گرایش های رشته کامپیوتر، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته کامپیوتر، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته کامپیوتر

رشته کامپیوتر یکی از کاربردی ترین رشته های دنیا است که روز به روز اهمیت و نقش آن در زندگی انسان بیشتر می شود.

انسان با استفاده از کامپیوتر توانسته محدودیت های فیزیکی و ذهنی خودش را پشت سر بگذارد و با ایجاد دستگاه های کامپیوتری سرعت رشد و پیشرفت در زمینه های مختلف را بسیار افزایش دهد. جمله معروفی در این باره وجود دارد که می گوید انسان باید بیاندیشد و کامپیوتر باید کار کند و این شعار امروزه تجلی یافته و انسان بیشتر امور خود را با استفاده از کامپیوتر انجام می دهد.

رشته کامپیوتر مانند دیگر نقاط دنیا به عنوان یکی از پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی شناخته می شود و سالانه افراد زیادی این رشته را برای تحصیل انتخاب می کنند.

خوشبختانه در کشور ما امکان ادامه تحصیل رشته کامپیوتر تا سطح دکترا وجود دارد و دانشجویان می توانند بدون دغدغه تحصیلات خود را تا مقاطع بالا ادامه دهند.

گرایش های رشته کامپیوتر

گرایش های رشته کامپیوتر

گرایش های رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که دانشجو می تواند با توجه به علاقه نسبت به انتخاب هر کدام اقدام کند. رشته سخت افزار همان طور که نام آن نیز مشخص است مربوط به قسمت های فیزیکی کامپیوتر بوده که با چشم دیده و با دست لمس می شود.

سخت افزار کامپیوتر تشکیل شده از قطعات مختلفی مانند مادربرد، رم، هارد، سی پی یو و دیگر قسمت های مختلف است که دانشجو در طول مدت تحصیل علاوه بر آشنایی با این قسمت ها با فناوری و تکنولوژی ساخت آن ها نیز آشنا می شود.

گرایش دوم رشته کامپیوتر نرم افزار است که مربوط به برنامه های مختلفی است که روی کامپیوتر نصب می شود. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته کارشناسی نرم افزار با انواع برنامه ها و نحوه کار کردن با آن ها آشنا می شود و علاوه بر آن اصول برنامه نویسی که یکی از مهم ترین مباحث رشته کامپیوتر محسوب می شود را آموزش می بینید.

در واقع گرایش کارشناسی نرم افزار کامپیوتر تمام مباحث کلی کامپیوتر را به صورت جامع در بر می گیرد و دانشجو می تواند در مقاطع بعدی به صورتی تخصصی تر ادامه تحصیل دهد.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته کامپیوتر

نرم افزار

 همان طور که نرم افزار یکی از گرایش های کارشناسی محسوب می شود دانشجو می تواند این گرایش را در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه دهد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو برنامه نویسی را به صورت پیشرفته یاد می گیرد و با پایگاه داده های پیشرفته، الگوریتم های پردازش موازی، سیستم عامل های متنوع و دیگر برنامه های کاربردی در حوزه نرم افزار آشنا می شود.

معماری کامپیوتر

 معماری کامپیوتر یکی از گرایش هایی است که تقریباً ادامه راه گرایش سخت افزار بوده و دانشجو در مقطع ارشد با معماری های مختلف کامپیوتر، ابر رایانه ها، شبکه های گسترده و طراحی سخت افزار سیستم های کامپیوتری پیشرفته آشنا می شوند.

هوش مصنوعی

گرایش هوش مصنوعی یکی از مهم ترین و جذاب ترین گرایش های رشته کامپیوتری است که امروزه اهمیت استفاده از آن در زمینه های مختلف بسیار بیشتر شده است. هوش مصنوعی قادر است در زمان هایی که نیاز به فکر کردن وجود دارد به جای انسان بهترین تصمیم را گرفته و روند سرعت کار را افزایش دهد. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی عناوین مهمی مانند شبکه های عصبی، هوش مصنوعی، پردازش تصویر، منطق فازی و دیگر عناوین مهم در زمینه هوش مصنوعی را فرا می گیرند.

الگوریتم و محاسبات

گرایش الگوریتم و محاسبات در سال های اخیر ایجاد شده و تقریباً رشته جدیدی در حوزه کامپیوتر محسوب می شود. می دانیم که یکی از کارهای مهم کامپیوتر الگوریتم و محاسبات مختلف است که بخاطر اهمیت زیاد این موضوع اقدام به راه اندازی یک گرایش ویژه این مبحث شده که دانشجو می تواند ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و الگوریتم های پیشرفته محاسباتی را به خوبی فرا گیرد.

در حال حاضر رشته کامپیوتر در مقطع دکتری شامل چهار رشته نرم افزار و الگوریتم محاسبات، هوش مصنوعی و معماری سیستم های کامپیوتری می شود.

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

همان طور که در بالا نیز گفته شد بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر بسیار فراگیر بوده و امروزه در تمام قسمت های مختلف جامعه از امور کامپیوتری استفاده می شود به این منظور، نیاز به افراد تحصیل کرده در این رشته به شدت احساس می شود.

فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار می توانند در اداره های مختلف برای قسمت پشتیبانی و خدمات کامپیوتری اداره استخدام شوند. حتی بانک ها نیز به منظور تصدی امور بانکی یکی از رشته هایی که به صورت دائم جذب می کنند رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار است. فارغ التحصیل گرایش نرم افزار می تواند اقدام به تأسیس شرکت کرده و طراحی وب سایت، نرم افزار های موبایل، برنامه های کامپیوتری خدمات مختلفی را ارائه دهد که در حال حاضر متقاضی زیادی دارد.

همچنین بخوانید : دروس رشته علوم اقتصادی و بازرگانی با آخرین وضعیت بازار کار در ایران

فارغ التحصیلان گرایش سخت افزار کامپیوتر می توانند به عنوان پشتیبان فنی در اداره های گوناگون استخدام شوند و علاوه بر آن با تحصیل در مقاطع بالاتر در انجام کارهای تحقیقاتی به منظور طراحی و گسترش سیستم های کامپیوتری و شبکه های پیشرفته جدید فعالیت کنند.

حتی افرادی که در مقاطع کاردانی رشته کامپیوتر نیز تحصیل می کنند می توانند بعد از فارغ التحصیلی با انجام کارهای متفاوت در زمینه کامپیوتر امور مختلفی انجام دهند.

شرایط ورود به رشته کامپیوتر

خوشبختانه رشته کامپیوتر در مقاطع مختلف ایجاد شده و تقریباً تمام افراد می توانند به شیوه های گوناگون وارد این رشته شوند. دانش آموزان می توانند در هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش رشته کامپیوتر را انتخاب کرده و بعد از ورود به این رشته و کسب مدرک دیپلم برای مقاطع بالاتر در آموزشکده های فنی اقدام کنند.

راه دیگر تحصیل در مقطع دبیرستان و انتخاب رشته ریاضی است که دانش آموز می تواند بعد از کنکور و در زمان انتخاب رشته، رشته کامپیوتر را انتخاب کرده و وارد دانشگاه شود. پس از کسب مدرک کارشناسی دانش آموز می تواند در کنکور کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل دهد.

دروس امتحانی آزمون دکترا رشته کامپیوتر گرایش مهندسی نرم افزار و الگوریتم کامپیوتر:

 1. زبان انگلیسی
 2. استعداد تحصیلی
 3. ساختمان داده ها
 4. الگوریتم
 5. سیستم های عامل پیشرفته
 6. پایگاه های داده پیشرفته

دروس امتحانی آزمون دکترا رشته کامپیوتر گرایش معماری سیستم های سخت افزار رایانه ای:

 1. زبان انگلیسی
 2. استعداد تحصیلی
 3. مدار منطقی
 4. معماری کامپیوتر پیشرفته 5_ VLSI پیشرفته

دروس امتحانی آزمون دکترا رشته کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی

 1. زبان انگلیسی
 2. استعداد تحصیلی
 3. ساختمان داده ها
 4. الگوریتم
 5. شناسایی آماری الگو
 6. یادگیری ماشین

نتیجه گیری نهایی:

اگر قصد دارید وارد رشته کامپیوتر شوید توجه کنید که باید در زمینه درس ریاضی و فیزیک قوی بود و قدرت آنالیز و حل مسائل خوبی داشته باشید.

کامپیوتر یک علم لحظه ای است که مرتب به روز می شود و برای عقب نماندن لازم است مطالعه و تحقیقات مستمر داشت و برای این کار مهم ترین مبحث علاقه است که فرد بتواند با اشتیاق به یادگیری مطالب جدید بپردازد. به خاطر داشته باشید اگر واقعاً به کامپیوتر علاقه دارید در انتخاب آن شک نکنید. بازار کامپیوتر بسیار گسترده است و اگر فردی واقعاً علاقه و خلاقیت لازم را داشته باشد می تواند به جایگاه های خوبی از طریق این رشته دست پیدا کند.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته کامپیوتر، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام
من ریاظی خوبی ندارم و انتخاب رشتمو فنی حرفه ای زدم بنظر شما از ریلظی میرفتم موفق تر بودم یا فنی حرفه ای درسمم عالیه از نظر نمره

3 هفته پیش

سلام من امسال انتخاب رشته دارم بین ریاضی و انسانی موندم معدلم۱۸٫۸۰ ریاضیم متوسطه میتونم تویه کامیپوتر موقف باشم یانه؟؟؟؟؟؟؟؟

3 هفته پیش

سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید
من امسال انتخاب رشته باید کنم میخوام برم کامپیوتر ولی همه جا و همه کس میگن تو ایران بازار کار نداره !! ایا واقن اینطوره؟؟

4 هفته پیش

  به دنبال علاقه ات برو
  مگه هرکس کامپبوتر خونده الان بیکاره؟؟؟

  3 هفته پیش

ببخشید من سال دوازدهمم رشته شبکه و نرم افزارم بهمون گفتن کنکور نداریم !
الان یعنی واس دانشگاه شرط معدل شده ؟
بالایه چند قبولی دانشگاه دولتیه؟
اگه دانشگاه قبول بصیم ما که هنر جویه مدارس فنی هستیم نمیتونیم دانشکده ای به غیر از فنی بریم؟؟؟
ممنون میشم جواب بدیم خیلی برام مهمه

4 هفته پیش

سلام من رشتم تجربي هست ميخوام امسال مهندسي كامپيوتر بخونم ولي فيزيك و رياضيم درحد متوسط هست زياد خوب نيس
ميتونم اين رشته رو بخونم يا نه؟

4 هفته پیش

سلام و وقت بخیر
من دانشگاه روزانه رشته مهندسی وامپیوتر قبول شدم،همونطور که میدونید این رشته ۳ گرایش داره
دقیقا چه زمانی باید گرایش مورد نظر خودمو که نرم افزار هست رو مشخص کنم
یعنی اینکه گرایش رو خود دانشگاه انتخاب میکنه یا من و دقیقا زمان انتخابش چه زمانی هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

1 ماه پیش

با سلام خسته نباشید.
من سال گذشته وارد هنرستان فنی حرفه ای شدم تو رشته الکترونیک اما متوجه شدم که به این رشته علاقه ندارم و از اولشم دلم میخواست کامپیوتر بخونم میخاستم بدونم منی که الان سال دهمم میتونم برم رشته کامپیوتر ؟

2 ماه پیش

سلام خسته نباشید
من امسال میرم دهم و بین رشته حسابداری و کامپیوتر دو دل خودم به شخصه کامپیوتر رو دوستدارم ولی اطرافیانم چیز دیگه ای میگن.
در زبان انگلیسی عالی هستم.
و چون در درس ریاضی و فیزیک ترس دارم و ریاضیم در حد متوسط و ریاضیه سال نهمم رو ۱۳ آوردم علاقه زیاد کامپیوتر دارم درس هام خوبه ولی فقط در زمینه ریاضی نمیتونم نمره ی خوبی بیارم مشکلم فقط همینه به نظرتون میتونم برم این رشته؟
ممنونم راهنماییم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

2 ماه پیش

سلام خواستم بدونم من ریاضیم در حد متوسط هست.
آیا میتونم در رشته کامپیوتر موفق باشم؟

2 ماه پیش

  سلام بله میتونید در حوزه های گرافیکی و طراحی فعالیت نمایید.

  2 ماه پیش

سلام ببخشید من به دو رشته تجربی و کامپیوتر علاقه دارم . میخواستم بدونم اگه برم تجربی میتونم بعدا در آموزشگاه های فنی و حرفه ای معتبر مدرک کامپیوترمو بگیرم و باهاش جایی کار کنم.
بسیار ممنون.

2 ماه پیش

سلام..من دیپلم کامپیوتر دارم..آیا میتونم لیسانس مدیریت بگیرم؟

2 ماه پیش

  سلام در صورتی که دارای سوابق علمی، کاری یا آموزشی در این حوزه هستید بله میتونید شرکت نمایید.

  2 ماه پیش

با سلام من از کودکی علاقه زیادی به کامپیوتر داشتم . من میخوام به کلاس دهم برم میخواستم ببینم اگه برم هنرستان و کامپیوتر را انتخاب کنم بعد ها چگونه میتونم راه هوش مصنوعی رو در پیش بگیرم ؟

2 ماه پیش

  سلام در دانشگاه میتونید وارد این گرایش شوید
  موفق باشید.

  2 ماه پیش

سلام وعرض خسته نباشین…
من دانش آموز رشته شبکه ونرم افزار هستم اگه خدا بخواد امسال سال آخرم میخواستم درمورد کنکور ۹۸در مورد رشته خودم بپرسم …برای فنی وحرفه ای ها هم کنکوری در نظر گرفته شده یا بر اساس معدل میتوان به دانشگاه مورد نظر رفت؟؟؟ لطف به سوالم پاسخ داده بشه این مسِله برام حیاتیه…

2 ماه پیش

  بله افرادی که رشته کامپیوتر رو از هنرستان ادامه می دهند هم باید در کنکور شرکت نمایند.

  2 ماه پیش

سلام، من یه دخترم و علاقه فوق العاده شدیدی به مباحث کامپیوتر و مخصوصا برنامه نویسی دارم.. سال آخر راهنماییم ینی امسال تعیین رشته دارم، میخواستم بدونم که رشته کامپیوتر قسمت نرم افزاریش(برنامه نویسی) جوری هست که برای دخترا هم کارساز باشه؟ در آینده میتونم موقعیت های شغلی خوبی رو داشته باشم؟؟

2 ماه پیش

  منم دقیقا مثل تو سال اخر راهنماییم رو تموم کردم . و علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم ولی نمیدونم چکار کنم!!!

  2 ماه پیش

  سلام بله در رشته برنامه نویسی در حال حاضر خانم ها سهمی از بازار رو دارن
  اگر در حوزه ای علاقه مند باشید مطمعا میتونید درآمد زایی بکنید

  2 ماه پیش

سلام ببخشید من امسال انتخاب رشتمه و موندم برم کامپیوتر یا تجربی معدلمم ۱۹/۴۳ هست و میخاستم بردونم اینده کامپیوتر خوبه ؟ با اصمن از هنرستان بریم بهتره یا دبیرستان چون انتخاب خودم هنرستان هست

2 ماه پیش

با سلام و خسته نباشید، میخواستم بدانم اگر لیسانس و فوق لیسانس رشته مدیریت را داشته باشیم، می‌توانیم دکترا رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار شرکت کنیم؟ چون به کامپیوتر علاقه دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید

2 ماه پیش

  سلام بله

  2 ماه پیش

سلام،
ببخشيد ميخواستم بدونم در مقطع ليسانس رشته كامپيوتر چه موقع مشخص ميشود كه گرايش نرم افزار بايد رفت يا سخت افزار؟!

3 ماه پیش

سلام و خسته نباشید
من میخواستم ببینم اگه من وارد رشته کامپیوتر بشم و خوب ادامه بدم شما بازار کار رو تضمین میکنید؟؟؟؟؟
و کلا میخواستم ببینم سخته رشته کامپیوتر یا نه؟؟؟؟
لطفا کسانی که در این رشته تخصص دارن کمک کنن
ممنون میشم

3 ماه پیش

سلام . من خیلی دوست دارم رشته کامپیوتر را ولی موندم که فردا بزرگ شدم میتوانم برای خود ایجاد اشتغال کنم؟ به نظر شما من وارد این رشته بشوم؟ زبان انگلیسی ام هم در حد متوسط است وخیلی نگران این موضوع هستم و من میخواهم از رشته فنی حرفه ای وارد این رشته بشوم و میخوام به طور دائم در وسط سال در یکجا کار کنم به نظر شما وسط سال کار مخصوص رشته کامپیوتر برای یک نو جوان ۱۵ ساله هست؟

3 ماه پیش

  اگر به این حوزه واقعا علاقه مند می باشید بله تمامی مواردی که گفتین امکان پذیر هست

  3 ماه پیش

سلام و خسته نباشید من علاقه زیادی به رشته مهندسی نرم افزار دارم ولی به دلیل ضعفی که در درس ریاضی داشتم موفق به رفتن در دبیرستان نشدم آیا می توان این ضعف را در هنرستان جبران کنم و تا مدرک دکترا پیش برم و با دادن آزمون و کسب مدارک در آموزشگاه های معتبر کشور شرایط اپلای کردن را خواهم داشت یا خیر؟
در ضمن زبان انگلیسی هم به خوبی بلدم صحبت کنم.

3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار در سال 96
گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام