنوان زبان های خارجی کردند که افراد مختلف می توانند با انتخاب زبان مورد نظر در آن زبان به تسلط کافی دست پیدا کنند و به عنوان مترجم یا مدرس فعالیت کنند.

همچنین بخوانید : گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار

رشته زبان های خارجی تمام اصول و قواعد زبان خارجی را آموزش می دهد و دانشجو با حوزه های مختلف درسی با ترجمه آثار مختلف آشنا می شود و می تواند به صورت عمومی و جامع در موضوعات گوناگون اقدام به ترجمه کند.

شرایط ورود به رشته زبان های خارجی

اگر قصد دارید تنها برای یادگیری زبان انگلیسی و استفاده از آن وارد رشته زبان خارجی شوید دست نگه دارید نیازی به تحصیلات آکادمیک در این رشته نبوده و شما می توانید در دوره های مختلفی که به این منظور برگزار می شود شرکت کنید و در مدت زمان کوتاه زبان خود را تا حد بسیار زیادی تقویت کنید.

رشته زبان خارجی برای افرادی مناسب است که بخواهند مفهوم زبان های خارجی را به صورت عمیق درک کنند و کاملاً حرفه ای آن را فرا گیرند.

این افراد می توانند بعد از آموختن و کسب دانش کافی اقدام به ترجمه کتاب های مختلف کنند و یا به تدریس زبان خارجی مشغول شوند.

بنابراین در صورتی به رشته زبان های خارجی وارد شوید که هدف های بزرگی در این زمینه داشته باشید. بسیاری از آموزشگاه ها در حال حاضر اساتیدی دارند که فاقد هر گونه تحصیلات آکادمیک بوده و تنها به صورت تجربی کار کرده اند و یا در کلاس های آموزشگاه های آزاد شرکت کرده اند و به تسلط کافی دست یافته اند و می توانند اقدام به تدریس سطوح مختلف زبان های خارجی کنند.

اگر قصد دارید در دانشگاه ها و مراکز بزرگ آموزشی تدریس کنید و یا در سطوح بالا برای زبان های خارجی اقدام به تحقیق و پژوهش کنید می توانید در سطوح بالا و به صورت آکادمیک اقدام به یادگیری زبان های خارجی کنید.

برای ورود به این رشته باید از نظر گفتاری و شنیداری شرایط لازم را داشته باشید تا بتوانید به خوبی مهارت شنیداری و گفتاری زبان مورد نظر را در خود افزایش دهید. علاوه بر آن باید حافظه خود را تقویت کنید تا بتوانید کلمه های مختلف را به خاطر بسپارید تا در زمان مورد نظر در مدت زمان کوتاه این کلمه ها را به خاطر بیاورید.

گرایش های زبان های خارجی

گرایش های رشته زبان های خارجی

گرایش آموزش زبان های خارجی

این گرایش همان طور که از نام آن نیز مشخص است به منظور تربیت افراد متخصص در زمینه آموزش زبان های خارجی ایجاد شده است. این رشته آخرین روش ها و متدهای آموزشی زبان های خارجی را آموزش می دهد و دانشجویان می توانند بعد از اتمام دوره به آموزش در موسسه های مختلف مشغول شوند.

گرایش مترجمی زبان های خارجی

ترجمه یکی از حوزه های گسترده در زبان های خارجی محسوب می شود که افراد باید دانش و تخصص لازم در این زمینه را کسب کنند این رشته به خوبی ترجمه و تکنیک های مختلف ترجمه کتاب و نوشته های مختلف زبان های خارجی را به دانشجویان آموزش می دهد این گرایش دانشجو را با متون ادبی و غیر ادبی به خوبی آشنا می کند.

گرایش مترجمی تا مقطع دکترا وجود دارد و افرادی که مدرک دکتری این رشته را دریافت کنند می توانند اقدام به تأسیس دفترهای دارالترجمه رسمی زیر نظر قوه قضائیه کنند.

گرایش ادبیات زبان های خارجی

این گرایش به منظور مطالعه کتاب های تاریخی و کهن خارجی ایجاد شده و دانشجویان در این رشته با متون سنگین و بسیار قدیمی سر و کار دارند بنابراین دانشجو باید علاقه کافی به این رشته داشته باشد تا بتواند از عهده متون مختلف این درس برآید.

این رشته برای ترجمه متون کهن و قدیمی زبان های خارجی بسیار کاربرد دارد و علاوه بر آن دانشجو می تواند با طی کردن مقاطع بالا نقدهای مختلفی برای این متون و کتاب های بنویسد.

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان های خارجی

بازار کار رشته زبان های خارجی

در حال حاضر افرادی که در رشته زبان های خارجی فارغ التحصیل می شوند اگر سواد و دانش کافی داشته باشند موقعیت شغلی بسیار زیادی پیش روی خود خواهند داشت اصلی ترین حوزه ای که می توانند این افراد فعالیت کنند آموزش است.

در حال حاضر تعداد آموزشگاه های زبان های خارجی بسیار زیاد شده و این آموزشگاه ها نیاز به مدرس و افراد متخصص در زمینه تدریس زبان های خارجی دارند تا بتوانند به خوبی به علاقه مندان زبان آموزش دهند.

علاوه بر آن افرادی که تحصیلات آکادمیک خود را تا مقاطع بالا طی کنند می توانند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان مدرس زبان های خارجی استخدام شوند. موقعیت شغلی دوم ترجمه است.

ترجمه به دو صورت همزمان و گفتاری و ترجمه نوشتاری است. همه روزه کتاب های زیادی به زبان های مختلف نوشته می شود و مطالب زیادی انتشار داده می شود که انتشارات و شرکت های مختلف به افرادی نیاز دارند تا بتوانند این مطالب را به فارسی ترجمه کرده و در اختیار آن ها قرار دهند.

همچنین بخوانید : درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها

ترجمه گفتاری یا همزمان یکی دیگر از زمینه های کاری افراد متخصص زبان است در بسیاری از کنفرانس ها و میهمانانی که به این مراسم دعوت می شوند فارسی بلد نبوده و نیاز به افرادی است که بتوانند به صورت همزمان سخنرانی را برای آنها ترجمه کند که البته نیازمند کسب دانش کافی و آگاهی کامل نسبت به زبان مورد نظر است.

زبان های خارجی زمینه کاری بسیار گسترده ای دارند و این مواردی که گفته شد تنها بخشی از آن است و هر فردی می تواند با توجه به میزان علاقه و مهارتی که در زبان خارجی دارد شغل مناسب خود را پیدا کند.


دریافت فایل PDF
بازار کار و آینده شغلی رشته زبان های خارجی + گرایش ها
میانگین امتیاز : 2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته فلسفه
آشنایی با رشته فلسفه به همراه وضعیت بازار کار و آینده شغلی
رشته امور گمرکی
آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام