بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران
ثبت نام شروع شد

بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران

معرفی رشته مشاوره

رشته مشاوره از زیر شاخه های علوم انسانی است که هدف آن جلوگیری از وقوع بحران های فکری، روحی و ذهنی افراد در جامعه و ارتباط با یکدیگر است البته افرادی که دچار بحران شده اند نیز می توانند با مشاوره به موقع بر بحران بوجود آمده چیره شوند.

رشته مشاوره

مشاوره نوعی مشورت و دریافت کمک روحی و روانی و اطلاعاتی در باب یک موضوع است که بین مراجعه کننده  و متخصص صورت می پذیرد.

در دنیایی که فشارهای روحی و روانی جزو جدایی ناپذیر زندگی هر فرد شده که  این مشکلات موجب این می شود زندگی از روند عادی و طبیعی خود خارج شده و انسان را در گرداب های  متلاطمی قرار دهد که گاهی انسان نمی تواند به تنهایی راه رهایی از این مشکلات را پیدا کند و نیاز به داشتن  مشاوری خوب در او احساس می شود.

مشاوره به نوعی پیشگیری از رویداد چنین اتفاقات تلخ در زندگی است به این صورت که به فرد آموزش داده می شود که چه کاری انجام دهد که دچار این مشکلات در زندگی نشود.

وجود مشاوره خبره در هر زمینه بیش از پیش احساس می شود زیرا یک مشاوره ی به موقع می تواند انسان را پیش از برخورد با مشکلات به قله های موفقیت برساند.

کارشناس مشاوره معمولاً با کمک مراجعه کننده خود مشکل او را رفع می کند به بیانی دیگر به مراجعه کننده کمک می کند که فکر، روحیه یا هدف  خود را تغییر دهد و با بینش جدید با جامعه اطراف خود ارتباط برقرار کند.

تفاوت رشته مشاوره و راهنمایی با رشته روان شناسی در این است که روان شناسی یک علم پژوهشی است ولی مشاوره جنبه کاربردی دارد که از پژوهش های روانشناسی برای رفع مشکلات افراد جامعه کمک می گیرد.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته فلسفه به همراه وضعیت بازار کار و آینده شغلی

در روانشناسی صحبت از افرادی است که دچار بحران های روانی، روحی و ذهنی شده اند ولی در مشاوره با افرادی سر کار خواهیم داشت که با این مشکلات روبرو هستند.

زندگی توام با آرامش و آسایش خواسته هر انسانی است اما با تغییر و پیشرفت سریع تکنولوژی، وجود بلایای طبیعی همچون سیل زلزله تصادف، تحول در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، وجود تهاجم های فرهنگی و برخی مسائل و مشکلات عصر کنونی گاهی این آسایش و آرامش را از انسان سلب می کند  و انسان در پیش برد اهداف خود با مشکلات عدیده ای برخورد می کند که برای غلبه بر این مشکلات نیاز به مشاورانی با تجربه دارد علاوه بر این نوجوانان و جوانان برای رسیدن به اهداف خود نیاز به این افراد دارند تا با راهنمایی های به موقع  بتوانند راه های رسیدن به اهداف خود را سریع در پیش بگیرند.

این متخصصین می توانند در بسیاری از مواقع از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات روحی و روانی جامعه  جلوگیری بعمل آورند.

شرایط ورود به رشته مشاوره

یک مشاور باید دارای دو ویژگی مهم باشد ابتدا خوب به حرف های افراد گوش دهد سپس بتواند با صحبت هایش با افراد ارتباط روحی و روانی عمیقی برقرار کند(خوب گوش دادن و خوب صحبت کردن)که تحقق این امر، فردی با حوصله و صبور را می طلبد.

این ارتباط باید به قدری دوستانه باشد تا فرد در کمال آرامش درونی دل مشغولی های خود را برای مشاور بازگو کند.

همچنین یک مشاور باید با تحقیق بتواند علت های بروز مشکلات روانی را شناسایی و در جهت رفع آن تلاش کند که این امر نیز مستلزم درک درست از مسائل روز در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی است.

یک روانشناس باید از نظر درسی تا حدود زیادی از دانش ریاضی(آمار) و همچنین زبان برخوردار باشد.

گرایش های رشته راهنمایی و مشاوره در مقطع کارشناسی

راهنمایی و مشاوره: پر کاربرد ترین گرایش رشته مشاوره بوده و جهت رفع بحران ها از راهکارهای عملی بهره می برد.

مشاوره: پرطرفدارترین گرایش این رشته بوده و به صورت کلی تر به روش های گوناگون مشاوره می پردازد.

فعالیت های پژوهشی: این گرایش به صورت کلی مشاوره پژوهشی و آموزشی را در بر می گیرد.

گرایش های رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد

بازار کار رشته مشاوره

گرایش مشاوره مدرسه (تحصیلی)

در این گرایش مشاور به دانش آموزان کمک می کند که انتخاب رشته مناسبی داشته باشند و یا در حل مشکلات تحصیلی دانش آموزان آن ها را یاری می دهد برخی از هدف های این رشته شامل هدایت دانش آموزان و آموزش صحیح درس خواندن و کمک به آنها در جهت شناسایی و تعالی بخشیدن به توانمندی های آنها است.

دانشجویان این رشته باید دروس مشترک با سایر گرایش ها ازجمله نظریه ای پیشرفته مشاوره و روان درمانی، آمار استنباطی، روش های مشاوره گروهی و دیگر دروس را با موفقیت بگذرانند و همچنین باید دروس تخصصی مانند: روابط و مناسبات انسانی در مشاوره مدرسه و اصول و روش های مشاوره های تحصیلی و شغلی را با فرا گیرند.

گرایش مشاوره شغلی

فارغ التحصیلان این گرایش آماده خدمت رسانی در محیط های سازمانی و اداری هستند و عمدتاً با مسائل و مشکلات ارگان ها و سازمانهای اداری سر و کار دارند که برخی از این موارد شامل: تعهد سازمانی، افزایش رضایت شغلی و دیگر مباحث است.

دانشجویان این گرایش باید دروس مشترک با سایر گرایش ها از جمله نظریه ای پیشرفته مشاوره و روان درمانی، آمار استنباطی، روش های مشاوره گروهی را با موفقیت بگذرانند و علاوه بر آن ملزم به گذراندن توام با موفقیت در دروسی چون نظریه ها و روش های مشاوره شغلی، سازماندهی و مدیریت خدمات راهنمایی و تهیه و کاربرد آزمون های روانی در مشاوره شغلی و روش های مشاوره شغلی هستند.

گرایش مشاوره خانواده

این گرایش نیز درگیر مسائل و مشکلات مرتبط با خانواده است از جمله ارتباط والدین و فرزندان ، ارتباط زوجین و دیگر ارتباط ها البته با توجه به اینکه مشکلات خانواده گاهی از مدرسه یا از محیطی کاری ناشی می شود پس این گرایش با گرایش مشاوره مدرسه و گرایش مشاوره شغلی در ارتباط است.

همچنین بخوانید : دانشگاه هنگ‌ کنگ

دانشجویان این رشته علاوه بر اینکه باید دروس مشترک با سایر گرایش ها از جمله نظریه ای پیشرفته مشاوره و روان درمانی، آمار استنباطی، روش های مشاوره گروهی را با موفقیت بگذرانند باید دروس تخصصی از جمله سنجش و ارزیابی در مشاوره خانواده، کارورزی در مشاوره خانواده و ازدواج، نظریه ها و روش های مشاوره خانواده و دیگر دروس را بخوانند.

گرایش مشاوره توانبخشی

فارغ التحصیلان این گرایش نیز با افراد مختلفی از جمله نوجوانان و جوانان بزهکار، معتاد، خیابانی، کودکان کار و دیگر افرادی که به شکل های مختلف دچار آسیب شده اند و همچنین معلولین ذهنی و حرکتی سروکار دارد. دانشجویان این رشته علاوه بر اینکه باید دروس مشترک با سایر گرایش ها از جمله نظریه ای پیشرفته مشاوره و روان درمانی، آمار استنباطی، روش های مشاوره گروهی را با موفقیت بگذرانند باید دروسی از جمله مشاوره با سالمندان، مشاوره با معتادان و دیگر دروس مرتبط را نیز فرا گیرند.

بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره

همان‌طور که اشاره شد با توجه به  مشکلات و مسائل زیادی که در زندگی امروز  اجتماعی افراد وجود دارد بودن مشاورهای حرفه ای بیش از گذشته احساس می شود.

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر اینکه می توانند دفتر مشاوره خصوصی بزنند می توانند در نهاد های دولتی همچون آموزش و پرورش، زندان ها، بیمارستان ها، بهزیستی، مراکز بازپروری، کمیته امداد، مربی مهدکودک ها، مراکز پیش دبستانی و دیگر ارگان های مرتبط مشغول به کار شوند.

امروزه هرمدرسه در مقاطع متوسطه و یا پیش دانشگاهی نیاز مبرم به یک مشاور دارد که این امر متاسفانه به دلایلی صورت نپذیرفته است.


دریافت فایل PDF
بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بین مشاوره و روانشناسی کدوم رشته بهتره وبازار کار بهتری داره ایا ارزششو داره وقت بزاری و این رشته هارو بخونی

4 هفته پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم آزمایشگاهی
درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در سال جدید به همراه آخرین وضعیت بازار کار در ایران
رشته علوم ارتباطات
همه چیز در مورد رشته علوم ارتباطات + گرایش ها به همراه آخرین تغییرات بازار کار در ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام