گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته مهندسی پزشکی

امروزه تکنولوژی رشد بسیار زیاده کرده و در تمام عرصه های زندگی وارد شده است. رشته مهندسی پزشکی از قدیم برای انسان بسیار مهم و حیاتی بوده و افراد زیادی به عنوان طبیب برای درمان انسان ها فعالیت می کرده اند.

با گذشت زمان دانشگاه و مراکز آموزشی برای علوم پزشکی تأسیس شد و افراد مختلف می توانستند با روش های درمانی تقریباً سنتی آموزش و مهارت لازم برای درمان بیماران را به دست آورند. امروزه با رشد فناوری رشته های مهندسی تأثیر بسیار زیادی روی فرایند تشخیص و درمان پزشکان گذاشته و می توان به جرات گفت که اگر علوم مهندسی را از رشته پزشکی خارج کنیم چیز زیادی از آن باقی نخواهد ماند.

تمام پزشکان امروزه برای تشخیص به صورت مستقیم و غیر مستقیم از تجهیزات مختلف الکترونیک استفاده می کنند که مهندسان آن را طراحی و ساخته اند. به دلیل ورود بی سابقه تجهیزات مختلف مهندسی به رشته پزشکی نیاز پیش آمد که رشته ای تحت عنوان مهندسی پزشکی ایجاد شود.

این رشته قصد دارد علاوه بر دانش مهندسی اندکی با علوم پزشکی نیز آشنا باشد تا بتواند بهتر به مجموعه پزشکی خدمات ارائه دهند و تجهیزات مدرن و جدیدی متناسب با نیاز علم پزشکی تولید شود. قبل از ورود به این رشته حتماً تحقیقات زیادی انجام دهید و به خاطر داشته باشید که از نظر دروس ریاضی و فیزیک در سطح مناسبی قرار داشته باشید.

رشته مهندسی پزشکی

کدام گرایش مهندسی پزشکی بهتر است

در حال حاضر گرایش های رشته مهندسی پزشکی خوشبختانه در کشور ما وجود دارد و سالانه افراد زیادی در این زمینه فارغ التحصیل می شوند. این رشته از گرایش های مختلفی تشکیل شده که هر کدام در زمینه خاصی فعالیت می کند و در ادامه هر گرایش را توضیح خواهیم داد.

مهندسی پزشکی گرایش بیو الکتریک

یکی از مهم ترین گرایش های مهندسی پزشکی بیو الکتریک است. این رشته که اساس آن رشته مهندسی الکترونیک محسوب می شود برای تربیت افراد مختلف در جهت کسب دانش در زمینه ساختمان الکترونیک تجهیزات پزشکی، تعمیر و نگهداری این تجهیزات و طراحی دستگاه های جدید ایجاد شده است.

تمام تجهیزات پزشکی تقریباً از یک قسمت الکترونیکی تشکیل شده اند بنابراین گرایش بیوالکتریک نقش مهم و تعیین کننده ای در علم پزشکی دارد. با استفاده از تجهیزات مختلف الکترونیکی که برای پزشکان ساخته شده می توان بیماری ها را به سرعت تشخیص داد و نسبت به درمان آن ها اقدام کرد.

مثلا می توان با استفاده از دستگاه های مختلف تصاویر رنگی با وضوح بالا از یک تومور سرطانی تهیه کرد و با پردازش تصویر تمام قسمت های آن را به دقت آنالیزی و بررسی کرد که کمک بسیار زیادی به پزشکان خواهد بود و یا مثلا برای افرادی که عضو خاصی از بدن خود را از دست داده اند می توان با طراحی هوشمند یک اندام مصنوعی برای آن ها تهیه کرد.

مهندسی پزشکی گرایش بیو مکانیک

افرادی که در این گرایش تحصیل می کنند با اصول و مفاهیم اساسی رشته مکانیک و کاربرد آن در مهندسی پزشکی آشنا خواهند شد. در توضیح گرایش بیوالکتریک گفتیم که این متخصصان می توانند اقدام به طراحی و ساخت اندام مصنوعی مختلف برای بیمار کنند. لازم به ذکر است که برای این کار نیاز به مهندسین بیومکانیک نیز احساس می شود و این متخصصان باید راجع به حرکات مختلف این اندام از نظر مکانیکی نظر بدهند و این امر را به صورت تخصصی و کامل بررسی کنند.

جالب است بدانید که تمام اندام های ما جنبه مکانیکی و فیزیکی دارند و هر کدام از آن ها را می توان از نظر مکانیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. اهمیت علم مکانیک در رشته پزشکی نیز به خوبی مشخص بوده و به همین جهت گرایشی تحت عنوان بیومکانیک ایجاد شده که افرادی مطالعه و پژوهش خود را محدود به نقش علم مکانیک در رشته پزشکی کنند. در حال حاضر گرایش بیومکانیک مانند گرایش بیوالکتریک یکی از کاربردی ترین زیرمجموعه های مهندسی پزشکی محسوب می شوند.

مهندسی پزشکی گرایش بیومواد

تمام چیزهایی که در اطراف ما وجود دارد از مواد تشکیل شده و به همین منظور انسان برای آشنایی با کاربردهای آن و استفاده بهینه باید اقدام به شناخت دقیق مواد مختلف کند. رشته مواد به صورت تخصصی در رشته های مهندسی وجود دارد ولی به دلیل اهمیت مواد در رشته پزشکی گرایشی تحت عنوان بیومواد ایجاد شده تا دانشجویان به تحقیق و کسب دانش در زمینه موادی مانند سرامیک، پلیمر، کامپوزیت و مواد فلزی مختلف که در رشته های پزشکی کاربرد دارد اقدام کنند. امروزه تجهیزات مختلفی برای قرار گرفتن در بدن ساخته شده است.

مثلا برای طراحی یک باطری مصنوعی قلب علاوه بر این که گرایش های بیوالکتریک و بیومکانیک باید به دقت از نظر مهندسی آن را طراحی کنند متخصصان بیومواد نیز باید از نظر سازگاری و زیستی مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنند تا بدن بتواند این باطری را بپذیرد و علاوه بر آن خطرات زیستی در بدن ایجاد نکند. در کل گرایش بیومواد به مطالعه در زمینه هایی مانند تولید و کاربرد مواد مختلف در زمینه پزشکی، سازگاری مواد مختلف با آناتومی بدن، آشنایی و کاربرد بیوسنسورها در پزشکی و آشنایی مقدماتی با تجهیزات مختلف پزشکی می پردازد.

مهندسی پزشکی بالینی

در توضیح گرایش های مختلف به اهمیت تجهیزات در علم پزشکی پرداختیم. مهندس پزشکی بالینی یکی از افرادی است که ارتباط نزدیکی با تیم پزشکی بیمارستان دارد. این متخصصان وظیفه ای چون خرید تجهیزات جدید، تعمیر و نگهداری تجهیزات به عهده دارند. متخصصان مهندسی پزشکی بالینی باید همواره از تجهیزات جدید بیمارستانی آگاهی کامل داشته باشند تا بتوانند به بیمارستان ها و درمانگاه های مختلف این تجهیزات را ارائه دهند.

همچنین بخوانید : دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

بازارکار رشته مهندسی پزشکی

پزشکی در حال حاضر یکی از کاربردی ترین رشته های دنیا محسوب می شود و دلیل آن افزایش جمعیت و بیماری های مختلف است. همراه با افزایش نیاز به تیم پزشکی کمبود متخصصان مهندسی پزشکی نیز احساس می شود. در حال حاضر مهندسی پزشکی از جایگاه خوبی برخوردار است. افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در شرکت های خصوصی مشغول به کار شده و اقدام به تعمیر، طراحی و تولید دستگاه های مختلف پزشکی گوناگون کنند. البته طراحی و تولید یک دستگاه پزشکی مستلزم طی کردن مراحل فراوان و دشوار زیادی است و در این راه باید با شرکت های معتبر دنیا رقابت کرد.

در حال حاضر افرادی که در بازارکار رشته مهندسی پزشکی فارغ التحصیل می شوند برای کسب تجربه در یکی از شرکت های خصوصی مشغول به کار می شوند و پس از آن می توانند خودشان اقدام به تأسیس شرکت کنند. علاوه بر آن می توان با تحصیل در مقاطع بالاتر کارهای تحقیقاتی انجام داد و یا در دانشگاه های مختلف اقدام به تدریس کرد. بعضی از بیمارستان و درمانگاه ها امور تعمیر و نگهداری تجهیزات مختلف پزشکی خود را به شرکت های خصوصی واگذار می کنند ولی بعضی از بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های دولتی اقدام به استخدام افراد فارغ التحصیل به منظور پشتیبانی و نگهداری این تجهیزات می کنند.

یکی از دیگر شانس های افراد فارغ التحصیل در این رشته امکان پذیرش در دانشگاه های خارجی است. مهندسی پزشکی فارغ التحصیلان کمی در سراسر دنیا و ایران دارد و به همین دلیل امکان گرفتن پذیرش جهت تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا نسبت به دیگر رشته ها کمی آسان تر است.

در حال حاضر آمریکا یکی از پیشرو ترین کشورهای مهندسی پزشکی در دنیا محسوب می شود و می توان این رشته را در یکی از دانشگاه های این کشور ادامه داد.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام مانبع درسی معرفی کنید لطفا تا علم این رشته رو کامل فرا بگیرم ممنون

4 هفته پیش

شما مهندسی پزشکی خوندین؟میشه چندتا سوال بپرسم ازتون؟؟؟

2 ماه پیش

  سلام خدمت دوستان عزیز
  بنده این رشته رو انتخاب کردم و هم اکنون در دانشگاه تبریز در رشته مهندسی پزشکی (Bio Medical Engineer)در حال تحصیل هستم
  چند نکته خدمت دوستان میخواستم عرض کنم مخصوصا اونایی که واقعا میخوان وارد این رشته بشن بخصوص در دانشگاه های معتبر کشور
  ۱-هر رشته ای که بر میدارین با عشق و علاقه بخونین
  ۲-برای موفقیت در این رشته علاوه بر ریاضیات که دروس خیلی مهم و کاربردی رشته هستش باید درس های فیزیک و شیمی تون عالی باشه
  ۳-چون اسمش مهندسی هست و اکثرا رشته های ریاضی میتونن وارد بشن و تو رشته ریاضی زیست رو نمیخونن ولی تو این رشته حنما باید زیست مخصوصا زیست انسانی(اناتومی بدن) رو در سطح عالی بلد باشن پس توسیه من اینکه بعد کنکور بشینید کتاب های زیست دبیرستان رو بخونید.
  ۴-زبانتونو تا میتونید روش کار کنید چون واقعا ستون این پیشرفت در دنیای امروزی تعامل با سایرین هست و باید زبان تعاملی رو روش کار کنیم در ضمن تو این رشته بی نهایت کاربرد داره زبان
  ۵-مهندسی پزشکی زشته ایه که میتونم به جرئت بگم همه رشته ها رو توش میخونی ، ترکیبی از مهندسی برق،مهندسی مکانیک،مهندسی شیمی،مهندسی کامپیوتر و پزشکیه

  1 ماه پیش

سلام .ممنون میشم راهنماییم کنین و سوالم این است که من امسال می خوام رشته مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد باراحین بخونم و این که اگر در این رشته فارغ التحصیل بشم سریع جذب بازار کار میشم یا نه بع سختی کار پیدا میشه برای این رشته.
دراین رشته بهترین گرایش کدومه؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.

2 ماه پیش

  سلام دوست عزیز
  شما هر رشته ای رو اگر در سطح عالی و با پشنکار بخونید مطمئنن پیروز میشید
  بازار کار این رشته بستگی به سواد شما داره
  چون تجهیزات پزشکی یه چیز سطح بالا و حساسی هستند
  جذب بازار کار شدن هم میتونه به شکل های مختلف زیر باشه:
  ۱-جدب شدن در بیمارستان ها:این گروه کاریی به تعویض و … ندارن فقط به عنوان نوعی سرویس کار یا پشتیبانی هستن اگه دستگاه چیزیش بشه گزارش میکنن به بیمارستان تا بیمارستان به شرکتی که باهاش قرار داد داره خبر بده و بیاد تعمیرش کنه
  ۲-استخدام در شرکت های خصوصی
  ۳-خودتون برین شرکت تاسیس کنید تو همین زمینه که بخش های مختلفی داره از جمله واردات تجهیزات -تولید تجهیزات-توزیع اونها-پشتیبانی از اونها و….

  در خصوص بهترین گرایش گرایش بیو الکتریک از همه بیشتر کاربرد داره و ترفداران زیادی داره

  موفق و موعید باشین

  1 ماه پیش

تنها رشته ای که هیچ وقت نمیدونی چیکاره ای

3 ماه پیش

  طبق نوشته های سایت ها و منابع مختلف رشته ی خوبی به نظر میاد،ولی شما چرا میگین معلوم نیست چه کاره این؟!؟!؟!؟!

  1 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار در سال 96
گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی رباتیک، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام