دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران
ثبت نام شروع شد

دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران

معرفی رشته علوم اقتصادی و بازرگانی

اقتصاد یکی از اصلی ترین نیازهای هر کشور و جامعه ای محسوب می شود به عبارتی می توان گفت که تمام مسائل مختلف پیرامون اقتصاد و مسائل مالی شکل می گیرد و به همین دلیل است که این رشته در کشورهای پیشرفته بالاتر از رشته های مهندس و پزشکی محسوب می شود و آن ها به خوبی اهمیت و جایگاه رشته علوم اقتصادی را دریافت کرده اند.

رشته علوم اقتصادی

رشته اقتصاد گرایش های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها علم اقتصاد در حوزه های مهم یک جامعه را بررسی می کند و افراد می توانند به خوبی با آن آشنا شوند.

همچنین بخوانید : دانشگاه اوزاکا (ژاپن)

در سال های اخیر که در کشور ما مشکلات اقتصادی ایجاد شده نیاز به این رشته به شدت افزایش یافته و در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به افراد متخصص و تحصیل کرده در رشته علوم اقتصادی و بازرگانی نیاز داریم تا بتوانند با مدیریت صحیح و ارائه روش های کارآمد از ظرفیت های کشور به نحو مناسبی در جهت بهبود شرایط اقتصادی استفاده کنند.

در ادامه گرایش های مختلف رشته علوم اقتصادی و بازرگانی را شرح می دهیم.

گرایش های رشته علوم اقتصادی

گرایش اقتصاد نظری

یکی از مسائل مهم اقتصاد شناخت تئوری و نظریات مختلف ریاضی است این گرایش به خوبی تمام جنبه های اقتصادی را از نظر علم ریاضی و تئوری بررسی می کند.

دانشجویان این رشته کمتر درگیر اقتصاد کاربردی و واقعی می شوند ولی می توانند با مطالعه دقیق و تحقیق و پژوهش نظریه های مختلفی در مورد علم اقتصاد ارائه دهند که بسیار مهم و حائز اهمیت است.

گرایش اقتصاد بازرگانی

این رشته یکی از کاربردی ترین گرایش های علوم اقتصادی محسوب می شود که اهمیت بسیار زیادی دارد دانشجویان این رشته با اصول تجارت و خدمات بازرگانی آشنا می شوند.

همه ما می دانیم که تجارت یکی از اصلی ترین زیر مجموعه های اقتصادی است اگر واحدهای تولید و خدماتی بخواهند به موفقیت دست پیدا کنند باید با علم اقتصاد بازرگانی به خوبی آشنا باشند.

این رشته دانشجو را با تحلیل و بررسی دقیق مدیریت تولید آشنا می کند و علاوه بر آن مدیریت بازاریابی و کاربردهایی که در بازرگانی دارد، قوانین و مقررات مختلف که در مورد مالیات و عوارض وجود دارد و انواع روش های مختلف حسابداری و حسابرسی در بازرگانی را به دانشجو آموزش می دهد.

گرایش اقتصاد صنعتی

یکی دیگر از حوزه های مهم اقتصاد صنعت است. امروزه صنعت جایگاه بسیار ویژه ای در موفقیت کشورها دارد و ما به خوبی مشاهده می کنیم که کشورهای صنعتی که صنایع مختلفی راه اندازی کرده اند در مدیریت کشور و رفاه مردم بسیار موفق بوده اند و دلیل اصلی آن منافع بسیار زیادی است که همراه با صنعت به ارمغان می آید.

هر واحد صنعتی می تواند تعداد افراد بسیار زیادی را مشغول به کار کرده و علاوه بر آن با صادرات مؤثر درآمد بسیار زیادی برای کشور ایجاد کرده که تمام این ها موجب رونق اقتصادی و پیشرفت کشور خواهد شد.

تجربه ثابت کرده که صنعت یکی از بهترین راه حل های رشد و توسعه کشور محسوب می شود و به همین جهت این رشته از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است که در حال حاضر در صنایع مختلف به افراد متخصص و خلاق در این زمینه به شدت احساس می شود.

در واقع این رشته برای آشنایی دانشجویان با صنعت، ساختار مختلف بازار صنعت، علوم تجارت و بازرگانی، صادرات و واردات، منافع و ضررهای حاصل از انحصار، سیاست های رقابتی حوزه صنعت، منافع و حقوق مصرف کننده، قوانین حاکم بین کارفرما و کارگر و دیگر مباحث مختلفی که در حوزه صنعت وجود دارد ایجاد شده و دانشجویان این رشته می توانند بعد از فارغ التحصیلی و ورود به حوزه کار تأثیر بسیار مثبتی در امور کشور بگذارند.

گرایش اقتصاد پول و بانکداری

سیستم پول و بانکداری یکی از اصلی ترین سیستم های اقتصادی هر کشوری محسوب می شود یک سیستم بانکی کارآمد باید بتواند راه را برای کارفرمایان و افرادی که قصد دارند صنایع و خدمات مختلفی که منجر به اشتغال و تولید می شود را هموار کرده و با ارائه تسهیلات لازم و کافی آن ها را تشویق به انجام این امور کند.

متأسفانه در کشور ما سیستم بانکداری در بسیاری نقاط اصول و چارچوب مناسبی نداشته و همین باعث ایجاد مشکلات زیاد اقتصادی شده است.

مثلاً بانک ها در سال های اخیر با افزایش سود سپرده مردم را تشویق به سپرده گذاری کرده اند که این امر ضرر بسیار زیادی برای جامعه داشته و مردم به جای این که پول خود را در جهت تولید و کارآفرینی هزینه کنند به کسب سود بسنده کرده و مشکلات زیاد اقتصادی به همین دلیل ایجاد شده است.

با توجه به مشکلات موجود نیاز به افرادی است که بتوانند سیستم بانکی و پولی کشور را به خوبی مدیریت کرده و راه را برای توسعه اقتصادی هموار کنند.

رشته اقتصاد پول و بانکداری مسائل مختلفی مانند سیستم بانک های داخلی و خارجی، سیاست های مختلف پولی و مالی، سازمان های پولی و مالی بین المللی و داخلی، تجزیه و تحلیل آمارهای مالی، مدیریت سرمایه و پول، تأمین منابع مالی و بورس اوراق بهادار را به دانشجو آموزش می دهد.

گرایش اقتصاد کشاورزی

کشاورزی یکی از حوزه های مهم در بسیاری از کشورها محسوب می شود. بعضی از کشورها اقتصاد آن ها به صورت کامل مبتنی بر کشاورزی بوده و از این راه منابع مالی مورد نیاز کشور خود را تأمین می کنند.

گرایش های رشته علوم اقتصادی

در کشور ما نیز کشاورزی وجود دارد و بخش مهمی از جامعه از کشاورزی امرار و معاش می کنند و به همین جهت نیاز است که به اقتصاد کشاورزی کشور اهمیت داده و آن را به سمت بهینه سازی و درآمدهای مالی مناسب هدایت کنیم.

همچنین بخوانید : رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟

خوشبختانه گرایش اقتصاد کشاورزی نیز در کشور ما وجود دارد و افراد می توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند این رشته سرفصل های مهمی مانند توسعه و سیاست های اقتصاد کشاورزی، مدیریت منابع کشاورزی، بازاریابی برای محصولات کشاورزی، مدیریت مزارع، اقتصاد و جامعه شناسی روستایی، ارزیابی طرح های اقتصادی کشاورزی و مسائل مختلفی که در حوزه اقتصاد کشاورزی وجود دارد را به دانشجویان آموزش می دهد.

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم اقتصادی و بازرگانی

در حال حاضر کشور ما درگیر مشکلات اقتصادی است و همین نشان از کمبود نیروهای متخصص در این حوزه بوده که نتوانسته اند مسائل مختلف را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و در جهت حل آن اقدام کنند.

افرادی که در مقطع کارشناسی این رشته فارغ التحصیل می شوند نباید انتظار انجام کارهای بزرگ داشته باشند زیرا در این مقطع مسائل کلی را آموزش می بینند.

این افراد می توانند با توجه به گرایش خود به عنوان کارشناس در اداره، سازمان و جاهایی که به رشته آن ها نیاز است مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته علوم اقتصاد

اگر فردی علاقه مند باشد و بتواند تا مقاطع بالا این رشته را ادامه دهد و در کنار آن تحقیق و پژوهش های زیادی انجام دهد  و اطلاعات خود را به صورت پیوسته و مستمر به روز رسانی کند می تواند با ارائه راه حل های مثبت به سازمان ها و نهادهای مختلف برای آن ها کار کند.

معمولاً افرادی که مشاوره های تخصصی اقتصادی ارائه می کنند درآمدهای بسیار مناسبی دارند این افراد می توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند در مؤسسات آموزشی و دانشگاهی به عنوان مدرس و مشاور نیز فعالیت کنند.


دریافت فایل PDF
دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته موسیقی
چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور
رشته کتابداری
آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام