آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)
ثبت نام شروع شد

آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)

معرفی رشته مدیریت جهانگردی

رشته مدیریت جهانگردی یکی از رشته هایی است که در حوزه گردشگری کاربرد بسیار زیادی دارد.

یکی از ویژگی های مهم رشته مدیریت جهانگردی بین رشته این بودن آن است.

رشته مدیریت جهانگردی

اگر به چارت درسی این رشته مراجعه کنیم تنوع بسیار زیادی از دروس مختلف را مشاهده خواهیم کرد.

دروس این رشته شامل زبان خارجی، ریاضی، دروس مدیریتی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی و چندین دروس متنوع دیگر می شود.

قدمت رشته مدیرت جهانگردی در کشور ما به بیش از 10 سال می رسد و خوشبختانه در سال های اخیر بیشتر به این رشته توجه شده و افراد علاقه مند بسیاری به این حوزه وارد شده اند.

همچنین بخوانید : رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟

کشور ما پتانسیل گردشگری بسیار زیادی دارد و می توان با ایجاد ساختار درست و مدیریت صحیح درآمد بسیار زیادی از راه گردشگری برای کشور به دست آورد.

البته به خاطر داشته باشید اگر این رشته را صرفاً برای انجام مسافرت و تفریح انتخاب می کنید بعد از ورود به دانشگاه با سرخوردگی مواجه خواهید شد.

به ویژه اگر در دانشگاه های سطح پایین کشور اقدام به تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی کنید.

رشته مدیریت جهانگردی بیشتر جنبه تئوری داشته و کمتر دانشجو به گشت و سفر می پردازد.

البته افرادی که واقعاً علاقه به رشته جهانگردی دارند می توانند در کنار تحصیل و دروس تئوری شخصاً از شیوه های گوناگونی برای کسب تجربه های عملی در صنعت گردشگری و جهان گردی اقدام کنند.

نکته دیگری که در مورد این رشته وجود دارد این است که افراد زیادی این رشته را انتخاب می کنند تا بعد از فارغ التحصیلی به عنوان تور لیدر و راهنمای گردشگری فعالیت کنند.

اگر شما چنین برنامه ای دارید لازم است بدانید که برای رسیدن به این خواسته نیازی به تحصیلات آکادمیک فراوان و تحصیل در این رشته وجود نداشته و شما می توانید از طریق آموزشگاه های خصوصی و دوره های کوتاه مدت تمام متد تور لیدری و راهنمای تور را آموزش ببینید و بعد از دریافت مدرک این کار در شرکت های مختلف گردشگری مشغول به کار شوید.

در واقع رشته مدیریت جهانگردی افرادی را تربیت می کند که بتوانند در مباحث کلان گردشگری و جهانگردی کشور ورود کرده و بیشتر به عنوان مدیر و سیاست گذار سیستم جهانگردی فعالیت کنند.

بازار کار و آینده شغلی مدیریت جهانگردی

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن تمام افرادی که قصد انتخاب رشته دارند ایجاد می شود آینده شغلی آن رشته است.

اولین نکته ای که باید در مورد رشته مدیریت جهانگردی به خاطر داشته باشید علاقه است.

اگر شما به این رشته واقعاً علاقه داشته باشید می توانید به موفقیت های چشم گیری دست یابید.

همان طور که گفته شد در حال حاضر کشور ما از جاذبه های بسیار زیادی برای جذب توریست و گردشگر برخوردار بوده و به همین دلیل نیاز است تا افرادی با کسب دانش و تجربه های جدید و جهانی برای بهبود این فضا قدم های مثبتی بردارند.

خوشبختانه در حال حاضر رشته جهانگردی در کشور ما وجود داشته و افراد علاقه مند می توانند به این حوزه وارد شوند.

بعد از فارغ التحصیلی افراد می توانند به عنوان مدیر و مشاور در جاهای مختلفی مانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شرکت های خصوصی که در حوزه جهانگردی و گردشگری فعالیت می کنند استخدام شوند.

ایران تنوع آب و هوایی زیادی دارد، وجود دریا، جنگل، کویر، کوه و قله های مرتفع، آثار و بناهای تاریخی و تنوع در فرهنگ و زندگی مردم می تواند پتانسیل بسیار بزرگی برای جذب توریست و گردشگر محسوب شود.

در سال های اخیر کشورهای گوناگون که از منابع و جاذبه های بسیار محدودی برخوردار بوده اند با ساخت و ایجاد فضاهای مصنوعی مختلف برای جذب توریست تلاش کرده و توانسته اند از این طریق درامد بسیار زیادی برای کشور خود ایجاد کنند.

بازار کار رشته مدیریت جهانگردی

باید به خاطر داشته باشیم که منابع مختلفی که در حال حاضر برای کشور ما تولید ثروت می کنید به زودی به پایان رسیده و برای مدیریت کشور نیاز به راه های جدید به عنوان کسب درآمد و سرمایه نیاز است.

یکی از مهم ترین قسمت هایی که دولت باید برای آینده روی آن سرمایه گذاری کند حوزه گردشگری است که در صورت اتمام منابع مختلف می تواند یکی از مطمئن ترین راه های جایگزین باشد.

بنابراین اگر فردی واقعاً به این رشته و صنعت علاقه داشته باشید می توان با کسب دانش مورد نیاز و به دست آوردن تجربه در این زمینه موفق عمل کند و علاوه بر کسب درآمد برای کشور خود را نیز از نظر مالی بی نیاز کند.

شرایط ورود و ادامه تحصیل در رشته مدیریت جهانگردی

همان طور که در بالا گفته شد اصلی ترین شرط ورود به هر کاری علاقه است.

اگر کاری را با علاقه و عشق انجام دهیم بدون شک در آن کار موفق خواهیم شد و به جایگاهی که در نظر داریم دست می یابیم.

رشته مدیریت جهانگردی بین رشته ای بوده و افرادی که قصد دارند به این رشته ورود کنند باید در حوزه های مختلف از آمادگی مناسبی برخوردار باشند.

مثلاً علاوه بر تسلط به دروس ریاضی و فیزیک باید در دروس خواندنی مانند تاریخ و جغرافی نیز تبحر داشته تا بتوانند با فرهنگ و تاریخ کشورهای گوناگون آشنایی پیدا کنند.

کسی که قصد دارد به عنوان مدیر جهانگردی فعالیت کند باید به صورت پیوسته درباره آداب، فرهنگ و رسوم کشورهای مختلف تحقیق کند و بنابراین شما باید علاقه با انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی داشته باشید تا بتوانید با حوصله راجع به این موارد تحقیق کرده و دامنه اطلاعات خود را گسترش دهید.

همچنین بخوانید : دانشگاه UCLA

برای کسب این مهارت نیاز به دانستن زبان خارجی به ویژه دانش زبان انگلیسی است تا بتوانید علاوه بر خواندن کتب و منابع خارجی با مردم بومی کشورهای دیگر نیز ارتباط برقرار کرده و از آن سرزمین اطلاعات مناسبی کسب کنید. بنابراین سعی کنید علاوه بر زبان انگلیسی در چندین زبان زنده دیگر دنیا نیز آمادگی داشته باشید.

اولین بار رشته جهانگردی از طرف دانشگاه علامه طباطبایی ارائه شد و در حال حاضر این دانشگاه یکی از بهترین مراکزی است که در حوزه جهانگردی و گردشگری فعالیت می کند.

در حال حاضر دانشگاه های معتبر دیگری اقدام به ارائه این رشته کرده و افراد می توانند با توجه به علاقه و رتبه خود نسبت به انتخاب هر کدام از آن ها اقدام کنند.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور در رشته مدیریت جهانگردی

در حال حاضر رشته مدیریت جهانگردی تا مقطع کارشناسی ارشد در کشور وجود داشته و افراد می توانند تا این مقطع در داخل کشور تحصیل کنند.

اگر قصد دارید تا مقطع دکتری این رشته ادامه تحصیل دهید می توانید در یکی از دانشگاه خارجی این کار را انجام دهید.

برای تحصیل در دانشگاه های خارجی ابتدا باید یک لیست از دانشگاه هایی که رشته مدیریت جهانگردی را ارائه م دهند و دانشجویان خارجی را پذیرش می کنند تهیه کنید و شرایط مختلف تحصیلی و پذیرش هر کدام را مطالعه کنید.

معمولاً می توان با ایمیل با این دانشگاه ها تماس گرفت و از شرایط آن ها خبردار شد.

برای پذیرش بدون مشکل شما باید دارای رزومه قوی و تحصیلی و مدرک زبان معتبر بین المللی باشید.

سعی کنید پیش از نوشتن رزومه از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید و رزومه خود را با دقت بنویسید تا مشکلی در خصوص پذیرش شما ایجاد نشود.

اگر رزومه قوی و مدرک زبان بین المللی معتبر داشته باشید از شانس بسیار زیادی برای پذیرش در دانشگاه های بین المللی برخوردار خواهید بود.


دریافت فایل PDF
آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)
میانگین امتیاز : 2.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت اجرایی
بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟
رشته مدیریت بازرگانی
رشته مدیریت بازرگانی را چرا باید در ایران انتخاب کرد؟!

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام