رشته مدیریت بازرگانی را چرا باید در ایران انتخاب کرد؟!
ثبت نام شروع شد

رشته مدیریت بازرگانی را چرا باید در ایران انتخاب کرد؟!

آشنایی با رشته مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی یکی از جذاب ترین و در عین حال کاربردی ترین رشته های حوزه مدیریت محسوب می شود که افراد زیادی قصد دارند به این رشته وارد شوند و به همین جهت لازم است اطلاعاتی راجع به این رشته داشته باشند تا با دید باز این رشته را انتخاب کنند.

رشته مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی همان طور که از نام آن نیز مشخص است به منظور تربیت افراد متخصص و ماهر در حوزه تجارت بوده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با وظایف اصلی سازمان های تجاری و بازرگانی، افزایش دانش و توانایی مدیریت مجموعه های تجاری، به دست آوردن اطلاعات و تجزیه و تحلیل دقیق آن، تصمیم گیری به منظور دست یابی به بهترین نتیجه و با جدیدترین شیوه های مدیریت در حوزه بازرگانی و تجارت آشنا می شوند.

یک مدیر بازگانی خوب می تواند نهاد و سازمانی را که در آن مشغول به کار است را به جایگاه های بالایی برساند.

همچنین بخوانید : بهترین گرایش های رشته بهداشت عمومی به همراه حقوق و بازار کار

مدیریت بازرگانی یکی از قدیمی ترین گرایش های مدیریتی محسوب می شود که از سال 1333 دانشگاه تهران توانست با عقد یک قرار داد با دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای اولین بار این رشته را در ایران ارائه دهد.

در ابتدا این رشته با همکاری اساتید آمریکایی شروع به کار کرد ولی پس از مدتی با تربیت و پرورش افراد با استعداد دانش آموختگان این رشته علاوه بر فعالیت به عنوان مدیر در سازمان های مختلف دولتی و خصوصی به عنوان استاد نیز مشغول به کار شده و توانستند در این رشته به دانش لازم دست پیدا کنند و پس از مدتی دیگر به اساتید آمریکایی نیازی نبود.

امروزه رشته مدیریت بازرگانی علاوه بر دانشگاه های دولتی مختلف در دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور نیز تدریس می شود و افراد علاقه مند می توانند در هر کدام از این دانشگاه ها تحصیل کنند.

شرایط ورود به رشته مدیریت بازرگانی

افرادی که قصد دارند به رشته مدیریت بازرگانی وارد شوند باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشند تا بتوانند مسائل مختلف مالی را به راحتی حل و فصل کنند.

علاوه بر آن یک مدیر بازرگانی خوب باید قدرت تحلیل و بررسی مناسبی داشته باشد تا در کوتاه ترین زمان بتواند مسائل مختلف را بررسی کرده و بهترین تصمیم ممکن را بگیرد.

تمام رشته های مدیریت نیاز به علاقه داشته و افرادی که وارد حوزه مدیریتی می شوند باید از پتانسیل لازم در این حوزه برخوردار باشند.

یکی دیگر از موارد مهم تسلط داشتن فرد به زبان انگلیسی است.

گرایش های رشته مدیریت بازرگانی

بسیار از مقالات مختلف که در حوزه مدیریت بازرگانی منتشر می شود به زبان انگلیسی بوده و افراد باید به زبان انگلیسی مسلط باشند تا بتوانند این مقاله و کتاب ها را مطالعه کنند.

نکته دوم مبحث ارتباطات است که از جایگاه مهمی برخوردار بوده و بسیار حائز اهمیت است.

افرادی که به عنوان مدیر بازرگانی مشغول به فعالیت می شوند باید دارای روابط عمومی قوی باشند تا بتوانند با نهادها و سازمان های دیگر ارتباط برقرار کرده و روابط تجاری خود را گسترش دهند.

به همین دلیل افرادی که قصد دارند وارد این حوزه شوند باید سعی کنند که روابط عمومی خود را بسیار تقویت کرده، با تکنیک های روان شناسی ارتباطی آشنا شوند و علاوه بر آن تا حد امکان چندین زبان خارجی را در حد مکالمه یاد بگیرند.

این نکات باعث می شود که شما به عنوان یک مدیر بازرگانی خوب معرفی شوید و شانس استخدامی و موفقیت خود را در شرکت های مختلف تا حد زیادی افزایش دهید.

گرایش های رشته مدیریت بازرگانی

خوشبختانه در حال حاضر رشته مدیریت بازرگانی دارای گرایش های مختلفی مانند تجارت الکترونیکی، بازاریابی، کارآفرینی، استراتژیک و بین المللی بوده که افراد متقاضی می توانند با توجه به علاقه و زمینه کاری در هر کدام از این گرایش ها تحصیل کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته مدیریت بازرگانی

در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مشکلات کشور و شرکت های مختلف اقتصادی بوده و به همین منظور نیاز به افرادی است که بتوانند با استفاده از دانش خود این مشکلات را حل کنند.

مدیران بازرگانی می توانند با طراحی و تدوین استراتژی سازمانی، شناخت کامل و نحوه صحیح ارتباط با آن ها، آشنایی با فرایند بازاریابی و فروش نقش بسیار پر رنگی در شرکت های مختلف ایفا کنند.

علاوه بر استخدام و کار در شرکت های مختلف این افراد به دلیل داشتن دانش کافی در زمینه مالی و تجارت می توانند خودشان اقدام به تاسیس واحدهای مختلف خدماتی و تولیدی کرده و در این راه موفقیت چشم گیری به دست آورند.

افرادی که در رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل می شوند می توانند در شرکت های مختلف تجاری به عنوان مدیر اجرایی و مالی استخدام شده و به فعالیت بپردازند.

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی

معمولاً این افراد اگر در کار بتوانند دانش خود را به روز نگه داشته و باعث پیشرفت سازمان شوند تا سمت های بسیار بالا پیشرفت می کنند.

یکی دیگر از شانس های استخدامی فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی فعالیت در کارهای پژوهشی و تدریس است.

این افراد اگر بتوانند در مقاطع بالا تحصیل کنند می توانند علاوه بر آموزش اصول مالی و مدیریتی در آموزشگاه و دانشگاه های مختلف به عنوان پژوهشگر نیز در مؤسسات مختلف فعالیت کنند.

ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور در رشته مدیریت بازرگانی

یکی از دلایل بسیار مهم کشورهای پیشرفته استفاده از شیوه های جدید و مدرن مدیریتی است که توانسته اند با رعایت اصول استاندارد و بهره گیری از مدیرهای قوی به چنین جایگاهی دست پیدا کنند.

خوشبختانه در سال های اخیر کشور ما از نظر رشته مدیریت پیشرفت زیادی کرده و توانسته در این حوزه فارغ التحصیلان زیادی را به جامعه معرفی کند ولی اگر کسی علاقه مند باشد می تواند در دانشگاه های معتبر خارجی که رشته های مدیریت بازرگانی را ارائه می دهند تحصیل کند.

برای بورسیه خارج از کشور می توان بعد از تحصیلات دبیرستان و یا بعد از طی کردن مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کرد.

بهترین زمان که اکثر افراد اقدام به درخواست پذیرش می کنند بعد از دوران کارشناسی است.

همچنین بخوانید : ۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید

زیرا طول دوره کارشناسی نسبتاً زیاد بوده و افراد می توانند در این مدت زمینه ادامه تحصیل خارج از کشور خود را فراهم کنند و علاوه بر آن بسیاری از دروس مدیریتی را در داخل کشور خوانده و فقط برای تحصیلات تکمیلی و به روز کردن اطلاعات خود به دانشگاه های خارجی می روند.

اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید بهتر است که از شروع دوران کارشناسی این هدف را در سر داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید کسب نمره های خوب در دروس مختلف کارشناسی است زیرا معیار اصلی دانشگاه های خارجی رزومه و نمره های کسب شده شما در طول دوره کارشناسی است.

سعی کنید در کلاس زبان و دوره آیلتس و یا دوره تافل ثبت نام کرده و یکی از این دو مدرک را تا پایان دوره کارشناسی اخذ کنید.

اکثر دانشگاه های معتبر و بین المللی برای پذیرش شما یکی از این دو مدرک را از شما می خواهند که شما باید نسبت به ارائه آن اقدام کنید.

نکته مهم دیگر تحقیق و پژوهش در طول دوره کارشناسی است تلاش کنید که بتوانید در این دوران چندین مقاله در مجله های مختلف خارجی چاپ کرده و علاوه بر آن در سمینار و جلسه های بین المللی شرکت کنید تا بتوانید در زمان ارائه رزومه این موارد را نیز ذکر کنید. تمام این نکات به پذیرش شما در یک دانشگاه خوب کمک خواهد کرد.


دریافت فایل PDF
رشته مدیریت بازرگانی را چرا باید در ایران انتخاب کرد؟!
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام و خسته نباشید والله من لیسانس بازرگانی و ارشد مدیریت اجرایی گرایش بازاریابی دارم ولی به هر کسی میگم بهم میگن چه رشته خوبی نیست و عمرت تلف شده باید رشته دیگه ای میخوندی و این حرفها خیلی ناراحت میکنه طوری که اصلا دست و دلم نمیره که برا دکترا بخونم

2 هفته پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت جهانگردی
آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی‌ (دروس + وضعیت بازار کار در ایران)
رشته مدیریت دولتی
بهترین گرایش رشته مدیریت دولتی در وضعیت فعلی بازار کار ایران

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام