گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار

گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته تاریخ:

رشته تاریخ یکی از مهم ترین و اصلی ترین زیرشاخه های علوم انسانی به شمار می رود.

اولین نکته ای که می بایست در معرفی رشته هنر بدان اشاره نمود این است که برخلاف درس تاریخ در دوران مدرسه که موضوع اصلی آن را حوادث و اتفاقات تاریخی در طول دوره های مختلف تشکیل می داد، در رشته تاریخ در دانشگاه به دانشجویان نحوه نوشتن، قواعد و نحوه به ثبت رساندن حوادث تاریخی مرتبط به یک قوم و ملت را آموزش می دهند، بنابراین رشته تاریخ در دانشگاه دایره بسیار گسترده تری از درس تاریخ در دوران مدرسه را در بر می گیرد.

در این رشته دانشجویان به بازنگری در حوادث تاریخی در دوره های مختلف پرداخته و آن ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. در واقع تاریخ دانان به دنبال کشف حقایق سربسته در دوره های مختلف هستند و با آوردن دلیل و برهان هایی به توجیه آن ها می پردازند. اصلی ترین و مهم ترین هدف تاریخ دانان بررسی فعالیت انسان در گذشته و دستیابی به دستاوردهای جدید است.

رشته تاریخ

گرایش های رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد:

رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد از 4 گرایش اصلی و 4 گرایش وابسته تشکیل شده است، به گونه ای که متقاضیان می توانند با توجه علاقه و استعداد خود هر یک از این گرایش ها را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب نمایند. گرایش های اصلی این رشته عبارتند از: تاریخ ایران باستان، تاریخ ایران اسلامی، تاریخ جهان و گرایش های وابسته آن عبارتند از:

مطالعات خليج فارس، مطالعات آسياي مركزي و قفقاز، تاريخ انقلاب اسلامي و تاريخ تشيع.

گرایش تاریخ ایران باستان: در این گرایش دانشجویان با دوره های قبل از اسلام و همچنین اتفاقات و رویدادهای سیاسی این دوره آشنا خواهند شد.

گرایش تاریخ ایران اسلامی: در این گرایش دانشجویان با رویدادها و سرگذشت و تاریخچه دوره های مختلف در زمان اسلام آشنا خواهند شد.

همچنین بخوانید : رشته مهندسی عمران‌ +گرایش ها و بازار کار

گرایش تاریخ جهان: در این گرایش مطالعاتی در مورد فرهنگ و نمودن و همچنین تغییر و تحولات در زمینه های مختلف در سطح جهان صورت می گیرد.

در گرایش همچنین در مورد زندگینامه دانشمندان بزرگی چون ارسطو، افلاطون و دیگر دانشمندان بزرگ جهان مطالعاتی صورت می گیرد و با نحوه زندگی آن ها آشنا خواهند شد.

گرایش مطالعات خلیج فارس: همان طور که از اسم آن پیداست در این گرایش به مطالعات ویژه ای در رابطه با خلیج فارس در طول دوره های مختلف صورت می گیرد.

گرایش تاریخ انقلاب اسلامی: در این گرایش دانشجویان به تجزیه و تحلیل رویدادهای مربوط به قبل و بعد از انقلاب اسلامی می پردازند و در نهایت در مورد نقاط ضعف و قوت انقلاب بحث می نمایند.

گرایش تاریخ تشیع: این گرایش نیز به تاریخ پیدایش تشیع و تغییر و تحولات آن در طول دوره های مختلف می پردازد.

نکته قابل ذکر برای موفقیت متقاضیان رشته تاریخ برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد این است که آن ها می بایست علاوه بر مطالعه منابع مرتبط با گرایش مورد نظر خود منابع گرایش های دیگر را نیز مورد مطالعه قرار دهند.

رشته ها و گرایش های رشته تاریخ در مقطع دکتری:

رشته ها و گرایش های تاریخ در مقطع دکتری در دو دانشگاه آزاد و سراسری متفاوت است که در این قسمت از مقاله شما را با گرایش های آن آشنا خواهیم کرد:

رشته ها و گرایش های مقطع دکتری در دانشگاه آزاد:

رشته تاریخ (بدون گرایش)، رشته فرهنگ و زبان های باستانی ایران، رشته تاریخ (گرایش تاریخ ایران بعد از اسلام)، رشته تاریخ (گرایش تاریخ ایران قبل از اسلام)، رشته تاریخ (گرایش اسلام)، رشته تاریخ فرهنگ و تمدن ایران دوره اسلامی

رشته ها و گرایش های مقطع دکتری در دانشگاه سراسری:

رشته تاریخ (گرایش تاریخ ایران بعد از اسلام)، رشته تاریخ (گرایش تاریخ ایران قبل از اسلام)، رشته تاریخ (گرایش اسلام)، رشته تاریخ انقلاب اسلامی، رشته ایران شناسی، رشته تاریخ تشیع، رشته تاریخ تشیع اثنی عشری

بازار کار رشته تاریخ:

علیرغم بسیاری از رشته های دانشگاهی که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی از رشته خود نمی توانند در جایی مرتبط با رشته تحصیلی‌شان به کار مشغول شوند، اما بازار کار رشته تاریخ بسیار خوب است، به طوری که اکثر افراد پس از اتمام درس خود می توانند در وزارت های مختلفی از جمله وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، مرکز اسناد ملی، رادیو و تلویزیون، تدریس تاریخ در دوره های مختلف از دبیرستان تا دانشگاه، نگهداری آرشیوهای دولتی، وزارت امور خارجه، موزه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به کار شده و از تجربیات و دانش خود در محیط کار خود استفاده نمایند.

همچنین بخوانید : جعل مدارک تحصیلی فوق دیپلم تا دکتری و فروش آن ها در بازار های سیاه

قابل ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته به عنوان افرادی متخصص و ماهر در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شناخته می شوند.

همچنین یکی دیگر از تخصص های این افراد مدیریت و برنامه ریزی های کلان است، بدین ترتیب بسیاری از سازمان ها و نهادها خواهان جذب این افراد به عنوان نیروهای متخصص هستند.

شرایط ورود و تحصیل در رشته تاریخ:

به طور کلی اکثر دانشگاه ها به منظور ورود و پذیرش متقاضیان رشته تاریخ هیچ شرط خاصی در نظر نمیگیرند، اما برخی از دانشگاه ها به شرط اخذ نمره بالا در درس تاریخ در دوره دبیرستان دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این رشته را پذیرش می نمایند.

همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در رشته تاریخ در مقاطع بالاتری را دارید باید از قدرت تمرکز و نتیجه گیری بالایی برخوردار باشید، قدرت تخیل و تصویرسازی بالا شما را در موفقیت در این رشته کمک می کند.

علاوه بر فارغ التحصیلان رشته تاریخ در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیلان دیگر رشته ها از جمله علوم تجربی، علوم ریاضی و دانشجویان رشته های فنی نیز می توانند برای ادامه تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد این رشته را انتخاب نمایند.

دروس امتحانی رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد:

زبان تخصصی_ عربی_ تاریخ ایران باستان_ تاریخ اسلام_ تاریخ جهان_ تاریخ ایران دوره اسلامی

دروس امتحانی رشته تاریخ در مقطع دکتری (تاریخ قبل از اسلام):

دروس عمومی شامل استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی_ دروس تخصصی کارشناسی شامل تاریخ ایران از آغاز تا هخامنشی_ دروس تخصص کارشناسی ارشد شامل تاریخ ایران از هخامنشیان تا پایان ساسانی_ منبع شناسی و روش تحقیق در تاریخ ایران باستان

دروس امتحانی رشته تاریخ در مقطع دکتری (تاریخ بعد از اسلام):

زبان انگلیسی _ استعداد تحصیلی_ تاریخ ایران از آغاز ورود اسلام تا ابتدای قاجار

_ تاریخ ایران از قاجار تا انقلاب اسلامی_ مباحث نظری و روش تحقیق و منبع شناسی در تاریخ ایران

دروس امتحانی رشته تاریخ در مقطع دکتری (تاریخ اسلام):

زبان انگلیسی_ استعداد تحصیلی_ منابع تاریخ جهان اسلام از آغاز تا پایان عصر عثمانی_ منابع تاریخ تحولات فکری و فرهنگی در جهان اسلام تاکنون_ منابع روش تحقیق و منبع شناسی در تاریخ اسلام

 

نتیجه گیری نهایی:

با توجه به مطالب گفته شده پایه اصلی رشته تاریخ بر فلسفه، جغرافیا، جامعه شناسی، اقتصاد، سیاست و فرهنگ استوار است. کسانی در رشته تاریخ به موفقیت دست خواهند یافت که از نتیجه گیری سطحی از رویدادها و حوادث رخ داده در گذشته عبور کرده و به عمق این حوادث و نتیجه گیری از آن ها پی ببرند.

دانشجویان رشته تاریخ می بایست با مطالعه یک رویداد به جنبه های پنهان و مخفی آن پی ببرند و به نتایج بزرگی از آن ها دست یابند.

در نهایت به جرئت می توان گفت که از فارغ التحصیلان رشته تاریخ با توجه به استعداد و علومی که در دوره تحصیل خود فرا گرفته اند، می توانند در نهادها و سازمان مرتبط به کار گرفت و شاهد پیشرفت روزافزون آن سازمان یا نهاد خواهید بود.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته تاریخ، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 1


اگر مایل به دریافت مدرک تاریخ از دیپلم تا دکتری معادل هستید

همین الان ثبت نام کنید

برچسب ها


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.