بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟
ثبت نام شروع شد

بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟

آشنایی با رشته مدیریت اجرایی

رشته مدیریت اجرایی با توجه به رشد واحدهای مختلف اجرایی کشور و به منظور تربیت مدیران متخصص در حوزه های مختلف اجرایی ایجاد شده و افرادی که وارد این رشته می شوند با جدیدترین و علمی ترین روش های مدیریت کلان کشور آشنا می شوند.

رشته مدیریت اجرایی

در حال حاضر این رشته در مقطع کارشناسی ارشد موجود بوده و افراد مختلف می توانند وارد این رشته شوند.

شیوه های مختلف مدیریت استراتژیک، تحلیل و ارائه راه حل های مفید و اجرایی به منظور مدیریت کارآمد و بهتر واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی، تحلیل دقیق قسمت های مختلف سازمان و مدیریت مطلوب منابع انسانی بخشی از سرفصل هایی است که دانشجویان در طول تحصیل فرا می گیرند.

همچنین بخوانید : بررسی وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع

معمولاً افرادی که در این رشته تحصیل می کنند بعد از فارغ التحصیلی در پست های کلان مدیریتی کشور در حوزه های مختلف نفتی، گازی، تولیدی، صنعتی و سازمان های بزرگ اقتصادی مشغول به کار می شوند.

شرایط ورود به رشته مدیریت اجرایی

مدیریت اجرایی در حال حاضر یکی از رشته های پر طرفدار مدیریتی در ایران و دنیا محسوب می شود که افراد زیادی تمایل دارند در این رشته تحصیل کنند.

تقریباً از تمام رشته های مختلف فنی مهندسی، انسانی و علوم پایه در مقطع ارشد اقدام به اقدام به تحصیل در رشته مدیریت اجرایی می کنند.

رشته مدیریت اجرایی بیشتر به صورت تحقیق و پژوهشی بوده و کمتر دروس خشک و بی روح آکادمیک در آن تدریس می شود و همین باعث افزایش چشم گیر جذابیت این رشته شده و افراد زیادی را ترغیب کرده است.

اگر قصد ورود به رشته مدیریت اجرایی دارید یکی از اصلی ترین مباحثی که باید در نظر بگیرید علاقه است.

اگر به دروس مدیریتی علاقه ای ندارید به هیچ عنوان این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب نکنید زیرا در ادامه با مشکلات فراوان رو به رو خواهید شد.

نکته دیگر که برای تحصیل در تمام رشته های مدیریتی باید در نظر بگیرید توان و هوش مدیریتی است.

به خاطر داشته باشید که برای مدیر موفق بودن تنها هوش علمی و تحصیلی کافی نبوده و فردی که قصد دارد در کارهای مدیریتی فعالیت کند باید از قدرت تجزیه و تحلیل قوی برای حل مسائل مختلف کاری برخوردار باش و بتواند در زمان کوتاه بهترین تصمیم های ممکن را بگیرد.

مدیران اجرایی به صورت پیوسته با واحدهای گوناگون و افراد مختلف سر و کار دارند و برای موفقیت در این رشته شما باید روابط عمومی قوی داشته باشید تا بتوانید ارتباط مؤثری با این قسمت ها برقرار کنید.

مدیر اجرایی لازم است که صبر و حوصله زیادی داشته و با دقت به صحبت تمام افراد گوش دهد و از نظرات آن ها استفاده کند.

اگر در زندگی شخصی فرد بی حوصله ای هستید و نمی توانید از صحبت دیگران برای انجام بهتر کارها استفاده کنید رشته مدیریت اجرایی برای شما مناسب نخواهد بود.

تفاوت رشته مدیریت اجرایی و رشته MBA

یکی از سؤالات بسیار مهم که در ذهن تمام افراد علاقه مند به رشته مدیریت اجرایی وجود دارد تفاوت آن با رشته مدیریت MBA است.

ابتدا باید هدف اصلی ایجاد رشته ای تحت عنوان MBA را شرح دهیم.

رشته MBA که به معنی مدیریت کسب و کار است به منظور ارائه دانش لازم به افرادی که قصد دارند یک کسب و کار و یا یک عملیات اقتصادی به وجود آورند ایجاد شده و بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند در صنعت و کارهای صنعتی فعالیت کنند و معمولاً افرادی که این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند در یکی از گرایش های مهندسی مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده اند.

فرض کنید یک مهندس الکترونیک قصد دارد بعد از اخذ مدرک کارشناسی برای خودش یک شرکت و یا واحد تولیدی تأسیس کرده و به انجام فعالیت های اقتصادی مشغول شود.

به همین منظور می تواند این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کند و از طریق آن روش های مختلف کسب سرمایه و سرمایه گذار، شیوه های مختلف جذب و استخدام نیرو انسانی کارآمد و روش های تبلیغ و بازاریابی به سبک جدید و مدرن را فرا گیرد.

بنابراین افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند باید از استعداد لازم برای انجام کارهای مدیریتی، مهارت های ارتباطی برای مذاکره و قدرت تصمیم گیری سریع و درست در مواقع لزوم را داشته باشند.

بنابراین از این توضیح حتما شما متوجه شدید که دلیل اصلی وجود نداشتن این رشته در مقطع کارشناسی چیست.

زیرا افراد ابتدا باید یک تخصص و مهارت به دست آورند و سپس برای استفاده بهینه از تخصص خود و رشد و پیشرفت در آن از دانش این رشته بهره مند شوند.

همچنین بخوانید : رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند

تمام رشته ها می توانند برای کارشناسی ارشد این رشته را انتخاب کرده و رشته تخصصی خود با این گرایش مدیریت را به خوبی ادغام کرده و زمینه رشد و پیشرفت در رشته تخصصی خودشان را بسیار بیشتر کنند.

یکی دیگر از اهداف این رشته تربیت مدیرانی است که در سازمان ها و نهادهایی که کار می کنند بتوانند تحولات اساسی ایجاد کرده و ساختار آن را بهینه و اقتصادی تر کنند. مثلاً یک پزشک می تواند با تحصیل در این رشته برای مدیریت بهتر بیمارستان از تکنیک های آن بهره گیرد.

رشته مدیریت اجرایی که تحت عنوان EMBA نیز خوانده می شود برای افرادی مناسب است که در حال حاضر در یک شرکت، نهاد، موسسه و یا هر ارگانی مشغول به انجام امور مدیریتی است و برای افزایش سطح سواد و قدرت مدیریت نیاز به یک دوره جامع و کامل مدیریتی دارد که این دوره می تواند در قالب رشته مدیریت اجرایی به فرد ارائه شود.

در واقع کسانی که قصد دارند به رشته مدیریت اجرایی وارد شوند در بسیاری از مواقع سوابق مدیریتی دارند و هدف آن ها از شرکت در این رشته افزایش سواد و علم مورد نیاز برای این حرفه است.

اکثر دروس رشته EMBA و رشته MBA مشترک بوده و دانشجویان هر دو رشته موظف هستند که این دروس را بخوانند ولی در مجموعه تعداد واحدی دانشجویان رشته EMBA موظف به گذراندن آن هستند کمتر از رشته MBA است.

نمی توان گفت که کدام یک از این دو رشته بهتر بوده و هر کدام از آن ها در جایگاه خود از اهمیت زیادی برخوردار است.

بازار کار و آینده شغلی رشته مدیریت اجرایی

همان طور که گفته شد بیشتر افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند مشغول به کار بوده و فقط برای افزایش دانش خود در این رشته تحصیل می کنند ولی اگر افرادی قصد دارند این رشته را بخوانند و بعد از کسب آمادگی لازم برای ورود به عرصه مدیریت اقدام کنند نیز این امکان وجود داشته و می توان بعد از فارغ التحصیلی در این رشته به مدیریت وارد شد.

بازار کار رشته مدیریت اجرایی

در حال حاضر کشور ما با چالش نبود مدیرهای کاربردی و دقیق مواجه بوده و به همین دلیل نیاز به مدیر اجرایی قوی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

امروزه تمام واحدهای مختلف تولیدی و خدماتی برای پیش برد بهتر اهداف خود به دنبال مدیر اجرایی قوی هستند و اگر شما بتوانید در این رشته خودتان را اثبات کنید و با افزایش دانش علم مدیریت و بهبود روابط اجتماعی و کاری می توانید در این رشته پیشرفت بسیار زیادی داشته باشید.

اصلی ترین عامل پیشرفت تمام صنف های مختلف در نحوه مدیریت آن است و یک مدیر اجرایی می تواند با مدیریت صحیح یک مجموعه را به رشد و پیشرفت چشم گیری برساند.


دریافت فایل PDF
بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟
میانگین امتیاز : 1.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت
کدام رشته مدیریت بهتر است؟
رشته مدیریت جهانگردی
آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام