انگور چه خواصی دارد
ثبت نام شروع شد

انگور چه خواصی دارد

انگور با نام علمی vitis vinifera یکی از مهمترین میوه هایی است که اولین بار خواص تغذیه ای و درمانی آن مورد توجه فرانسوی ها قرار گرفته شد، میزان تولید سالانه انگور در جهان بیش از شصت و شش میلیون تن است. این میوه از خانواده vitaceae بوده و محققین منشاء اولیه آن را شمال غرب ایران می دانند در حال حاضر مهمترین کشورهای تولید کننده استرالیا و ازبکستان می باشند این میوه به صورت انگور تازه، کشمش، سرکه، ملاس و آب انگور در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش تغذیه ای و ترکیبات مغذی موجود در انگور

ارزش تغذیه ای و ترکیبات مغذی موجود در انگور

انگور حاوی طیف وسیعی از ترکیبات مغذی مخلتف می باشد بیشتر این ترکیبات در پوسته و دانه انگور و ساقه درخت این میوه وجود دارد میزان این مواد بسته به نوع و وفصل برداشت، محل کشت و شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت است. ترکیبات فنولی موجود در انگور باعث کاهش فشار خون می شوند و همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطان، ضد میکروبی و ضد التهابی می باشد. مهم ترین ترکیبات موجود در انگور و کشمش به شرح زیر می باشد:

 • آب
 • انرژی
 • کربوهیدرات
 • پروتئین
 • فیبر
 • چربی
 • قند
 • گلوکز
 • فروکتوز
 • ساکارز
 • آهن
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • فنول ها
 • آنتوسیانین ها

هر چه برگ انگور خواص تغذیه ای چندانی ندارد و فقط در برخی از کشور های آسیای میانه و همچنین ایران در تهیه دلمه برگ مو استفاده می شود ولی مطالعات نشان داده است که پروآنتوسیانیدین های موجود در برگ این میوه در کاهش میزان فعالیت دستگاه گوارش و به تبع آن کاهش میزان اسهال، ضربان قلب و انقباظات رحمی در حیوانات آزمایشگاهی و انسان نقش دارند.

خواص انگور در طب سنتی

خواص انگور در طب سنتی

در ترکیه از برگ مو به صورت سنتی برای درمان فشار خون، اسهال، خون ریزی های داخلی، واریس، بیماری های عفونی و کاهش میزان قند خون استفاده می کرده اند.

در چین انگور برای درمان هپاتیت و سرخک بکار برده می شده است.

یونانیان باستان از انگورد برای درمان تب، بیماری های میکروبی، افزایش میزان ادرار و هضم مواد غذایی بهره می گرفته اند.

همچنین بخوانید : جدید ترین گرایش های رشته مهندسی صنایع غذایی به همراه اطلاعات بازار کار

در روم باستان انگور برای بهبود زخم های پوستی، افسردگی، تقویت حافظه، رفع سرگیجه، یبوست، اسهال، نقرس، بوی دهان و برای درمان مارگزیدگی، عفونت های ادراری و به عنوان ضدکرم کاربرد داشته است.

حکیمان قدیم ایرانی از برگ های درخت انگور به صورت جوشانده برای رفع اسهال خونی، خون ریزی، عدم دفع ادرار و اختلالات گردش خون در زمان بلوغ و یا یائسگی استفاده می کرده اند.

تحقیقات علمی درباره خواص درمانی انگور

تحقیقات علمی درباره خواص درمانی انگور

اثر انگور در درمان بیماری های قلبی و عروقی

انگور حاوی طیف وسیعی از ترکیبات آنتوسیانیدین می باشد مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان داده است مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیبات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به حداقل می رساند.

مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیبات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به حداقل می رساند بیشترین میزان ترکیبات پلی فنولی در ساقه درخت مو، پوست و دانه انگور وجود دارد مهمترین بیماری های قلبی و به خصوص بیماری تصلب شرائین اکسیداسیون اسید های چرب خوب است اسید های چرب اکسید شده باعث تغییر در عملکرد اندوتلیوم عروق، تحریک فعالیت پلاکت ها، التهاب و نفوذ سلول های التهابی احتمال ابتلا به بیماری تصلب شرائین را در انسان افزایش می دهد.

آنتی اکسیدان ها با جلوگیری از اکسیداسیون اسیدهای چرب از بروز بیماری های قلبی و عوارض این بیماری ها جلوگیری می کنند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که پلی فنول های موجود در انگور و رسوراترول از اکسیداسیون اسید های چرب جلوگیری می کنند افزایش تولید نیتریک اکسید در دیواره عروق شده و افزایش میزان این ماده باعث کاهش میزان فشار خون بیماران می گردد.

همچنین بخوانید : دانشگاه ایلینویز

اثر انگور در پیشگیری از بیماری های کبدی

هپاتیت ب یکی از مهم ترین بیماری ها در جهان است بیش از 400 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و سالانه حدود 30 درصد از این افراد به دلیل نارسایی های مزمن کبدی می میرند.

در گذشته، انگور کاربرد بسیار زیادی برای درمان بیماری های کبدی داشته است امروزه نیز تحقیقات علمی نشان داده است که تری ترپنوئیدها، فلاونوئیدها و پلی ساکاریدهای موجود در انگور اثرات حفاظتی در برابر بیماری های کبدی ویروسی در حیوانات آزمایشگاهی دارند.

پلی فنول های موجود در عصاره انگور از بروز آسیب های اکسیداتیو در کبد جلوگیری می کنند محققین اثر مصرف انگور را به هنگام شیمی درمانی بر روی موش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار داده و گزارش کرده اند که آنتی اکسیدان های موجود در انگور میزان آسیب های وارده به کبد را در حین شیمی درمانی کاهش می دهند همچنین مطالعات مختلف نشان می دهد که مصرف عصاره انگور در پیشگیری و درمان فیبروز کبدی در حیوانات آزمایشگاهی موثر بوده است.

اثر انگور در تقویت سیستم ایمنی

انگور باعث تقویت سیستم ایمنی انسان و حیوانات می شوند مصرف عصاره انگور بر روی سلول های T تاثیر می گذارد این سلول ها بطور طبیعی در دیواره دستگاه گوارش، ریه و دستگاه تناسلی انسان ها و حیوانات وجود داشته و بنابراین نقش اصلی در دفاع علیه عوامل خارجی دارند انگور و کشمش با افزایش میزان این سلول ها باعث ترمیم آسیب های وارده به بافت (ناشی از خوردن مواد غذایی یا ذرات گرد و غبار)، کاهش میزان آسیب های اکسیداتیو و در نتیجه تقویت سیستم های ایمنی می گردند در مطالعاتی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده، مشخص گردیده که مصرف عصاره انگور سبب افزایش ترکیبات آنتی اکسیدان در سرم این حیوانات و کاهش میزان تضعیف سیستم ایمنی می شود.

اثر انگور روی سیستم عصبی

بر طبق نظر محققین سازمان بهداشت جهانی بیماری های عصبی در سال 2020 هشتمین عامل مرگ و در سال 2050 بعد از سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور های در حال توسعه خواهند بود از شایع ترین بیماری های عصبی می توان به پارکینسون،آلزایمر، جنون و عوارض عصبی ناشی از بیماری دیابت نوع دو اشاره کرد آلزایمر یکی از مهمترین بیماری های عصبی تحلیل رونده است که حدود 5-1 درصد از افراد بالای 65 سال به این بیماری مبتلا می شوند.

نوع رژیم غذایی و مصرف میوه و سبزیجات نقش مهمی در کاهش میزان ابتلا و شدت علایم این بیماری دارد همچنین مصرف غذاهای پرچرب از مهمترین علل تغذیه ای ابتلا به این بیماری است مطالعاتی که در کشور کانادا بر روی مبتلایان به بیماری آلزایمر صورت گرفته، نشان می دهد مصرف انگور و فرآورده های آن نظیر کشمش، همانند قهوه میزان علایم این بیماری را در آن ها بسیار کاهش می دهد.

جنون یکی دیگر از بیماری های عصبی است که به علت تحلیل عروق مغری ایجاد می شود مواد غذایی غنی از فلاونوئیدها به خصوص فلاون ها مهمترین ترکیباتی هستند که از بروز این بیماری جلوگیری می کنند این ترکیبات با افزایش گردش خون در عروق مغزی از تحلیل آن ها و در نهایت پیشگیری از این بیماری نقش دارند مطالعات نشان داده اند که مصرف انگور خطر ابتلا به جنون را به میزان 32-38 درصد کاهش می دهد.

با افزایش سن میزان حافظه و یادگیری نیز تحت تاثیر قرار می گیرد به همین دلیل محققین به دنبال کشف دارو ها و مواد جدید موثر بر تقویت یادگیری و حافظه می باشند.

با توجه به اینکه انگور غنی از مواد فنولی و رسوراترول به عنوان مواد آنتی اکسیدان پروتئین ها بر روی یادگیری و حافظه اثرات مطلوبی خواهد داشت این مواد  آنتی اکسیدانی تجمع یافته در بافت عصبی، عوامل موثری در جلوگیری و درمان اختلالات ناشی  از آسیب های اکسیداتیو هستند.

اثر انگور روی استخوان

اثر انگور روی استخوان

مطالعات مختلف نشان داده است که ایزوفلاون و فلانوئیدها بر روی تکامل سیستم اسکلتی نقش اساسی دارند همچنین مصرف این ترکیبات میزان بروز شکستگی استخوان و مفاصل را در افراد مسن کاهش می دهد.

با توجه به اینکه انگور منبع غنی از این ترکیبات است محققین اثر مصرف انگور را روی این اندام در حیوانات آزمایشگاهی بررسی کرده و نشان داده اند که مصرف این میوه همانند مواد غذایی غنی از کلسیم باعث افزایش تراکم استخوان ها شده و همچین در زمان شکستگی استخوان باعث تسریع بهبود ترمیم استخوان می گردد.

-عامل مهم مرگ و میر در زنان است مطالعات اخیر در سراسر جهان نشان داده است که میزان این سرطان بسیار افزایش یافته است یکی از موثر ترین راه های کنترل سرطان سینه جلوگیری از فعالیت آنزیم آروماتاز است.

پروسیاندین که به میزان بسیار زیادی در دانه انگور وجود دارد از فعالیت این آنزیم جلوگیری می کند پوست انگور حاوی انواع زیادی از پلی فنول ها از قبیل رسوراترول، کوئرستین و کاتکین بوده که مطالعات آزمایشگاهی مشخص کرده است این ترکیبات نیز از بروز سرطان سینه جلوگیری می کنند.

-مصرف انگور در جلوگیری از بروز سرطان پوست نیز تاثیرگذار است مهمترین عواملی که در بروز سرطان پوست نقش دارند عواملی ارثی، نور خورشید و بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند به منظور ارزیابی اثر ضد سرطانی انگور بر روی پوست، محققین پس از سرطانی کردن سلول های پوست موش های آزمایشگاهی، غلظت های مختلفی از عصاره انگور را به این حیوانات خوراندند و مشاهده کردند که انگور با مهار ترکیبات اورنیتین دکربوکسیلاز و میلوپراکسیداز از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

-انگور بر روی سرطان روده بزرگ نیز تاثیر می گذارد این سرطان سومین سرطان شایع در انسان هاست و از طریق تغذیه صحیح و مناسب قابل کنترل است.

در کشور هایی نظیر ایالات متحده آمریکا که مصرف مواد غذایی پرچرپ و گوشت قرمز بالا بوده، این بیماری مهمترین عامل مرگ محسوب می شود بر طبق پیشنهادات انجمن سرطان آمریکا بهترین راه پیشگیری از این بیماری مصرف میوه و سبزیجات است.

در مطالعاتی که با سرطانی کردن سلول های روده بزرگ در موش های آزمایشگاهی صورت گرفته، نشان داده شده است که پروآنتوسیانیدین های موجود در دانه انگور از رشد سلول های سرطانی در روده بزرگ جلوگیری می کنند.

-سرطان پروستات شایع ترین سرطان بدخیم در آقایان است پیشرفت های علمی اخیر راهکارهای موثری را در درمان و کاهش گسترش این سرطان ارائه کرده است.

رادیوتراپی و شیمی درمانی تاثیر چندانی در درمان شکل بدخیم سرطان پروستات ندارد متخصصین مصرف میوه ها و به خصوص انگور را برای کاهش ابتلا به این بیماری به آقایان توصیه  می کنند.

آزمایشات نشان داده است که عصاره انگور مانع از تکثیر سلول های سرطانی در موش های آزمایشگاهی می شود انگور علاوه بر تاثیر روی سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ در پیشگیری و درمان سرطان ریه، معده و دهان نیز تاثیر گذار است.

اثر انگور در درمان بیماری های دهان و دندان

مهمترین بیماری های دهان و دندان در سراسر جهان عبارتند از:

پوسیدگی دندان، سرطان حلق و حنجره، سرطان دندان، لب و زبان و بیماری های دهان و دندان ناشی از ایدز. سرطان های ناحیه دهان و دندان هفتمین سرطان شایع در جهان است و 2-4 درصدر از مردم به این دسته از بیماری ها مبتلا هستند پوسیدگی ریشه دندان یکی از شایع ترین بیماری های دهان و دندان در میان بزرگسالان است در طی پوسیدگی دندان، مواد معدنی آن تحت تاثیر شرایط اسیدی دهان حل می شوند و بدین ترتیب باکتری های مقیم دهان وارد قسمت های مختلف دندان در میان بزرگسان است.

در طی پوسیدگی دندان، مواد معدنی آن تحت تاثیر شرایط اسیدی دهان حل می شوند و بدین ترتیب باکتری های مقیم دهان وارد قسمت های مختلف دندان شده و آسیب های بیشتری را به آن وارد می کنند انگور باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.

مطالعات نشان داده اند که فلوراید موجود در خمیر دندان مانع از بین رفتن مواد معدنی دندان و افزایش میزان آن می شود، مصرف انگور هم اثراتی همانند فلوراید دارد.

کشمش نیز همانند انگور در درمان بیماری های دهان و دندان و جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا در دهان موثر است.

اثر انگور روی فعالیت معده

زخم معده یکی از رایج ترین بیماری های دستگاه گوارش می باشد مهمترین عوامل ایجاد کننده این بیماری هلیکوباکتر پیلوری، دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی و مصرف اتانول است.

استرس های محیطی نیز در تشدید این بیماری نقش دارند آزمایشات مختلف نشان داده است که مصرف انگور در پیشگیری از زخم معده بسیار بیشتر از ویتامین های E و C است.

اثر انگور در درمان دیابت

بیماری دیابت نوع دو با افزایش میزان قند خون و مقاومت نسبت به انسولین همراه است و باعث ابتلا بیماران به بیماری های دیگری مثل بیماری های قلبی، کوری، آسیب های کلیوی و عصبی و قطع عضو می گردد همچنین دیابت خطر ابتلا به سرطان و اختلالات سیستم ایمنی را در افراد افزایش می گردد همچنین دیابت خطر ابتلا به سرطان و اختلالات سیستم ایمنی را در افراد افزایش می دهد.

چاقی شایع ترین عارضه این بیماری است مطالعات مختلف نشان داده است که انگور باعث کاهش سریع میزان انسولین خون و کاهش نسبت گلوکز به انسولین خون این بیمارات می شود.

نتایج این مطالعات نشان می دهد مصرف انگور در بیماران مبتلا به دیابتی که به انسولین مقاومت دارند، بسیار مفید می باشد. پلی فنول های موجود در انگور در بروز دیابت در افراد جلوگیری می کنند مصرف روزانه 100 میلی لیتر آب انگور قرمز طبیعی و به مدت دوهفته در بیماران دیالیزی باعث کاهش میزان اسیدهای چرب می شود.

اثر انگور در پیشگیری از چاقی

چاقی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که هم در اثر عدم توازن مصرف و ذخیره انرژی ایجاد می شود و هم به دنبال بیماری هایی از قبیل فشار خون، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی، پوکی استخوان و برخی از سرطان ها رخ می دهد.

مطالعات زیادی اثر انگور را در جلوگیری از چاقی مورد بررسی قرار نداده اند، اما برخی از محققین با مطالعه مصرف انگور بر روی موش های آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره انگور باعث کاهش وزن و کاهش میزان تری گلیسیرید ها در سرم و کبد این حیوانات می شود و می تواند عوارض ناشی از بالا بودن چربی خون، بیماری های قلبی و دیابت ملیتوس را کاهش دهد.

اثر انگور روی پوست

پوست مهم ترین اندام بدن در دفاع علیه عوامل محیطی است مطالعات اپیدمیولوژیگی و آزمایشات نشان داده است که اشعه ماوراء بنفش خورشید یکی از مهمترین مواردی است که با آسیب به این اندام احتمال به سرطان پوست را در انسان افزایش می دهد سالانه 1/5 میلیون نفر در جهان به سرطان پوست مبتلا می شوند.

از مهمترین پلی فنول هایی است که به میزان بسیار زیادی در چای و دانه انگور وجود داشته و خواصی مشابه با پلی فنول ها دارد و مهم ترین ترکیب در انگور است که پوست را در برابر آسیب های محیطی حفظ می کند.

پلی فنول های موجود در انگور با داشتن خواص ضد التهابی، تعدیل کنندگی سیستم ایمنی و توانایی ترمیم DNA از بروز سرطان و بیماری های پوستی جلوگیری می کنند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که مصرف خوراکی عصاره انگور در موش های آزمایشگاهی، میزان ابتلا به سرطان پوست و گسترش سرطان های بدخیم را در آنها کاهش می دهد همچنین استعمال موضعی عصاره انگور در حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که  رسوراترول موجود در این میوه با کاهش میزان آماس از بروز سرطان پوست جلوگیری می کند.

در طب سنتی از عصاره انگور برای درمان زخم های پوستی استفاده می شده است، محققین با استعمال 5000 عصاره انگور در درمان زخم های پوستی موش های آزمایشگاهی ثابت کردند که رسوترول با تاثیر بر روی فاکتور موجود در دیواره عروق سلول های پوست باعث تسریع بهبود زخم می شود.

انگور در قرآن کریم

نام انگور در قرآن کریم 5 بار در سوره های رعد(آیه 4)، نحل(آیه 1 و 67)، مومنون(آیه 19) و کهف(آیه 32) آمده است که مفسرین بیان نموده اند که هدف از اشاره به این میوه در آیات شریفه 67 سوره نحل و 19 سوره مومنون به دلیل توجه به خواص درمانی و تغذیه ای آن بوده است.

 • پس برای شما به وسیله آن آب باغهایی از درخان خرما و انگور ایجاد کرده ایم و میوه های گوناگون بسیاری که از آن تناول می کنید آفریدیم
 • و هم از میوه درختان خرما و انگور باده مستی بخش و خوراکی نیکو برای خود بدست آرید قطعا در این برای مردمی که تعقل می کنند نشانه ای است.

انگور در احادیث و روایات

احادیث و روایاتی که در خصوص مصرف انگور وجود دارد بیشتر در مورد تاثیر آن در بر طرف کردن اندوه است، که در زیر به یک مورد از این احادیث اشاره شده است:

امام صادق(ع) در این باره می فرماید: هنگامی که آب فرو نشست و استخوان های مردگان پدیدار شد، نوح این را بدید و بدین سبب بسیار آشفته و اندوهگین شد سپس خداوند به او وحی کرد این کاری است که خود با خویش کرده ای، تو خود آنان را نفرین کردی.

گفت پروردگار! من از تو آمرزش می طلبم و به درگاه تو توبه می کنم.

سپس خداوند به او وحی فرستاد: انگور سیاه بخور تا اندوهت از میان رود.


دریافت فایل PDF
انگور چه خواصی دارد
میانگین امتیاز : 1.8


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام علیکم. بنده کاردانی خدمات قضایی(زیرمجموعه رشته حقوق) دارم و دانشجوی ترم ۶ رشته حقوق هستم. و ۴سال سابقه کار در داروخانه دارم. چطور باید مدرکم رو معادل سازی کنم وچطور در رشته طب سنتی باید تحصیل کنم.لطفا خیلی شفاف بنده رو راهنمایی بفرمائید. با تشکر

3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

خواص انجیر در طب سنتی
خواص انجیر در طب سنتی
خرما چه ویتامینی دارد؟
خرما چه ویتامینی دارد؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام