گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار
ثبت نام شروع شد

گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار

رشته زبان و ادبیات فارسی از رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی می باشد پس دانش‌آموزاني که در رشته‌ي علوم انساني درس خوانده‌اند، شانس بالايي براي پذيرش در رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي دارند و همچنین به علت ظرفيت نسبتاً زياد دانشگاه‌ها براي اين رشته، شانس قبولي در رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي بالاست.

دروس اصلي و پايه‌اي اين رشته در دوران دبيرستان، شامل کتاب‌هاي ادبيات فارسي، زبان فارسي، قافيه و عروض، آرايه‌هاي ادبي، تاريخ ادبيات ايران و جهان، متون نظم و نثر و نقد ادبي است.

پس از برگزاري کنکور سراسري و اعلام نتايج، افرادي که علاقمند به ادامه‌ي تحصيل در رشته زبان و ادبيات فارسي يا شاخه‌ها و گرايش‌هاي آن هستند، مي‌توانند رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي را انتخاب کنند.

رشته زبان و ادبیات فارسی

دوره‌ي  کارشناسي این رشته مانند ساير رشته‌ها، 4 سال طول مي‌کشد و داراي 148 واحد درسي است. در مقطع کارشناسي، اين رشته، گرايش‌بندي نشده‌است و تنها کساني که اين رشته را تا مقاطع بعدي، يعني کارشناسي ارشد يا دکتري ادامه می­‌دهند، مي‌توانند گرايش مورد علاقه‌ي خود را به‌طور آکادميک دنبال کنند همچنین  مي‌توانند حوزه‌هاي مورد علاقه‌ي خود را در اين رشته يافته و به‌طور غيررسمي (غيردانشگاهي) در آن کسب مهارت نمايند.

گرايش‌هاي رسمي (دانشگاهي) رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي که در مقطع کارشناسي ارشد عبارت است از:

 1. ادبیات عامه
 2. آموزش زبان فارسی
 3. ادبیات کودک و نوجوان
 4. ادبیات تطبیقی
 5. ادبیات پایداری
 6. ادبیات روایی
 7. ویرایش و نگارش
 8. نظریه و نقد ادبی
 9. ادبیات معاصر

و طول دوره تحصیلی در کارشناسی ارشد برای رشته زبان و ادبیات فارسی دو سال نیم یا پنج نیمسال در نظر گرفته شده است. همچنین دکترای ادبیات فارسی با چهار گرایش زبان و ادبیات فارسی محض، ادبیات حماسی، ادبیات غنایی و ادبیات عرفانی می باشد.

اما از مهارت‌هايي که در داخل رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي نهفته است و انتظار مي‌رود که هر فارغ‌التحصيل اين رشته، تاحدودي با آن‌ها آشنايي داشته باشد، يکي «ويراستاري» است که بازار کار نسبتاً خوبي نيز دارد؛ در حقيقت، مهارت در ويرايش، يکي از مهارت‌هاي اصلي يک فارغ‌التحصيل زبده‌ي ادبيات است.

همچنین بخوانید : دانشگاه پکینگ

«روزنامه‌نگاري»، «نويسندگي» در زمينه‌هاي مختلف، «گويندگي» و «خلق آثار ادبي نظم و نثر»، از اموري است که معمولاً يک فارغ‌التحصيل رشته‌ي زبان و ادبيات فارسي به نحو مطلوب‌تري از عهده‌ي انجام آن برمي‌آيد.

از گرايش‌هاي نهفته در ادبيات فارسي که هنوز به طور رسمي در دانشگاه‌ها تدريس نمي‌شود، اما واحدهايي را در مقاطع کارشناسي و بالاتر اين رشته شامل مي‌شود و يا در کلاس‌هاي آزاد مي‌توان آن‌ها را پيگيري نمود، مي‌توان به «ادبيات جهان»، «نسخه‌شناسي» و تصحيح نسخه، «شاهنامه‌پژوهي»، «زبان پهلوي» و ديگر زبان‌هاي باستاني، تمرکز بر روي يکي از آثار کلاسيک ادبي مثل غزليات حافظ، مثنوي معنوي و …، «داستان‌نويسي»، «نقد شعر و داستان»، «طنزپردازي»، «شرح نويسي» و … اشاره کرد.

منابع

منابع این رشته در برای قبولی درمقطع کارشناسی عبارت است از:

 1. عمومی ها: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان خارجه.
 2. تخصصی ها: ریاضی، اقتصاد، ادبیات اختصاصی، عربی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی.

و منابع آزمون ارشد نیز شامل

 1. نظم فارسی
  شاهنامه (جلد 1) چاپ مسکو و …  ـ مثنوی (دفتر اول) به تصحیح نیکلسن ـ مخزن الاسرار نظامی ـ بوستان سعدی ـ غزلهای حافظ ـ قصاید خاقانی ـ حدیقه و دیوان سنائی ـ منطق الطیر عطار(چاپ دکتر مشکور یا دکتر گوهرین)
 2. نثر فارسی
  تاریخ بیهقی ـ گلستان سعدی ـ کلیله و دمنه ـ چهار مقاله نظامی عروضی ـ تاریخ جهانگشای جوینی (جلد اول) ـ مرزبان نامه (نیمه اول کتاب)  ـ مرصاد العباد.
 3. تاریخ ادبیات و سبک شناسی
  سبک شناسی بهار ( جلد 1 و 2و 3) ـ تاریخ ادبیات مرحوم دکتر صفا (دوره کامل) ـ فن نثر دکتر خطیبی ـ سبک  خراسانی در شعر فارسی ( از دکتر محجوب ) ـ تاریخ ادبیات ادوارد براون ( جلد 3 از سعدی تا جامی و جلد 4  ترجمه دکتر مقدادی).
 4. عروض و بدیع،  قافیه، فنوان ادبی
  صناعات ادبی ( استاد همایی) ـ المعجم شمس قیس رازی ـ عروض و معانی و بیان آقای دکتر تجلیل ـ معانی و بیان
  (دکتر صفا) ـ بدیع از آقای دکتر شمیسا ـ عروض دکتر وحیدیان.
 5. عربی
  قرآن کریم ـ نهج البلاغه ـ جواهر الادب (سید احمد هاشمی) ـ مبادی العربیه (جلد 4) ـ مجانی الحدیثه شامل: (اعراب گذاری ـ ترجمه ـ تجزیه و ترکیب).
 6. زبان خارجی
  انگلیسی ( از تاریخ ادبیات ادوارد بروان (متن انگلیسی) یا دائره المعارف اسلام ) (در حدود گرامر و ترجمه)

می باشد و همچنین منابع دکترا به صورت زیر است:

 1. نظم فارسی
  شاهنامه (جلد 2و1)  ـ مثنوی (دفتر اول و دوم)  ـ مخزن الاسرار نظامی ـ بوستان سعدی ـ غزلهای حافظ ـ قصاید خاقانی ـ حدیقه و دیوان سنائی ـ منطق الطیر عطار
 2. نثر فارسی و دستور زبان
  تاریخ بیهقی ـ گلستان  ـ کلیله و دمنه ـ چهار مقاله نظامی عروضی ـ تاریخ جهانگشای جوینی (جلد اول و دوم) ـ مرزبان نامه  ـ مرصاد العباد- نفثه المدور زیدری
 3. تاریخ ادبیات و سبک شناسی
  سبک شناسی بهار ( جلد 1 و 2و 3) ـ تاریخ ادبیات مرحوم دکتر صفا (دوره کامل) ـ فن نثر دکتر خطیبی ـ سبک  خراسانی ( از دکتر محجوب ) ـ تاریخ ادبیات ادوارد براون ( جلد 3 از سعدی تا جامی و جلد 4 ) .
 4. عروض و بدیع،  قافیه، فنوان ادبی
  صناعات ادبی ( استاد همایی) ـ المعجم شمس قیس رازی ـ عروض و معانی و بیان آقای دکتر تجلیل ـ معانی و بیان
  (دکتر صفا) ـ بدیع از آقای دکتر شمیسا ـ عروض دکتر وحیدیان – معالم البلاغه استاد محمد خلیل رجائی.
 5. عربی
  قرآن کریم ـ نهج البلاغه ـ جواهر الادب (سید احمد هاشمی) ـ مبادی العربیه (جلد 4) ـ مجانی الحدیثه شامل: (اعراب   گذاری ـ ترجمه ـ تجزیه و ترکیب).
 6. زبان خارجی
  انگلیسی ( از تاریخ ادبیات ادوارد بروان (متن انگلیسی) یا دائره المعارف اسلام ) (در حدود گرامر و ترجمه)

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

از آنجایی که فارغ التحصیلان این دوره قادرند در قسمتهای فرهنگی و توسعه علوم ادبیات فارسی از قبیل بنیادهای تدوین کتب درسی و بنیادهای پژوهشی در زمینه­های مختلف ادب فارسی ایفاء وظیفه نمایند لذا می‌توانند مسؤولیتهای مختلفی را در بخش های فرهنگی و اجرایی جامعه عهده‌دار شوند، از ‌جمله: تدریس در مراکز آموزشی، نویسندگی، قبول مسؤولیت در مراکزی همچون بخشداری، فرمانداری، شهرداری، استانداری به عنوان کارشناس فرهنگی یا در صورت داشتن شرایط لازم در سمت بخشدار ، فرماندار و …، فعالیت‌ در صدا و سیما (مرکز تولید) چاپ و نشر، ثبت احوال و اسناد، اشتغال در کتابخانه‌های عمومی و خصوصی، اشتغال در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و … .

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

فارغ‌التحصیلان ادبیات فارسی می‌توانند در صدا و سیما علاوه بر تهیه برنامه‌های ادبی با کسب یکسری توانایی‌های مورد نیاز، گوینده خوبی شوند همچنین می‌توانند در مراکز چاپ و نشر کتاب به عنوان ویراستار و ناظر ادبی در سیر چاپ کتاب حضور داشته باشند.

همچنین بخوانید : دانشگاه مازندران

شرایط ورود به رشته زبان و ادبیات فارسی

رشته زبان و ادبیات فارسی در حال حاضر با گرایش زبان و ادبیات فارسی وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد یا دولتی تحصیل کنند. این رشته در کارشناسی ارشد گرایش­های متنوع­تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند.

بیشتر دروس این رشته خواندنی است. پس از اتمام دوره کارشناسی، داوطلبان می‌توانند در آزمون سراسری کارشناسی ارشد که به صورت متمرکز از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از آزمون و کسب موفقیت در آن به دوره کارشناسی ارشد راه یابند. تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این مقطع تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد جذب بازار کار شده‌اند و تعدادی نیز پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد جذب مراکز علمی ، فرهنگی کشور می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود شرکت کنند پس از کسب رتبه لازم، مجاز به مصاحبه در دانشگاه  های موردنظر می شوند و در صورت کسب نمره لازم در مصاحبه می تواند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد.

فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری در مراکز علمی و پژوهشی کشور از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این رشته مشغول به کار می‌شوند همچنین می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی دانشگاهها به کار تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند. در ضمن فارغ‌التحصیلان کارشناسی و ارشد این رشته را بورسیه نمی کنند.

 


دریافت فایل PDF
گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار
میانگین امتیاز : 2.6


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

من دبیر ادبیات هستم میتونم از مدرک معادل استقاده بکنم برای ارائه رزومه به یک ارگان رسمی ؟ استعلام دارین؟

5 ماه پیش

  سلام
  بله مدرک معادل از خود مجموعه به صورت کتبی و آنلاین استعلام میشه و کاملا قانونی می باشد.
  جهت ارائه به ارگان مربوطه از منوی شرایط ثبت نام و زیر منوی نمونه گواهینامه عکس مدرک را به جایی که میخواین ببرین نشون بدید مورد تایید بود ثبت نام را انجام دهید.
  جهت ثبت نام در طرح معادل سازی از طریق لینک زیر درخواست خودتون رو ثبت کنید بزودی باشما تماس خواهیم گرفت.
  https://moadelsazi.com/request
  تشکر از ارسال دیدگاه ارزشمندتان

  5 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته جغرافیا
بازار کار و آینده شغلی رشته جغرافیا به همراه گرایش ها
رشته علوم تربیتی
رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام