گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار
ثبت نام شروع شد

گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار

معرفی رشته باستان شناسی

رشته باستان شناسی به عنوان یکی از زیر شاخه های رشته علوم انسانی به شمار می رود. البته قابل ذکر است که دانشجویان می توانند تا مقطع کاردانی به تحصیل این رشته در دانشکده های هنر نیز بپردازند. مجموع دروس رشته باستان شناسی به 130 واحد می رسد و شامل مطالعاتی در مورد دوره های قبل از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی می شود. دانشجویان رشته باستان شناسی بعد از گذراندن این 130 واحد به مدرک کارشناسی نائل می شوند.

یکی از مهم ترین کارهایی که دانشجویان رشته باستان شناسی می بایست در طول تحصیل خود انجام بدهند، حفاری در بخشی است که محل آن توسط دانشگاه تعیین گردیده و سپس دانشجویان در آن جا مهارت های کسب شده خود در طول ترم های گذرانده را محک می زنند. قابل ذکر است که این درس در دو ترم پایانی ارائه می شود و دانشجویان ملزوم به برداشت آن هستند.

به جرئت می توان علم باستان شناسی را مادر علم تاریخ دانست. همچنین از جمله اصلی ترین اهداف این رشته می توان به روشن و واضح نمودن گذشته فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی و … هر جامعه ای اشاره نمود. به طور متوسط سالانه چیزی حدود 95 نفر در رشته باستان شناسی پذیرفته می شوند.

در سال 1314 درست یک سال بعد از افتتاح دانشگاه تهران، رشته باستان شناسی نیز در دانشکده ادبیات برگزار شد.

گرایش های رشته باستان شناسی

گرایش های رشته باستان شناسی در مقطع کارشناسی

رشته باستان شناسی مانند بسیاری از رشته های دیگر در دوره کارشناسی دارای گرایش خاصی نمی باشد. کلیه دروس مربوط به رشته باستان شناسی مجموعاً در طول 8 ترم به دانشجویان ارائه می شود.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته باستان شناسی:

رشته باستان شناسی از 3 گرایش مختلف شامل پیش از تاریخ ایران، دوران تاریخی ایران و گرایش تمدن و فرهنگ اسلامی ایران و سرزمین های دیگر می شود.

گرایش های رشته باستان شناسی پیش از تاریخ: در گرایش مذکور دروس مربوط به دوران قبل از تاریخ ایران و دیگر کشورهای همسایه به دانشجویان این رشته تدریس می شود. البته قابل ذکر است که به جز دروس مربوط به دوران پیش از تاریخ، تعداد معدودی از واحدها نیز به مطالعات دوران تاریخی و دوران اسلامی اختصاص دارد اما اکثر واحدهای اصلی به دوران پیش از تاریخ مرتبط می باشد.

از جمله دانشگاه هایی که از رتبه بالایی در این گرایش برخوردار هستند می توان به دانشگاه های بابلسر، همدان، دانشگاه رازی کرمانشاه و هنر اصفهان اشاره نمود.

گرایش باستان شناسی دوران تاریخی: در این گرایش نیز همان طور که از اسم آن پیداست به مطالعاتی در مورد دوران تاریخی می پردازند. از جمله دانشگاه برتر در این رشته می توان به دانشگاه بابلسر و هنر اصفهان اشاره نمود. در دو دانشگاه ذکر شده اساتید ارزشمند به تدریس دروس رشته مذکور می پردازند و همین عامل نیز موجب برتری دانشگاه های ذکر شده می شود.

گرایش باستان شناسی دوران اسلامی: از جمله اصلی ترین دروسی که در این گرایش به دانشجویان این رشته تدریس می شود، می توان به معماری و هنر ایران در دوران اسلامی اشاره نمود. دانشگاه بابلسر در این گرایش نیز از برتری نسبت به دانشگاه دیگر برخوردار است.

همچنین گرایش های رشته باستانی در مقطع دکتری همانند مقطع کارشناسی ارشد از سه گرایش پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی تشکیل شده است که دانشجویان می توانند گرایش تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد را در مقطع دکتری ادامه دهند. از جمله دانشگاه هایی که در مقطع دکتری نیز دانشجو می پذیرند، می توان به دانشگاه های تهران، مازندران، زاهدان، همدان، اردبیل و تربیت مدرس اشاره نمود.

همچنین بخوانید : بازار کار و آینده شغلی رشته جغرافیا به همراه گرایش ها

بازار کار رشته باستان شناسی

از جمله مراکز شغلی برای باستان شناسان عبارتند از سازمان ها و شرکت های دولتی مرتبط با بازار کار رشته باستان شناسی مثل سازمان میراث فرهنگی و موزه ها. از جمله دیگر آینده شغلی که در انتظار دانشجویان رشته باستان شناسی است می توان به انجام امور تحقیقاتی در زمینه مرتبط با رشته اشاره نمود. همچنین کسانی که از علم و مهارت بالایی در زمینه باستان شناسی برخوردار هستند، می توانند در رشته مرتبط با آن در دانشگاه ها به تدریس بپردازند.

قابل ذکر است که تعداد مشاغل موجود در سطح لیسانس برای رشته باستان شناسی بسیار محدود است و کسانی که به دنبال آینده شغلی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می بایست در مقاطع بالاتری به تحصیل بپردازند. البته تعداد افرادی که پس از فارغ التحصیلی از رشته باستان شناسی در زمینه شغل مرتبط با رشته خود مشغول به کار می شوند بسیار اندک است، به طوری که سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی باستان شناسی تعداد اندکی از فارغ التحصیلان را جذب می کند.

همچنین دیگر سازمان هایی که به جذب نیرو از میان فارغ التحصیلان باستان شناسی می پردازند، عبارتند از سازمان ایران گردی و جهان گردی، وزارت ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و نقشه برداری.

شرایط ورود به رشته باستان شناسی

بسیاری از دانشگاه ها دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته باستان شناسی را بدون هیچ شرایط خاصی و تنها با ارائه مدرک دیپلم یا معادل آن می پذیرند، این در حالی است که برخی از دانشگاه های دیگر علاوه بر درخواست مدرک دیپلم از متقاضیان تحصیل در این رشته از آن ها شرکت در برنامه های BSC را می خواهند. نکته قابل ذکر در مورد شرط ورود به رشته باستان شناسی این است که متقاضی دانشگاه می بایست در دبیرستان به تحصیل در رشته علوم انسانی پرداخته و سپس در دانشگاه این رشته را انتخاب نماید. البته همان طور که گفته شد برخی دانشکده های هنر نیز به جذب دانشجو در رشته باستان شناسی می پردازند که البته نکته قابل ذکر این است که در این صورت دانشجویان تنها می توانند تا مقطع کاردانی به تحصیل بپردازند و برای ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی می بایست مجدداً کنکور بدهند. پس از کسب مدرک کارشناسی دانشجو می تواند در کنکور کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه مورد نظر تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد.

دروس امتحانی آزمون دکترا رشته باستان شناسی:

 • دوره پیش از تاریخ و دوران تاریخی ایران شامل ایلام – مادها – هخامنشی – اشكانی – ساسانی
 • دوران اسلامی شامل معماری و شهرسازی – هنرها – فنون و صنایع – خطوط و كتابت
 • مبانی باستان شناسی شامل تاریخچه – نظریات – روش ها و فنون
 • زبان انگلیسی
 • استعداد تحصیلی

نتیجه گیری نهایی:

افرادی که به تحصیل در رشته باستان شناسی علاقه دارند باید این نکته را در نظر بگیرند که عمل باستان شناسی به تلاش و سخت کوشی زیادی در شرایط طاقت فرسای کویر و همچنین تحمل سرمای مناطق کوهستانی نیاز دارد؛ بنابراین متقاضیان رشته شهرسازی آن را با شغل های پشت میز نشینی اشتباه نگیرند و شرایط سخت و طاقت فرسای آن را نیز بگیرند. در مورد سختی رشته باستان شناسی اینگونه آمده است که نیمی از باستان شناسی روی زمین و نیمی دیگر از آن زیر زمین صورت می گیرد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که تنها افرادی در این رشته موفق خواهند بود که به کاوش و جستجو در طبیعت و نقاط تنگ و تاریک علاقه مند باشد، در غیر این صورت در رشته خود به موفقیتی دست پیدا نخواهند کرد.

در نهایت لازم است که به کاربرد اصلی این رشته در کشف آثار تاریخی که هنوز کشف نشده اند و به صورت مجهول باقی مانده اند اشاره نمود.


دریافت فایل PDF
گرایش های رشته باستان شناسی، شرایط ورود و بازارکار
میانگین امتیاز : 4.6


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

لیسانس هر رشته ای باشیم میتونیم ارشد باستان شناسی بخونیم؟؟ یا ارشد تاریخ بخونیم بعد دکتری بریم باستان شناسی؟؟

1 ماه پیش

سلام خسته نباشیدمن لیسانس حسابداری دارم برای کارشناسی ارشد میتوانم باستان شناسی بخونم؟

2 ماه پیش

باستان شناسی واقعن رشته جذابی منک از کلی لذت میبرم ازش

3 ماه پیش

من لیسانس طراحی وب دارم و بسیار علاقه مندم که برای ارشد باستان شناسی بخونم بنظرتون آیا میشه؟

3 ماه پیش

  سلام بله میشه موردی نداره

  3 ماه پیش

   سلام،
   من ليسانس نقشه كشي معماري دارم ميتونم ارشد باشتان شنتسي شركت كنم؟

   2 ماه پیش

مثل من هستی، ولی میشه از الان ادامه بدی و از باستان شناسی لذت ببری

4 ماه پیش

اگ میتونستم بر گردم ب سالهای گذشته و تحصیلم رو ادامه بدم.حتما این رشته رو انتخاب میکردم من عاشق کشف و مکانهای تاریخی هستم.

6 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار در سال 96
گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار
گرایش های رشته مهندسی پزشکی، شرایط ورود و بازارکار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام