همه چیز در مورد رشته علوم ارتباطات + گرایش ها به همراه آخرین تغییرات بازار کار در ایران
ثبت نام شروع شد

همه چیز در مورد رشته علوم ارتباطات + گرایش ها به همراه آخرین تغییرات بازار کار در ایران

آشنایی رشته علوم ارتباطات

ارتباطات از زمان گذشته تا به امروز اهمیت و جایگاه بسیار مهمی در حوزه های مختلف داشته و افرادی که می توانند ارتباط های مؤثر و قوی در جامعه ایجاد کنند بدون شک موفق تر خواهند بود.

در گذشته ارتباطات پیچیدگی زیادی نداشته و می توانستیم با کمترین دانش با دیگران ارتباط برقرار کنیم ولی امروزه با رشد و پیشرفت دنیا در عرصه های مختلف ارتباطات کمی پیچیده شده و برای زمینه های گوناگون باید دانش مورد نظر را کسب کرد تا بتوان ارتباط قوی و مؤثری با دیگران برقرار کرد.

این رشته امروزه در بیشتر دانشگاه های دنیا ایجاد شده که همین نشان از اهمیت و جایگاه ویژه آن است.

همچنین بخوانید : دانشگاه علوم پزشکی گلستان

خوشبختانه در کشور ما نیز این رشته وجود داشته و افراد علاقه مند می توانند گرایش های مختلف این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

به طور کلی هدف اصلی این رشته تربیت افراد متخصص در حوزه ارتباطات برای انجام کارهای مختلفی مانند روزنامه نگاری، رادیو تلویزیون و روابط عمومی در اداره و نهادهای مختلف است. برای تخصصی بودن کار رشته علوم ارتباطات به گرایش های مختلفی تقسیم شده که افراد می توانند با توجه به علاقه نسبت به انتخاب هر کدام اقدام کنند.

گرایش های رشته علوم ارتباطات

گرایش های رشته علوم ارتباطات

رشته علوم ارتباطات گرایش روزنامه نگاری

یکی از مؤثر ترین روش های ارتباطی بین افراد، سازمان و نهادهای مختلف روزنامه است. روزنامه یک رسانه معتبر محسوب می شود که می تواند ارتباط سازنده ای بین قسمت های مختلف جامعه ایجاد کند.

یک روزنامه نگار خوب می تواند با انتشار مطالب به موقع مشکلات مردم را به گوش مسئولین برساند و یا خدمات ارائه شده از جانب دولت و نهاد های مختلف را به اطلاع مردم برساند.

امروزه نقش روزنامه و رسانه بسیار پررنگ تر شده و با رشد روز افزون شبکه های اجتماعی که بسیاری از آن ها منابع دقیق و مشخصی ندارند نیاز است که رسانه ها بتوانند با به روز رسانی خودشان و اعلام اخبار مختلف در سریع ترین زمان از شایعات احتمالی جلوگیری کنند و اخبار درست و صحیح را به گوش مردم برسانند.

این رشته به منظور تربیت افرادی ایجاد شده که بتوانند در رسانه های مختلفی مانند تلویزیون، روزنامه و سایت های خبری به ارائه گزارش های دقیق و مفصل بپردازند.

رشته علوم ارتباطات گرایش روابط عمومی

بسیاری از مردم گمان می کنند که واحد روابط عمومی هر نهاد و سازمان تلاش می کند که اطلاعات مختلف آن نهاد را از دید مردم مخفی کند ولی در واقعیت چنین چیزی نبوده و روابط عمومی هرگز چنین رسالتی نداشته و ندارد.

روابط عمومی به عنوان یک واسطه بین مردم و سازمان می تواند اقدامات مثبت زیادی انجام دهد یک کارشناس روابط عمومی می تواند مشکلات و حرف های مردم را به خوبی گوش دهد و در زمان و موقعیت مناسب به مسئولین امر اطلاع دهد تا در جهت حل آن مشکلات تلاش کنند.

در واقع واحد روابط عمومی می تواند به عنوان اصلی ترین راه ارتباط مردم و مسئولین یک زنجیره صحیح و سالم بین این دو بخش برقرار کند.

از جهت دیگر واحد روابط عمومی می تواند نظر و تفکرات مسئولین را به مردم و افراد مختلف اطلاع دهد یک کارشناس روابط عمومی خوب باید نظرات و سخنان مردم را به خوبی تجزیه و تحلیل کند و آن ها را به مسئولین اطلاع دهد تا بتوانند در زمان مناسب بهترین تصمیم ممکن را اخذ کنند.

رشته علوم ارتباطات گرایش پژوهش در رسانه

یکی از کارهای بسیار مهمی که یک رسانه باید انجام دهد فرهنگ سازی و آموزش است رسانه های مختلف مانند روزنامه، سایت، تلویزیون، رادیو و دیگر رسانه ها باید بتوانند با تولید برنامه های مختلف آموزنده در زمان مناسب بهترین اثر را روی مخاطب بگذارند.

امروزه که مشکلات زیادی مانند اعتیاد، آلودگی هوا، بیماری های مختلف، بحران طلاق، بیکاری و بسیاری دیگر از مشکلات که در جامعه وجود دارد نیازمند آموزش و اطلاع رسانی دقیق و صحیح به مخاطب است که بتواند این مشکلات را تا حد زیادی حل کند.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید نسبت به کاوش در جامعه و پیدا کردن مشکلات مختلف و راه حل های سازنده آن اقدام کنند تا بتوانند با آموزش درست و به موقع این مشکلات را حل کنند.

مثلاً یکی از مباحثی که در حال حاضر در جامعه به شدت به آن نیاز داریم فرهنگ سازی است اگر در زمینه ترافیک و آلودگی هوا فرهنگ سازی درستی صورت گیرد می توان تا حد زیادی این مشکل را حل کرد.

رسانه باید با استفاده از متخصصان برنامه های متنوع و مختلفی تولید کند که اثرات مثبت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را به مردم توضیح دهد تا مردم با شناخت کافی و دید باز کمتر از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند.

شرایط ورود و توانایی لازم برای ورد به رشته علوم ارتباطات

افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند باید به نویسندگی و نوشتن علاقه داشته باشند البته علاوه بر علاقه ذوق و دانش نوشتن نیز برای این رشته لازم است.

معمولاً افراد تا پیش از کنکور به بسیاری از استعداد های خود پی می برند و می توانند با دید باز رشته های مختلف را انتخاب کنند توانایی تیز بینی، نکته سنجی و کنجکاوی یکی دیگر از لازمه های این رشته است.

افرادی که در قسمت های مختلف مشغول به کار می شوند باید بتوانند با کنجکاوی مسائل روز را شناسایی کرده و حقیقت را از ماجرا پیدا کنند و در اختیار مردم قرار دهند.

همچنین بخوانید : رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران

اصلی ترین نیاز این رشته داشتن قدرت روابط عمومی قوی و توانایی ارتباط برقرار کردن با قشر های مختلف جامعه است این رشته به شکل های گوناگون با مسئولین و مردم سر و کار دارد و این افراد باید بتوانند با هر فردی در جایگاه خودش ارتباط مناسبی برقرار کنند و در بسیاری از مواقع لازم می شود که با داشتن صبر و حوصله به حرف های دیگران گوش داده و آن ها را در نظر بگیرند.

بنابراین این رشته برای افرادی که دوست ندارند زیاد با دیگران ارتباط داشته باشند به هیچ عنوان مناسب نبوده و نباید در این رشته تحصیل کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم ارتباطات

متأسفانه آمارها نشان می دهد که بیش از 90 درصد افرادی که در این رشته تحصیل می کنند بعد از فارغ التحصیلی در شغل های دیگری مشغول به کار می شوند که در این امر عوامل بسیار زیادی دخیل است که مهم ترین آن علاقه است.

بازار کار رشته علوم ارتباطات

البته در حال حاضر به این رشته در نهادهای مختلف و خبرگزاری ها و روزنامه ها نیاز است ولی اگر فردی واقعاً به این رشته علاقه داشته باشد و بتواند استعدادهای خود را نشان دهد قطعاً می تواند نظر بسیاری از سایت ها و روزنامه ها را جلب کرده و آن ها وی را استخدام کنند.

در حال حاضر تمام اداره ها یک واحد به نام روابط عمومی دارند که در آن نیاز به کارشناسان مختلف این حوزه احساس می شود و افرادی که فارغ التحصیل این رشته هستند می توانند در زمان انتشار آگهی استخدامی مربوط به ارگان های مختلف در صورتی که به این رشته نیاز باشد آن را انتخاب کرده و در صورت قبولی مشغول به کار شوند.

یکی دیگر از موقعیت های شغلی برای این رشته آموزش است. می توان با تحصیل در مقاطع بالاتر در موسسه های آموزشی و دانشگاه ها به عنوان معلم و استاد مشغول تدریس دروس مختلف این حوزه شد.


دریافت فایل PDF
همه چیز در مورد رشته علوم ارتباطات + گرایش ها به همراه آخرین تغییرات بازار کار در ایران
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مشاوره
بازار کار و آینده شغلی رشته مشاوره در بازار کار فعلی ایران
رشته فلسفه
آشنایی با رشته فلسفه به همراه وضعیت بازار کار و آینده شغلی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام