شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری
ثبت نام شروع شد

شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری

معرفی رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری به عنوان رشته ای شناخته می شود که بسیاری از افراد اعتقاد دارند که مادر تمام رشته های هنری است.

امروزه رشته مهندسی معماری یکی از رشته های مهم دانشگاهی محسوب می شود که در دانشگاه های فنی مهندسی و هنر ارائه می شود.

معماری دارای دو وجه هنری و فنی بوده و افرادی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند باید این دو را در وجود خود داشته باشند.

یک مهندس معمار باید علاوه بر آشنایی با اصول هنری و زیبا شناسی در زمینه قسمت های فنی بناهای گوناگون نیز تخصص لازم را داشته باشد.

همچنین بخوانید : دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل

یک مهندس معمار خوب باید بتواند بناهای گوناگون را به گونه ای طراحی کند که علاوه بر زیبایی از نظر فیزیکی نیز استحکام و قابلیت های خوبی داشته باشد.

معماری در کشور ما سابقه بسیار طولانی دارد و از زمان های دور معماری ایرانی و معماری اسلامی به عنوان یکی از برجسته ترین آثار شناخته می شده است.

گواه عزمت معماری ما وجود بناهای تاریخی متعددی است که از گذشته تا به امروز به یادگار مانده و بعضی از آن ها در گذشته به گونه ای طراحی شده اند که مهندسان ایرانی با دانش امروز نیز نمی توانند آن ها را درک کنند.

رشته مهندسی معماری

مهندس معمار به عنوان بالاترین مقام یک ساخت و ساز شناخته می شود.

در واقع کسی که در رشته مهندسی معماری تحصیل می کند به دانش هنری و فنی مورد نیاز برای طراحی و ساخت بناهای گوناگون دست پیدا کرده و می تواند اقدام به طراحی هر نوعی بنایی با توجه به نیاز افراد کند.

یک مهندس معمار به دلیل دید وسیعی که در زمینه طراحی و امور فنی دارد به کارهای متخصصین دیگر مانند مهندس عمران، مهندس نقشه بردار و مهندس تأسیسات نظارت می کند.

در واقع تصمیم گیری نهایی در مورد یک بنا به عهده مهندس معمار است.

تفاوت اصلی رشته مهندسی عمران و رشته مهندسی معماری

یکی از مهم ترین سؤالات برای افرادی که قصد دارند یکی از دو رشته مهندسی عمران و رشته مهندسی معماری را انتخاب کنند تفاوت آن ها با یکدیگر است.

برای درک تفاوت این دو رشته کافی است رشته عمران را مانند بدن انسان و اعضای داخلی آن تصور کنید و رشته معماری را کالبد و ظاهر بدن انسان فرض کنید.

در واقع رشته معماری به طراحی قسمت های کلی ظاهری، پلان طبقات و دکوراسیون داخلی را انجام می دهد و مهندسی عمران نحوه قرار گیری تیرها، ستون ها، پی و بادبندها را بر عهده دارد.

نمی توان گفت که رشته مهندسی عمران بهتر است یا رشته مهندسی معماری زیرا هر کدام از این رشته ها در جایگاه خود بسیار مهم و برای ساخت بناهای مختلف به وجود هر دو رشته نیاز مبرم وجود دارد.

برای ساخت یک بنا به صورت کامل و بی نقص مهندسین معماری و دیگر مهندس های مربوط به ساخت مانند مهندس عمران باید با یکدیگر به صورت کامل تعامل داشته باشند تا بتوانند طراحی و ساخت یک بنا را به صورت کامل و بدون نقص انجام دهند.

هیچ وقت نمی توان دو رشته معماری و عمران را با یکدیگر مقایسه کرد زیرا هر کدام یکی از قسمت های مهم طراحی و ساخت را انجام می دهد.

رشته معماری با الگو برداری و نگاهی در امور فنی تلاش می کند که یک بنا علاوه بر ویژگی های مثبت فنی از نظر زیبایی و هنری نیز کامل باشد و رشته مهندسی عمران با انجام محاسبات پیشرفته ریاضی یک بنا را از نظر مقاومت در برابر حوادث گوناگون مانند سیل و زلزله مقاوم سازی می کند.

بازار کار رشته مهندسی معماری

در حال حاضر طراحی نقشه های ساختمانی و هر بنای دیگری بر عهده مهندس معمار است. یعنی ابتدا باید مکان مورد نظر مشخص شده و مهندس معمار با توجه به موقعیت زمین اقدام به طراحی پلان کلی ساختمان کند.

بعد از این که نقشه کلی ساختمان تهیه و آماده شد مهندس عمران می توان اقدام به طراحی نقشه های فنی مانند سازه، بادبند، پی و دیگر قسمت های مهم فنی ساختمان کند.

البته ممکن است گاهی مهندسین معمار و عمران برای ساختمان های کوچک کارهای یکدیگر را انجام دهند ولی زمانی که یک ساختمان بزرگ و مهم بخواهد ساخته شود حتماً باید مهندس معمار و مهندس عمران به صورت جداگانه نقشه های مربوط به بخش خود را تحویل دهند.

مهندسین معمار می توانند بعد از فارغ التحصیلی در آزمون ورودی سازمان نظام مهندسی شرکت کرده و در صورت قبولی به عنوان ناظر قانونی ساختمان شروع به فعالیت کنند.

البته برای قبولی در آزمون نظام مهندسی شما باید علاوه بر دانش تئوری در زمینه عملی نیز از تخصص کافی برخوردار باشید.

بازار کار رشته مهندسی معماری

در حال حاضر افرادی که فارغ التحصیل رشته معماری هستند می توانند اقدام به تأسیس شرکت های مشاوره، نظارت و طراحی در زمینه ساخت و سازهای مختلف کنند و برای افراد متقاضی در زمینه احداث بناهای مختلف خدمات مختلفی ارائه کنند. اخیراً شهرداری اقدام به واگذاری خدمات ساخت و ساز خود به بخش خصوصی کرده و افرادی که در رشته معماری تحصیل کرده اند و از تخصص کافی برخوردار باشند می توانند برای دریافت مجوز این دفاتر اقدام کرده و در ازای انجام خدمات گوناگون شهرداری پورسانت دریافت کنند.

با توجه به رشد ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی در کشور بازار کار مناسبی در حال حاضر برای فارغ التحصیلان رشته معماری وجود داشته و اگر این افراد علاوه بر کسب مدرک تخصص های لازم در امور فنی و کار با نرم افزاری های مختلف طراحی داشته باشند می توانند در این رشته به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کنند.

ادامه تحصیل و تحصیل در خارج از کشور در رشته مهندسی معماری

در حال حاضر رشته معماری در هر سه مقطع کارشناس، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور وجود داشته و افراد می توانند این رشته را تا مقاطع بالا ادامه دهند.

گرایش های کارشناسی ارشد و دکترا برای رشته معماری متنوع بوده و همین باعث شده که یک مهندس معمار بتواند آزادانه در گرایش مورد نظر خود ادامه تحصیل دهد.

علاوه بر امکان تحصیل در داخل کشور دانشجویان می توانند برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی خارجی نیز اقدام کنند.

همچنین بخوانید : بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران

البته رشته معماری در سراسر جهان جزو یکی از رشته های هزینه بر شناخته می شود و قبل از اقدام برای پذیرش حتماً یک لیست از دانشگاه های مختلفی که رشته معماری و گرایش های متفاوت آن را ارائه می دهند تهیه کرده تا بهتر بتوانید نسبت به انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر اقدام کنید. معمولاً اگر شما رزومه قوی که شامل چاپ مقاله در مجله های بین المللی و انجام کارهای مختلف تخصصی معماری می شود داشته باشید دانشگاه های معتبر بین المللی در بعضی موارد اقدام به بورسیه و پرداخت هزینه تحصیلی شما می کنند.

چه افرادی برای شغل معماری مناسب هستند؟

معماری یکی از رشته های زنده محسوب می شود که افرادی که در آن تحصیل می کنند باید علاوه بر دانش فنی در دروس هنری نیز تخصص کافی داشته و انجام کارهای هنری علاقه داشته باشند.

مهندسین معمار باید به صورت پیوسته با دیگر متخصصان ساختمان و پیمانکار در ارتباط بوده و بنابراین باید علاوه بر این که از روابط عمومی خوبی برخوردار باشند بتوانند در کارهای گروهی نیز به خوبی شرکت کنند.

یک مهندس معمار خوب باید بتواند یک پروژه را به خوبی مدیریت کرده و در این راه نیاز است که علاوه بر این که فرد خصوصیت رفتاری یک مدیر را داشته باشد از نظر تئوری نیز با اصول دروس مدیریتی نیز آشنا باشد.

در صورتی که میخواهید بیشتر مطالعه نمایید به صفحه رشته معماری مراجعه نمایید.


دریافت فایل PDF
شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام.من فیزیک در دانشگاه شهید بهشتی می خونم.میتونم به رشته معماری یا عمران تغییر رشته بدم؟

2 ماه پیش

    سلام بله میتونید.

    2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته فناوری اطلاعات
بازار کار، شرایط ورود و گرایش های رشته فناوری اطلاعات (it)
رشته مهندسی معدن
درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام