معرفی رشته سینما به همراه آخرین تغییرات بازار کار و آینده شغلی در ایران
ثبت نام شروع شد

معرفی رشته سینما به همراه آخرین تغییرات بازار کار و آینده شغلی در ایران

معرفی رشته سینما

رشته سینما یکی از زیباترین رشته های هنر در دنیا است که با استفاده از صدا و تصویر تلاش می کند برش های مختلف زندگی را به نمایش بگذارد سینما طرفداران بسیا زیادی داشته و امروزه به یک صنعت بسیار مهم تبدیل شده است.

افرادی که در سینما فعالیت می کنند باید بتوانند از تمام هنرها الهام بگیرند به عبارت دیگر برای موفقیت در این عرصه باید  خوب دید و خوب شنید تا بتوان تمام جزئیات زندگی را به خوبی رصد کرد و آن ها را برای درک و فهم بهتر مخاطب به تصویر کشید.

رشته سینما

سینما از نظر محتوا متکی به موارد متعددی مانند علوم اجتماعی، علوم سیاسی، علوم انسانی و دیگر حوزه هایی است که افراد مختلف در زندگی با آن سر و کار دارند و یک سینما گر می تواند تمام این حوزه ها را برای مقاصد خاص پوشش دهد.

همچنین بخوانید : شرایط اخذ مدرک معادل کاردانی پیام نور

خوشبختانه رشته سینما در کشور ما نیز وجود دارد و در سال های اخیر این رشته توانسته افراد بسیار خوبی را توانسته به سینمای ایران و جهان معرفی کند که در جشنواره های داخلی و بین المللی توانسته اند به موفقیت های بی نظیری دست پیدا کنند.

حوزه سینما بسیا وسیع است و به همین منظور رشته های مختلفی با توجه به آن ایجاد شده که بتواند تمام نیازهای این حوزه را پوشش دهد. در ادامه گرایش های مختلف رشته سینما را به شما توضیح می دهیم.

گرایش های مختلف رشته سینما

رشته سینما گرایش تدوین: تدوین یکی اصلی ترین کارهایی است که در حوزه فیلم سازی و سینما انجام می شود.

زمانی که فیلمبرداری یک فیلم آغاز می شود قسمت های مختلف آن به صورت جدا فیلمبرداری شده و باید با داشتن دانش کافی در امور مختلف سینمایی این تکه ها را با توجه به فیلم نامه و قصه به هم متصل کرد.

امروزه اهمیت رشته تدوین بسیار بیشتر از گذشته احساس می شود و فردی که مسئول تدوین فیلم می شود مسئولیت بسیار سنگینی مانند کارگردان، نویسنده و دیگر عوامل ساخت فیلم دارد.

به منظور آموزش آکادمیک و اصولی این حرفه رشته ای با همین نام در حوزه سینما راه اندازی شده که افراد علاقه مند می توانند با ورود به این رشته حرفه تدوین را به صورت علمی و حرفه ای فرا گیرند.

برخی از دروس مختلف رشته تدوین

صدا: صدا یکی از دو عنصر اصلی فیلم محسوب می شود و کسی که می خواهد تدوین فیلم انجام دهد باید با اصول و قواعد کلی صدا آشنا باشد. این درس تمام مقوله های فنی صدا را آموزش می دهد.

لابراتوار فیلم: این درس به منظور آشنایی دانشجو با محیط و لابراتوار فیلم در چارت درسی قرار داده شده است.

آشنایی با نقاشی متحرک: نقاشی متحرک یا پویانمایی یکی از بحث های مهم در حوزه سینما محسوب می شود که این درس این مبحث را به دانشجو آموزش می دهد.

مستند سازی: یک تدوینگر خوب باید تمام جزئیات ساخت فیلم را بداند تا بتواند با علم کامل نسبت به تدوین فیلم اقدام کند. مستند سازی یکی از انواع فیلم سازی است که یک تدوینگر باید با آن نیز آشنا باشد و به همین منظور درسی تحت عنوان مستند سازی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

تاریخ ادبیات نمایشی: ادبیات و تاریخ دو مقوله بسیار مهم در فیلم سازی محسوب می شوند و دانشجو باید با پیشینه و گذشته هنر نمایش و فیلم به خوبی آشنا شود و به همین منظور درسی با عنوان تاریخ ادبیات نمایشی در چارت درسی رشته تدوین قرار داده شده که دانشجویان را با تاریخچه نمایش و هنر نمایش به خوبی آشنا می کند.

آشنایی با سبک های سینمایی: سینما سبک های بسیار متعددی از جمله کمدی، درام، تراژدی و دیگر سبک ها را دارد و یک تدوینگر باید بتواند با توجه به سبک و نوع کار عمل تدوین را انجام دهد و به همین منظور درسی با عنوان سبک های سینمایی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

موسیقی فیلم: در مراحل تدوین نیاز است که در جاهای مختلف فیلم موسیقی های مختلفی قرار داده شود و استفاده صحیح از موسیقی نیازمند داشتن دانش و سواد کافی در این حوزه است که درس موسیقی فیلم این دانش را به دانشجو می دهد.

تدوین: تدوین اصلی ترین درس این رشته است که دانشجو فرایند مختلف امور تدوین را به خوبی فرا می گیرد.

رشته سینما گرایش فیلم نامه نویسی: فیلم نامه اصلی ترین رکن فیلم را تشکیل می دهد یک فیلم خوب برای موفقیت باید دارای یک فیلم نامه قوی باشد تا بتواند با ارائه یک داستان خوب مخاطب را جذب کند.

فیلم نامه نویس باید بتواند تمام جزئیات زندگی را از زوایایی گوناگون مشاهده کرده و آن ها را به رشته تحریر در آورد.

پیشرفت در حوزه فیلم نامه نویسی به صورت مستقیم تأثیر بسیار زیادی روی صنعت فیلم سازی خواهد داشت و خوشبختانه در سال های اخیر افراد خلاق زیادی به این حوزه وارد شده اند.

همچنین بخوانید : آینده شغلی رشته مدیریت صنعتی به همراه آخرین تغییرات وضعیت بازار کار

برخی از دروس مختلف رشته فیلم نامه نویسی

آشنایی با متون نمایشی فیلم: افرادی که قصد دارند کار فیلم نامه نویسی را شروع کنند باید اصول و روش نوشتن متون مختلف را فراگیرند. این درس به دانشجویان انواع متون نمایشی را شرح می دهد.

تحلیل فیلم: همان طور که گفته شد فیلم نامه نویس باید بتواند مسائل مختلف را از زوایای گوناگونی مشاهده کند و یکی از راه های پرورش خلاقیت افزایش توان در تحلیل فیلم های مختلف است. فیلم نامه نویس با استفاده از این روش شیوه های مختلف تحلیل فیلم را فرا می گیرد.

شخصیت شناسی: یکی از عناصر بسیار مهم در نوشتن فیلم نامه کاراکتر و شخصیت های داستانی است. یک فیلم‌نامه نویس خوب باید انواع شخصیت افراد را بشناسد و بتواند در فیلم نامه های گوناگون از آن ها به خوبی استفاده کند.

سبک های ادبی جهان: فیلم نامه نویس باید با مهارت نوشتن به خوبی آشنا باشد و به همین منظور نیاز است که سبک های مختلف ادبی را به خوبی بشناسد تا بتواند از آن به خوبی بهره ببرد.

رشته سینما گرایش کارگردانی: کارگردانی یکی از حوزه هایی است که همه ما کم و بیش با آن آشنا هستیم. این رشته به منظور تربیت افراد علاقه مند به حرفه کارگردانی به صورت علمی و آکادمیک ایجاد شده است.

برخی از دروس رشته کارگردانی

کارگردانی دروس مختلفی مانند دیگر گرایش های سینما دارد و از آن ها می توان به صدا، موسیقی فیلم، سبک های مختلف سینمایی، مستند سازی، تحلیل فیلم و چندین درس دیگر اشاره کرد.

رشته سینما گرایش فیلمبرداری: فیلم بردار کسی است که تمام آن چه را وجود دارد و برای آن زحمت کشیده شده باید جمع آوری کند. یک کارگردان خوب باید با اصول و قواعد استاندارد صحیح فیلم برداری آشنا باشد و به همین منظور این رشته به صورت دانشگاهی ایجاد شده است.

بازار کار و آینده شغلی رشته سینما

بازار کار رشته سینما

فیلم و سینما یکی از نیازهای روزانه انسان محسوب می شود و همه ما کم و بیش هر روز اندکی از زمان خود را به تماشای فیلم های مختلف اختصاص می دهیم.

به همین منظور نیاز به افراد متخصص که بتوانند در این حوزه فیلم های خوب فرهنگی، اجتماعی و طنز برای مردم بسازند به شدت احساس می شود.

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در صورت داشتن سرمایه اقدام به ساخت فیلم کنند و یا در پروژه های سینمایی مختلف با توجه به تخصص خود همکاری و شرکت کنند.


دریافت فایل PDF
معرفی رشته سینما به همراه آخرین تغییرات بازار کار و آینده شغلی در ایران
میانگین امتیاز : 2.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته امور گمرکی
آخرین شرایط بازار کار و آینده شغلی رشته امور گمرکی
رشته بهداشت عمومی
بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام