آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی
ثبت نام شروع شد

آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی

آشنایی با رشته امور گمرکی

رشته امور گمرکی به دانشجویان به صورت کامل آموزش می دهد که چگونه بتوانند کالاهای ممنوع و غیر ممنوع را شناسایی کرده و از ضرر و زیان کشور جلوگیری کنند.

گمرک یکی از مباحث بسیار مهم در دنیای تجارت محسوب می شود که از اهمیت زیادی برخوردار است. اهمیت این حوزه باعث شد که رشته ای تحت همین نام برای تربیت افراد متخصص در حوزه امور گمرکی ایجاد شود که بتوانند با کسب دانش مورد نیاز خدمات گمرکی انجام دهند.

رشته امور گمرکی

گمرک مهم‌ترین محل ورود و خروج کالا از کشور بوده که دانشجویان این رشته قوانین گمرک، نحوه بررسی اظهار نامه های گمرکی و نحوه ایجاد تعرفه های مالیاتی را به صورت کامل آموزش می بینند.

علاوه بر آن با قوانین بین المللی حوزه تجارت و سازمان های مختلف داخلی و بین المللی که در این عرصه فعالیت می کنند آشنا می شوند.

در حال حاضر به دلیل افزایش مناسبات بین المللی و همچنین روند افزایشی صادرات و واردات کالا نیاز به کارشناسان مختلف در این حوزه احساس می شود.

همچنین بخوانید : معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی

به صورت کلی گمرک از دو بخش گمرک مسافری و گمرک تجاری تشکیل شده که هر کدام در جایگاه خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

گمرک مسافری مربوط به ورود و خروج مسافران از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی کشور می شود که در زمان ورود و خروج باید نسبت به سنجش و ارزیابی مسافران و میزان باری که با آن ها وارد و خارج می شود اقدام کنند.

افرادی که در این بخش فعالیت می کنند باید با قوانین، آیین نامه ها، محدودیت ها کالایی، و دستورالعمل های گمرکی مربوط به صورت کامل مسلط باشند تا بتوانند به بهترین نحو خدمت رسانی کنند.

در بخش گمرک تجاری که به صورت روزانه حجم زیادی کالا وارد و خارج می شود کارشناسان باید به قوانین مختلف صادرات و واردات و محدودیت هایی که طبق قوانین کشور وجود دارد مسلط بوده تا بتوانند قیمت گذاری کالا، تعیین میزان تعرفه، کدگذاری کالا و قوانین و آیین نامه های مختلف را به خوبی اجرا کنند.

شرایط ورود به رشته امور گمرکی

این رشته در حال حاضر با دو گرایش مدیریت گمرکی و امور گمرکی وجود دارد و افراد متقاضی می توانند بعد از گرفتن مدرک دیپلم و شرکت در کنکور در صورتی که رتبه مناسبی کسب کنند در یکی از دانشگاه های آزاد و دولتی تحصیل کنند. این رشته در کارشناسی ارشد گرایش های متنوع تری داشته که افراد می توانند با توجه به علاقه و حوزه کاری در هر کدام از آن ها تحصیل کنند.

بیشتر دروس این رشته خواندنی است ولی دانشجو باید در دروسی مانند ریاضی نیز مهارت داشته و علاوه بر آن دانشجو باید در زمینه تجزیه و تحلیل اطلاعات از دانش کافی برخوردار باشد تا بتواند در زمان مناسب اطلاعات مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و بر اساس قوانین جاری و از پیش تعیین شده مربوط به امور گمرک بهترین تصمیم ممکن را در کوتاه ترین زمان بگیرد.

افرادی که قصد دارند وارد این رشته شوند باید به انجام امور محاسباتی و فعالیت در محیط های مختلف علاقه داشته باشند امکان دارد با توجه به شغل مجبور شوند مدت زمانی در یکی از مرز های آبی و یا زمینی کشور مشغول به کار شده و مدت زمانی را در آنجا فعالیت کنند. بنابراین اگر نمی توانید از منطقه و شهر خود دور شوید امکان دارد این شغل برای شما مناسب نبوده و در ادامه راه با مشکل مواجه شوید.

گمرک شغل حساسی است و شما باید بتوانید در مدت زمان کوتاه ارزیابی مناسبی از افراد و کالاهای مختلفی که وارد و خارج می شود انجام دهید به همین منظور افرادی که وارد این حیطه کاری می شوند باید دقت بالایی داشته و توجه به جزئیات کنند که بتوانند با کشف نکته های ریز از خلاف و مشکلات احتمالی پیشگیری کنند. نکته مهم دیگر روابط عمومی قوی و مناسب است که باید حتماً به خاطر داشته باشید که شما در امور گمرکی با افراد مختلفی سر و کار دارید و باید بتوانید علاوه بر برقراری ارتباط محترمانه مناسب در زمان لازم در صورتی که خلافی مشاهده می کنید با قاطعیت واکنش نشان داده و بتوانید امور را کنترل کنید.

بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی

بازار کار رشته امور گمرکی

در حال حاضر کشور ما با داشتن مرزهای دریایی، زمینی و هوایی یکی از بهترین مبادی ورودی و خروجی کالا و مسافر محسوب می شود که می تواند سالانه درآمد بسیار زیادی از طریق ترانزیت به دست آورد.

کشورهای مختلفی نظیر امارات و قطر توانسته اند از موقعیت خود استفاده کرده و با فراهم کردن زیرساخت های مختلف تجاری و مسافرتی به یکی از شهرهای بزرگ ترانزیتی جهان تبدیل شوند. امروزه بسیاری از افراد برای مسافرت به کشورهای دیگر ابتدا باید وارد یکی از این دو کشور شده و سپس از آن جا به کشور مورد نظر مسافرت کنند.

این امر در تجارت کالا نیز وجود دارد و شرکت های بسیار بزرگ تجاری در سال های اخیر در دبی شرکت های مختلفی تأسیس کرده اند که دبی را تبدیل به یکی از قطب ها تجاری و ترانزیتی مهم کرده است.

کشور ما نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که دارد می تواند با برنامه ریزی صحیح و استفاده حداکثری از پتانسیل های موجود از این طریق درآمد بسیار زیادی را به دست آورد.

خوشبختانه بعد از برجام روابط ایران با دنیا بهتر شده و صنعت واردات و صادرات نیز رونق چشم گیری گرفته و به همین منظور نیاز به کارشناسان مختلف گمرکی احساس می شود که بتوانند این امور را به خوبی مدیریت کنند.

افرادی که در رشته امور گمرکی تحصیل می کنند می توانند در سازمان گمرک ایران استخدام شوند و علاوه بر آن شرکت های بازرگانی که فعالیت های تجاری انجام می دهند برای پیش برد بهتر اهداف و آگاهی از امور مختلف نیاز به افرادی با دانش امور گمرکی دارند که در مسائل مختلف آنها را یاری کند.

معمولاً سازمان گمرک ایران هر از چند گاهی اطلاعیه استخدامی منتشر می کند و در رشته های مختلف که نیاز دارد اقدام به برگزاری امتحان می کند.

افراد علاقه مند می توانند در این آزمون شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب نمره مشغول به کار شوند. آزمون های استخدامی پیمانی شامل دو مرحله است که مرحله اول آزمون کتبی بوده که افراد باید با توجه نوع رشته تحصیلی خود در آن شرکت کرده و به سؤالات تخصصی و عمومی پاسخ دهند.

همچنین بخوانید : گرایشات رشته زبان و ادبیات فارسی و شرایط بازار کار

در صورتی که در این آزمون قبول شوند معمولاً افراد سه برابر ظرفیت برای انجام مصاحبه تخصصی معرفی می شوند و از بین سه نفر هر فردی که بهتر به سؤالات تخصصی پاسخ دهد استخدام می شود.

البته استخدام شرکت های خصوصی متفاوت بوده و معمولاً آزمون کتبی در این شرکت ها برگزار نمی شود و فقط مصاحبه انجام می شود و افرادی که بتوانند در مصاحبه دانش تخصصی خود را به خوبی ارائه دهند جذب این شرکت ها خواهند شد.

در حال حاضر افرادی که استخدام سازمان گمرک می شوند با توجه به قوانین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مقادیری که از پیش تعیین شده حقوق و دستمزد دریافت می کنند ولی اگر در شرکت های خصوصی مختلف مشغول به کار شوید حقوق دریافتی شما به عوامل متعددی بستگی دارد و معمولاً اگر شما در انجام وظیفه خود دانش و تخصص کافی داشته باشید میزان حقوق دریافتی شما قابل توجه خواهد بود.


دریافت فایل PDF
آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی
میانگین امتیاز : 1.8


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام، من پدم جانباز چهل و پنج درصد هست با ۹سال اسارت و عموم هم شهید هست، آینده ی کار بعد از تحصیل در رشته ی امور گمرکی چطوره واسه من با سهمیه. مشاوران عزیز ممنون میشم به سوالم پاسخ بدین

2 هفته پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته الهیات و علوم معارف اسلامی
معرفی گرایش های رشته الهیات و علوم معارف اسلامی به همراه تغییرات بازار کار و آینده شغلی
رشته سینما
معرفی رشته سینما به همراه آخرین تغییرات بازار کار و آینده شغلی در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام