کدام رشته مدیریت بهتر است؟

معرفی رشته مدیریت

مدیریت اساس و زیربنای تمام موفقیت های بشری است مدیریت در تمام حوزه ها کاربرد دارد. ابتدایی ترین نوع مدیریت وابسته به خود فرد خواهد بود.

اگر کسی بتواند خودش را درست مدیریت کند می تواند به موفقیت های بسیار زیادی دست پیدا کند مدیریت خانواده نیز اهمیت زیادی داشته و پدر و مادر باید بتوانند خانواده خود را به خوبی مدیریت کنند تا به سمت راه درست حرکت کرده و نیازهای مختلف اعضای خانواده به خوبی تأمین شود.

مدرک مدیریت

این دو مثال برای فرد و خانواده بود و هیچ کدام از این دو نیاز به تحصیلات آکادمیک نداشته و هر فرد با این دو نوع مدیریت در زندگی رو به رو خواهد شد.

البته امروزه علم مدیریت به این دو حوزه نیز ورود کرده و کلاس های مختلفی پیرامون مدیریت فردی و مدیریت خانواده برگزار می شود که می تواند برای هر فردی مفید واقع شود.

در سال های اخیر تلاش زیادی شده که برای این دو حوزه نیز رشته دانشگاهی تعیین شود و افراد علاقه مند به صورت آکادمیک این دو مبحث را فرا گیرند ولی هنوز این دو رشته در کشور ما به صورت آکادمیک وجود ندارد.

همچنین بخوانید : بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران

مدیریت در هر کار و صنفی بسیار حیاتی و لازم بوده و به همین منظور اقدام به راه اندازی رشته مدیریت در حوزه های گوناگون کرده اند که هر بخش می تواند در تربیت و پرورش مدیران مؤثر برای آن حوزه اقدام کند.

امروزه علم مدیریت پیشرفت بسیار زیادی کرده و کشورهای پیشرفته همواره به دنبال بهره گیری از مدیران با سواد و با انگیزه هستند تا بتوانند کسب و کار خود را رونق بخشند و مجموعه خود را به صورت بهینه کنترل کنند.

در ادامه به معرفی گرایش های مختلف رشته مدیریت خواهیم پرداخت.

گرایش های رشته مدیریت

مدیریت بازرگانی

مدیریت بازگانی یکی از مباحث مهم در حوزه تجارت محسوب می شود. تحصیل در این رشته کمک می کند که شرکت های بازگانی و تجاری بتوانند ارتباط مؤثر و بهتری با مشتریان خود برقرار کنند. در واقع افرادی که در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل می کنند به عنوان اولین فردی که با مشتری ارتباط برقرار می کند معرفی می شود و به همین دلیل بسیار مهم است که با اصول و قواعد روابط عمومی و تجاری آشنا باشد.

مدیریت منابع انسانی

این رشته از گرایش های مختلفی تشکیل شده که هر کدام در یک حوزه تخصصی مربوط به منابع انسانی وارد شده است. هدف اصلی از رشته مدیریت منابع انسانی تربیت افراد متخصص به منظور مدیریت و افزایش بهره منابع انسانی در اداره و مشاغل مختلف است. منابع انسانی یکی از اساسی ترین نیازهای هر کسب و کاری محسوب می شود و بنابراین برای مدیریت صحیح و کارآمد کردن منابع انسانی باید افرادی دروس تخصصی مربوط به این حوزه را فرا گیرند تا بتوانند به خوبی این قسمت را کنترل کنند.

مدیریت دولتی

در کشور ما بسیاری از بخش ها دولتی بوده و تحت نظر دولت فعالیت می کند. برای این واحدها نیاز به مدیرانی است که بتوانند با توجه به تخصص لازم به بهترین شکل ممکن مجموعه های مختلف دولتی را اداره کنند. این رشته به گرایش های مختلفی تقسیم شده که هر گرایش شاخه ای از علوم مدیریت دولتی را در بر می گیرد.

مدیریت صنعتی

همان طور که از نام این رشته مشخص است مدیریت صنعتی با هدف تربیت افراد و متخصص به منظور کنترل و مدیریت واحدهای صنعتی ایجاد شده است. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با واحد های مختلف صنعتی، نحوه کار و فعالیت آن ها، شیوه های مختلف امور مالی و مباحث مختلفی که به واحدهای صنعتی مربوط است آشنا می شوند تا بتوانند واحدهای مختلف صنعتی را به خوبی مدیریت کنند.

مدیریت تکنولوژی

تکنولوژی یکی از بزرگ ترین اتفاقات قرن 21 بوده که تمام حوزه های مختلف را تحت پوشش قرار داده است. امروزه تکنولوژی جز جدا ناپذیری زندگی انسان محسوب می شود که تمام افراد به صورت روزانه مستقیم یا غیر مستقیم با آن سر و کار دارند. هدف اصلی ایجاد رشته مدیریت تکنولوژی تربیت افراد متخصص برای شناخت تحولات فنی و مهندسی و به کار گیری صحیح آن در اصول مدیریتی است. یعنی افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند با روش های مدرن کردن قسمت های مختلف یک مجموعه برای مدیریت بهتر و مدرن اقدام کنند.

مدیریت فناوری و اطلاعات

فناوری اطلاعات یکی از معیارهای شناخت رشد و پیشرفت هر جامعه ای است. مهم ترین راه برای استفاده از فناوری اطلاعات ایجاد زیرساخت مناسب برای طراحی و به کارگیری صحیح آن است. در سال های اخیر اداره ها و نهادهای اقتصادی به سمت فضایی دیجیتالی حرکت کرده و به همین دلیل نیاز به افرادی است که بتوانند این بخش بسیار مهم را به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار داده و در به کار بردن آن تلاش کنند. در حال حاضر این رشته یکی از نیازهای اساسی کشور را تحت پوشش قرار داده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند با کسب دانش و تخصص مورد نیاز بعد از فارغ التحصیلی در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات مشغول به کار شوند.

مدیریت کارآفرینی

کارآفرینی یکی از رکن های اساسی تمام کشورها است. اگر کشوری بتواند زیرساخت های لازم برای توسعه کارآفرینی را ایجاد کند بدون شک آن کشور به سمت رشد و ترقی حرکت خواهد کرد. امروزه افراد زیادی اقدام به تاسیس واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی می کنند که هدف اصلی آن ارائه یک محصول جدید و یا محصولی که مردم به وجود آن نیاز دارند بوده که علاوه بر استخدام تعداد زیادی افراد به رونق و ثروت آفرینی کشور نیز کمک زیادی می کند. به دلیل نیاز به یک مدیریت مناسب در حوزه کارآفرینی اقدام به راه اندازی رشته ای تحت عنوان کارآفرینی شده و این رشته می تواند افرادی را تربیت کند که بتوانند علاوه بر ارائه مشاوره های مؤثر به کارآفرینان کشور خودشان نیز مدیریت این واحدها را بر عهده بگیرند.

 مدیریت مالی

پول و ثروت یکی از مهم ترین ابزارهای هر نهاد و شرکت محسوب می شود که برای به دست آوردن و هزینه کردن آن باید دارای یک مدیریت و برنامه ریزی دقیق باشیم. رشته مدیریت مالی به منظور آشنایی افراد با سیستم های جدید و توانایی تجزیه و تحلیل دقیق مسائل مالی ایجاد شده است.

شرایط ورود به رشته مدیریت و بازار کار

بازار کار رشته مدیریت

رشته مدیریت گرایش های زیادی دارد و تمام حوزه ها را پوشش می دهد. افرادی که قصد دارند وارد رشته مدیریت شوند باید با توجه به علاقه و توانایی خود در هر حوزه اقدام به انتخاب رشته کنند ولی حتماً به خاطر داشته باشید که موفقیت در رشته مدیریت نیاز به داشتن روابط عمومی و قدرت تجزیه و تحلیل دقیق مسائل دارد. بنابراین اگر به انجام کارهای گروهی و کار در محیط های پر رفت و آمد علاقه ای ندارید رشته مدیریت برای شما مناسب نخواهد بود. در حال حاضر افراد می توانند از طریق کنکور سراسری و آزاد گرایش های مختلف رشته مدیریت را انتخاب کرده و شروع به تحصیل کنند.

همچنین بخوانید : بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)

افرادی که در رشته مدیریت تحصیل می کنند می توانند بعد از فارغ التحصیلی در شرکت و اداره های مختلف با توجه به گرایش تحصیلی استخدام شده و به کار و فعالیت مشغول شوند. در سال های اخیر بسیاری از شرکت ها به اهمیت و جایگاه مدیر پی برده اند و به همین منظور تلاش می کنند که بهترین افراد را برای این قسمت انتخاب کنند.


دریافت فایل PDF
کدام رشته مدیریت بهتر است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت دریافت مدرک معادل مدیریت از دیپلم تا دکتری ثبت نام اولیه را انجام دهید.

انجام ثبت نام اولیه

برچسب ها


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


رشته مهندسی مواد
رشته مهندسی مواد + گرایش ها و آخرین تغییرات بازار کار
رشته مدیریت اجرایی
بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.