جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار
ثبت نام شروع شد

جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار

معرفی رشته مهندسی صنایع غذایی

رشته مهندسی صنایع غذایی در گذشته یکی از گرایش های مهندسی کشاورزی محسوب می شد که تحت عنوان صنایع فراورده کشاورزی شناخته می شده است.

از سال 1371 این رشته به مهندسی صنایع غذایی تغییر نام داد و وظیفه اصلی آن ارائه راه کارهای جدید نگهداری مواد غذایی، بسته بندی مناسب و بهداشتی، افزایش کیفیت مواد غذایی و خوراکی، بهینه سازی و افزایش راندمان خطوط تولید در شرکت های تولید کننده مواد غذایی و نظارت کامل به محصولات تولیدی شرکت های  فعال در صنعت مواد غذایی است.

در واقع امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نیاز شدید به منابع غذایی نیاز به یک برنامه ریزی منظم و بدون اشکال برای تهیه مواد مختلف غذایی وجود دارد که بتوان علاوه بر تهیه مواد غذایی خام اولیه به بهترین شکل ممکن آن ها را تبدیل و نگهداری کرد تا بتوان در زمان های مختلف مورد استفاده قرار داد.

همچنین بخوانید : دانشگاه پکینگ

مثلاً زمانی که کشاورزان مختلف اقدام به تولید گندم می کنند این محصولات از سراسر کشور جمع آوری می شود و باید با استفاده از روش های مختلف به بهترین شکل ممکن که دچار فساد نشود از آن نگهداری کرد و بعد از آن تبدیل به آرد مورد نیاز کرد و به واحد های متقاضی ارسال کرد.

رشته مهندسی صنایع غذایی

این فرایند بدون یک برنامه دقیق و منظم امکان پذیر نبوده و همواره در این فرایند باید به گونه ای رفتار شود که این مواد غذایی کیفیت و ارزش خود را از دست نداده و به بهترین شکل ممکن به دست خریدار برسد.

افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی صنایع غذایی تحصیل کنند باید علاوه بر دروس ریاضی فیزیک در درس های زیست شناسی و شیمی نیز تخصص کافی داشته باشند و علاوه بر آن به دلیل این که رشته صنایع غذایی ارتباط زیادی با آزمایشگاه های مختلف دارد افرادی که قصد دارند در این رشته مشغول به تحصیل شوند باید به محیط آزمایشگاهی و کار گروهی علاقه داشته باشند تا بتوانند به خوبی امور مختلف را انجام دهند.

گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی

افرادی که کارشناسی رشته مهندسی صنایع غذایی دارند می توانند برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از بین چهار گرایش مختلف با توجه به علاقه و بازار کار مناسب اقدام به ادامه تحصیل کنند.

این گرایش ها شامل رشته مهندسی صنایع غذایی، زیست فناوری مواد غذایی، علوم مواد غذایی و فناوری مواد غذایی است.

گرایش های رشته صنایع غذایی

توجه کنید که رشته ای تحت عنوان علوم و صنایع غذایی در زیر مجموعه رشته های پزشکی وجود دارد که وظیفه آن کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی است و علاوه بر آن رشته ای دیگر تحت عنوان مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی نیز وجود دارد که وظیفه فارغ التحصیلان این رشته نیز طراحی دستگاه های تولید مواد غذایی، ویژگی های دستگاه ها و ارتباط بین این تجهیزات بوده که نباید این رشته ها را با مهندسی صنایع غذایی یکی دانست و بین آن ها تفاوت زیادی وجود دارد.

بازار کار رشته مهندسی صنایع غذایی

امروزه جمعیت کشور روند افزایشی داشته و اصلی ترین نیاز هر جامعه ای تغذیه مناسب است.

افرادی که در رشته مهندسی صنایع غذایی فارغ التحصیل می شوند می توانند در کارخانه های تولید مواد غذایی به عنوان کارشناس تولید، مدیر کنترل کیفیت و دیگر سمت ها فعالیت کنند.

بازار کار رشته مهندسی صنایع غذایی

باید به خاطر داشته باشید که علاقه یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب رشته بوده و در صورتی که شما با علاقه رشته خود را انتخاب کنید و در آن از آمادگی کامل برخوردار شوید بدون شک شانس خود را برای کار افزایش خواهید داد.

در حال حاضر علاوه بر کارخانه های مواد غذایی برخی از رستوران و مجموعه های تهیه غذا برای افزایش راندمان و کیفیت محصولات خود از افراد متخصص در حوزه صنایع غذایی استفاده می کنند.

همچنین بخوانید : شرایط اخذ مدرک معادل کاردانی پیام نور

شما می توانید با کسب تجربه در واحد های مختلف تولیدی و جذب سرمایه مناسب خودتان اقدام به تأسیس کارخانه و واحد تولیدی در زمینه تولید مواد غذایی مختلف کنید.

یکی دیگر از جاهایی که تمام رشته ها می توانند در آن فعالیت کنند مراکز آموزشی و دانشگاه ها است.

اگر بتوانید اطلاعات خود را در حوزه رشته مهندسی صنایع غذایی افزایش دهید و علاوه بر آن اقدام به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کنید می توانید به عنوان مدرس و استاد در مراکز مختلف فعالیت کرده و علاوه بر آن در صورت تمایل به شرکت های مواد غذایی نیز مشاوره دهید.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور در رشته مهندسی صنایع غذایی

رشته مهندسی صنایع غذایی یکی از رشته هایی است که در سراسر دنیا طرفدار دارد و علت اصلی آن همان طور که گفته شد نیاز شدید به مواد غذایی با کیفیت و متنوع است.

بسیاری از دانشگاه های دنیا اقدام به ارائه این رشت دانشگاهی کرده اند و شما می توانید در هر یک از آن ها با توجه به شرایط تحصیل کنید.

برای تحصیل در دانشگاه های خارجی شما می توانید پس از اخذ مدرک دیپلم با یکی از دانشگاه هایی که رشته مهندسی صنایع غذایی را ارائه می دهد مکاتبه کنید و در صورتی که پذیرفته شوید در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

دانشگاه های خارجی با یکدیگر تفاوت دارند.

برخی از آن ها برای تحصیل از شما شهریه اخذ می کنند و بعضی دیگر بابت آموزش پولی از شما دریافت نمی کنند.

معمولاً دانشگاه های معتبر اگر استعداد شما برای آن ها اثبات شود با پذیرش شما به عنوان بورسیه موافقت می کنند و شما می توانید به صورت رایگان از خدمات تحصیلی آن دانشگاه استفاده کنید.

یکی از بهترین زمان ها برای تحصیل در دانشگاه های خارجی پس از اخذ مدرک کارشناسی است.

شما می توانید در یکی از دانشگاه های داخلی مدرک کارشناسی رشته مهندسی صنایع غذایی خود را بگیرید و پس از آن برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنید.

برای این کار ابتدا باید مدارک کارشناسی خود را ترجمه کنید.

جهت ترجمه مدارک باید از طریق دفاتر رسمی ترجمه اقدام کنید که دارای مجوز رسمی باشند.

نکته مهم این است که شما مدرک کارشناسی خود را ترجیحاً از یک دانشگاه معتبر اخذ کنید و علاوه بر آن نمره های خوبی کسب کرده باشید.

یکی از مهم ترین عوامل مؤثر در پذیرش شما برای یک دانشگاه خوب نمره و دانشگاه محل تحصیل کارشناسی شما است.

یکی دیگر از مدارکی که بسیاری از دانشگاه های معتبر از شما می خواهند مدرک زبان است.

همچنین بخوانید : دانشگاه اوزاکا (ژاپن)

شما برای تحصیل در این دانشگاه ها نیاز به مدارک معتبر بین المللی زبان مانند آیلتس و تافل دارید.

برخی از دانشگاه ها ممکن است بدون مدرک زبان نیز شما را پذیرش کنند ولی به خاطر داشته باشید بعد از ورود به این دانشگاه ها باید در دوره های فشرده زبان انگلیسی شرکت کنید و بعد از کسب مهارت های لازم در زمینه زبان انگلیسی تحصیل خود را در رشته مهندسی صنایع شروع کنید.

به شما توصیه می کنیم که تا حد امکان مدرک زبان خود را در داخل کشور بگیرید و با آمادگی کامل در زبان انگلیسی برای پذیرش اقدام کنید.

علاوه بر مدرک زبان انگلیسی و نمره مناسب یکی دیگر از عواملی که در پذیرش شما تأثیر زیادی دارد داشتن یک رزومه علمی قوی است.

به خاطر داشته باشید که یک رزومه قوی می تواند از انتشار مقاله های شما در مجله های بین المللی و یا سابقه کار مختلف و هم سو با رشته شما تشکیل شود.

سعی کنید در تکمیل رزومه و مدارک خود نهایت دقت را به خرج دهید و قبل از آن با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید.

پیشنهاد منابع دیگر جهت مطالعه بیشتر: رشته علوم و صنایع غذایی


دریافت فایل PDF
جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار
میانگین امتیاز : 4.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی معدن
درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن
رشته مهندسی شیمی
آخرین وضعیت بازار کار، حقوق، دروس و گرایش های رشته مهندسی شیمی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام